ایسنا: بکام از معدود بازیکنانی است که در داخل و خارج مستطیل سبز از محبوبیت بالایی برخوردار است. او با تمام تیمهایی که در آن بازی کرده به جز میلان جام کسب کرده است.


دیوید بکام ، ستاره سابق تیم ملی فوتبال انگلیس که اخیرا به پاری سن ژرمن پیوسته کفشهایش را آویزان میکند تا به پل اسکولز و سرآلکس فرگوسن دو دوست قدیمی خود در منچستر یونایتد بپیوندد.


بکام در سال 1975 در لندن به دنیا آمد و از همان اوان کودکی با توپ میانه خوبی داشت و نوید روزهای خوبی را برای تیم ملی فوتبال انگلیس داد.

بکام فوتبال خود را در سال 1991 با تیم جوانان منچستر یونایتد آغاز کرد. او در سال 1995 به تیم بزرگسالان شیاطین سرخ دعوت شد تا با ستارههای نامی این تیم هم بازی شود. سرانجام بکام در دوم آوریل 1995 نخستین بازی اش در لیگ برتر انگلیس را با پیراهن تیم محبوبش تجربه کرد و از این به بعد به ستاره تیمش تبدیل شد.


فصل 96 – 97 فصل خوبی برای بکام بود و او بازیهای زیبایی را برای تیمش به نمایش گذاشت. گل زیبایی او به ویمبلدون هنوز در خاطرهها زنده است. بکام در سال 1997 همراه با منچستر یونایتد رویایی ظاهر شد و قهرمان لیگ برتر انگلیس شد. بازیهای زیبای او در این فصل باعث شد تا به عنوان بهترین بازیکن لیگ برتر انتخاب شود. اما پر افتخارترین سال بکام در اولدترافورد سال 1999 بود که در آن قهرمانی در لیگ برتر انگلیس، جام حذفی و لیگ قهرمانان اروپا را تجربه کرد. او در بازی فینال برابر بایرن مونیخ بسیار خوب ظاهر شد و هر دو گل تیمش روی پاسهای او رقم خورد. همین سال بود که بکام بچه دار شد و نخستین فرزند خود را به دنیا آورد.


* رئال مادرید


درخشش بکام با پیراهن شیاطین سرخ باعث شد تا دو غول بزرگ فوتبال اسپانیا به جذب او ابراز علاقه کنند. درگیری او با فرگوسن هم در رختکن احتمال جدایی او از منچستر یونایتد را بیش از پیش قوت بخشید. بارسلونا نخستین تیمی بود که برای جذب ستاره اولدترافورد ابراز علاقه کرد، اما در نهایت این رئال مادرید بود که در سال 2003 با 25 میلیون پوند (41 میلیون دلار) او را به خدمت گیرد.


بکام با پیراهن سفیدپوشان شهر مادرید نتوانست انتظارات را برآورده کند و همه او را خریدی نامناسب برای کهکشانیها دانستند. او در سال نخست حضور خود در اسپانیا قهرمان جام حذفی شد. بعد از آن که کاپلو هدایت سفید پوشان را بر عهده گرفت بکام به بازیکنی نیمکت نشین تبدیل شد. در سال 2007 رئال مادرید که به شدت برای قهرمانی میجنگید در برههای از زمان نتایج خوبی را کسب نکرد. کاپلو با بازی دادن به بکام توانست در فصلی نفس گیر و سخت با اختلاف در تفاضل گل بارسلونا را پشت سر گذارد و قهرمان لیگا شود تا بکام با خاطره خوش سفید پوشان را ترک کند.


* لس آنجلس گالکسی


بکام در سال 2007 با قراردادی پنج ساله به ارزش 250 میلیون دلار به گالکسی آمریکا رفت تا شاید با حضور در این تیم علاقمندان به فوتبال در آمریکا را زیاد کند.


او در فصل 2009 – 2010 با توجه به تعطیل شدن لیگ آمریکا سر از میلان در آورد تا با پیراهن این تیم به میدان رود. او در مدت حضورش در روسونری تنها دو گل ، به ثمر رساند.


بکام 38 ساله در سال 2012 موفق شد با لس آنجلس گالکسی قهرمان لیگ آمریکا شود . همزمان با قهرمانی این تیم آمریکایی قرارداد بکام هم به پایان رسید. باشگاههای زیاد از سراسر جهان خواستار جذب این هافبک خوش تکنیک شدند. او حتی در برهه ای از زمان در تمرین آرسنال شرکت کرد تا شایعه پیوستن او به توپچیها قوت گیرد، اما آرسن ونگر به همهی این شایعهها پایان داد و اعلام کرد که بکام به کار تیم او نمیآید.


