این مقاله به بررسی شرایط پرسپولیس در آستانه فینال جام حذفی در برابر سپاهان می پردازد.
سایت گل-
1-با حضور گل محمدی بعنوان سرمربی پرسپولیس ، سیستم این تیم از 2-5-3 به 2-2-4 لوزی یا بهتر بگوییم 2-3-1-4 تغییر کرد.
نیلسون جایگاه ثابتی در پرسپولیس این فصل دارد. حسینی هم همینطور ولی بنگر ، فشنگچی و در این ماه ها ماهینی دیدارهایی را از روی نیمکت دنبال کردند که به آنها فرصت بازیابی انرژی را داده است. حقیقی ، نوری، انصاری فرد و رضایی مهره های ثابت این روزهای پرسپولیس هستند ولی سئوال اصلی در کناره های زمین است. کریمی آماده این دیدار نیست و باید انتظار ولاتکو در راست و احتمالا نقی زاده در چپ را داشته باشیم.


2- دست پرسپولیس پیش از شروع دیدار برای سپاهان رو است. بازی مالکانه و حمله از دقیقه 1 دیدار برای رسیدن به پیروزی در برابر چشمان هواداران . تا اینجای کار ساده به نظر می رسد ولی مشکل بزرگ آنجایی شروع می شود که پرسپولیس توپ را از دست خواهد داد. پرسپولیس در فاز انتقال از حمله به دفاع ضعف دارد و نمی تواند بازپس گیری مناسبی در برابر سپاهان داشته باشد و این چالش اصلی پرسپولیس خواهد بود.
چالش اول: فاز انتقال از حمله به دفاع . پرسپولیس برای موفقیت در این فاز باید در زمان مالکیت مانند یک واحد حرکت کند تا در صورت از دست دادن توپ بتواند در کوتاه ترین زمان با فشار روی توپ مانع شکل گیری ضد حملات سپاهان شود. نکته این جا است که شاید گل محمدی اعتقادی به عملکرد تهاجمی تیم مانند یک واحد نداشته باشد . پس این بدان معنا است که پرسپولیس مقتصدانه حمله خواهد کرد بخصوص بعد از 15 دقیقه ابتدایی دیدار. و با حملات مقتصدانه بعید است بتوان برابر ساختار تدافعی مستحکم سپاهان موفق بود.چالش دوم: مقابله با ساختار تدافعی سپاهان. برای مقابله با ساختار فشرده سپاهان ، پرسپولیس نیازمند عرض در بازی مالکانه و البته سرعت گردش توپ است. در نیمه دوم دیدار برابر ملوان، ضربات بازیکنان پرسپولیس به توپ کم شده بود و این به سرعت بازی این تیم کمک کرد. در برابر سپاهان هم پرسپولیس نیازمند گردش توپ در عرض زمین با ضربات کم به توپ برای بر هم زدن ساختار فشرده دفاعی سپاهان است.
3-نقاط قوت :
جو استادیوم آزادی و 80 هوادار سرخپوش اولین اسلحه پرسپولیس برابر سپاهان است. هوادارانی که می توانند در دقایق حیاتی دیدار مانند محرک روانی و انرژی زا بازیکنان پرسپولیس را به جلو حرکت دهند.
مهدی مهدوی کیا آنقدر نام بزرگ و شخصیت محبوبی دارد که بازیکنان پرسپولیس برای خداحافظی پر شکوه او دست به هر کاری بزنند. حداقل پیش از دیدار اینگونه به نظر می رسد.
درخشش ستاره پرسپولیس در دقایق کوتاه نتیجه دیدار را عوض می کند مانند پاس فوق العاده نوری در برابر ملوان که منجر به پیروزی این تیم شد و فراموش نکنید که نوری عملکرد فنی مناسبی در این دیدار نداشت ولی یک جرقه موجب پیروزی پرسپولیس شد.


4-نقاط ضعف:
ضعف در مقابله با سرعت فردی و تیم سپاهان. حاج صفی، خلعتبری و سوکای می توانند از این ضعف اساسی پرسپولیس استفاده کنند و جام را به اصفهان برگردانند.
بازیکنان پرسپولیس در فاز انتقال از حمله به دفاع نمی توانند خشونت کافی برای مقابله با ضد حملات سپاهان نشان دهند. خطاهای سیستماتیک می تواند این نقیصه پرسپولیس را بر طرف کند.
5-ستاره کلیدی
انصاری فرد در فرم گلزنی قرار گرفته و نوری آماده ارسال پاس گل است . ولی ستاره کلیدی پرسپولیس هواداران این تیم هستند که می توانند پرسپولیس را به جام حذفی نزدیک کنند.