این بازیکن 21ساله برزیلی دوران حضورش در نوکمپ را عالی آغاز کرد و نشان داد بازیکن فروتنی است.
سایت گل – این بهترین شروع ممکن بود. نیمار برابر دیدگان 57هزار طرفدار در مرکز کاتالونیا به هواداران معرفی شد. خرید جدید برزیلی باشگاه سروصدای بهجایی به پا کرده است.
طرفداران در یکی از گرمترین روزهای سال به بزرگترین ورزشگاه اروپا آمده بودند. آنها فصل پیچیدهای داشتند (هرچند لالیگا را فتح کردند). تیتو ویلانووا بیمار بود، بارسا شکستهای تلخی مقابل بایرن مونیخ در نیمهنهایی لیگ قهرمانان متحمل شد، و همین چند روز پیش خبر آمد که اریک آبیدال از بارسلونا خواهد رفت. اما این چیزی بود که برای هواداران شادی میآورد. نیمار هم آنها را ناامید نکرد.
334 روزنامهنگار از سراسر دنیا آمده بودند تا خبر تهیه کنند.56500 نفر هم به ورزشگاه آمده بودند؛ یعنی بهترین آمار مراسم معارفه بازیکنان بارسلونا پس از معارفه زلاتان ایبراهیموویچ که مقابل 60 هزار نفر در تابستان 2009 معرفی شد.

برزیلی جدید بارسلونا
نام
سن
پست
مبلغ انتقال
مبلغ بازخرید
شماره پیراهن
باشگاه قبلی
بازی/گل (باشگاه)
بازی/گل (ملی)
Neymar Jr.
21
Forward
€57m
€190m
اعلام نشده
Santos
225/136
32/20

ایبراهیموویچ البته در بهترین زمان تاریخ اخیر بارسا آمده بود. تنها چند روز پس از آن که تیم خیرهکننده پپ گواردیولا سهگانهای تاریخی را فتح کرد. پس از چنان موفقیتهایی هر مسیری رو به پایین بود. اما با نیمار به نظر میرسد تنها مسیر رو به بالا باشد، به ویژه پس از رفتار او در مراسم معارفه.
او برخلاف مهاجم سوئدی که در مراسم بسیار لبخند زد اما در تقریبا تمام دوران حضورش در نوکمپ به زبان ایتالیایی غر زد، نیمار به زبان کاتالان صحبت کرد و البته حرفهای مناسبی هم به زبان آورد.
کاتالانها همیشه این که کسی کلماتی را به زبان مادریشان بگوید خوشحال میشوند. نیمار هم پذیرفت. او آماده این کار بود: Bona trada. سپس گفت Estic molt feliç و البته در نهایت، Visca el Barca. عصر به خیر. خیلی خوشحالم و زنده باد بارسا. این اصطلاحات کوچک معنای بسیاری داشتند.
اما بسیار جذابتر این بود که او چگونه پرسشهای رسانهها درباره حضورش در اروپا را مدیریت کرد. آیا او آمده بهترین دنیا باشد؟ «نه، بهترین دنیا همین حالا همینجاست. لیونل مسی.» آیا میخواهد توپ طلا را ببرد؟ «من به این موضوع فکر نمیکنم. تنها آمدهام که به مسی کمک کنم بهترین دنیا بماند.» آیا او 57 میلیون یورو میارزد؟ «نه!»
پیام روشن بود. نیمار نمیخواهد با بهترین فوتبالیست دنیا رقابت کند اما میخواهد مکملی برای همتیمی جدید آرژانتینیاش باشد. او را اغلب فردی نمایشی میخوانند که کارهای تکنیکی را به کار تیمی ترجیح میدهد. نقش اولی خودخواه که تنها به دنبال کسب شهرت برای خودش است. اما بازیکن برزیلی دوشنبه روحیه تیمی را ترویج کرد. حتی اگر خود را پیشاپیش برای چنین کاری آماده کرده باشد، اما او کاملا هماهنگ با فلسفه جمعی بارسلونا بود و نشان داد که کاملا امیدها و نیازهای باشگاه بارسلونا را میشناسد. طرفداران جدیدش گوش میکردند و میپسندیدند.
بسیار خوشحالم که در بارسلونا باشم. این جا آمده ام تا کمک کنم مسی بهترین بازیکن دنیا بماند.

- نیمار در مراسم معارفه


پس باید به نیمار تبریک گفت. پیش از آن که حتی یک ضربه به توپ با پیراهن بلوگرانا زده باشد بهترین تاثیر ممکن را گذاشته. مشاورانش هوشمند بودهاند. حرف زدن درباره کمک به مسی، ترویج روحیه تیمی و گفتن این که او میخواهد با دیگران همکاری کند تا به دستاوردی ویژه برسند. اینها همه رفتاری صحیح را نشان میدادند. بازیکن برزیلی پیام صحیحی را رساند و شروع صحیحی داشت. اولین آزمون او با موفقیت کامل به پایان رسید.