دبيرکل فدراسيون، گزارش عملکرد کميته هاي مختلف فدراسيون فوتبال در خرداد 1392 را به تفکيک کميته ها اعلام کرد.

به گزارش ورزش سه و به نقل از سايت رسمي فدراسيون فوتبال ، شرح کامل اين اقدامات در ذيل آمده است:

عملکرد تيم هاي ملي

در خردادماه 92 تيم هاي ملي فدراسيون فوتبال، فعاليت خود را با اردوهاي متعدد در رده هاي مختلف آغاز کرده و تيم هاي ملي فوتبال بزرگسالان، زير16 سال و زير17 سال اردوهاي داخلي و خارجي شان را برگزار کردند. تيم ملي فوتبال بزرگسالان جهت آمادگي براي بازي مقابل قطر، لبنان و کره جنوبي در رقابتهاي مقدماتي جام جهاني در عمان اردويي برگزار کرد و يک بازي دوستانه با تيم عمان در مسقط انجام داد که سه بر يک شکست خورد. اين تيم به تهران بازگشت و سپس براي برگزاري اردويي به امارات رفت و پس از آن در قطر توانست تيم ملي اين کشور را يک بر صفر شکست دهد، در بازي هفته بعد تيم ملي که برابر لبنان بود، تيم ملي کشورمان در استاديوم آزادي و با حضور خيل عظيمي از مشتاقان فوتبال ملي توانست، 4 بر صفر از سد لبنان بگذرد و در آخرين ديدار خود در اولسان کره جنوبي و در يک بازي حماسي و سخت، موفق به شکست يک بر صفر کره جنوبي شد و به عنوان تيم اول گروه اول به جام جهاني 2014 برزيل صعود کرد. تيم هاي ملي زير16 سال و زير17 سال اردوها و بازيهاي دوستانه شان را انجام دادند و همچنين تيم ملي زير15 سال براي حضور در رقابتهاي المپيک نوجوانان چين اردوهايش را در کمپ تيم هاي ملي و اردوگاه شهيد باهنر تهران برگزار کرد. تيم ملي جوانان هم با استعداديابي در سه شهر تهران، اراک و اروميه کار خود را آغاز کرد و اردوهاي استعداديابي اش را برگزار کرد. عملکرد ديگر تيم هاي ملي در ذيل مي آيد.

- تيم ملي زير 14 سال

تيم ملي زير 14 سال به سرمربيگري حسين صالح، که ماه قبل به مرحله نهايي مسابقات قهرماني آسيا صعود کرده بود، به دليل امتحانات بازيکنان اردويي برگزار نکرد. البته کنفدراسيون فوتبال آسيا، تيم ملي زير14 سال ايران را در ميان هشت تيم برتر آسيا اعلام کرد.

- تيم ملي زير15 سال

تيم ملي زير 15 سال که خود را براي حضور در رقابتهاي المپيک نوجوانان چين در مردادماه امسال آماده مي کند، سه اردو برگزار کرد و در اواخر خرداد دو بازي دوستانه داشتند که در بازي اول 5 بر يک تيم نوجوانان مقاومت تهران را شکست داد و در بازي دوم با تيم جوانان راه آهن به تساوي يک بر يک رسيد. اردوهاي اين تيم تا برگزاري رقابتهاي المپيک نوجوانان در چين ادامه دارد.

- تيم ملي زير16 سال

اردوي تيم ملي زير16 سال به سرمربيگري مصطفي قنبرپور در دو مقطع سه تا پنج و همچنين سيزده تا هفده خرداد ماه در کمپ تيم هاي ملي برگزار شد. مسابقات مقدماتي قهرماني آسيا در اين رده سني از 1/7/92 لغايت 15/7/92 در پاکستان برگزار خواهد شد و برنامه اين رقابتها و زمان دقيق آن هم اعلام شده است.

- تيم ملي زير17 سال

اولين اردوي تيم ملي زير17 سال سوم خرداد در آکادمي ملي فوتبال برگزار شد و اين تيم دو بازي دوستانه با تيم ملي زير17 سال عراق در تهران و در ورزشگاه شهيد دستگردي انجام داد که در بازي اول نوجوانان ايران و عراق به تساوي دو بر دو رسيدند و در بازي دوم ايران با يک گل توانست حريفش را شکست دهد. تيم ملي زير17 سال در اواسط خرداد، به بيرجند رفت و دو بازي با تيم هاي بزرگسال بيرجند داشت که در هر دو با نتايج دو بر يک و سه بر يک مغلوب شد. آخرين اردوي اين تيم از 29 خرداد آغاز شده است. تيم ملي زير 17 سال کشورمان خود را براي حضور در مسابقات جام جهاني نوجوانان که مهر ماه در امارات برگزار مي شود، آماده مي کند.

