پادکست چیست؟
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: پادکست چیست؟

 1. #1


  محل سکونت
  PersPolisFc.Net - PasdaraN
  نام واقعی
  کوروش رضایی
  شغل و حرفه
  نوازنده
  نوشته ها
  3,440
  تشکر
  651
  تشکر شده 2,249 بار در 952 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک

  پادکست چیست؟

  وج پادکست به عنوان رسانه از اواخر سال ۲۰۰۴ شروع شد (ویکیپدیا). می گوییم اینترنت ابزاری در جهت تسریع جهانی شدن است. محیطی که بیش از سایر رسانه ها امکان شنیده شدن تک تک افراد را به وجود آورده است. اگر رسانه ها در دوره ای با قدرت انحصاری خود فریاد «تکصدایی» بودند، اینترنت آغازی برای «چند صدایی» شد. حال اگر بخواهیم به صدا به معنای واقعی خود، «صدا»ی فرستنده تکیه کنیم پادکست این امر را سهولت بخشیده است. در این مقاله سعی من بر این است پادکست و رادیو در کنار هم تحلیل کنم چرا که محتوای هر دو «صدا» است و تفاوت ها بر سر نحوه انتشار و ابزار مورد استفاده برای پخش، در راستای آن محتوا است.
  ● مقدمه
  انسان به کمک ۵ حس می تواند با دنیای پیرامون ارتباط برقرار کند و رسانه ها برای جذب مخاطب خود باید از یکی از این حواس بهره برند، نکته اینجاست که حواس آدمی محدود است، در نتیجه شکل برقراری ارتباط در رسانه محدود است. برای برقراری ارتباط از طریق گوش، صدا لازم است. این ارتباط صدا محور روزگاری از طریق رادیو و حال با رشد تکنولوژی از طریق پادکست نیز میسر شده است. دگرگونی در ابزار و واسطه ارائه پیام تغییراتی در ماهیت فرستنده ی پیام، قابلیتهای گیرنده ی پیام و محتوا ایجاد کرده است.
  ● مروری بر تاریخچه رادیو ؛ از دیروز تا امروز
  ▪ در سال ۱۸۸۷، هنریشن هرتز مهندس و فیزیک دان آلمانی، نظریه ماکسدل را تایید نمود. او موفق شد از نوسانات الکترونیکی برای انتقال امواج از محلی به محل دیگر بدون سیم استفاده کند. وی برای اولینبار موفق شد، امواج رادیویی را در آزمایشگاه تولید کند. در سال ۱۸۹۷ به ایتالیا برگشت و یک ارتباط بیسیم بین دو کشتی جنگی در یک مسافت ۱۲ کیلومتری ایجاد نمود و بالاخره در سال ۱۹۰۱ در تکمیل اختراع خود موفق شد، علائم بی سیم را از یک طرف اقیانوس اطلس یعنی از شهر «پلدو» در انگلستان به آن طرف اقیانوس اطلس، شهر«سن ژان» آمریکا بفرستد. سال ۱۹۱۰ برای اولینبار صدای موسیقی و آواز اپرای (متروپولتین - نیویورک) در سراسر آمریکای شمالی شنیده شد. تاریخ شروع بهره برداری عمومی از رادیو درسال ۱۹۲۰ ، یعنی ۸۴ سال قبل از پادکست است.
  ▪ اولین دستگاه های پخش منظم رادیویی در سال۱۹۲۰ در انگلستان به راه افتاد، این در حالی بود که مردم ایران با حدود ۲۰ سال تاخیر رسانه رادیو را شناختند. در سال ۱۳۰۳ هجری شمسی (۱۹۲۴ م) وزارت جنگ مقدمات استفاده از بی سیم را فراهم کرد. در سال ۱۳۰۵ بی سیم به ایران وارد شد که نهایتا به ایجاد رادیو منتهی شد. هیات وزیران مهر ماه ۱۳۱۳ استفاده از رادیو را تصویب کرد و مقرراتی وضع شد که برای نصب آنتن و استفاده از رادیو اجازه وزارت پست و تلگراف و تلفن لازم بود. در سال ۱۳۱۶ مقدمات ایجاد مرکز رادیو به وسیله وزرات پست و تلگراف و تلفن فراهم و بهدنبال این اقدام در سال ۱۳۱۷ سازمان پرورش افکار تاسیس شد. در چهارم اردیبهشت ۱۳۱۹ اولین فرستنده ی رادیویی در ایران در محل بی سیم در جاده قدیم شمیران افتتاح گردید. (تاریخچه رادیو در دنیا و ایران)
