کروش: فکر کنم برنامه لیگ را راننده سازمان لیگ نوشته/ لیگ میکیماوس آسیا اینقدری ارزش ندارد
ورزش > فوتبال ملی - سرمربی تیم ملی از بینظمیهای فوتبال ایران ناراحت است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ کارلوس کروش دقایقی بعد از کنفرانس مطبوعاتی خود در دیداری خصوصی با 3 خبرگزاری خبرآنلاین، ایسنا و فارس، به سوالات مختلف پاسخ گفت. او که دغدغه اردوهای تیمش تا شروع جام جهانی را دارد، در مورد شرایط تیم ملی و مشکلاتش صحبت کرد. از بیبرنامگیها گلایه کرد و راهکارهایش را گفت. کروش ابتدا خودش صحبتهایش را شروع کرد: «چیزی که الان برای تان می گویم خیلی ساده است . هر بار که اظهار نظر می کنم از حرفهایم طوری استنباط می شود که انگار من هستم بر علیه خیلی های دیگر. همان طوری که می دانید از اردیبهشت ماه جلسات مختلفی داشتم. الان داریم زمان مهمی را از دست می دهیم. در جلسات به من قول می دهند اما بعد با تماس های باشگاه ها برنامه عوض می شود و این سرانجام کار ماست. ما می دانیم چه اتفاقی افتاده برای همین من برنامه ام را عوض کردم. من نگفتم بازیکن ها را می خواهم و راه حل ندهم ، برای شان راه حل هم گذاشتم. نمی گویم این راهکار بهترین است. اما چند راه گذاشتم تا آنها بر سرش شور کنند. ولی وقتی یک صندلی داری که دو نفر برایش هستند باید یکی از آن بگذرد. گذشت بزرگ بعد از 22 فروردین 93 ، دو راند از بازی های لیگ قهرمانان است و البته راند شانزدهم چمپیونز لیگ . فصل بعد باشگاه ها باید این کمک را به فوتبال ملی کنند. البته امسال استقلال دستش برای بازی هایش باز است اما ما برای برزیل این کمک را از تیم ها می خواهیم. ولی یادتان نرود که رئیس جمهور گفت ما هر سال لیگ قهرمانان را داریم. یک سال اگر باشگاه ها این فرصت را به جوانان بدهند چه اشکالی دارد؟ امسال همان طور که می دانید ، 90 درصد ملی پوشان ما در 3 تیم استقلال ، پرسپولیس و سپاهان هستند. در برنامه پیشنهادی من این است که مثل سال قبل تکرار نشود ، این تعطیلی بازی ها برای یک تیم و فشردگی بازی های تیم دیگر ، این است که اول لیگ را به طور منظم و مشخص برگزار کنیم. همه تیم ها هم راحت استراحت کنند و بازی شان را داشته باشند. همین طور استقلال در لیگ 2013 دستش باز است که بازی کند . وقتی جام حذفی بعد از لیگ باشد ، فرصت هم سطحی در اختیار تیم ها هم قرار می گیرد. با درنظر گرفتن این مسائل ، 223 روز برای برگزاری بازی های لیگ گذاشتم. در اکثر اوقات هم 7.5 روز بین بازی ها زمان گذاشتیم که فرصتی است خیلی مناسب برای تیم ها. در ماه مارس ما فقط 5 روز را از دست می دهیم. 26 روز در مارس آزاد است که جام حذفی برگزار کنند فوریه و نوامبر ، هم زمان های زیادی دارند. حتی در نوامبر و اکتبر 22 روز وقت دارند برای لیگ امسال. پس هیچ دلیلی نیست که افراد گلایه کنند ، می تواند لیگ را با یک نظمی لیگ برگزار کند بدون هیچ دغدغه ای تا هر 3 یا 4 روز برگزار کنند چون ما نمی خواهیم باز هم مصدوم بدهیم.