- تيم ملي بزرگسالان

تيم ملي فوتبال بزرگسالان جهت آمادگي براي بازي مقابل قطر، لبنان و کره جنوبي در رقابتهاي مقدماتي جام جهاني در عمان اردويي برگزار کرد و يک بازي دوستانه با تيم عمان در مسقط انجام داد که سه بر يک شکست خورد و پس از آن، اين تيم به تهران بازگشت و سپس براي برگزاري اردويي پيش از ديدار مقابل قطر به امارات رفت و سپس در قطر توانست تيم قطر را يک بر صفر شکست دهد، پيش از بازي با لبنان و در روز 18 خرداد، دکتر محمود احمدي نژاد رئيس جمهور ايران هم به تمريم تيم ملي آمد و دقايقي با ملي پوشان صحبت کرد و پس از آن تيم ملي در بازي مقابل لبنان، توانست 4 بر صفر از سد حريفش بگذرد و با روحيه خوب به کره جنوبي برود.

تيم ملي پس از بازي با لبنان به اولسان کره جنوبي رفت در اولسان کره جنوبي در يک بازي حماسي، موفق به شکست يک بر صفر کره جنوبي شد و به عنوان تيم اول گروه اول به جام جهاني 2014 برزيل صعود کرد و از نکات قابل توجه پيش از بازي کره جنوبي، شرکت بازيکنان تيم ملي در انتخابات رياست جمهوري در صبح جمعه 24 خرداد بود که صندوق راي با هماهنگي فدراسيون فوتبال و سفارت ايران در کره جنوبي به اولسان برده شد. پس از صعود ايران، بزرگان و مقامات عالي رتبه کشور به مناسبت صعود مقتدرانه تيم ملي به جام جهاني، پيام هاي تبريک جداگانه اي ارسال کردند و مراسم استقبال از تيم ملي با شکوه خاصي در فرودگاه بين المللي امام خميني (ره) و ورزشگاه آزادي با حضور مقامات عالي رتبه کشوري، دولتي و وزارت ورزش و فدراسيون فوتبال برگزار شد. همچنين روز چهارشنبه بيست و نهم خردادماه تيم ملي پس از برگزاري مراسم استقبال در ورزشگاه آزادي به دفتر دکتر محمود احمدي نژاد –رئيس جمهور دعوت شد و هداياي ويژه اي از ايشان دريافت کردند و پس از حضور در دفتر دکتر احمدي نژاد؛ کاروان تيم ملي به مرکز تحقيقات استراتژيک رفت و در ضيافت شام دکتر حسن روحاني-رئيس جمهور منتخب که به افتخار صعود تيم ملي به جام جهاني تدارک ديده شده بود، شرکت کرد و بازيکنان و کادر فني هدايايي را از وي دريافت کردند.

- تيم ملي فوتسال

ملي پوشان فوتسال در ماه گذشته اردوهاي تداکاتي خود را به شکلي منظم پشت سر گذاشت. اردوهاي تدارکاتي تيم ملي فوتسال تا قبل از اعزام به تورنمنت چين که با حضور تيم هاي هلند، روماني و روسيه برگزار شد و همچنين رقابتهاي آسيايي کره جنوبي اردوهاي تدارکاتي ، ابتداي هر هفته و به مدت 4 روز در تهران برگزار مي شد. طي روزهاي 18 و 19 خرداد تيم ملي فوتسال مقابل ازبکستان قرار گرفت که در بازي اول شش بر يک و در بازي دوم نه بر سه به پيروزي رسيد و پس از آن تيم ملي فوتسال براي حضور در تورنمنت چين به اين کشور رفت و در اولين بازي خود 5 بر يک روسيه را شکست داد. در بازي دوم ايران چهار بر سه هلند را از پيش رو برداشت و در بازي سوم 5 بر دو چين ميزبان را شکست داد و با اقتدار و براي اولين بار قهرمان اين تورنمنت شد. 27 خرداد خسوس کاندلاس اسامي 14 بازيکن اعزامي به رقابتهاي آسيايي کره جنوبي را اعلام کرد. همچنين بازيکنان به مدت يک هفته تمرينات خود را در چين پس از رقابتهايي که با تيم هاي هلند، چين،روسيه برگزار کردند ادامه داده و روز دوم تير ماه چين را به مقصد کره جنوبي ترک خواهند کرد.

