ایکسباکس 720 نام اینتترنتی نسل بعدی ایکسباکس مایکروسافت است. این محصول قرار است به زودی به طور رسمی معرفی شود و دوستداران این کنسول را از انتظار طولانی خارج خواهد کرد. مدتهای طولانی بود که حدسها و گمانهزنیهای بسیاری در مورد امکانات نسل بعدی ایکسباکس مایکروسافت سر زبانها بود و هر کدام به ویژگی خاصی از آن اشاره میکردند. اما اینکه این وسیله بازی و سرگرمی چگونه خواهد بود و چه تفاوتی با ایکسباکس 360 کنونی خواهد داشت را در ادامه نوشتهایم. البته اینها همه شایعات و اخبار منتشره در مورد ایکسباکس 720 هستند.انتظار میرود این محصول در کریسمس سال 2013 عرضه شود و تا آنجایی که خبر داریم سونی هم میخواهد در تعطیلات 2013 پلیاستیشن 4 خود را عرضه کند و مایکروسافت بسیار امیدوار است که پیش از سونی این کار را انجام دهد.


البته شایعات بسیار قوی هم در مورد اینکه این محصول قرار است در ماه می معرفی رسمی شود، وجود دارد.تاریخ عرضه رسمی ایکسباکس 720آنچه مشخص است این محصول قرار است در 31 اردیبهشت ماه سال جاری معرفی و به طور کامل در نمایشگاه بازی و سرگرمی E3 در ماه ژوئن رونمایی شود.


همان طور که اشاره کردیم شایعات حکایت از این دارند که این کنسول در تعطیلات آخر سال جاری میلادی به طور رسمی عرضه میشود. اما شایعاتی وجود دارند که میگویند ایکسباکس 720 خیلی زود روانه بازارهای جهانی خواهد شد.


مایکروسافت چرا در نمایشگاه E3 کنسول جدید خود را عرضه نمیکند؟ به این دلیل که مایکروسافت میخواهد از سروصداهای حاصل از معرفی این محصول مدت زمانی بگذرد و سپس آن را عرضه کند. گویا سونی نیز در مورد پلیاستیشن 4 همین عقیده را دارد. بنابراین، نباید در این نمایشگاه منتظر عرضه این کنسول آینده شرکتهای سونی و مایکروسافت باشیم.
مشخصات ایکسباکس 720اگر ایکسباکس 720 نیز میخواهد همچون ایکسباکس 360 برای مدت طولانی در صدر جدول پرفروشها باشد – البته مشکلاتی که سختافزار 360 در روزهای اول داشت را نداشته باشد – باید مشخصات قابل اعتماد و بسیار قدرتمند داشته باشد.


تا آنجا که از شایعات و اخبار مشخص است، ایکسباکس 720 ویژگیهای تقریبا مشابه پلیاستیشن 4 سونی را دارد. البته گویا ایکسباکس 720 با گرافیک پایینتری عرضه خواهد شد.


پردازنده ایکسباکس 720، AMD مبتنی بر Jaguar با فرکانس 6/1 گیگاهرتز - بسیار شبیه پردازنده پلیاستیشن 4 – است. این پردازنده قدرت بسیار بالایی دارد و برای توسعه دهندههای بازی پیشرفت بسیار خوبی به شمار میرود و میتوانند بسیار آسانتر از پیش کراس پلتفورم را توسعه دهند.


باز با اتکا بر اخبار باید گفت این محصول گرافیک سری 7000 AMD را دارد که مبتنی بر فناوری گرافیک هستهای 28 نانومتری GCN است.


گرافیک PS4 با تراشه AMD نیز از همین خانواده و خط تولید کارتRadeon 7850 با خوشه پردازش 18 GCN، هر کدام با 64 هسته تهیه شده است.


ایکسباکس 720 گویا قرار است خوشه پردازش 12 داشته باشد و این معناست که مایکروسافت از تراشه AMD Radeon 7790 برای پردازشگر گرافیکی کنسول بعدی خود استفاده کرده است. این به معنای قدرت کمتر و بایتهای ضعیفتر است. البته خیلی هم بد و ناامیدکننده نیست.


پلیاستیشن 4، هشت گیگابایت حافظه اختصاصی GDDR5 دارد که حافظه سیستم و گرافیک را برای افزایش سرعت بازی با هم ادغام میکند. بر اساس شایعات، ایکسباکس 720 نیز حافظه 8 گیگابایت برای سیستم و حافظه گرافیکی اختصاصی و جداگانه دارد.


همه اینها به این معنی است که ایکسباکس 720 در زمینه سرعت و قدرت بازی بهتر از PS4 نیست. اما خارج از مقایسه بسیار عالی است و عملکرد پرسرعتی دارد. همه آنهایی که در مورد نسل بعدی ایکسباکس مطلب مینویسد، معتقدند ایکسباکس بعدی ضعیفتر از PS4 سونی است.دستههای کنترلی ایکسباکس 720بسیاری از شایعات حاکی از آن هستند که نسل بعدی کینکت در قلب ایکسباکس 720 خواهد نشست. گویا مایکروسافت نیز در حال توسعه بخشیدن به سختافزار و نرمافزار کینکت است.