در نتیجه ما برنامه های مان را طبق این 4 بند که گفتیم ، رو به جلو پیش می بریم. این برنامه خیلی شفاف است. مهمترین چیز برای این برنامه صفحه دوم ماست. یک ماموریت صورت گرفته ، ما صعود کردیم اما الان بحث این است که ما بتوانیم کار کنیم ، تلاشمان پایانش این باشد که یک راند صعود کنیم. اگر توافق کنیم هدف مان صعود است ، تمام این سرمایه گذاری ها ارزشش را دارد. فرض رو بر این بگیریم که رویانیان ، علی دایی ، وزیر ورزش یا علی کفاشیان اگر بگویند تیم صعود کرده و نیازی به این برنامه ها نیست ، خود من قبل از همه می گویم نیازی نیست این کارها را بکنید. ولی باز هم می گویم اگر توافقمان این است که می خواهیم برویم دور دوم ، ارزش این سختی ها را دارد.

ولی اگر همه بگوییم رفتیم دور دوم ، اتفاقی هم نمی افتد می توانیم این برنامه را در سطل زباله بیاندازیم!

بعد از این او حاضر می شود تا به سئوالات مان پاسخ دهد:

*یعنی اگر بخواهیم برای تعطیلات به این بازی ها برویم شما نیستید؟

اگر این اتفاق بیفتد برایش تصمیم می گیرم. یک مسئله را خیلی شفاف گفتم اگر بخواهم بروم برای تفریح ، نیازی ندارم از ایران پول بگیرم و با ایران بروم. مطلب خیلی مهمی که باید بگویم این است که وقتی من حرفی می زنم فکر می کنند برای منافع خودم می گویم ولی دقیقا بر عکس این است و فقط دنبال منافع ملی تان بودم. چرا این را می گویم چون بعد از این ما دیگر در لول این همسایه ها نیستیم. ما از حالا در سطح بنزیم ، فراری و بی ام و. این را باید باور کنیم.

باید برنامه ای داشته باشیم برای رقابت با این تیم ها. اگر بخواهیم به این مهم برسیم باید این تصمیم ها را بگیریم. آنها باید این تصمیم ها را بگیرند که بالاتر از من هستند. سوء تفاهم قبلی این بود که من اشتباه کردم ولی من نقشی در آن نداشتم. نمی خواهم دوباره این اتفاق بیفتد. در حال حاضر می خواهم فوتبال ایران کاملا این حقیقت را درک کند که من یک برنامه برای تان معماری کردم. حالا شما بگویید این خوب است ، من اجرایش می کنم و در این مسیر پیش می روم اما اگر آنها می گویند نه . من می نشینم عقب و شما به ما مسیری بدهید. تو این راستا اگر پیش برویم اصلا هیچ دعوایی بین مان نیست. به خاطر اینکه خیلی مهم است هواداران بدانند این پیشنهاد راه برزیل است. اگر کسان دیگری نظر بهتری دارند آن را بگویند. خیلی سخت نیست.

*ولی برای تعامل نیاز به مصاحبه نیست. شاید باید شما با این باشگاه ها بنشینید و حرف بزنید.

من هم باورم این بود در گذشته. من باور داشتم که این مطلب صحیح است اما وقتی 3 تا جلسه بلند می گذاری با سازمان لیگ اما هیچ چیز از آنها خارج نمی شود. تازه در این جلسات هم کفاشیان بوده و هم نبی چه حاصلی دارد؟ باز هم بنشینیم و حرف بزنیم؟ من که یک برنامه کامل دادم. حالا اگر راهی غیر از این دارند چرا به من نمی گویند؟