- تيم ملي فوتبال ساحلي

از اوايل خرداد اردوي آماده سازي تيم ملي فوتبال ساحلي در زمين فوتبال ساحلي کمپ تيم هاي ملي آغاز شد. اردوي بعدي تيم ملي ساحلي در آکادمي از روز 18 خرداد تشکيل شد. همچنين بازيکنان تيم ملي فوتبال ساحلي در حال حاضر در اردوي آماده سازي خود در کمپ تيم هاي ملي حضور دارند.

- تيم ملي نوجوانان بانوان(فوتبال)

تيم ملي نوجوانان بانوان در ماه گذشته در سه اردوي آماده سازي شرکت کرد که اردوي اول آن از هشتم تا سيزدهم و اردوي دوم از بيستم تا بيست و پنجم خرداد ماه در آکادمي ملي فوتبال برگزار شد. اردوي سوم اين تيم از 29 خرداد آغاز شده که در حال حاضر ملي پوشان در اردو هستند.

- تيم ملي بزرگسالان بانوان(فوتبال)

تيم ملي بانوان که 25 ارديبهشت به بنگلادش رفته بود تا در رقابتهاي مقدماتي قهرماني آسيا شرکت کند در روز 31 ارديبهشت شش بر صفر در مقابل فيليپين شکست خورد. در بازي دوم در روز دوم خرداد به مصاف بنگلادش رفت و دو بر صفر پيروز شد و در روز چهارم خرداد مقابل تايلند قرار گرفتند که چهار بر يک شکست خورد و از دور مسابقات کنار رفت. لازم به ذکر است اين نخستين باري است که تيم ملي بانوان ايران توانست به مرحله نهايي مسابقات قهرماني آسيا صعود کند.

- تيم ملي بزرگسالان بانوان (فوتسال)

اردوي تدارکاتي تيم ملي فوتسال بانوان به منظور کسب آمادگي هر چه بيشتر براي حضور در رقابتهاي آسيايي کره جنوبي، از 9 خرداد آغاز شد و ملي پوشان اردوي بعدي خود را از 12 خرداد آغاز کردند. ضمن اينکه تيم ملي ايران در مسابقات آسيايي با تيمهاي تايلند، مالزي، ويتنام و هنگکنگ همگروه است. در 26 خرداد شهرزاد مظفر-سرمربي تيم ملي فوتسال بانوان اسامي 14 نفر اعزامي به پيکارهاي آسيايي اينچئون کره جنوبي را اعلام کرد. در نهايت تيم ملي فوتسال بانوان که خود را براي حضور در رقابتهاي آسيايي اينچئون کره جنوبي آماده مي کند، 31 خرداد تهران را به مقصد کره جنوبي و به منظور شرکت در بازيهاي داخل آسيا ترک کرد. تيم ملي ايران به سرمربيگري شهرزاد مظفر، مربيگري ميترا چين سري و سرپرستي زري پورلاهيجي در اين بازيها حضور دارند.

کميته داوران

- نظارت

مسعود عنايت از سوي کنفدراسيون فوتبال آسيا به عنوان ناظر داوري مسابقات قهرماني زير 14 سال آسيا در گروه E که از 7 تا 13 خرداد به ميزباني ميانمار برگزار شده بود انتخاب شد و براي انجام نظارت در اين مسابقات به ميانمار رفت. ضمن اينکه کميته داوران AFC عنايت را به عنوان ناظر رقابتهاي پرزيدنت کاپ 2013 هم انتخاب کرده بود. لازم به ذکر است که حسين عسگري رئيس دپارتمان داوري فدراسيون فوتبال، ناظر داوري ديدار تيم هاي ملي عراق و ژاپن از سري مسابقات مقدماتي جام جهاني 2014 بود که به ميزباني دوحه قطر برگزار شد.

- قضاوت

ديدار بين تيم هاي ملي فوتبال استراليا و عراق از سري مسابقات مقدماتي جام جهاني روز 28 خرداد در استراليا به قضاوت تيم ايراني متشکل از عليرضا فغاني - داور وسط ، حسن کامراني فر – کمک اول ، رضا سخندان – کمک دوم و سعيد مظفري زاده داور چهارم برگزار شد.

