اختصاصی:یک فنجان تحلیل
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: اختصاصی:یک فنجان تحلیل

 1. #1


  محل سکونت
  پرسپولیس اف سی
  نام واقعی
  FarSHaD
  استاتوس
  به بهشت نمی روم اگه علی آنجا نباشد
  بازیکن محبوب
  ali karimi
  تیم های محبوب خارجی
  Barcelona | Brazil
  نوشته ها
  16,939
  تشکر
  11,273
  تشکر شده 23,001 بار در 7,966 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 47 تاپیک

  اختصاصی:یک فنجان تحلیل

  با گذشت 6 هفته از بازيهاي ليگ ميتوان تحليلي كلي از شرايط فني پرسپوليس و نقاط قوت و ضعف اين تيم داشت و تا حدودي روند اتي تيم را پيش بيني كرد...

  براي تحليل دقيقتر شرايط پرسپوليس را از سه منظر مورد بررسي و نقد قرار مي دهيم:
  1- پرسپوليس فعلي ( نقاط ضعف و قوت كلي تيم )2- پرسپوليس در مقايسه با ساير مدعيان3- پرسپوليس ايده ال ( راهكارهايي كلي براي رفع نقاط ضعف فعلي پرسپوليس و نيزاقداماتي در جهت بهره برداري از حداكثر ظرفيت و پتانسيل تيم و بازيكنان براي رسيدن به پرسپوليسي ايده ال )
  لازم به ذكر است در اين مطلب وارد جزييات فني از جمله سيستم تيم و شرح وظايف بازيكنان در اين سيستم و مسايلي از اين دست نشده ام چون بحث مفصلي است و مطلب جداگانه اي را مي طلبد.
  1- پرسپوليس فعلي:امار كلي تيم: 6 بازي ... 10 امتياز ... 4 گل زده ... 2 گل خورده ...ميانگين امتياز 1.66
  امار فوق تا حدي بيانگر وضعيت تيم و نقاط قوت و ضعف تيم است .نقطه قوت:مسلما نقطه قوت اصلي تيم تعداد گل خورده و اصولا موفقيت تيم در فاز دفاعي است . اينكه تيم در 6 بازي فقط 2 گل خورده و مهمتر از ان اينكه در هر بازي موقعيتهاي مسلم گلزني حريفان بسيار معدود و حداكثر 2-1 موقعيت است نشاندهنده استحكام تيم در فاز دفاعي است . تيمهاي مقابل در اين 6 بازي به ندرت صاحب موقعيت گلزني شده اند .مهاجمان حريف صاحب موقعيت تك به تك انچناني نشده اند . هافبكها و مهاجمان حريف هنگام تصاحب توپ مخصوصا در نيمه زمين پرسپوليس و مشخصا يك سوم دفاعي پرسپوليس تحت پرس شديد بازيكنان قرار گرفته و عملا فرصت تفكر و اجازه بازيسازي و موقعيت سازي از انها گرفته مي شود . رسيدن به اين شرايط خوب در فاز دفاعي مديون بازي مجموعه كلي تيم مخصوصا هافبكهاي دفاعي و مدافعان تيم است .جاييكه حقيقي و دهنوي با دوندگي زياد اجازه بازيسازي را از هافبكهاي مقابل گرفته و اجازه نفس كشيدن به انها را نمي دهند . البته از نقش پررنگ جلال حسيني و بنگر و حتي ميثم حسيني در استحكام خط دفاع نبايد و نميتوان گذشت . جزييات اين بحث در مطلبي جداگانه بيان خواهد شد.
  نقاط ضعف:

  بازي ضعيف تيم در نيمه اول ... در اكثر قريب به اتفاق بازيها تيم در نيمه اول بازي بسيار ضعيف و بي برنامه و بي روحي را انجام داده.بازي كسل كننده كه تعداد موقعيت سازي در ان در خوشبينانه ترين حالت به 1-2 مي رسيد .. اگر اين مورد در يك يا دو بازي اتفاق مي افتاد شايد ميشد انرا به حساب افت مقطعي تيم و شرايط طبيعي فوتبال گذاشت كه براي بهترين تيمهاي دنيا هم ممكن است پيش بيايد ولي وقتي اين مورد در تمام بازيها تكرار شده مسلما مشكلي وجود دارد و بايد براي رفع ان چاره انديشي كرد .

  ضعف گلزني .... مسلما مهمترين نقطه ضعف تيم در فاز تهاجمي است . 4 گل زده در 6 بازي مسلما امار خوبي نيست . نكته مهمتر ضعف در ايجاد موقعيت گل است . مساله اي كه قابل قبول نيست و بايد فكري به حال ان كرد مخصوصا با بضاعت فني فوق العاده اي كه تيم در فاز هجومي دارد

  عدم ارتباط مناسب بين خطوط , فاصله زياد بين خطوط و كندي سرعت گردش توپ درانتقال توپ از دفاع به حمله و ضعف در مالكيت مفيد توپ و حركات تركيبي

  در مجموع مي توان گفت تيم در فاز تهاجمي ( پاسكاري و حفظ توپ - حركات تركيبي - انتقال توپ از دفاع به حمله - مشاركت بازيكنان در فاز هجومي ) دچار مشكلات بعضا شديد و عميقي است

  2- پرسپوليس در مقايسه با ساير مدعيان:
  اگر منصفانه قضاوت كنيم مي بينيم كه ساير مدعيان هم از نظر فني و تاكتيكي فراترو بهتراز پرسپوليس نبوده اند . نتايج و كيفيت بازي تيمهايي مثل استقلال و سپاهان و تراكتور گواه بر اين مدعاست .

