بابک خرمدین را بشناسید
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
    گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
    اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
    افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
    ~ اطلاعیه امنیتی ~
    تاپیک 5
    تاپیک 6
    تاپیک 7
    تاپیک 8
    تاپیک 9
    تاپیک 10
    تاپیک 11
    تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8

موضوع: بابک خرمدین را بشناسید

نام واقعی
    MASOUD
    استاتوس
    میچرتم تا چرتام بچرته تو چرتات!
    بازیکن محبوب
    mahdavikia
    تیم های محبوب خارجی
    Real-Madrid | England
    تشکر شده 1,115 بار در 366 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 1 تاپیک

بابک خرمدین را بشناسید

آخرین گفتار بابک ( به نوشته کتاب حماسه بابک اثر نادعلی همدانی ) :

تو این معتصم خیال مکن که با کشتن من فریاد استقلال طلبی ایرانیان را خاموش خواهی کرد . نه ! این حماقت است اگر فکر کنی چون افشین وطن فروش را با زر خریده ای میتوانی ایرانیان را اسیر کنی . من مبارزه ای را آغاز کرده ام که ادامه خواهد داشت.من لرزه ای بر ارکان حکومت عرب انداخته ام که دیر یا زود آن را سرنگون خواهد نمود . تو اکنون که مرا تکه تکه میکنی هزاران بابک در شمال و شرق و غرب ایران ظهور خواهد کرد و قدرت پوشالی شما پاسداران جهل و ستم را از میان بر خواهد داشت ! این را بدان که ایرانی هرگز زیر بار زور و ستم نخواهد رفت و سلطه بیگانگان را تحمل نخواهد کرد.
    من درسی به جوانان ایران داده ام که هرگز آنرا فراموش نخواهند کرد . من مردانگی و درس مبارزه را به جوانان ایران آموختم و هم اکنون که جلاد تو شمشیرش را برای بریدن دست و پاهای من تیز میکند صدها ایرانی با خون بجوش آمده آماده طغیان هستند.مازیار هنوز مبارزه میکند و صدها بابک و مازیار دیگر آماده اند تا مردانه برخیزند و میهن گرامی را از دست متجاوزان و یوغ اعراب بدوی و مردم فریب برهانند . اما تو ای افشین . . . در انتظار روزی باش که همین معتصمی را که امروز مانند سگانی در برابرش زانو میزنی و وطن ات را برای او فروختی در همین تالار و روی همین سفره سرت را از بدن جدا کند .
    مردی که به مادر خود ( میهن ) خیانت کند در نزد دیگران قربی نخواهد داشت و هیچکس به فرد خود فروخته اعتماد نخواهد کرد . و بدینسان نخست دست چپ بابک بریده شد و سپس دست راست او و بعد پاهایش و در نهایت دو خنجر در میان دنده هایش فرو رفت و آخرین سخنی که بابک با فریادی بلند بر زبان آورد این بود:

” پاینده ایران “

روز اعدام بابک خرمدین و تکه تکه کردن بدنش در تاریخ 2 صفر سال 223 هجری قمری انجام گرفت که مسعودی در کتاب مشهور مروج الذهب این تاریخ را برای ایرانیان بسیار مهم دانسته است. اعدام بابك چنان واقعهي مهمي تلقي شد كه محل اعدامش تا چند قرن ديگر بنام خشبهي بابك یعنی چوبهي دار بابك در شهرِ سامرا كه در زمان اعدام بابك پايتخت دولت عباسي بود شهرت همگاني داشت و يكي از نقاط مهم و ديدني شهر تلقي ميشد . برادر بابك يعني آذين را نيز خليفه به بغداد فرستاد و به نايبش در بغداد دستور نوشت كه اورا مثل بابك اعدام كند. طبري مينويسد كه وقتي دژخيمْ دستها و پاهاي برادر بابك را ميبُريد، او نه واكنشي از خودش بروز ميداد و نه فريادي برميآورد. جسد اين مرد را نيز در بغداد بردار كردند . بدين ترتيب كار بابك پس از ٢٢ سال پيروزي پيدرپي و وارد آوردن شش شكست بزرگ بر ششتا از بهترين فرماندهان ارتش عباسي، و پس از اميدهاي فراواني كه روستائيان ايران به او بسته بودند، با توطئهي نمايندهي عيسا مسيح و یک شاهزاده خائن به پايان رسيد

قلعه بابک

بناي قلعه در پنجاه كيلومتري شمال شهرستان اهر و از ارتفاعات غربي شعبه اي از رود بزرگ قره سو و در سه كيلومتري جنوب غربي كليبر واقع است. بناي جمهور مركب از قلعه و قصر است بر فراز قله كوهستاني با نام جمهور در ارتفاع بيش از 2300 تا 2600 متر از سطح دريا. اطراف اين قله را از هر طرف دره هايي به عمق 400 تا 600 متر فرا گرفته است و تنها يك راه به اصطلاح (بز رو) دارد. از كليبر تا قلعه بذ 3 كيلومتر راه صعب العبور را بايد طي نمود ولي بعد از صعود به قله و ورود در قلعه رنج راه به كلي از بين مي رود. بعد از حمله اعراب به ايران جنبشهايي بوجود آمد كه يكي از آنها به رهبري بابك خرمدين بود كه مقر جنبش در طول مبارزه در قلعه اي كه بعدها به دليل شجاعت و درايت بابك نام او را به خود گرفت بود. از جمله وقايع مهم و جالب زمان بابك آوردن دين خرمدين است كه خود او رهبرش بود.