در بخش بانوان مي توان به حضور شيوا ياري و سلطنت نوروزي به عنوان داور وسط و سمانه محسني کياسري و انسيه خباز مافي نژاد به عنوان کمک داور براي قضاوت در گروه هاي A و C رقابتهاي مقدماتي جام ملتهاي 2014 بانوان آسيا که در بحرين و اردن برگزار شد، اشاره کرد. روزاول خرداد، شيوا ياري داور وسط و سمانه محسني کمک داور اول ديدار تيم هاي هنگ کنگ و قرقيزستان بودند. روز 5 خرداد، شيوا ياري به عنوان داور وسط و سمانه محسني هم به عنوان کمک داور اول، ديدار تيم هاي بحرين و قرقيزستان را قضاوت کردند. همچنين تورنمنت چهارجانبه فوتسال چين درحالي با حضور کشورهاي چين، ايران، روسيه و هلند برگزار شد که عليرضا سهرابي از ايران به عنوان داور در اين دوره از بازيها قضاوت کرد.

- ساير فعاليت هاي دپارتمان داوري

در اين ماه دپارتمان داوران يک دوره کلاس توجيهي مدرسين داوري را از روز چهارشنبه اول تا سوم خردادماه در آکادمي ملي فوتبال برگزار کرد. همچنين در اين ماه حسين عسگري، رئيس دپارتمان داوري، توضيحات جديد قانون آفسايد را اعلام کرد.

کميته هاي انضباطي و استيناف

کميته انضباطي فدراسيون صدور احکامش را درباره پرونده ها و شکايات مختلف در خرداد ماه هم ادامه داد و کميته استيناف هم راي خود را درخصوص پرونده تباني در ليگ دسته اول اعلام کرد. هشتم خردادماه کميته انضباطي راي هاي خود را در خصوص ليست طلبکاران باشگاههاي فرهنگي ورزشي ليگ برتر و دسته اول صادر کرد و بر همين اساس چند باشگاه ليگ برتري و ليگ دسته اولي از حضور در فوتبال منع شدند.

کميته جوانان

کميته جوانان در اين ماه کار تيم هاي ملي پايه را دنبال کرد و ميرشاد ماجدي سرپرست اين کميته جلساتي با کادرفني تيم هاي مختلف زير مجموعه اين کميته درباره روند استعداديابي رده هاي متعدد سني برگزار کرد. در اين جلسات ماجدي آخرين گزارش ها را از مربيان تيم هاي ملي پايه گرفت و برنامه رقابتهاي پيش روي بين المللي نهايي شد. با توجه به تاريخ رقابتهاي مقدماتي جوانان و نوجوانان آسيا و همچنين جام جهاني نوجوانان زير17 سال 2013 امارات، برنامه ريزي هايي که در ماه گذشته شده بود پيگيري شد. ميرشاد ماجدي سرپرست کميته جوانان براي حضور در سمينار فوتبال پايه آسيا به مالزي سفر کرد و در بازگشت گزارش عملکردش را ارائه داد. در اول خرداد مدير اجرايي بخش مسابقات کنفدراسيون فوتبال آسيا در نامه اي به دبير کل فدراسيون فوتبال ايران ميزباني مرحله مقدماتي رقابتهاي زير14 سال آسيا را موفقيت آميز دانست. 8 خرداد رحيم ميرآخوري به عنوان مربي تيم ملي جوانان انتخاب شد و مقرر شد علي دوستي مهر به عنوان مديرفني بر کار اين تيم نظارت کند تا رقابتهاي جام جهاني نوجوانان زير17 سال به پايان برسد. از 21 خرداد اردوهاي استعداديابي تيم ملي جوانان در تهران، اراک و اروميه آغاز شد. در 25 خرداد اعلام شد که تيم ملي جوانان در يک تورنمنت در چين شرکت خواهد کرد و تيم ملي جوانان، پيش از حضور در مرحله مقدماتي رقابتهاي قهرماني آسيا، در يک تورنمنت بين المللي در کشور چين شرکت خواهد کرد. اين تورنمنت شهريور ماه در چين و با حضور تيمهايي مثل پورتو پرتغال، ساندرلند انگلستان، چيواس مکزيک، کاليفرنيا آمريکا، شاندونگ چين، تيم ملي چين، تيم ملي ژاپن، تيم ملي کره جنوبي و تيم ملي استراليا برگزار مي شود.جوانان پس از مراحل استعداديابي در اين تورنمنت شرکت مي کنند.رقابتهاي مقدماتي زير 19 سال آسيا در کرمان و از تاريخ 16 تا 25 مهر برگزار ميشود و تيم فوتبال جوانان ايران در مرحله مقدماتي رقابتهاي جوانان آسيا با تيمهاي عربستان، لبنان و تاجيکستان در گروه چهارم همگروه شده است. کنفدراسيون فوتبال آسيا ميانمار را به عنوان ميزبان مرحله نهايي رقابتهاي فوتبال جوانان آسيا در سال 2014 انتخاب کرده است.