با همه این اوصاف باید امیدوار باشید که دسته کنترلی این کنسول به قوت خود باقی خواهد ماند. پد کنترلی کنسول 360 میان گیمرهای پیسی و ایکسباس بسیار رایج است و به همین دلیل تصور نمیکنیم مایکروسافت با یک حرکت رادیکالی طراحی آن را به کلی عوض کند.


مایکروسافت به تازگی پتنتی را ثبت کرده است که به واسطه آن میتوانید به کمک پروژکتور، تصاویر واقعیت افزوده سهبعدی بازیها را روی دیوار اتاق پخش کنید. این کار باعث میشود تا با لذت بیشتری بازی کنید زیرا خود را در میان بازی حس میکنید.


نام رمز این پروژه Fortaleza است و کینکت نیز قلب آن را تشکیل داده است. به احتمال بسیار قوی این قابلیت با وایفای کار میکند و عینک Fortaleza نیز بسیار شبیه «پروژه عینک» گوگل است.


آیا ایکسباکس 720 بلو-ری دارد یا خیر؟شایعات متعددی وجود دارند که وجود و عدم وجود سیستم بلو-ری را در ایکسباکس 720 تایید میکنند. به همین دلیل، نمیتوان به درستی مشخص کرد که آیا بلو-ری دارد یا خیر.


یکی از شایعات این است که ایکسباکس 720 بلو-ری ندارد. یکی دیگر از شایعات نیز این است که قرار است با درایو بلو-ری عرضه شود. گفته میشود قرار است درایو اکسترنال اچدی دیویدی برای 360 عرضه شود به همین دلیل بعید نیست مایکروسافت برای کنسول جدید خود به دنبال ارائه بلو-ری باشد.


در حال حاضر، سرعت خواندن اطلاعات دیویدیها بسیار سریعتر از دیسکهای بلو-ری است اما بلو-ری ظرفیت ذخیره بسیار بیشتری دارد. یک دیسک بلو-ری استاندارد دولایه حدود 50 گیگابایت اطلاعات میتواند روی خود ذخیره کند در حالیکه یک دیسک دیویدی دولایه فقط 8 تا 9 گیگابایت اطلاعات میتواند ذخیره کند.


در حال حاضر بیشتر بازیهای ایکسباکس 360 در دو یا سه دیسک ارائه میشوند و بسیار منطقی است که مایکروسافت بخواهد از ظرفیت بیشتر دیسکهای بلو-ری در کنسول جدید خود بهره بگیرد.


مدارکی که در ژوئن سال 2012 میلادی منتشر شده بود، نشان میداد ایکسباکس 720 با پشتیبانی از تصاویر سهبعدی 1080p، پلیر بلو-ری و DVR عرضه خواهد شد. به این ترتیب، مایکروسافت در نظر دارد تا کنسول ایکسباکس را به دستگاهی چندمنظوره در اتاق نشیمن تبدیل کند.بازیهای ایکسباکس 720گویا در حال حاضر، برنامهنویسها در حال بازی با سختافزار ایکسباکس 720 هستند. یک آگهی استخدام از طرف استودیو Peter Molyneux's Lionhead از برنامهنویسهایی که سابقه کار در زمینه DirectX 11 دارند، دعوت به همکاری کرده است – پلتفورمی که در حال حاضر توسط کنسولهای موجود استفاده میشود و شایع شده است قرار است در ایکسباکس 720 با پردازنده AMD به کار گرفته شود.آیا ایکسباکس 720، ایکسباکس نام دارد؟بسیاری از مدارک لو رفته از مایکروسافت نشان میدهند ایکسباکس بعدی با نام ایکسباکس – بدون پسوند و پیشوند – عرضه خواهد شد.آیا مایکروسافت بازار بازیهای دست دوم را از بین خواهد برد؟شایعاتی مبنی بر این وجود دارد که ایکسباکس جدید، سیستمی خواهد داشت تا کاربران این کنسول نتوانند از بازیهای استفاده شده دیگران استفاده کنند. به این ترتیب نمیتوان با فروش بازیهای قدیمی، بازیهای جدید خرید. این کار مسلما برای گیمرها و فروشندههای متفرقه به هیچ وجه جالب و خوشایند نیست.


شایعات دیگری نیز در مورد ایکسباکس 720 وجود دارد و آن این است که این دستگاه قرار است با نیاز به اتصال دایمی به اینترنت عرضه شود. این ایده به هیچ عنوان جالب نیست.قیمتباز هم بر اساس شایعات باید گفت، کنسول بعدی مایکروسافت با قیمت حدود 299 دلار آمریکا عرضه خواهد شد. این قیمت بسیار مناسب به نظر میرسد. شاید انتظار داشتیم با قیمت بالاتری مواجه شویم اما از آنجا که پلیاستیشن 4 با قیمت حدودا مشابه معرفی شده است، احتمالا مایکروسافت نیز برای حفظ بازار رقابت، قیمت ایکسباکس خود را در همین حد نگه دارد.


شایعات قویای وجود دارد که مایکروسافت میخواهد با دو تیر به بازار کنسولها حمله کند. به این معنا که ایکسباکس جدید را به همراه ایکسباکس مینی معرفی و عرضه کند. ایکسباکس مینی، کوچک و دستگاهی شبیه تلویزیون اپل و مبتنی بر سیستمعامل ویندوز 8 است که میتوان بازیهای ایکسباکس 360 را از طریق کلاد اجرا کرد.