به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از سایت باشگاه راه آهن، در نخستین روز سفر هیئت 4 نفره باشگاه راه آهن، به پرتغال، در ابتدا از آکادمی، کمپ تمرینی اکادمی و تیمهای پایه باشگاه بنفیکا بازدید به عمل آمد. در این دیدار بخشهای مختلف کمپ تمرین آکادمی بنفیکا که در زمینی بالغ بر 8 هکتار واقع شده، مورد بازدید قرار گرفت.


این کمپ شامل بخش بدنسازی که مجهز به دستگاه ها و امکانات پیشرفته بدنسازی است، اقامتگاه بازیکنان پایه که بالغ بر 150 بازیکن اکثرا پرتغالی و تعدادی هم از استعدادهای طراز اول زیر 18 سال کشورهای دیگر است، بخش پزشکی، زمینهای تمرین مشتمل بر سه زمین چمن طبیعی و دو زمین چمن مصنوعی، بخش رسانه ای و سالن کنفرانس، بخش آموزشی و کمک تحصیلی، کتابخانه و نیز رستوران و آشپزخانه آکادمی که غذای بازیکنان را برابر جدول و برنامه تغذیه تدوینی متخصصین تغذیه ورزشی بنفیکا تهیه و سرو میکند و قسمت روانپزشکی و جامعه شناسی ورزشی است که همه این قسمت ها توسط مدیرعامل، مدیر آکادمی، مشاور بین الملل و مدیر توسعه فوتبال جوانان باشگاه راه آهن مورد بازدید قرار گرفت.


در جریان این بازدید، طی جلسه ای یک و نیم ساعته فرناندو پینتو مدیر اکادمی فوتبال بنفیکا توضیحات لازم درباره اصول، نحوه کار، امکانات، شرایط کار و آموزش و خدمات اکادمی فوتبال باشگاه بنفیکا را تشریح کرد و به سوالات مدیرعامل باشگاه راه آهن و هیئت همراه پاسخ گفت. پس از آن قرارشده است طرفین در زمینه های آموزشی، فنی و ترانسفر بازیکن و غیره تفاهم نامه همکاری امضا کنند.


پس از بازدید از آکادمی باشگاه بنفیکا، هیئت 4 نفره باشگاه راه آهن از آکادمی باشگاه اسپورتینگ لیسبون بازدید به عمل آوردند. این آکادمی درزمینی به مساحت 25 هکتار و در حومه لیسبون واقع است. در این دیدار ملاقاتی بین صادق رئیسی کیا، مدیر عامل باشگاه راه آهن و ویرجیلیو لوپز، مدیرآکادمی باشگاه اسپورتینگ لیسبون، صورت گرفت که هیئت بازدید کننده باشگاه راه آهن، با شرایط کار و چگونگی شناسایی و جذب و پرورش بازیکنان در آکادمی اسپورتینگ که استعدادهای بزرگی همچون فیگو و رونالدو و نانی را به فوتبال اروپا و جهان معرفی کرده آشنا شد.


چگونگی پرورش استعدادها، ترتیبات و اصول مورد عمل مربیان و آکادمی در این خصوص و نیز مهندسی خاصی که در احداث مجموعه ورزشی ویژه آکادمی فوتبال و یک کمپ تمرین استاندارد که باید مورد توجه قرار گیرد، چگونگی نگهداری چمن و فضاهای ورزشی، اصول یک برنامه همکاری برای انتقال دانش و تجربیات آکادمی فوتبال اسپورتینگ لیسبون به باشگاه راهآهن و برگزاری جلسات و دوره های آموزشی لازم در این خصوص و نیز چگونگی ترانسفر بازیکن از جمله مباحث مطرح در این جلسه بود.


در هر دو مورد مقرر شد پیش نویس تفاهم نامه مورد نظر مبادله و پس از موافقت هیئت مدیره طرفین به مرحله اجرا درآید.


در بعد از ظهر همان روز هیئت 4 نفره باشگاه راه آهن، از استادیوم 50 هزار نفری اسپورتینگ لیسبون در شهر لیسبون بازدیدی به عمل آورد. دفاتر اداری، فضاهای تجاری و ورزشی استادیوم مانند فروشگاه، استخر، زمین چمن و چگونگی نگهداری از آن جزو مراحل این بازدید بود ضمن اینکه از ترتیبات برگزاری یک مسابقه رسمی در لیگ ملی و لیگ باشگاههای اروپا اطلاع به عمل آمد.


آشنایی با موزه باشگاه، جایگاههای تماشاگران، امکانات و شرایط آن و نحوه اسپانسرگیری و نمایش اسپانسرها در مکانها و زمانهای مختلف در یک استادیوم استاندارد جزو مراحل دیگر این بازدید بود.