بکام سرانجام در ماه مارس گذشته در میان ناباوری همگان سر از پاری سن ژرمن در آورد و با این تیم موفق شد هفته گذشته قهرمان لیگ فرانسه شود تا با قهرمانی هم از این تیم خداحافظی کند. هر چند بکام در تیم هایی که به میدان رفته یک ستاره بود و برای نیمکت نشینی به هیچ تیمی نرفت اما در پاری سن ژرمن قضیه متفاوت بود چرا که در بیشتر بازیها کار را از روی نیمکت دنبال کرد و سهم ناچیزی در قهرمانی این تیم داشت. البته انتظار بیشتری از بکام هم نمی رفت چرا که مالکان متمول قطری پاری سن ژرمن به این ستاره انگلیسی به عنوان مهمان تشریفاتی نگاه می کردند و او را صرفا به خاطر درآمد تبلیغاتی حضور او در پاریس، جذب کردند.


* بکام و تیم ملی


بکام در سال 1996 پس از درخشش در منچستر یونایتد به تیم ملی فوتبال انگلیس دعوت شد و برای نخستین بار در سپتامبر 1996 برابر مولداوی به میدان رفت.


بکام در جام جهانی 1998 به تیم ملی انگلیس دعوت شد. او در دو بازی نخست تیمش نیمکت نشین بود، اما گلن هادل ، سرمربی آن وقت انگلیس در بازی سوم برابر کلمبیا، بکام را به بازی فرستاد. این بازی برای بکام خوش یمن بود، چرا که او موفق شد با یک ضربه آزاد دیدنی دروازه کلمبیا را باز کند و نخستین گل ملیاش را به ثمر برساند.


در مرحله بعد انگلیس به آرژانتین خورد. در این دیدار بکام به خاطر درگیری با دیگو سیمئونه، سرمربی کنونی آتلتیکو مادرید از بازی اخراج شد تا انگلیس در این بازی حیثیتی بازنده از زمین خارج شود. بسیاری پس از پایان این دیدار به انتقاد از بکام پرداختند و او را مسئول حذف انگلیس از یک شانزدهم نهایی دانستند.


در سال 2000 بکام برای نخستین بار در دیداری دوستانه بازوبند کاپیتانی تیم ملی فوتبال کشورش را بر بازو بست. او در انتخابی جام جهانی 2002 در حالی که تیمش با نتیجه دو بر یک برابر یونان عقب بود با ضربه ایستگاهی زیبایی دروازه حریف را باز کرد تا جواز صعود به جام جهانی را در آخرین لحظات برای کشورش به دست آورد.


در جام جهانی 2006 بکام با تیم ملی انگلیس به میدان رفت، اما نتوانست به موفقیتی دست یابد. او در همان سال پس از شکست برابر پرتغال در یک هشتم نهایی جام ملتهای اروپا از تیم ملی کنارهگیری کرد.


او در سال 2009 بعد از این که کاپلو هدایت تیم ملی انگلیس را بر عهده داشت، بار دیگربه اردوی تیم دعوت شد. دیدار برابر بلاروس در ومبلی آخرین حضور او با پیراهن تیم ملی کشورش بود. او در مجموع 115 بار پیراهن تیم ملی کشورش را بر تن کرد، اما هیچ افتخاری به دست نیاورد.


* خارج از مستطیل سبز


بکام در سال 1999 با ویکتوریا آدامز از خوانندگان گروه اسپایس گرلز ازدواج کرد و الان صاحب چهار فرزند است.


* افتخارات شخصی


- بهترین بازیکن اروپا در سال 1999


- بازیکن سال جهان از نگاه( B.B.C) در سال 2001


- کاندیدای بهترین بازیکن سال جهان (2001)


- بازیکن برتر انگلیس 1997


* افتخارات باشگاهی


* در منچستر یونایتد


- قهرمانی در لیگ برتر انگلیس (شش بار)


- قهرمان لیگ قهرمانان اروپا 1999


- قهرمانی جام حذفی انگلیس(چهار بار)


* در رئال مادرید


- قهرمانی در لیگا 2006 – 2007


- قهرمانی در جام حذفی 2003


* در آمریکا


- قهرمانی با لس آنجلس گالکسی 2012 – 2011


* در فرانسه


- قهرمانی با پاری سن ژرمن در لیگ فرانسه 2013 – 2012