کميته فوتبال ساحلي

15 خرداد قرعه کشي رقابتهاي جام جهاني تاهيتي برگزار شد و از ايران پريا شهرياري رئيس دپارتمان فوتبال ساحلي به نمايندگي از فدراسيون فوتبال در اين قرعه کشي حضور داشت و ايران با تيم هاي برزيل، سنگال و اوکراين همگروه شد و همچنين وي در کارگاههاي آموزشي برگزاري رقابتهاي جام جهاني شرکت کرد. در حال حاضر اين کميته در حال برنامه ريزي و انجام اقدامات لازم براي حضور تيم ملي فوتبال ساحلي در مسابقات جام جهاني است. در اول خردادماه رئيس فدراسيون فوتبال غرب آسيا با ارسال نامه اي به رئيس فدراسيون ايران از ميزباني رقابتهاي فوتبال ساحلي غرب آسيا تشکر کرد و کسب عنوان قهرماني توسط ملي پوشان ايراني را تبريک گفت. در اين ماه کادرفني تيم ملي ساحلي اعلام کرد که رقابتهاي ليگ برتر فوتبال ساحلي را براي تشکيل يک تيم ملي قدرتمند زيرنظر مي گيرد. همچنين 25 خرداد دبير کل فدراسيون فوتبال با ارسال نامه اي به 8 استان کشور از برگزاري رقابتهاي دسته اول فوتبال ساحلي کشور خبر داد. همچنين مهدي محمد نبي-دبير کل فدراسيون با ارسال نامه اي به روساي هياتهاي فوتبال استان اصفهان، بوشهر، مازندران، البرز ،چهار محال و بختياري، هرمزگان، کرمان و گيلان اعلام کرد که آمادگي خود را جهت حضور در مسابقات اعلام و همچنين نسبت به معرفي زمين اختصاصي استاندارد جهت برگزاري مسابقات به منظور بازديد نماينده فدراسيون بصورت مکتوب تا تاريخ 5/4/92 اقدام کنند. در نهايت مقرر شد ليگ برتر فوتبال ساحلي با حضور تيم هاي خزرپوشان مازندران- کوثر چهارمحال - شهرداري شهر جديد هشتگرد -آرسن ميناسيان گيلان - تيران اصفهان - صنعت مس رفسنجان- ويژن هرمزگان - حرم گناوه بوشهر برگزار شود.

کميته فرهنگي و بازي جوانمردانه

در خرداد ماه هم کميته فرهنگي جلسه هاي توجيهي فرهنگي ويژه تيم ملي را براي رده هاي مختلف برگزار کرد و از ديگر اقدامات مهم کميته فرهنگي فدراسيون مي توان به همکاري در اجراي فعاليت هاي فرهنگي و بدرقه تيم ملي قبل از بازي مقابل قطر و همچنين اجراي برنامه هاي فرهنگي در خلال ديدار ايران- لبنان اشاره کرد. کميته فرهنگي طبق برنامه ريزي که انجام داد، باعث شد تا تيم ملي بزرگسالان بازديدي از مرکز نگهداري کودکان بي سرپرست داشته باشند. تيم هاي مختلف رده هاي سني در مراسم مذهبي شرکت کردند و برگزاري جلسه هماهنگي ويژه بازيهاي مقدماتي جام جهاني پيرامون اقدامات و فعاليت هاي فرهنگي مربوطه و تدوين راهکارهاي لازم ، پشتيباني و اقدامات فرهنگي ويژه براي بازيهاي تيم ملي بزرگسالان در قطر و سئول در دستور کار قرار گرفت. در اين ماه مشوقان تيم هاي ملي به دوحه قطر و اولسان کره جنوبي اعزام شدند تا طرفداران تيم ملي در اين بازيهاي حساس در دوحه و اولسان سازماندهي شوند. ضمن اينکه سي و پنجمين جلسه هيات مذهبي جامعه اسلامي فوتبال به مناسبت شهادت حضرت زينب کبري (س) برگزار شد. همچنين پيشکسوتان و جمعي از مريبان فوتبال به همراه هادي آيت الهي-نايب رئيس فدراسيون در حسينه جماران و با سيد حسن خميني ملاقات کردند.

