هشدار2!!!!!! زلزله ای به بزرگی 10 ریشتر (مرکز زمین شناسی امریکا)
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9

موضوع: هشدار2!!!!!! زلزله ای به بزرگی 10 ریشتر (مرکز زمین شناسی امریکا)

 1. #1


  محل سکونت
  زمینی که قسمش دروغه
  نام واقعی
  bahram
  استاتوس
  Waiting For Sade
  شغل و حرفه
  فریاد
  بازیکن محبوب
  ali karimi
  تیم های محبوب خارجی
  Bayern-Munich | Germany
  نوشته ها
  791
  تشکر
  973
  تشکر شده 1,268 بار در 477 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 3 تاپیک

  Exclamation هشدار2!!!!!! زلزله ای به بزرگی 10 ریشتر (مرکز زمین شناسی امریکا)

  زلزلهای بزرگ در راه است
  مرکز زمین شناسی آمریکا از احتمال وقوع یک زلزله به بزرگی 10 ریشتر در منطقه خاورمیانه و خلیج فارس خبر داد.
  به گزارش ایلنا، به نقل از روزنامه الوطن آمریکا، مرکز زمین شناسی آمریکا از پیش بینی وقوع زلزلهای بسیار بزرگ در منطقه خاورمیانه بین 25 تا 30 آوریل (5 تا 10 اردیبهشت) خبر داد.
  بر اساس گزارش این مرکز گسل بزرگی در عمق 20 کیلومتری زمین از جنوب شرق ایران به سمت کشورهای خلیج فارس به حرکت درآمده و گسل دیگری از سمت شرق ایران به سمت کشورهای پاکستان، هند و شرق آسیا خواهد رفت که باعث ایجاد زلزلهای به بزرگی 9 تا 10 ریشتر خواهد شد.
  بر اساس اعلام این مرکز قدرت اولیه این زلزله 10 ریشتری میتواند کل منطقه را به طور کامل تخریب و در عمق زمین دفن کند.
  مرکز زمین شناسی آمریکا همچنین نسبت به پس لرزههای این زلزله به قدرت 5 ریشتر در جنوب عراق، کویت، قطر، امارات، شرق و مرکز عربستان و شمال شرق عمان هشدار داد که همین پس لرزهها میتواند نابودی زیرساختهای این کشورها از جمله جادهها، خیابانها، پلها، نیروگاهها، ایستگاههای برق، تلفن، فرستندههای تلویزیونی، اینترنت، آسمانخراشها، برجها و کلیه تاسیسات عمومی این کشورها را نابود کند.
  همچنین این مرکز هشدار داده است که این زلزله سبب وقوع یک سونامی خطرناک خواهد شد.
  زلزلهای «مهیب» برای پایتخت در راه است. این هشداری ست که سال هاست توسط کارشناسان داخلی و خارجی علم زلزله شناسی به مردم و مسئولان داده شده و گرچه شاید در عمل چندان جدی گرفته نشده اما به واقع جدی است و بنا بر مطالعات زمین شناسی، ۳۰ سال نیز از زمان وقوع مجدد آن گذشته.  به گزارش افکارنیوز، گسلهای فعال تهران، پنهان از نگاه آسوده مردم اما جایی درست زیر پای آن ها، در حال ذخیره انرژی و خشم از حرکت گامهای بیشماری هستند که تهران را انباشته و روز به روز بر آن افزوده میشود.

  «من ایمان دارم که زلزله بزرگی درانتظار تهران است.» این را «بهرام عکاشه» پدر علم زلزله شناسی ایران و رئیس سابق بخش زلزله شناسی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، برای چندمین بار هشدار میدهد و میگوید که در صورت وقوع این زمین لرزه، از تهران جز جنازههای بی صاحب، جز زخمیهای بیشمار و جز تلی از آوار که تا سالها غیر قابل سکونت خواهد بود، چیزی باقی نخواهد ماند.

