» عصبانیت میلیونها ایرانی از سانسورهای گل درشت و زننده سیما در پخش رقابت حساس والیبال

این اهانت به شعور مخاطب که به دلیل سانسور غیر حرفه ای سیما اتفاق افتاده بود در دقایق اولیه بازی چنان واکنش هایی را در پی داشت که رسانه ملی در ادامه با زیر نویس کردن امر سعی در توجیه آن نمود.

سرویس فرهنگی رویداد: لحظاتی پیش بازی دوم تیم های والیبال ایران و ایتالیا در شرایطی که تیم شایسته کشورمان بازی اول را در عین ناباوری کارشناسان و تماشاگران، با پیروزی پشت سر گذاشته بود، در خاک ایتالیا روی آنتن ماهواره های جهانی رفت.
تبلیغات وسیع داخلی و خارجی و پوشش و واکنش های رسانه های ورزشی مطرح جهان به شگفتی ساز شدن ایران باعث شد تا میلیون ها ایرانی با شوق و سرور و حساسیت بسیار بالایی به نظاره این بازی بنشینند.در بازی اول کارگردانی بسیار حرفه ای تلویزیون ایتالیا و برش های سریع و دقیق تصویری، زیبایی های این ورزش را بیش از پیش به نمایش گذاشته بود و حین اینکه اغلب دوربین ها محوطه بازی را پوشش می دادند تعدادی از آنها حواشی بازی را نیز با دقت به تصویر می کشیدند. در بازی اول با وجود اینکه به نظر نمی رسید پخش سازمان سیما، سانسور چندانی را بر تصاویر رسیده اعمال کرده باشد، شاهد تصویر زننده و غیر متعارفی نبودیم.

اما در بازی دوم سانسورهای گل درشت، بسیار غیر حرفه ای و گه گاه، زننده در پخش داخلی باعث شد تا تقریبا تمامی مخاطبان متوجه شوند که قرار نیست هیچ تصوری از حاشیه زمین به نمایش در آید. حتی در زمان های استراحت نیز تصاویر مربوط به صحبت مربیان نیز به دلایل نامعلومی سانسور می شد. زیاده روی در این امر باعث شده بود تا کارگردانی تصویری این بازی به شدت آسیب ببیند و در بسیاری از صحنه های حساس نیز مخاطبان داخلی موفق به دیدن لحظات مهمی نشدند.

در شرایطی که این دیدار از شبکه های ماهواره ای فارسی زبان نیز به طور همزمان در حال پخش بود، برخی از تماشاگران ترجیح دادند تا ادامه دیدار را از آنتن های ماهواره ای تعقیب کنند و عدم نمایش تصویر زنان غیر محجبه ای که در بازی اول به راحتی روی آنتن می رفت و دارای مشکل چندانی هم نبود، باعث خشم مخاطبان در این بازی پر استرس و هیجان انگیز شده بود.

بدیهی است که رسانه ملی به دلیل حفظ ارزش های عرفی ملزم به سانسور در برخی مواقع می باشد، اما این امر نباید چنان گل درشت و مزاحمت ساز به نظر برسد که منجر به بی اعتمادی و بی کیفیتی اثر در حال پخش شده و باعث ترک شبکه های داخلی، توسط مخاطبان حین پخش زنده گردد.
این اهانت به شعور مخاطب که به دلیل سانسور غیر حرفه ای سیما اتفاق افتاده بود در دقایق اولیه بازی چنان واکنش هایی را در پی داشت که رسانه ملی در ادامه با زیر نویس کردن امر سعی در توجیه آن نمود.


تصاویر ایرانیان حامی تیم والیبال در کشور ایتالیا