ما جلسه ای با سازمان لیگ می گذاریم و توافق می کنیم. بعد فردایش از آسمان آبی با آنها تماس می گیرند و همه چیز عوض می شود . چند روز بعد ، نوبت آسمان قرمز می شود و همه چیز به هم می ریزد. سازمان لیگی ها این قدر تماس دارند ، می ترسند که تصمیم بگیرند. هر جا هم که اشتباهی باشد همه بر می گردند و انگشت اتهام را به سمت من می گیرند. کی لیگ را عقب انداخت ؟ کروش.. کی می خواست لیگ نباشه؟ کروش ... کروش ... کروش. برای همین این را امروز می گویم. این برنامه من است. الان می روم مسافرت چون تا امروز سر کارم بودم. از روزی که رفتیم جام جهانی تا امروز مدام برای شما در سفر بودم . حتی در برزیل وقتی وارد شدم ، 29 تیم قبل ما آنجا بودند اما توانستم آنجا جای خوبی برای تیم تان گرفتم.

*شاید این به دلیل خبررسانی بد فدراسیون باشد که همه فکر کردند شما رفتید برای تعطیلات.

واقعیت این است که من بعد از بازی ها می خواستم بروم استراحت ولی دعوت شده بودم برای جام کنفدراسیون ها در برزیل. به این نتیجه رسیدم که این بهتر است که فرصت را از دست ندهم. ولی وقتی آنجا رسیدم که 29 تیم رفتند و دست بالا زدند ، با کفاشیان تماس گرفتم و گفتم باید شروع کنم به تحقیق. بعد از آنجا به پرتغال رفتم تا هماهنگی اردوی لیسبون مان را انجام بدهم. ولی باید همان جا در برزیل می ماندم و کار را تمام می کردم که این اتفاق خوب افتاد. حالا نمی خواهیم که با اخبار بد ، روز مان را تمام کنیم. قرار شد در سپتامبر به پرتغال برویم.

*سال 1998 که رفتیم جام جهانی ، لیگ مان تقریبا از بین رفت و لیگی نداشتیم. شاید اگر با مدیران لیگ حرف بزنید این مشکل حل شود.

این که جام جهانی من نیست ، این جام جهانی ایران است . ولی به خاطر اتفاقاتی که در این مدت افتاده ، هر پیشنهادی که من بدهم سعی می کنند علیه من موضع بگیرند. الان بگویم این اتاق را سفید کنید ، می گویند نه چون من گفتم!

اگر در دوسال و 4 ماه گذشته این کار را مدام تکرار نکرده بودم ، این کار را می کردم اما این کار نتیجه ای ندارد. خیلی سخت است که بخواهیم به یک تصمیم مناسب برسیم. هر حرفی هم من بزنم ، می گویند می خواهند بگویند من جانبداری می کنم پس ترجیح می دهم که مستقل باشم. بار دیگر می گویم این پیشنهاد را تحمیل نمی کنم. این یک پیشنهاد است که گفتم و توی این پر است از پیشنهاد. اگر کسی راه بهتری دارد که عالی است. بگویید و با هم می رویم. من نابینا یا یک جانبه نگر نیستم. من شوکه شدم وقتی این برنامه را دیدم ، سئوالم این بود که چه کسی این همه تداخل را برای استقلال نوشته است؟ فکر کنم این برنامه را راننده سازمان لیگ نوشته است. اگر این روند اگر با لغو بازی های استقلال پیش بیفتد ، این تیم در طول 2 ماه ، 4 بازی معوقه خواهد داشت. من حق این را دارم که از شما بپرسم . شما از این فرد حمایت می کنید؟

چه کسی از این برنامه منفعت می برد؟ تنها افرادی که از این لیگ سود می برند. خیلی شفاف است. شما خودتان هم می دانید چه کسانی هستند.

*ولی الان شرایط با قبل جام جهانی فرق دارد. الان شما شرایط دیگری دارید. شما در موضع برنده هستید. مثلث ، رسانه ها ، تیم ملی و باشگاه ها می توانند به شما کمک کنند.