کميته حقوقي و تدوين مقررات

کميته حقوقي و تدوين مقررات آئين نامه کميته داوران را پس از تاييد رئيس و دبيرکل فدراسيون به کميته داوران ارسال کرد تا ابلاغ شود. همچنين آيين نامه کارگزاران داخلي هم تدوين شد و با همکاري کميته هاي بين الملل و حراست، آزمون کارگزاران داخلي در خردادماه 92 برگزار شود.

کميته بانوان

همچون ماه گذشته در اين ماه هم نشست کميته بانوان با کادر فني تيمهاي ملي با حضور فريده شجاعي-نايب رئيس فدراسيون در امور بانوان و سرمربيان تيم هاي ملي برگزار شد و برنامه هاي کميته بانوان در ماههاي پيش رو مورد بحث و بررسي قرار گرفت. پس از حدف تيم ملي بانوان در رقابتهاي آسيا، روز 19 خرداد، فريده شجاعي، رئيس امور بانوان فدراسيون فوتبال جلسه اي با هلنا کاستا سرمربي تيم ملي بانوان گذاشت تا مسايل را بررسي کند. همچنين اين کميته آمار کلي رقابتهاي ليگ برتر فوتسال بانوان را به شرح زير اعلام کرد. در اين ليگ 22 هفته اي که به صورت رفت و برگشت برگزار شده بود، تيم ملي حفاري اهواز عنوان نخست را به خود اختصاص داد. در پي برگزاري 122 بازي طي 22 هفته و به صورت رفت و برگشت، 1221 گل از خطوط دروازه ها گذشت. بهترين خط حمله متعلق به تيم پرسپوليس تهران با 177 گل و بهترين خط دفاع متعلق به تيم ملي حفاري اهواز با 23 گل بود. 228 کارت زرد و 12 کارت قرمز از سوي داوران به بازيکنان خاطي داده شد و فاطمه شريف از تيم متين ورامين با 62 گل، نسيمه غلامي از تيم صنعت نفت آبادان با 57 گل و فاطمه اعتدادي از تيم کاسپين قزوين با 51 گل به عنوان برترين گلزنان ليگ هشتم معرفي شدند. بدين ترتيب تيم ملي حفاري اهواز با 60 امتياز، پرسپوليس با 57 امتياز، متين ورامين با 50 امتياز و تفاضل گل بيشتر، صنعت نفت آبادان با 50 امتياز اول تا چهارم شدند. تيم هاي سقوط کننده به ليگ دسته اول شمشاد دليجان و تربيت بدني فسا هستند.

سازمان ليگ برتر و آزادگان و سازمان ليگ فوتسال ( کميته مسابقات)

در اين ماه با توجه به اينکه مسابقات ليگ برتر و جام حذفي به پايان رسيده بود، سازمان ليگ برتر برنامه ريزي هايش را براي قرعه کشي رقابتهاي ليگ برتر در فصل آتي انجام داد. در اين ماه کارلوس کي روش سرمربي تيم ملي، به سازمان ليگ رفت و از اين سازمان و باشگاهها براي هماهنگي برنامه ريزي براي تيم ملي تشکر کرد و برنامه مسابقات پلي آف ليگ دسته اول اعلام و برگزار شد.

آکادمي ملي فوتبال

دومين نشست شوراي آکادمي در سال 92 و جلسه شوراي توسعه فوتبال پايه در خرداد ماه برگزار شد. از ديگر اقدامات اکادمي ملي فوتبال مي توان به پيگيري و برگزاري جلسات هماهنگي دومين همايش بين المللي علم و فوتبال و ارسال فراخوان اين همايش به دوازده هزار نفر اشاره کرد. همچنين ارسال دعوت نامه هاي مربوط به ميهمانان خارجي همايش هم پيگيري شد. پروژه راه اندازي آکادمي هاي باشگاه هاي ليگ برتر و دسته اول پيگيري شد. ضمن اينکه هشتمين نشست مسئولان استاني مدارس فوتبال کشور 11 خرداد در آمفي تئاتر هتل آکادمي ملي فوتبال ايران برگزار شد و در اين جلسه مقرر شد با همکاري کميته هاي آموزش و جوانان فدراسيون فوتبال ششمين دوره بدنسازي فوتبال پايه را برگزار کند. ادامه کار ساخت رخکتن زمين فوتبال ساحلي با پيشرفت فيزيکي 70% با همکاري شهرداري منطقه 22 پيگيري و عمليات اجرايي ساختمان بدنسازي تيم ملي انجام شد.