  هراس از زلزله اخیر استانهای بوشهر و سیستان و بلوچستان، این روزها بار دیگر توجه پایتخت نشینان را متوجه هشدارهایی کرده که کارشناسان سالهاست نسبت به زمین لرزه قریبالوقوع تهران میدهند. مردم این روزها از تاریخ آخرین زمین لرزه در تهران صحبت میکنند و این که سالها از موعد وقوع آن گذشته است. این شنیدهها تا چه حد منطبق بر واقعیت است، و آیا تهران از لحاظ تاریخی همواره مستعد زمین لرزه بوده است ؟

  به جرئت میتوانم بگویم که زلزله در تهران سابقهای بیش از ۲هزار سال دارد و به قبل از میلاد مسیح بر میگردد.در تاریخ آمده که شهر ری به عنوان پایتخت کشور، بارها بر اثر وقوع زلزله نابود شد. پس تهران همواره مستعد وقوع زلزله بوده و هست. اما تاریخ آخرین زمین لرزه بزرگ که باز هم مربوط به شرق تهران یعنی شهر ری بوده به ماه مارس سال ۱۸۳۰ میلادی یعنی ۱۸۳ سال قبل برمی گردد که طی آن تقریبا تمام خانهها و بازار تهران ویران شد و تلفات در آن زمان بیش از ۴۵ هزار نفر بود. اگر به زلزلههای تاریخی منطقه البرز مرکزی مراجعه کنیم میبینیم که در این منطقه حداقل ۱۰ بار زلزله هایی تا مرز ۷/۷ ریشتر به وقوع پیوسته است.

  دوره بازگشت زلزله برای پهنه تهران چه قدر است؟

  طبق محاسبات شخصی من، این دوره برای تهران ۱۵۰ سال است در حالی که از وقوع آخرین زمین لرزه بزرگ آن ۱۸۰ سال گذشته. این تاخیر ۳۰ ساله به این معنی است که زمینلرزه بعدی، به مراتب شدت و بزرگی بیشتری خواهد داشت.انرژی زمین در حال جمع شدن در گسل هاست و زلزله بعدی تهران که در حالت عادی قابلیت وقوع تا ۷ ریشتر را دارد، در این شرایط به طور حتم بیش از ۷ ریشتر خواهد بود.

  گفته شده که مطالعات زلزله شناسی ژاپن نیز امکان وقوع زلزله بالغ بر ۷ ریشتر را برای تهران پیش بینی کرده. پس این مدعا صحت دارد؟

  همین طور است. در سال ۱۳۸۰ آژانس بینالمللی مطالعات زلزله ژاپن – جایکا - برمبنای مطالعه وضعیت زمین، خاک، عرض خیابان ها، تعداد طبقات ساختمان ها، جمعیت تهران، شیب تهران و موارد بسیاری از این دست، دو گزارش ارائه داد که بر اساس آن گسل شمال تهران توانمندی وقوع زلزله تا ۲/۷ ریشتر و گسل جنوبی قدرت زلزله تا ۷ ریشتر را دارد. این گزارش هم چنین تعداد تلفات را محاسبه کرده بود و پیش بینی میکرد که زلزله تهران با چندصد هزار کشته و دوبرابر آن زخمی همراه باشد، و به مردم نشان میداد که زلزله تهران جدی است و گسلهایی که از آن نام میبریم درست زیر پایمان هستند، نه در آسمان.

  گسلهای خطرناک تهران چه تعداد هستند و در کدام نواحی پراکنده اند؟

  به عنوان گسلهای خطرناک، گسل شمال تهران را داریم که از کرج تا لواسانات را در برگرفته.گسل جنوب تهران یا همان ری شمالی و جنوبی که بین ۷/۶ تا ۷ ریشتر قابلیت وقوع زلزله را دارد. گسل مشافشم که از سمت فیروزکوه و دماوند تا محدوده کندوان امتداد یافته و طول آن حداقل ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلومتر است و توانمندیاش برای زلزله بیش از ۷ ریشتر است. گسل شمال تهران در لواسانات و لشکرک از همین گسل انشعاب یافته و ثابت شده که در طول تاریخ ۱۰هزار ساله گذشته، این گسل بارها فعال بوده. با این حال سالهاست که انرژی از خود آزاد نکرده است.