  ▪ در گذر تاریخ از رادیو به عنوان یک رسانه صدامحور به پادکست می رسیم. نخسیتن بار یک روزنامه نگار انگلیسی زبان به نام “باب همرزلی” واژه پادکست را بکار برد. در سال ۲۰۰۱ اولین ابزار نشر آوا به شکل پادکست فراهم شد ولی تا سال ۲۰۰۳ که به صورت جدی توسط مردم جهان استفاده نشده بود مورد توجه قرار نگرفت(سایت کست دات آیآر). در سال ۲۰۰۴ گسترش و محبوبیت این پدیده به حدی رسید که حتی کاخ سفید هم تعدادی از سخنرانی های جرج بوش را به صورت پادکست آماده کرده و بر روی سایت رئیس جمهور امریکا قرار داد.
  ● نیم نگاهی به تاریخچه پادکستینگ
  واژه پادکست از طرف لغت نامه آمریکایی آکسفورد به عنوان واژه سال۲۰۰۵ انتخاب شد. این لغتنامه پادکست را اینطور معرفی کرده است:« برنامه ای رادیویی که دیجیتالی ضبط شده و برای دانلود و قرار دادن در دستگاه های شخصی پخش صدا در اینترنت گذاشته می شود.»
  در لغت نامه اینترنتی ویکیپدیا هم در توضیح کلمه پادکست این طور آمده است: «پادکست یا پادپخش یکی از روش های انتشار پرونده بر روی اینترنت و نام عمومی نوعی برنامهی آوایی است که توسط کاربران معمولا بر روی یک پخشکننده ی موسیقی دیجیتال و عموماً یک آیپاد به شکل یک فایل صوتی ساخته شده، با استفاده از اینترنت بر روی رایانه های خانگی و یا پخشکننده های دیجیتال پیاده می شود.» (مجله اینترنتی ۷سنگ)
  تاریخچه پادکستینگ به ابداع این شیوه از سوی شرکت اپل بر می گردد. کلمه پادکستینگ از ترکیب دو واژه iPod و Broadcasting بهوجود آمده است. آیپاد نام بخش کننده موسیقی شرکت اپل است و برودکستینگ به زبان انگلیسی به معنای انتشار است. در ابتدا لازم بود از مدیا پلیر[۱]ِ آیپاد برای دریافت و پخش این فایل ها استفاده شود، اما از آنجا که کل ماجرای پادکستینگ چیزی جز یک ایده ساده نیست و مبتنی بر فناوری های باز و عمومی مانند MP۳ و RSS است، دیری نپایید که این تکنیک در اینترنت عالمگیر شد.( بهروز نوعی پور،۱۳۸۵) این روش با افزایش محبوبیت دستگاه پخش موسیقی دیجیتالی آیپاد به عنوان روشی آسان برای به اشتراک گذاشتن محتویات صوتی از طریق اینترنت، بوجود آمد.
  پیشرفت قابل ملاحظه در پادکست را می توان مرهون تولید کننده های امپیتری دانست (ویکیپدیا). این نوع نرم افزار ضبط و پخش صدا(mp۳) را چند دانشجوی ایتالیائی اختراع کردند. در عین سبک بودن، حجم زیادی از حافظه کامپیوتر را نمی گیرد و به راحتی می شود ذخیره اش کرد. روش MP۳ ، حجم صدا را به یک پانزدهم رساند بدون اینکه کیفیت اش چندان فرقی بکند.(بیبیسی فارسی)
  ● نخستین پادکست در ایران
  نخستین پادکست در ایران در اواخر سال ۸۳ راهاندازی شد. در این میان به رادیو هودر، عبدالقادر بلوچ و محمود بشاش به عنوان پیشگامان این موضوع می توان اشاره کرد.(ویکیپدیا)
  مقایسه بین تاریخچه ابداع و گسترش رادیو و نحوه ورود آن به ایران با تاریخچه پادکست قابل تامل است. با گذر زمان و رشد سرعت انتقال تکنولوژی در روند جهانی شدن، توسعه فن آوری های رسانهای هم تغییراتی سریع تر یافته است.
  ـ غرب
  ـ ایران
  ـ فاصله(سال)
  ▪ چاپ اولین کتاب
  ـ ۱۴۳۶
  ـ ۱۸۱۷
  ـ ۳۸۱
  ▪ انتشار نخستین روزنامه
  ـ ۱۶۲۲
  ـ ۱۸۳۷
  ـ ۲۱۵
  ▪ نخستین فرستنده رادیویی
  ـ ۱۹۲۰
  ـ ۱۹۴۰
  ـ ۲۰
  ▪ نخستین فرستنده تلویزیونی
  ـ ۱۹۳۶
  ـ ۱۹۵۸
  ـ ۲۲
  ▪ رسانههای جمعی در جهان و ایران( محسنیان راد؛۵۰۵،۱۳۸۲)
  شرکت توانگر اندیشان صنایع
  کد:
  درد يعني ، سرت به همون سنگي بخوره كه يه عمري به سينت ميزدي !!!