کميته فوتسال

در اين ماه برنامه هاي مختلف کميته فوتسال طبق تقويم پيش رفت و اردوهاي تيم هاي ملي فوتسال برگزار شد. تيم ملي فوتسال در اردوي 10 روزه و در چين حضور پيدا کرد. فدراسيون فوتبال براي حضور در رقابتهاي گرند پريکس برزيل در مهر 92 اعلام آمادگي کرد. جلسه مجمع عمومي سازمان ليگ فوتسال روز دوشنبه ششم خردادماه با حضور اعضاي مجمع سازمان ليگ فوتسال، در سالن کنفرانس آکادمي ملي فوتبال برگزار شد. در اين مجمع 5 نفر از اعضا توسط مجمع انتخاب شدند. پس از راي گيري جهت انتخاب دو عضو هيات رئيسه بر اساس بند 3-14 سعيد نجاريان و علي طاهري از بين اعضا مجمع عمومي به عنوان عضو هيات رئيسه و به مدت دو سال انتخاب شدند.

امور بين الملل

ناظران ايراني مسابقات بين المللي هم در اين ماه پرمشغله بودند و از سوي کنفدراسيون فوتبال آسيا، اميد جمالي در روز اول خردادماه به عنوان ناظر ديدار دو تيم گوانگجو چين و سنترال کست مارتيز استراليا از مرحله يک هشتم نهايي ليگ قهرمانان آسيا در چين انتخاب شد و بنا بر اعلام فيفا محمدرضا کسرايي در روز 14 خرداد به عنوان ناظر ديدار تيم هاي عمان و عراق از سري مسابقات مقدماتي جام جهاني انتخاب شد. ششم خرداد، رئيس، دبيرکل و سرپرست کميته بين الملل فدراسيون فوتبال، براي حضوردر کنگره فيفا به جزيره موريس رفتند و پس از بازگشت از موريس در امارات به اردوي تيم ملي پيوستند. در 30 خرداد، فادي زوريکت – دبيرکل فدراسيون فوتبال غرب آسيا گوردن ساويچ-مدير برگزاري مسابقات فيفا، مارکوس کاتنر-قائم مقام دبير کل فيفا طي نامه هاي جداگانه به مهدي محمدنبي –دبير کل فدراسيون فوتبال ايران به خاطر صعود تيم ملي به مسابقات جام جهاني2014 برزيل تبريک گفتند. همچنين از سوي ناجه حمود حريب-رئيس فدراسيون عراق، شاهزاده علي بن حسين-رئيس فدراسيون غرب آسيا،سپ بلاتر-رئيس فدراسيون جهاني فوتبال به علي کفاشيان به خاطر صعود تيم ملي فوتبال به جام جهاني تبريک گفتند. رئيس فدراسيون پرتغال نيز به کارلوس کي رشو-سرمربي تيم ملي ايران به خاطر حضور تيمش در جام جهاني 2014 تبريک گفت.

کميته پزشکي

کميته پزشکي فدراسيون فوتبال، پوشش پزشکي کليه تيم هاي ملي را از نظر نيروي انساني و ملزومات فراهم کرد. در طول ماه و به تناوب جلسات رسيدگي به تخلفات دوپينگ هم برگزار شد. همچنين اول خردادماه رئيس کميته پزشکي فدراسيون از منفي اعلام شدن نتايج 54 نمونه تست دوپينگ خبر داد. 8 خرداد کميته پزشکي دستورالعمل انجام معاينات پزشکي پيش از فصل 93-92 خود را به کليه باشگاهها ابلاغ کرد و 11 خرداد ماه دومين کارگاه يک روزه ارتقا گريد C به B پزشکان فوتبال با عنوان "تغذيه در فوتبال" در محل هتل آکادمي تهران برگزار شد.20 خرداد، کميته پزشکي از برگزاري چهارمين دوره آزمون سطح بندي گريد C فيزيوتراپيست تيم ها خبر داد و در 26 خرداد رئيس کميته پزشکي موارد مربوط به دو بازيکن دوپينگي ليگ دسته يک که محروم شدند را اعلام کرد.