  با این که سال هاست زلزله بزرگی در پایتخت به وقوع نپیوسته، اما گفته میشود که روزانه ۵ زلزله نامحسوس در تهران به ثبت میرسد. آیا وقوع این مدعا صحت دارد و در صورت تایید، آیا میتواند نقشی در کاهش انرژی ذخیره شده در گسلها داشته باشد؟

  وقوع زلزلههای نامحسوس تهران صحت دارد، اما بنا به نظر شخصی من، نه تنها انرژی گسلها را تخلیه نمی کند بلکه در حکم هشداری است برای وقوع یک زلزله مهیب. مثل کوهی که سنگ ریزههای کوچک به طور دائم از آن سرازیر هستند. این سنگ ریزهها خبر از وقوع ریزشی بزرگ میدهند.

  با این حساب، میزان آسیبپذیری تهران و آمار تلفات، همان خواهد بود که ژاپن پیش بینی کرده است؟

  آسیب پذیری زلزله را با درجهای به اسم «مرکالی» اندازه گیری میکنند که بالاترین درجه آن، ۱۲ است. مطالعات ژاپن و ستاد بحران پیش بینی میکند که اگر تنها گسل جنوب یا گسل مشافشم فعال شوند، تهران با ۸ تا ۹ درجه مرکالی تخریب خواهد شد. این آمارها پنهان کردن ندارد و مردم باید از آن مطلع باشند.

  تصویر تهران تخریب شده پس از وقوع زلزله ، چه تصویری خواهد بود؟

  کشتهها و زخمیهای میلیونی، همه شهر را که آن زمان به خرابه تبدیل شده پر خواهد کرد. برق و آب و گاز حداقل تا ۲ سال قطع خواهد بود. جاده و راهی باقی نمیماند و گروههای امداد و نجات، عملا امکان تردد زمینی ندارند. مسئولان معتقدند آن زمان امداد هوایی از طریق فرود هلیکوپترهای امدادرسان در پارکها صورت خواهد گرفت و استانهای امدادی به کمک خواهند شتافت، مثلا قم به جنوب شهر کمک میکند، قزوین به غرب تهران، سمنان به شرق و به همین ترتیب، که البته اینها راهکارهای روی کاغذ است که در روزهای عادی هرگز تمرینی برای آزمایش کم و کیف آن انجام نشده. بیمارستانها که در ردیف ۶ هزار بافت فرسوده تهران قرار دارند آن زمان کاملا تخریب شده است که وزارت بهداشت همواره نسبت به این موضوع هشدار داده. تهران تا مدتهای طولانی تعطیل و با خاک یکسان خواهد بود. سودجویان برای غارت بقایای شهر هجوم میآورند، و فکر کنید که در این شهر از هم پاشیده از دست نیروی انتظامی برای مهار این افراد یا حفظ امنیت زنده ماندگان چه بر میآید؟ افرادی که خود را برای خرید خانه در مناطق شمالی شهر که بارها نسبت به گسلهای آن هشدار دادهایم به زحمت انداختهاند، در صورت زنده ماندن و فرونریختن خانه، امکان استفاده از آن را ندارند چرا که تا سالها آب و برق و گاز نخواهند داشت. به همه اینها اضافه کنید، نبود هماهنگی همیشگی سازمانها را. با توجه به نوع گسل های تهران، مناطق ۱، ۲ و ۳ بیشترین آسیب را از فعال شدن احتمالی گسل های شمال شهر می بینند و در دیگر سو مناطقی چون ۱۷، ۹، هفت و ۱۱ نیز به دلیل داشتن بافت فشرده مسکونی، از آسیب جدی در زلزله تهران برخوردار می شوند.