  بايد اين واقعيت مهم را در نظر بگيريم كه كيفيت كلي فوتبال ايران و تيمهاي ليگ همين است كه فعلا شاهد ان هستيم .بازيهاي بي كيفيت و ديمي . بازيهايي كه به ندرت ميتوان حركات حساب شده و تاكتيكي و تمرين شده را در ان مشاهده كرد . بازيهايي كه از نظر كيفيت فني و تاكتيكي فرسنگها با فوتبال روز دنيا فاصله دارد .
  فوتبالي كه هنوز چشم به اشتباه حريفان دارد تا شايد به گلي برسد .فوتبالي فقير از نظر مسايل تاكتيكي . فوتبالي با بازيكناني كه بطور خودرو و ذاتي رشد كرده اند نه اصولي و صحيح .بازيكناني كه هنوز در اجراي ساده ترين اصول فوتبال ضعف دارند .فوتبالي با مربيان عمدتا بي سواد و كم سواد از نظر دانش فني فوتبال شايد اگر اين واقعيات را در نظر بگيريم انتقادي به سبك بازي پرسپوليس وارد نباشد چون پرسپوليس هم جزيي از اين فوتبال كم بنيه و ضعيف است .
  در حقيقت اگرفوتبال پرسپوليس را با متر فوتبال ايران و ساير تيمهايش بسنجيم نه تنها عملكرد فني ضعيفي نداشته بلكه جزو معدود تيمهاي خوب ليگ محسوب خواهد شد ولي اگركيفيت تيم را با فوتبال روز دنيا مقايسه كنيم انتقادات زيادي به تيم وارد است .

  نكته اي كه بايد مورد توجه قرار بگيرد اين است كه انتظار اينكه تيم در كوتاه مدت به استانداردهاي روز دنيا برسد انتظار بيهوده و عبثي است كه عملا در كوتاه مدت غير ممكن است و خيال پردازي است ولي ميتوان به يقين ادعا كرد كه همين مجموعه با اندكي تغييرات مي تواندشرايطي به مراتب بهتر از حال پيدا كند و خودش را يك سروگردن از ساير تيمهاي ليگ ايران بالاتر ببرد و مدعي اول قهرماني ليگ باشد . تغييراتي كه كاملا شدني است به شرطي كه بخواهيم و بخواهند . تغييراتي كه ذيل تيتروار به انها اشاره مي شود.

  3- پرسپوليس ايده ال:
  همانطور كه در بالا گفته شد مجموعه فعلي تيم داراي ظرفيت و پتانسيلي است كه با اندكي تغيير و اصلاح مي تواند هم از نظر كيفي و هم از نظر نتيجه گيري گوي سبقت را از ساير مدعيان بربايد و با اقتدار قهرمان شود.

  کمك مربي خارجي: اكثر قريب به اتفاق ( 80-90% ) مشكلاتي كه در بالا ذكر شد مربوط به ضعف تمرينات تيمي است ونه سيستم انتخابي و تك مهاجمه بودن يا كمبود بازيكن و مسايلي از اين دست كه بعضيها به ان اشاره دارند.

  دايي نياز به يك تئورسين و طراح تمرين با سواد دارد .يك تمرين دهنده ششدانگ خارجي .

  دايي اگر يك مربي خارجي با خصوصيات فوق در كنار خودش داشته باشد كمك زيادي به خودش و تيم وهواداران مي كند .
  دايي بايد بداند انچيزي كه در كارنامه اش ثبت مي شود قهرماني يا ناكامي است و هيچكس نمي گويد اين قهرماني با دستياري فروزاني بوده يا مورينيو يا اكبر عبدي . قهرماني و شكست مستقيما به پاي دايي نوشته مي شود . عاقلانه اين است كه از تمام ابزار و بهترين ابزار براي رسيدن به موفقيت و قهرماني استفاده كنيم و اسير منيتها نشويم زيرا در نهايت خودمان ضرر مي كنيم .
  همانطور كه رفتن به اروپا دريچه جديدي به روي دايي باز كرد استفاده از يك مربي خارجي ششدانگ و درچه يك هم مي تواند مربيگري دايي را زيرورو كند و او را به نفر اول ايران تبديل كند .

  دايي در دوران بازيگري بسيار جاه طلب و طالب موفقيت بود . دايي بايد بداند ان زمان با تلاش فردي و تمرينات مستمر ميتوانست و توانست به قله هاي فوتبال اسيا برسد. همانطور كه ان موقع تمرينات و تلاش انفراديش او را به موفقيتهاي بي نظيري رساند امروز هم نياز به تلاشي از جنس ديگر دارد . نياز به يك تيم قوي مربيگري در كنار خودش . افرادي كه اگر از نظر دانش فني مربيگري بهتر از او نيستند حداقل همسطح وي باشند .

  هافبك بازيساز: همانطور كه قبل از شروع ليگ هم پيش بيني ميشد تيم با جذب يك هافبك بازيساز كاملتر از الان مي شود . هافبكي رونده و سرعتي و بازيساز . يك خارجي ششدانگ براي تركيب فيكس نه نيمكت و سكو.

  بدرود آقای کریمی...

  ما چراغ ها را روشن نگه می داریم

  برای بچه های نسل هاوش و هیرسا

  تا یادشون نره یه روز دلخوشی فوتبالی ها

  جادوگری بود که 8 می پوشید...

  29 تیر روز مرگ فوتبال زیبا....

 2. 2 کاربر مقابل از FaRsHaD_8 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  CRIS 7 (25th August 2013), SEYEDHAMED (25th August 2013)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا