به خبرگزاری پارس فوتبال و به نقل از گزارش ايسنا،سايت فدراسيون جهاني بسکتبال در گزارشي با اشاره به اظهارات کاپيتان تيم ملي بسکتبال ايران به وضعيت اين تيم در جام ملت هاي آسيا پرداخت. در گزارش فيبا آمده است:

شايد در دنياي بسکتبال اينگونه باشد که تيم ها بعد از اتفاقي که چند سال پيش براي تيم ملي ايران در رقابت هاي قهرماني آسيا افتاد به گونه اي از ريل خارج شوند که نتوانند به شرايط عادي برگردند. ايران که در دو دوره قبل از سال 2011 قهرماني آسيا شده بود در مرحله يک چهارم پاياني سال 2011 غافلگير شد و بازي را به اردن باخت تا شانس دومين حضور در المپيک را از دست بدهد. هرچند به نظر مي رسد در شرايط فعلي ايران از آن دوران فاصله گرفته باشد.علاوه بر حضور ممي بچيروويچ در راس کادرفني تيم ملي بسکتبال ايران به نظر مي رسد بازيکنان نيز تمرکز خود را کاملا معطوف اين رقابت ها کرده اند.صمد نيکخواه بهرامي پس از موفقيت در جام ويليام جونز که با قهرماني ايران به پايان رسيد مي گويد ملي پوشان پخته شده اند: "پيروزي هميشه شيرين است اما هنوز آنچه که در دوره قبل رقابت ها افتاد را فراموش نکرده ايم. يادمان نرفته که در دوره پيش چه اتفاقهايي رخ داد و به همين دليل هرگز تيمي را در هيچ تورنمنتي دست کم نخواهيم گرفت. "

ايران در حالي در رقابت هاي قهرماني آسيا در فيليپين شرکت مي کند که يکي از مدعيان قهرماني در اين رقابت ها است. تورنمنتي که سه تيم برتر آن جواز حضور در جام جهاني بسکتبال در سال 2014 را به دست مي آورند. ايران در گروه سختي با چين،کره جنوبي و مالزي هم گروه شده است. يکي از ستاره هاي اصلي ايران که هم از نظر فيزيکي و هم از نظر ادبياتي شيوه متفاوتي در تيم دارد سنتر ايران حامد حدادي است. بازيکن تيم فينيکس با ارزش ترين بازيکن جام ويليام جونز بود. نيکخواه بهرامي درباره او مي گويد: "حامد يک بازيکن تيمي بسيار خوب و يک همتيمي عالي است. کسي در آسيا نمي تواند او را متوقف کند. خوشحاليم که او را در تيم داريم همچنان که بقيه بازيکنان در تيم جمع شده اند."

با اين حال ايران ارسلان کاظمي را متاسفانه در اختيار ندارد. بازيکني که در رقابت هاي جام جهاني 2010 حضور داشت و سال بعد در ووهان با پيراهن تيم ملي در رقابت هاي قهرماني آسيا به ميدان رفت. کاظمي پس از گذراندن يک فصل در تيم دانشگاه اورگن در ليگ NCAA تواست با تلاش زياد توانست به تيم فيلادلفيا بپيوندد. او پيش از اين در گفت و گو با فيبا اعلام کرده بود که تيم ملي ايران را در فيليپين همراهي نخواهد کرد.