كيفيت ظاهري قلعه بابک

قبل از اينكه به دروازه قلعه برسيم از معبري به صورت دالان باريك كه 200 متر از دروازه قلعه فاصله دارد و زير سلطه و نظر نگهبان است بايد عبور نمود پس از صعود از مدخل ديگري با پلكانهايي تقريبا نا منظم عبور ميكنيم ابتدا به بناي قصر كه دو طبقه و سه طبقه است بر ميخوريم طرفين مدخل به وسيله دو ستون كاذب مشخص شده است (ستون كاذب = نيمه ستون كه به ديوار تكيه ميدهد ) . پس از آن تالار اصلي است كه اطراف آن را هفت اطاق فرا گرفته است . اطاقها به تالار مركزي مربوط ميشوند . در جبهه شرقي قصر تاسيسات ديگري مركب از اطاقها و آب انبار ها ساخته اند سقف آب انبارها باطاق جناقي و گهواره اي استوار شده اند . در جبهه شمال غربي قصر از پلكانهايي سرتاسري كه اكنون ويران شده و قسمتهايي از آن بيرون از خاك است به بخش رفيع بنا صعود ميكنيم كه مدخل آنرا رديف پلكانها با دو نيمه ستون شتون مشخص ميكنند در قسمت علياي اين نيمه ستونها محلي براي ديده بانها جايسا زي شده و محدوده پس از آن كه در چند بخش تشكيل شده احتمالا جايگاه سربازان بوده كه به همه چيز و همه جا تسلط كامل داشته اند. از همينجا بوده است كه بابك خرم دين قهرمان تاريخي ايران و يارانش بمدت بيست و چند سال عساكر عرب را كه به قصد محاصره و كوبيدن جنبش او آمده اند در كوهها و كتلها سرگردان كرده و با شبيخونهاي خود آنها را از دم تيغ گذرانده و به عزيمت وادارشان كرده اند. بر طبق كاوش و حفاريهاي پژوهشي كه در قلعه بذ انجام شده در چهار اطاق قصر A, B, C, D, پلكاني در اطاق ‏ - C آلات جرب پوسيده در اطاق D سفالينه هايي تا اواخر قرن سوم هجري در اطاق B بالاخره سكه هايي مربوط به دوره اتابكان بدست آمده همچنين قسمتي از كف آجري اطاقهاي A, C, D, برداشته شده و چندين تنور و سفالينه هاي زيبايي مربوط به قرن سوم هجري كشف شده كه مسلم گرديد كه اين دژ يكي از بناهاي بابك و جايگاه اصلي قهرمان ملي و دلاور آذربايجاني است كه حتي بعد از به شهادت رسيدن وي مورد احترام و داراي سكونت بوده است.
    امروزه قلعه بابک پر طرفدارترین جاذبه گردشگری در استان آذربایجان شرقی بوده و از اوایل فروردین ماه تا اواخر آبانماه پذیرای دهها هزار نفر گردشگر میباشد.اوج این بازدیدها 10 الی 13 تیرماه هر سال است.

ویرایش توسط masoud99 : 10th July 2013 در ساعت 16:24

میچرتم تا چرتامبچرته تو چرتات!

2. 10 کاربر مقابل از masoud99 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

mohammad6 (7th November 2013), 6آتیشه (10th July 2013), Farzandeiran (11th July 2013), H!dden (14th July 2013), moona (10th July 2013), RaMiN (10th July 2013), salami2050 (10th July 2013), salmonela (10th July 2013), Terminator2731 (10th July 2013), سمیر (10th July 2013)

نام واقعی
    سمیر
    استاتوس
    یاد تو پرچم صلحیست .. در میان شورش این همه فکر
    شغل و حرفه
    مهندس عمران
    بازیکن محبوب
    ahmdareza abedzadeh
    تیم های محبوب خارجی
    Barcelona | Brazil
    تشکر شده 2,061 بار در 719 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 43 تاپیک
    واقعا ازت ممنونم که اینقدر به مردان نامی ایران آریایی اهمیت میدی .... در این روزگار که شاید عده ایی حتی اسم بابک خرمدین (سرخ) را نشنیدند ..واقعا ازت ممنونم ......سپاس
    درد بی دردی علاجش آتش است.......http://www.perspolisfc.net/forum/profile.php?do=editsignature#sigpic