  اما گفته میشود که ژاپن برای فراهم سازی تکنولوژی اطلاع از لحظه وقوع زلزله در حال همکاری با تهران است. پیش از این نیز در زلزله فوکوشیما ژاپن این حادثه را ۲۰ ثانیه قبل از وقوع اطلاع رسانی کرده بود. به نقش این اطلاع رسانی در کاهش آسیب پذیری تهران تا چه حد امیدوار هستید؟

  امیدی ندارم، چون سیستم اطلاع رسانی در ایران همواره ضعیف بوده وهست. پیشبینی و اطلاع رسانی ژاپن بین موج «پی و اس» اتفاق افتاده. به این صورت که به محض وقوع زلزله بر حسب فاصله کانون زلزله از پایگاه، ابتدا موج «پی» با سرعت زیاد میآید و بعد با نصف این سرعت، موج «اس» یا موج تخریب کننده از راه میرسد. فاصله بین این دو موج از ۱۰ تا ۲۰ ثانیه است که در این مدت و با احتساب فاصله کانونی، تمام رآکتورهای اتمی باید به صورت اتوماتیک خاموش شوند و تمام چراغهای راهنمایی شهر ، روی قرمز قرار بگیرند. ایا این کار برای ما در عرض ۱۰ ثانیه ممکن است؟

  حتی اگر ژاپن راهنمای ایران باشد؟

  حتی اگر پای ژاپن در میان باشد. ۱۰ ثانیه زمانی است به اندازه خوردن یک لیوان آب و این در حالی است که سیستم اطلاع رسانی ما همیشه مشکل دارد. من امید چندانی به این موضوع ندارم.

  چرا ژاپن میتواند و ما نمیتوانیم. اشکال از چیست؟

  صحیح نیست که من بگویم اشکال از چیست اما همه میدانیم چرا. اگر دانشکدهای را به من محقق بدهند میدانم چطور آن را اداره کنم اما اگر تخصصی در این زمینه نداشته باشم، چند نفر معاون استخدام میکنم و کارها را میسپارم به آنها. مشکل این جاست. زلزله بم ۴/۶ ریشتر بود و ۳۰ هزار کشته داد. بر اساس نقشههای زمین شناسی «گسل بم» که گسلی ۶۰ کیلومتری است در این نقشهها ترسیم شده و قابل مشاهده بود. چرا بم را روی این گسل ساختند؟ چرا تهران را روی گسل ساختند؟ آقا محمد خان خبر نداشت که گسل چیست، ما که میدانیم. پایتخت را جا به جا کنیم یا سعی کنیم جمعیت آن را کاهش دهیم.

  مشکل این است که کار و زندگی بسیاری از ما به پایتخت گره خورده. حتی در صورت تمایل هم نمی توانیم تهران را ترک کنیم.


  برای مشاهده اطلاعات درباره امادگی در برابر زلزله کلیک کنید

  گرچه مقابل زلزله 10 ریشتری کاری نمیشه کرد
  تصورش هم سخته. خدا کنه حقیقت نداشته باشه.


 2. 6 کاربر مقابل از CENSORED عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  Arash 1990 (1st May 2013), NumBer1 (24th April 2013), Ramin (25th April 2013), salmonela (24th April 2013), Vampires (24th April 2013), شــب تاب کوچولو (24th April 2013)

 3. #2


  محل سکونت
  اصفهان
  نام واقعی
  shadi
  استاتوس
  همه تو قدره مطلق ها اسیریم بیاین از حده دل مشتق بگیریم
  شغل و حرفه
  شاعر... :دی
  تیم های محبوب خارجی
  Arsenal | France
  نوشته ها
  2,048
  تشکر
  7,129
  تشکر شده 5,139 بار در 1,705 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 56 تاپیک
  کسی نمیتونه زلزله رو پیش بینی کنه

 4. کاربر مقابل از Vampires عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

  NumBer1 (24th April 2013)

 5. #3


  محل سکونت
  مازندران - جویبار
  نام واقعی
  جویباری
  شغل و حرفه
  vhkkni
  تیم های محبوب خارجی
  Barcelona | Spain
  نوشته ها
  366
  تشکر
  95
  تشکر شده 72 بار در 59 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک

 6. #4


  محل سکونت
  اینجا!!!
  نام واقعی
  Nazanin
  استاتوس
  و خدایی که در این نزدیکی ست...
  شغل و حرفه
  د ا ن ِ ش ج و
  بازیکن محبوب
  ahmdareza abedzadeh
  تیم های محبوب خارجی
  Barcelona | Spain
  نوشته ها
  4,520
  تشکر
  4,596
  تشکر شده 7,517 بار در 2,242 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 12 تاپیک
  کسی نمیتونه پیش بینی کنه...
  جو ندید پلیز!
  ایشالا ک چیزی نخواهد شد.