موافقم . باور کنید برنامه دیگری هم داشته باشید که می توانیم 15 روز قبل از جام جهانی جمع شویم اما باید یا آن برنامه را پی بگیریم یا اینکه کار کنیم برای صعود. من موافقم با نظرات شما. ما موضع بهتری برای مذاکره داریم ولی این را هم می دانم که هر بار مذاکره می کنم بازنده هستیم. ما بندی در برنامه داریم به اسم تصمیمات توافقی با سازمان لیگ. اگر مدیران ، فدراسیون و وزیر ورزش بیایند بر سر صعود توافق کنیم آن وقت می شود خیلی کارها را کرد. این برنامه من راهکار جادویی نیست در فوتبال هیچ کتاب مقدسی نداریم. این فقط برنامه شخصی و مخلصانه من است. خواهشا یا به من بگویید بله یا خیر یا راه حل دیگر.

*فکر می کنید اگر همه این کارها را بکنیم ، صعود می کنیم؟

نه. من در این برنامه گفتم این برنامه فقط شانس ما را بالا می برد. ولی هیچ تضمینی برای موفقیت نیست. شما باید با افتخار رقابت کنید. این را یادتان باشد. نباید در چه گروهی باشید نباید بروید که باعث خنده تیم های دیگر باشید. ما مسئولیت مان بالاتر از همیشه است. ما صدرنشین گروه مان هستیم. آیا می خواهید این موقعیت مان را بگویند شانسی بوده و به ما بخندند. الان از شما می پرسم آیا ما در سطح آلمان هستیم. آیا لیگ مان در سطح لیگ اسپانیا ، اسپانیا یا فرانسه هست؟ اکثر رقیبان ما در این لیگ ها بازی می کنند. اگر کسی بیاید به من بگوید ما در سطح بین المللی هستیم ، آن وقت می پذیرم نیازی به این برنامه ها نداریم. ولی اگر کسی این حرف را در ایران می زند کاش من باشم تا حسابی به او بخندم چون این حرف را گفتن کمدی ترین فیلمی است که در زندگی ام دیدم.

*همین حالا هم منتقدان تان می گویند شما با خوش شانسی به جام جهانی رفتید.

اشکالی ندارد. یک مطلبی را در زندگی یاد گرفتم هرچه تلاش کنی ، خوش شانس تری. هرچه بهتر تیم هایم آماده باشند بیشتر می برند و شانس بیشتری دارند. بگذار یک سئوال بپرسم آیا ما جلوی لبنان خوش شانس بودیم یا برابر ازبکستان؟ ما دو گل خوردیم آن هم گل هایی که توپ هایش از توی حیاط آمدند توی دروازه ما نشستند .

بله ما شانس داشتیم چون کار کردیم این فوتبال است. کره ای ها هم شانس های خوبی داشتند. ما هم فرصت خوبی داشتیم که قطر را در تهران ببریم اما نبردیم . این شانس قهرمانان است همان طور که استقلال قهرمان می شود یا بنفیکا یا منچستر. یک سو شانس است و سوی دیگر حسادت.

*شما گفتید جلسات به نتیجه نمی رسد شاید به این دلیل است که با آسمان آبی یا قرمز جلسه نمی گذارید.

نگران نباشید. من همیشه جلسات با این آقایان داریم. ولی یک مطلب خیلی مهم است . کا باید هرچه سریعتر به لرزه بیفتیم تا تصمیم را بگیریم بله یا خیر.

*می توانید بگویید کمپ ما در برزیل کجاست؟

الان نمی توانم بگویم ولی به ما گفتند بهترین تصمیم را برای مان می گیرند.

*بازی دوستانه ای را قطعی کردید؟

بله بازی با تایلند و لبنان در مقدماتی جام ملتها که حریفان خیلی مهمی هستند. چون خیلی احتیاج داریم یک بار دیگر هم با تایلند بازی می کنیم!( می خندد) در مارس 2014 3 ماه قبل از جام جهانی هستیم دیگر باید همه تیم ها قرعه کشی ها را بدانند و می دانی چه مسابقه ای داری . باید با تیم هایی بازی کنی که شبیه سازی باشد با بازی های جام جهانی ات . ولی ما 3 ماه قبل جام جهانی با کویت بازی داریم. باشکوه است. این چیزی است که هیچ کس درکش نمی کند ولی یک مطلب مثبت این است که اقلا 3 حریف داریم تا با آنها 4 بازی کنیم. من آسیایی نیستم یک اروپایی هستم ولی دارم برای اینکه این سیستم اصلاح شود می جنگم. بارها این مشکل را گفتم اما نمی دانم چرا خود آسیایی ها فکری برایش نمی کنند.