4. کاربر مقابل از سمیر عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

masoud99 (10th July 2013)

نام واقعی
    سعیده
    استاتوس
    ***حانیه***
    شغل و حرفه
    دانشجو
    بازیکن محبوب
    pezhman jamshidi
    تیم های محبوب خارجی
    Manchester-United | Germany
    تشکر شده 1,523 بار در 483 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 3 تاپیک
    ممنون......نمیدونم چرا اینجور پست ها طرفدار کمی داره

6. کاربر مقابل از 6آتیشه عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

نام واقعی
    سمیر
    استاتوس
    یاد تو پرچم صلحیست .. در میان شورش این همه فکر
    شغل و حرفه
    مهندس عمران
    بازیکن محبوب
    ahmdareza abedzadeh
    تیم های محبوب خارجی
    Barcelona | Brazil
    تشکر شده 2,061 بار در 719 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 43 تاپیک
    متاسفانه... جوانان ما باید بیشتر با تاریخشون اشنا بشند
    درد بی دردی علاجش آتش است.......http://www.perspolisfc.net/forum/profile.php?do=editsignature#sigpic

8. کاربر مقابل از سمیر عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

نام واقعی
    کیان
    استاتوس
    تو فکر میکنی عوض شدم؟؟؟
    شغل و حرفه
    EMS
    تیم های محبوب خارجی
    Barcelona | Spain
    تشکر شده 2,848 بار در 306 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 0 تاپیک
    لعنت بر تمام اعراب جاهل...

10. کاربر مقابل از salami2050 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

نام واقعی
    HOSEIN
    استاتوس
    اول پرسپولیس بعد .....
    شغل و حرفه
    دانشجوی کامپیوتر ( Network)
    بازیکن محبوب
    ali daei
    تیم های محبوب خارجی
    Manchester-United | Portugal
    تشکر شده 7,103 بار در 3,074 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 66 تاپیک
    حاجی دمت گرم
    تا ابد در قلب ما خواهی ماند ............ درود به روح مقدست ای مرد

12. کاربر مقابل از Terminator2731 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

نام واقعی
    Mohammadreza
    استاتوس
    من اومدم خوب شم ولی قسمت نشد
    شغل و حرفه
    هیچی بیکار!
    بازیکن محبوب
    ali daei
    تیم های محبوب خارجی
    Real-Madrid | Portugal
    تشکر شده 10,986 بار در 3,309 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 51 تاپیک
    لوتی بابک خرمدین که تو بنده خیابونی امین که تو کهریزک مرده
    بیتی بود از استاد شاهین نجفی

14. کاربر مقابل از H!dden عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

نام واقعی
    Farshid
    استاتوس
    تو اضطراب دستاي پر ، آرامش دستاي خالي نيست
    بازیکن محبوب
    ali karimi
    تیم های محبوب خارجی
    AC-Milan | Italy
    تشکر شده 4,257 بار در 1,635 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 8 تاپیک
    بياييد بباليم به اسطوره هاي پارسي
    نه قهرمانان شمشير كش تازي

شوربخت ملتي كه از تاريخ سرزمين خويش ناآگاهند...
    " اوستاي كهن "

آن ها آزادانه وحشي اند ، ما وحشيانه آزاديم
    من به فاحشه بودن قلب بدن هاي باكره شان ايمان دارم
    من يك تار موي گنديده فرهنگ برهنگي ام را ، با برهنگي فرهنگي شان عوض نخواهم كرد
    و عادت نخواهم كرد به بلاهايي كه سرم مي آيد و به دروغ هايي كه ميشنوم
    آن ها روح ميفروشند و از تن فروشي ماهي هاي آزاد در تنگ بد ميگويند
    زندان مفهوم عميق تري از چهار ميله عمودي دارد؛
    يك در بسته است به دنيايي كه ميداني اگر بخواهي به آن وارد شوي ، نميتواني
    و چه غم انگيز است خواستني كه توانستن نيست!
    من درميان دو آينه روبروي هم ، در دو طرفم، گم نميشوم. تصوير آن ها تا ابد ادامه دارد
    اما راه مستقيم هنوز مقصد دارد...
    و تو از سر ناداني ات به من ميخندي و من براي شفايت گريه ميكنم
    تو من را نميداني. حتي خودم هم شايد خودم را نميدانم، حتي نميدانم كجايم!
    من در اين اتاق هستم يا اين اتاق در ذهن من است
    حتي نميدانم جز كساني هستم كه رفتند اما يادشان هست ، يا كساني كه هستند اما يادشان رفت كه هستند.
    اما ميدانم كه دورم از كساني كه آشنايي شان اتفاق است و جدايي شان سرنوشت...

16. 2 کاربر مقابل از Farzandeiran عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

mohammad6 (23rd February 2014), masoud99 (16th July 2013)