بازیکنی مانند دهنوی که با سپاهان و پرسپولیس قرارداد بسته اگر نتواند رضایت یکی از دو باشگاه را جلب کند با مجازات سختی مواجه می شود
سایت گل- سایت رسمی سازمان لیگ (اینجا) پس از انجام اصلاحات مجدد در آیین نامه نقل و انتقالات، مبادرت به انتشار مجدد آن نموده و در کنار آن فرم قرارداد بازیکنان و مربیان و لیست ها و... هم را قرار داده است.
در نگاهی به برخی موارد این آیین نامه نکات تازه به چشم می خورد:
1-قراردادها فقط در باشگاه تنظیم و امضا و مهر می شوندو نیازی به مراجعه بازیکن و مربی به هیئت ها نیست. بعد باشگاه لیست آنها را به تایید هیئت فوتبال استان می رساند و تا یک هفته قبل از آغاز بازی ها به سازمان لیگ ارائه می دهد. پس دیگر این الزام که باید حتما" قرارداد 5 روز پس از ثبت به سازمان لیگ ارائه شود وجود ندارد و بلافاصله پس از امضا طرفین، معتبر است. این امر در بند 3ماده 38 آمده است.
2-بند 17ماده 20می گوید اگر بازیکن حرفه ای بیش از یک قرارداد منعقد نماید، قراردادی که تاریخ اول را دارد مقدم تر است و مبنا قرار می گیرد و بابت قرارداد دوم باید غرامت بدهد. در صورتی که هر دو یک ناریخ داشت بازیکن یک فصل محروم می شود.
3-بند 6ماده 38می گوید:اگر بازیکنی که دارای قرارداد مکتوب و تعهدآور با یک باشگاه است نسبت به عقد قرارداد با باشگاه دوم برخلاف مصوبات این آیین نامه نماید و همزمان دو قرارداد داشته باشد چنانچه دو باشگاه با هم به توافق نرسند، بازیکن علاوه بر پرداخت 100درصد مبلغ بابت قراردادی که آن را فسخ می نماید از شش ماه تا یکسال محروم خواهد شد.
4-بند 12ماده 20می گوید به غیر از قرارداد اولیه طرفین می توانند هر توافق یا الحاقیه دیگری با هم امضا کنند و آن توافق و الحاقیه هم برای فدراسیون معتبر است.
نکته:مفاد این سه قسمت آخر با هم تداخل آشکار دارد.در بند 20ماده 17مشخص نکرده که بازیکن با باشگاه خودش نمی تواند بیش از یک قرارداد داشته باشد یا با باشگاه دیگری. اگر منظور باشگاه خودش باشد که نقض بند 12ماده 20 است. اگر باشگاه دیگری است که وحدت موضوع با بند 6ماده 38است.یعنی هر دو ماده دارند یک حرف می زنند.با این تفاوت که در ماده 20حق را به قراردادی داده که تاریخش مقدم تر است اما در ماده 38گفته هر دوباشگاه با هم توافق کنند. اگر نکردند بازیکن تصمیم می گیرد که کدام قرارداد را فسخ نماید و به کدام تیم برود.بعد بابت همان قراردی که فسخ کرده باید 100درصد مبلغ را به باشگاه بپردازد! آن گاه که تصمیم گرفته پول این باشگاه را بدهد و به تیم دیگر برود، محروم می شود! مدت محرومیت هم یک جا در ماده 20یک فصل ورزشی است در ماده 38شش ماه تا یکسال شمسی!(به نظر می رسد بازیکنی مانند دهنوی که با سپاهان و پرسپولیس قرارداد بسته اگر نتواند رضایت یکی از دو باشگاه را جلب کند با مجازات سختی مواجه می شود)
5-بر اساس بند 12ماده 23بازیکن اگر در هر نیم فصل 30درصد انچه را باید در آن نیم فصل بابت مبلغ قرارداد دریافت می کرد، دریافت ننموده باشد می تواند قراردادش را فسخ کند که این از نکات خوب آیین نامه است و تهدیدی برای باشگاههای بدحساب.
6-در ماده 31 آمده که بازیکن خارجی که جذب می شود باید شرایطی چون سابقه ملی پوش بودن یا بازی در لیگ برتر کشور خود و ... را داشته باشد. در ادامه توضیح داده که اگر ثابت شد آن بازیکن آن شرایط را نداشته ، بازیکن غیر مجاز تلقی نمی شود و قرار نیست نتایج دیدارهایی که او در آنها بازی کرده و به میدان رفته به نفع رقبا سه بر صفر شود( اتفاقی که در دیدار سال قبل داماش و استقلال در مورد کبه مورد اعتراض استقلالی ها بود) اما بازیکن باید برود و باشگاه هم غرامتش را بپردازد.
7-اوج تناقض در این آیین نامه در ماده 23است که می گوید« قرارداد نمی تواند بدون دلیل موجه فسخ شود» اما بلافاصله در ماده 24توضیح می دهد که اگر قرارداد بدون دلیل موجه فسخ شد چه اتفاقی می افتد. با نگاهی به این دو ماده می شود پرسید اگر با قید تام اعلام کرده اید که قرارداد قابلیت فسخ یکطرفه بدون دلیل موجه را ندارد چرا برای آن تنبیه قرارداده اید؟ این تنبیهات آیا مفهوم مخالف آن را ندارد که طرف می تواند تن به این تنبیهات بدهد و و قراردادش را فسخ کند؟ فسخ اصولا مگر نباید یک جایی به ثبت و تایید برسد؟ وقتی نمی توان قرارداد را بدون دلیل موجه و یکطرفه فسخ کرد پس آیا آن مرجه-مثلا سازمان لیگ- این فسخ را معتبر می داند؟ تا آن مرجع به این فسخ اعتبار ندهد که معنا ندارد.
در مجموع آیین نامه فعلی روند بسیار حرفه ای تری نسبت به آیین نامه های قبلی دارد و به مقررات فیفا نزدیک است اما خالی از اشکال هم نیست.