شما می گفتید این جلسه هیچ کاری نمی کند اما من می گویم بازی های حذفی را بیاندازید بعد از جام حذفی چون من می گویم چمپیونز لیگ ، میکی ماوس لیگ است. شما دو تیم می خواهید که قهرمان بشوید. کدام تیم قهرمان می شود تیم سال قبل یا امسال؟ تا زمانی که این مشکل حل نشود ، بازی های لیگ میکی موس است. مثلا در ژاپن ما بازیکنان را می فرستادیم که بروند یاد بگیرند. اگر صعود می کردیم با تیم اصلی مان می رفتیم. شما فکر می کنید اگر من مربی بودم حاضر بودم مربی یک تورنمنت میکی موس باشم؟ این خیلی تصمیم سختی نیست که برای جام جهانی از این تورنمنت بگذریم. پس اگر با این تصمیم گیری برای جوانگرایی پیش برویم ، تلفیقی از بهترین گام برای فوتبال را داریم. واقعا این درخواست بی شرمانه ای نیست که من مطرح کردم.

*در شروع لیگ دیدیم که بعضی تیم ها جوان شدند. این کمک کننده است؟

من دوست دارم این بخش را خیلی پررنگ کار کنید. کارلوس کروش مدافع بسیار سرسخت لیگ است. از همه مربیان باشگاه ها می خواهم که تلاش کنند لیگ عالی برگزار شود. هیچ مسابقه ای به تعویق نیفتد. این که تیم ها جوانگرایی کنند یک فرصت بزرگ است. برنامه سال قبل خیلی اشتباه بود که یک تیم بازی می کرد اما تیمی دیگر یک ماه بازی نداشت. من مدافع سرسخت یک لیگ خوبم. من حتی لیگ را در برنامه های بلند مدت تیم ملی گذاشتم. برای همین هم هست که این برنامه ها را دوست ندارم چون هنوز شروع نشده مدام تعطیل می شود. من روزی که از کره آمدم گفتم برنامه تان را بدهید. همه دنیا همین کار را می کنند حتی در

آنگولا و آمریکا. همه جای دنیا وقتی لیگ است برنامه مشخص دارد اما شما اینجا نمی دانید چه خبر است. اول 6 روز ، بعد 3 روز بعد 2 هفته ، بعد تعویق و تیم ها زنگ می زنند و همه چیز عوض می شود و هیچ یک هم به توافق نمی رسند. لیگ باید این طور باشد : بازی ، بازی ، نظم و انضباط. ما یک لیگ خوب می خواهیم. 223 روز فرصت کافی است برای 29 بازی. آنها می خواهند مرا برای کم شدن بازی ها.

*الان این جوان ها می توانند امید داشته باشند؟ لیگ کمی پوست انداخته.

این عالی است . ما نیاز داریم که نسل بازی مان را عوض کنیم. خیلی خوشحالم که بازیکنانی که ما برای زیر 19 و 20 سال بودند دارند در لیگ بازی می کنند. این مسئله ثابت می کند که مربیان تیم های پایه ایران عالی پیش می روند. این را خیلی صریح می گویم که در دسامبر که جام غرب آسیا با تیم زیر 22 سال می رویم. از این به بعد هم علاقه دارم هراردو چند جوان در تیمم داشته باشم ولی آنها باید در بازی های لیگ ثابت کنند استحقاق ملی پوش شدن را دارند. من به بازیکنانم پایبندم.