مربی ایتالیایی سرانجام به صورت رسمی با قراردادی سهساله به رئال مادرید پیوست. عملکرد خونسردانه و آرام او، و تاکتیک هایش از او بهترین جانشین برای ژوزه مورینیو را میسازد.
سایت گل – پس از پایان روابط انسانی، معمولا نیاز به کیفیتهایی حس میشود که افراد قبلی نداشتهاند. در رئال مادرید هم اوضاع مشابهی روی داده. از زمانی که ژوزه مورینیو رفته، باشگاه اسپانیایی به دنبال مربیای از نوع متفاوت بوده.

0
مربی ایتالیایی سرانجام به صورت رسمی با قراردادی سهساله به رئال مادرید پیوست. عملکرد خونسردانه و آرام او، و تاکتیک هایش از او بهترین جانشین برای ژوزه مورینیو را میسازد.
سایت گل – پس از پایان روابط انسانی، معمولا نیاز به کیفیتهایی حس میشود که افراد قبلی نداشتهاند. در رئال مادرید هم اوضاع مشابهی روی داده. از زمانی که ژوزه مورینیو رفته، باشگاه اسپانیایی به دنبال مربیای از نوع متفاوت بوده.
مادرید ماه گذشته اعلام کرد که مورینیو در پایان فصل جدا خواهد شد. او سه فصل پرتنش را در سانتیاگو برنابئو گذراند. رئال پس از چند هفته مذاکره دشوار با پاری سن-ژرمن سرانجام توانست آنچلوتی را از این باشگاه با قراردادی سهساله بگیرد. لوران بلان هم مربی پیاسجی شد.
فلورنتینو پرس، رییس باشگاه رئال مدتهاست که آنچلوتی را میستاید و در آغاز دوره دومش در رئال مادرید قصد داشت او را در سال 2009 به خدمت بگیرد. اما کارلو پس از هفت سال و نیم حضور در میلان سرانجام به چلسی رفت. چهار فصل گذشته و فلورنتینو به فردی که میخواست رسیده. او فردی ایدهآل برای جانشینی مورینیو است.
قهرمانیهای آنچلوتی به عنوان مربی
Juventus (1999-2001)

No major trophies

AC Milan (2001-2009)

Serie A (2003-04)
Coppa Italia (2002-03)
Champions League (2002-03, 2006-07)
Supercoppa Italiana (2004)
Fifa Club World Cup (2007)

Chelsea (2009-2011)

Community Shield (2009)
Premier League (2009-10)
FA Cup (2009-10)

Paris Saint-Germain (2011-2013)

Ligue 1 (2012-13)