 2. 3 کاربر مقابل از Kurosh عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  Farzandeiran (10th January 2012), IMAN (10th January 2012), Liverpoolpersian (10th January 2012)

 3. #2


  محل سکونت
  سرزمين پارس
  نام واقعی
  Farshid
  استاتوس
  تو اضطراب دستاي پر ، آرامش دستاي خالي نيست
  بازیکن محبوب
  ali karimi
  تیم های محبوب خارجی
  AC-Milan | Italy
  نوشته ها
  3,338
  تشکر
  2,978
  تشکر شده 4,257 بار در 1,635 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 8 تاپیک
  ممنون...
  نميدونستم.


  آن ها آزادانه وحشي اند ، ما وحشيانه آزاديم
  من به فاحشه بودن قلب بدن هاي باكره شان ايمان دارم
  من يك تار موي گنديده فرهنگ برهنگي ام را ، با برهنگي فرهنگي شان عوض نخواهم كرد
  و عادت نخواهم كرد به بلاهايي كه سرم مي آيد و به دروغ هايي كه ميشنوم
  آن ها روح ميفروشند و از تن فروشي ماهي هاي آزاد در تنگ بد ميگويند
  زندان مفهوم عميق تري از چهار ميله عمودي دارد؛
  يك در بسته است به دنيايي كه ميداني اگر بخواهي به آن وارد شوي ، نميتواني
  و چه غم انگيز است خواستني كه توانستن نيست!
  من درميان دو آينه روبروي هم ، در دو طرفم، گم نميشوم. تصوير آن ها تا ابد ادامه دارد
  اما راه مستقيم هنوز مقصد دارد...
  و تو از سر ناداني ات به من ميخندي و من براي شفايت گريه ميكنم
  تو من را نميداني. حتي خودم هم شايد خودم را نميدانم، حتي نميدانم كجايم!
  من در اين اتاق هستم يا اين اتاق در ذهن من است
  حتي نميدانم جز كساني هستم كه رفتند اما يادشان هست ، يا كساني كه هستند اما يادشان رفت كه هستند.
  اما ميدانم كه دورم از كساني كه آشنايي شان اتفاق است و جدايي شان سرنوشت...


 4. #3


  محل سکونت
  PersPolisFc.Net - PasdaraN
  نام واقعی
  کوروش رضایی
  شغل و حرفه
  نوازنده
  نوشته ها
  3,440
  تشکر
  651
  تشکر شده 2,249 بار در 952 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 0 تاپیک
  خواهش داداش . . .
  کد:
  درد يعني ، سرت به همون سنگي بخوره كه يه عمري به سينت ميزدي !!!

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا