پس از صعود ايران به جام جهاني با کارلوس کيروش، اين مربي توانسته نام خود را به عنوان اولين مربي پرتغالي که دو بار پياپي با دو تيم مختلف به جام جهاني صعود کرده، ثبت کند. او در جام جهاني 2002 توانست پرتغال را به دور دوم جام جهاني برساند و اکنون با ايران به بزرگترين رويداد فوتبالي جهان صعود کرده است.

جام جهاني 2014 برزيل کمتر از يک سال ديگر آغاز ميشود و حقيقت اين که ايران يکي از تيمهاي حاضر در اين رقابتها است، شايد آن چيزي باشد که فوتبال ايران براي پيشرفت به آن نياز داشته است. ايران در رقابتهاي انتخابي جام جهاني 2014 برزيل توانست بالاتر از کره جنوبي به عنوان تيم اول به اين رقابتها صعود کند و ازبکستان به پليآف رسيد.

تيم ملي ايران با وجود انتقادات زياد در طول بازيهاي انتخابي جام جهاني 2014 برزيل، اکنون خودش را براي چهارمين حضور در بزرگترين رويداد فوتبالي جهان آماده ميکند.

کارلوس کيروش در مصاحبه با سايت فيفا، درباره صعود ايران به جام جهاني ميگويد: " اين صعود نتيجه دو سال کار مداوم است. بازيکنان تيم ملي ايران در طول بازيهاي انتخابي جام جهاني متحد شدند و با روحيه بالا و با اطمينان و اعتماد به نفس در هر بازي بهترين عملکرد خود را به نمايش گذاشتند."

کيروش در ادامه درباره صعود ايران به جام جهاني، ميگويد: " با کمي شانس که البته هميشه براي موفقيت نياز است، امتيازهاي لازم را جمعآوري کرديم. صعود به جام جهاني يک دستاورد بزرگ براي ما بود. ما حتي توانستيم بالاتر از کره جنوبي به عنوان تيم نخست صعود کنيم تا هيچ شک و شبههاي درباره تواناييهايمان باقي نگذاريم. من از عملکرد تيمم بسيار راضي هستم."

سرمربي تيم ملي ايران در طول بازيهاي انتخابي جام جهاني تيمش را از فشارهاي بيروني محافظت کرد و هميشه به تمجيد از بازيکنانش پرداخت. کيروش در اين باره ميگويد: "مهمترين چيز گروهي بود که من در اين دو سال با آنها همکاري کردم. ما هميشه با يکديگر متحد بوديم از رييس فدراسيون گرفته تا بازيکنان، چه در داخل زمين و چه در خارج از زمين. اين اتحاد رمز موفقيت ما بود. ما هيچ وقت خودمان را درگير مسائل کوچک و بياهميت نکرديم. به انتقادات توجهي نداشتيم، زيرا تمرکز خودمان را معطوف به زمين مسابقه کرده بوديم. بازيکنان تيم من عالي بودند، چه از لحاظ تکنيکي و چه از لحاظ ذهني."

با وجود همه اينها کيروش اين حقيقت را پنهان نميکند که او مجبور بود برخي از قوانين مهم مانند "هميشه تيم مهمتر از فرد است"، را به مجموعه فوتبال ايران تحميل کند.

کيروش درباره اين تصميمها ميگويد: "اين تصميمها آسان نبود، زيرا ما مجبور بوديم بر خلاف ميل باطنيمان عمل کنيم. اما پيام ما کاملا روشن بود. منافع شخصي هيچ کس بالاتر از منافع تيم نيست. به همين دليل بود که ما بازيکناني را با شجاعت و نگرش درست و منطقي انتخاب ميکرديم. من بازيکناني را به تيمم دعوت کردم که بتوانند به تيم خدمت کنند، نه اين که تيم به آنها خدمت کند. به همين دليل بود که ما تيمي ايجاد کرديم با عزت نفس بالا و به همين خاطر توانستيم ميليونها ايراني را خوشحال کنيم. "

** پيشرفت با بهترينها

سوال بعدي اينجاست. هدف ايران براي جام جهاني 2014 چيست؟ کارلوس کيروش ، سرمربي پرتغالي تيم ملي ايران در جواب اين سوال ميگويد: " واقع بينانه ايران ميتواند قهرمان جام جهاني شود؟ هيچ کس اين چنين فکر نميکند. ما خيلي از رسيدن به اين هدف بسيار بزرگ دور هستيم. فوتبال ايران فاصله زيادي با قدرتهاي بزرگي نظير اسپانيا، آرژانتين، آلمان، انگليس يا ايتاليا دارد. ما بايد اين حقيقت را بپذيريم. ما بايد براي جام جهاني 2014 برزيل تيمي قابل اطمينان و با ارزش را تشکيل دهيم که همه هواداران فوتبال در ايران را خوشحال و مسرور کند. چطور اين کار را بکنيم؟ با يک برنامهريزي بلند مدت و فشرده. با چنين برنامهاي است که ما ميتوانيم در جام جهاني عملکرد خوبي داشته باشيم، در غير اين صورت ما قادر نخواهيم بود که برابر تيمهاي بزرگ عملکرد خوبي داشته باشيم. به شرطي اين تورنمنت براي فوتبال ايران مفيد واقع شود که کيفيت فوتبال ايران پس از جام جهاني با اکنون فرق کند. جام جهاني بايد به فوتبال ايران کمک کند که ورزشگاههاي بهتر، ليگ پوياتر، چمن بهتر، مربيان بهتر و فوتبال جذابتر داشته باشد. آنچه که ما از جام جهاني 2014 ميخواهيم اين است که فوتبالمان نسبت به آنچه که الان است بهتر شود. به شکل خلاصهتر هدف ما اين است که يک گام بزرگ به جلو برداريم و به پلهاي برسيم که ژاپن و کره پيش از ما رسيده اند و جايگاه خودمان را بين سه قطب برتر فوتبال آسيا تثبيت کنيم."

** جو ماراکانا

کارلوس کيروش فينال جام کنفدراسيونها بين برزيل و اسپانيا را از نزديک مشاهده کرد تا با جو اين ورزشگاه آشنا شود. کيروش درباره سفرش به برزيل و تماشاي جام کنفدراسيونها ميگويد: " به برزيل رفتم تا با جو جام جهاني آشنا شوم. جو بازي جام جهاني بسيار جدي خواهد بود. جام جهاني يک رويداد بزرگ است و جاي تفريح و آماتور بودن نيست. در برزيل همچنين امکانات تمريني و ورزشي را مورد بررسي قرار دادم تا بهتر تصميم بگيرم که چه موقع اردويمان را در آنجا برگزار کنيم. هتلهاي خوب و مراکز تمريني خوبي در برزيل وجود دارد. اين اهداف ما از سفرمان به برزيل است."

کيروش درباره بازي نهايي جام کنفدراسيونها بين برزيل و اسپانيا که ميتواند پيش درآمدي بر بازيهاي بزرگ جام جهاني 2014 باشد، ميگويد: " جو موجود در فينال جام کنفدراسيونها بسيار هيجان انگيز بود. شما مي توانستيد با ديدن آن بازي جام جهاني 2014 و بوي نزديکي اين رقابت را حس کنيد. ورزشگاه ماراکانا در آن بازي نشان داد که در جام جهاني چه چيزهايي رخ خواهد داد. برزيل در فينال برابر اسپانيا مستحق پيروزي بود، زيرا اسپانيا در بازي فينال از تيم ايدهآل خود دور بود."