کميته آموزش

اوايل خرداد، کميته آموزش دو دوره آموزشي را در استانهاي مختلف کشور برگزار کرد. کميته آموزش اعلام کرد يک دوره کلاس مربيگري درجه C کنفدراسيون فوتبال آسيا به مدرسي غلامرضا جهاني از 28 ارديبهشت تا 10 خردادماه در شهر کرج برگزار مي شود. 18 خرداد دوره آموزش مربيگري حرفه اي فوتبال با حضور مربيان ليگ برتري و ملي در آکادمي ملي فوتبال به پايان رسيد. همچنين سمينار مدرسين برگزيده فوتسال کشورهاي عضو کنفدراسيون فوتبال آسيا به ميزباني مالزي و با حضور 3 نمانيده از ايران برگزار شد. دو سمينار براي مدرسين برگزيده فوتسال در حالي به ميزباني مالزي برگزار شد که در سمينار اول حسين شمس، شهاب الدين سفال منش و شهرزاد مظفر از 23 تا 26خرداد ماه حضور داشتند.همچنين شهرزاد مظفر در دومين سمينار مدرسين برگزيده که از 27 خردادماه به مدت دو روز برگزار شد، حضور داشت.

امور تشريفات

امور تشريفات فدراسيون فوتبال در ارديبهشت 92 اعزامهاي داخلي و خارجي متعددي داشت . کميته تشريفات فدراسيون تمامي کارهاي مربوط به گرفتن بليت پروازهاي داخلي و خارجي، اخذ ويزا و هتل محل اقامت تيم ها و همچنين بدرقه و استقبال از تيم هاي ملي را انجام داد. همچنين اين کميته رواديد ورودي داوران و ناظران خارجي مسابقات و نمايندگان فيفا، کنفدراسيون فوتبال آسيا و را گرفت و بليت هاي پرواز آنها را خريداري کرد و براي آنها هتل رزرو کرد.

همانطور که در بخش تيم هاي ملي گفته شد تيم ملي بزرگسالان به عمان رفت و رواديد مربوط به حضور اين تيم در عمان،امارات، قطر و کره جنوبي گرفته شد. در اين ماه تيم ملي فوتبال بانوان به بنگلادش رفت. براي تيم ملي، بليط رفت و برگشت پروازها، ويزاها و مجوز شوراي برون مرزي و همچنين مجوز خروج از کشور گرفته شد و مراسم بدرقه و استقبال از اين تيم ها به خوبي انجام شد.

خردادماه 92 براي تيم ملي لبنان و تيم الشباب امارات که حريف استقلال در رقابتهاي ليگ قهرمانان آسيا بود و وارد ايران شدند که براي هر کاروان حدود 60 ويزا و اقامت حضور در ايران گرفته شد. همچنين براي تيم هاي نظارت و داوري شش نفره خارجي براي بازيها مقابل نمايندگان ايران ويزا گرفته شد. ضمن اينکه علاوه بر رواديد تيم هاي فوق و گرفتن ويزاهاي داوران و ناظران و نمايندگان کنفدراسيون فوتبال آسيا، مجوز پرواز از کنترل پرواز بابت هواپيماهاي چارتر تيم ها گرفته شد. کميته تشريقات جلسات هماهنگي برگزارکنندگان بازيها را برگزار کرد. اين کميته براي کليه نمايندگان فدراسيون فوتبال ايران که سفرهاي برون مرزي داشتند و در همايش ها و کنگره هاي بين المللي شرکت کردند، رواديد گرفت.

کميته آموزش در اين ماه مرحله اول دومين دوره آموزش مربيگري درجه يک آسيا و برگزاري گردهمايي ساليانه دانش افزايي مسئولان کميته آموزش استانها را در هتل آکادمي با حضور 70 تن برگزار کرد که کليه مراحل اسکان و پذيرايي براي اين 70 نفر انجام شد.

تيم هاي ملي اردوهاي مختلفي در طول ماه داشتند که در هتل المپيک، هتل آکادمي، هتل آزادي و مهمانسراي شماره يک مراحل اسکان آنها به خوبي انجام پذيرفت.