اولین برتری آنچلوتی بر مورینیو این است که او برخلاف مرد پرتغالی در بالاترین سطح ممکن فوتبال حرفهای بازی کرده. ژانویه سال گذشته میلادی که رئال مادرید شکست تلخی مقابل بارسلونا تجربه کرد، مورینیو در زمینه دفاع در ضربات ایستگاهی به شدت به سرخیو راموس تاخت و گفت که او در زمینه تقسیم وظایف با پهپه همکاری نکرده. راموس هم در پاسخ گفت: «تو درک نمیکنی چون هیچ وقت در این سطح بازی نکردهای».
آنچلوتی هافبکی بسیار تکنیکی بود که در تیم جادویی میلان در اواخر دهه 1980 و اوایل دهه 1990 دو بار قهرمان جام باشگاههای اروپا شد. او همبازی فرانکو بارزی، پائولو مالدینی، رود گولیت و مارکو ونباستن بود. او همچنین در دوران بازی دانش تاکتیکی باارزش و گستردهای از برخی از بهترین مربیان دنیا به دست آورد؛ از آریگو ساکی و فابیو کاپلو در میلان گرفته تا نیلس لیدهولم و سون گوران اریکسون در رم، و با انتزو بیرتزوت در تیم ملی ایتالیا.
سری آ در آن هنگام از نظر تاکتیک با فاصله زیادی قویترین لیگ دنیا بود. یعنی همانجایی که مورینیو در سه سال گذشته در اسپانیا مشکل داشته. مربی پرتغالی با برخی از بهترین بازیکنان دنیا فوتبال مبتنی بر ضدحمله را به نمایش میگذاشت، اما آنچلوتی در دوران مربیگری خود سیستمها و سبکهای متفاوت بسیاری را پیادهسازی کرده و احتمالا برنامه تاکتیکی بسیار دقیقتر و هوشمندانهتری به سانتیاگو برنابئو خواهد آورد.
سیستم محبوب او در میلان 1-2-3-4 بود و در چلسی از 2-4-4 لوزی استفاده کرد. اما او همیشه در تیمهایش نقطه ارجاعی دارد؛ فردی پشت سر مهاجمان. یک بازیساز. یا به قول ایتالیاییها، ترهکوارتیستا. زینالدین زیدان در یوونتوس و کاکا در میلان بهترین نمونهها هستند. در مادرید مسعود اوزیل، لوکا مودریچ یا ایسکو، خرید احتمالی جدید باشگاه میتوانند در این پست بدرخشند. فوتبال فنی آنچلوتی، در هر سبکی که باشد احتمالا طرفداران را راضی خواهد کرد. طرفدارانی که بازی تماشایی تیمشان در دهه 1980، دهه 1990 و اوایل قرن بیست و یکم را دیدهاند و با سبک بازی دفاعی محبوب مورینیو راحت نبودند.
مربی ایتالیایی در دوران مربیگری قهرمانیهای کمتری نسبت به مورینیو به دست آورده. مورینیو سال گذشته که قهرمان لالیگا شد به خودش لقب «آقای یکتا» داد. اما مربی سابق میلان هم میتواند با فتح لیگهای اسپانیا، ایتالیا، انگلیس و فرانسه قهرمانی در چهار کشور را تجربه کند. آنچلوتی که دو بار به عنوان بازیکن جام باشگاههای اروپا را برد، دو بار هم به عنوان مربی فاتح لیگ قهرمانان (دوره جدید جام باشگاهها) شده. یعنی همان آمار مورینیو. او میلان را در سالهای 2003 و 2007 به قهرمانی اروپا رساند. او در فینال 2005 هم نزدیک بود قهرمان شود اما لیورپول بازگشتی شگفتانگیز داشت و باخت سه بر صفر را در فینال استانبول با برد در ضربات پنالتی عوض کرد.
اما او برخلاف مورینیو هیچ جنجالی ندارد. مارکا نامش را گذاشته صلحساز. مربی ایتالیایی شخصیتی قوی دارد و البته فردی است که نمیخواهد زیر نور پررنگ رسانهها باشد و البته تیمش را هم به دردسر نمیاندازد. این مربی 53ساله رابطه حرفهای سالمی با سیلویو برلوسکونی در میلان داشت، هرچند که رییس میلان که در آن هنگام قویترین مرد ایتالیا بود از تاکتیکها و بازی به قول او دفاعی میلان انتقاد میکرد. او با رومن آبراموویچ در چلسی هم همکاری خوبی داشت تا این که نتایجش در فصل دوم حضور در استمفوردبریج باعث اخراجش شد.
آنچلوتی همچنین با برخی از بهترین فوتبالیستهای دنیا در 15 سال گذشته کار کرده. از جمله زیدان (که احتمالا همکار او در مادرید خواهد شد). او را بیسنته دلبوسکه ایتالیا میخوانند. مربیای با مهارتهای عالی مدیریت انسانی، که میتواند شخصیتهای داخل رختکن را با چهرهای پدرانه کنترل کند.
او همچنین در میان بازیکنان بسیار محبوب است و میتواند بهترین بازیکنان را به مادرید بکشاند. او در واقع تمامی ویژگیهای لازم برای جانشینی مورینیو را دارد.
آنچلوتی فردی دیپلماتیک است و فوقالعاده بعید است بخواهد جنجالی راه بیندازد یا با بازیکنان دربیفتد. در تابستانی که کمتر مربی بزرگی بیکار است، آنچلوتی مردی ایدهآل برای رفع و رجوع شکافهای عمیقی به شمار میرود که مورینیو از خود به جا گذاشته.
حتی اگر بهترین مربیان ممکن هم در دسترس بودند (مانند یورگن کلوپ، یوپ هاینکس، یاخیم لو و آندره ویلاش-بواش)، باز هم این مرد ایتالیایی گزینه اول مادرید بود. پرس سرانجام به مربیای رسید که در سال 2009 از دستش داده بود.
ماجرای مورینیو دیگر تمام شده و رفته. مادرید هم بهترین فرد را برای جانشینی او یافته.