 7. 2 کاربر مقابل از Queen عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  Arash 1990 (1st May 2013), Ramin (25th April 2013)

 8. #5


  محل سکونت
  تـ ـ ــو دلـ ــ مــ ـردم
  نام واقعی
  مـــهرآرا::Mehr Ara
  استاتوس
  ♥TaTaLiTy♥
  شغل و حرفه
  دکــ ــ ـتـ ــر آینــ ـده
  بازیکن محبوب
  Alireza Haghighi
  تیم های محبوب خارجی
  Barcelona | Spain
  نوشته ها
  4,823
  تشکر
  6,983
  تشکر شده 5,017 بار در 1,961 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 6 تاپیک
  نقل قول نوشته اصلی توسط KHᗩN◕‿◕MI نمایش پست ها
  تو روحت ! .. هیچوقت شانس نداشتیم ...

  یعنی به فینال جام حذفی نمی رسیم .. به انتخابات ریاست جمهوری .. به قهرمانی رئال تو اروپا
  ------


 9. کاربر مقابل از NumBer1 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

  Arash 1990 (1st May 2013)

 10. #6


  نام واقعی
  pari
  بازیکن محبوب
  ali karimi
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | Italy
  نوشته ها
  3,561
  تشکر
  5,432
  تشکر شده 10,961 بار در 3,059 ارسال
  Blog Entries
  2
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 42 تاپیک
  همش شر بود .. ...

 11. #7


  محل سکونت
  بابلسر روستای اسلام آباد
  نام واقعی
  روح الله بخشی
  استاتوس
  تو قلب من نوشته پرسپولیس سلطان عشقه
  شغل و حرفه
  كليه خدمات برق
  بازیکن محبوب
  ahmdareza abedzadeh
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | Germany
  نوشته ها
  9,574
  تشکر
  15,818
  تشکر شده 8,518 بار در 3,761 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 28 تاپیک
  زلزله غیر قابل پیش بینی
  تو ژاپن با این همه تجهیزات وامکانات فقط 4 ثانیه قبل زلزله متوجه شدن


  هادی جان ب گفتت 57 امتیازی شدیم ولی تقریبا همون 57 پاشنه آشیل قهرمان نشدنمون شد چون خوزستانی ها همون دقیقه گل زدن


  داش هادی تشکر میکنم ازت بابت اتحاد و هم دلی ک در تیم ایجاد کردی


 12. #8


  نام واقعی
  زهرا
  استاتوس
  این نیز بگذرد........
  شغل و حرفه
  دانشجو
  بازیکن محبوب
  mohsen khalili
  تیم های محبوب خارجی
  Barcelona | Germany
  نوشته ها
  1,029
  تشکر
  2,029
  تشکر شده 647 بار در 363 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 1 تاپیک
  امروزکه11اردیبهشته هنوزم اتفاق خاصی نیفتاده
  آنقدر رشد خواهم کرد که تمام پرنده ها در حسرت نشستن روی شاخ و برگم به کلاس پرواز بروند.....

 13. #9


  محل سکونت
  بابلسر روستای اسلام آباد
  نام واقعی
  روح الله بخشی
  استاتوس
  تو قلب من نوشته پرسپولیس سلطان عشقه
  شغل و حرفه
  كليه خدمات برق
  بازیکن محبوب
  ahmdareza abedzadeh
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | Germany
  نوشته ها
  9,574
  تشکر
  15,818
  تشکر شده 8,518 بار در 3,761 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 28 تاپیک
  پس بیخیالش


  هادی جان ب گفتت 57 امتیازی شدیم ولی تقریبا همون 57 پاشنه آشیل قهرمان نشدنمون شد چون خوزستانی ها همون دقیقه گل زدن


  داش هادی تشکر میکنم ازت بابت اتحاد و هم دلی ک در تیم ایجاد کردی


کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا