سرمربی تیم فوتبال نیندورفر آلمان گفت: کارلوس کیروش سرمربی تیم ملی میخواهد تیمی قوی را برای جام جهانی تدارک ببیند.
وحید هاشمیان در گفتوگویی در مورد شرایط تیمش در لیگ ایالت هامبورگ و وضعیت فوتبال ایران صحبتهای زیر را انجام داد.
در هفته چهارم توانستید تنها پیروزی خود را مقابل تیم کوندور به دست بیاورید، در مورد این موضوع صحبت میکنی؟
متأسفانه تا هفته سوم نتایج ما خوب نبود اما نتیجه بد دلیلی بر بد بازی کردن ما نیست، در مسابقات شانسهای زیادی را برای گلزنی به دست میآوردیم اما روی بیدقتی آنها را از دست میدادیم، این تیم سال گذشته با قبول ۱۳ باخت سیزدهم شد و ۶۱ گل خورده داشتیم. امسال دو بازیکن خوب خود را از دست دادیم و مسئولان باشگاه بازیکن خوبی را نیز نگرفتند. هدایت این تیم کار سختی است که به من سپردند اما روند خوبی داریم و امیدوارم با این پیروزی خوب از شرایط بدمان خارج شویم، پیروزیمان را در خارج از خانه و مقابل یک تیم خوب به دست آوردیم اما متأسفانه در این بازی نیز فرصتسوزیها ادامه داشت.
با توجه به خصوصیات اخلاقی که دارید خیلی زود در پی رفع ضعفها وارد میشوی، آیا توانستی مشکلات تیمت را برطرف کنی؟
بله ، اگر اشتباه نکنم سال قبل تا هفته چهارم ۱۲ گل خورده بودیم اما امسال این آمار به عدد ۴ رسیده است، این اتفاق نشان میدهد تیم روند خوبی دارد و رو به جلو حرکت میکند. انسان باید ببیند چه مهرههایی در دست دارد، انشاءالله یک تیم خوب و آبرومندی را درست میکنیم تا نتایج مناسبی کسب کنیم.
هفته بعد با تیمی بازی دارید که از شما در جدول بالاتر است.
رتبه حریفمان از ما بالاتر است، بارمبک اولنسهورس در رده پنجم قرار دارد و ما اکنون در رده نهم هستیم، ما روز یکشنبه با این تیم روبرو خواهیم شد.
این بازی را چطور ارزیابی میکنی؟
ما در یک دیدار خانگی به میدان میرویم با پیروزی هفته قبل بازیکنان روحیه گرفتند به آنها گفتم برد خوبی کسب کردیم، باید از این پیروزی روحیه و امید بگیریم اما مغرور نشویم.
با چه هدفی مربیگری نیندورفر را بر عهده گرفتید و در اورلیگا به دنبال چه هدفی هستید؟
اهداف ما این است که حتما در لیگی که حضور داریم باقی بمانیم. فصل قبل این تیم در هفتههای قبل در لیگ ماندنی شد که اصلا وضعیت خوبی نداشت، هدف ما این است که ابتدا در لیگ بمانیم و بعد از آن در کارهای دفاعی خوب عمل کنیم تا ببینیم تا کجا پیش میرویم.
از حضورت در این تیم رضایت داری؟
راهی است که باید طی کنم و به دلیل قانونی که در آلمان وجود دارد یک مربی برای اینکه بتواند پلهها و دورههای مربیگری را طی کند باید کارش را از این رده آغاز کند. من هم خوشحالم که این کار را کردم، اینجا ایستگاه من نیست بلکه محل عبور من است.
برای فصل بعد چه برنامهای داری؟
فعلا برنامه خاصی ندارم.
در رسانههای ایرانی شنیده میشود که از یکی دو تیم داخلی پیشنهاد دریافت کردی، این موضوع صحت دارد؟
همانطور که گفتم در حال حاضر شرایط طوری است که میخواهم در آلمان بمانم و مراحل لازم را اینجا طی کنم، مربیگری در ایران جزو شرایط لازم برای طی کلاسهایم محسوب نمیشود، باید در آلمان بمانم و چیزی که مشخص است تا آخر فصل و ۷- ۸ ماه آینده در آلمان هستم و از اینکه بعدا چه اتفاقی میافتد خبری نداریم.
در زمان حضور در آلمان آیا به کلاسهای مربیگری رفتی و یا اینکه قرار است به زودی به کلاس خاصی بروی؟
تمام مدارک مربیگری A و B را گرفتهام و سمینارها و کلاسهای فوتبالی که هست را میروم اما چیزی که برای من مهم است حضور در یک دوره پیشرفته مربیگری است که لازمه آن این است که حداقل ۱۲ ماه در آلمان به عنوان سرمربی فعالیت کنم.
پس اهداف بزرگی داری؟
انسان هدفهای زیادی دارد اما اینکه آیا به آنها میرسد چیز نامشخصی است، یک شخص میتواند برنامه خودش را بریزد اما برای رسیدن به اهداف سایر عوامل هم باید دست به دست هم دهند، مهم این است که هر کس تلاشش را بکند اما اینکه تا چه حد به آن هدف میرسد عوامل دیگری هم دخالت دارد.
آن طور که از صحبتهایت برداشت میشود به نظر میرسد دوست داری در آلمان مربیگری کنی.
نه، این استنباط درست نیست، من برای اینکه بتوانم شرایط مربیگری حرفهای و پیشرفته را در آلمان طی کنم باید ۱۲ ماه در اینجا حضور داشته باشم، اکنون نیز چنین کاری کردم و از بعدش چیزی نمیدانم.
آیا اخبار فوتبال ایران را پیگیری میکنی؟
متأسفانه بازیها را نمیبینم اما اخبار را از طریق سایتها میخوانم.
پرسپولیس مقابل نفت شکست خورد تا در طول ۳ هفته دو باخت را متحمل شده باشد ولی روز گذشته موفق شد فولاد را شکست دهد. به عنوان بازیکن سابق پرسپولیس در این ارتباط چه نظری داری؟
اخبار را خیلی خوب دنبال نمیکنم و همانطور که قبلا گفتم نتایج را دنبال میکنم، در نتایج پرسپولیس چند دلیل میتواند دخیل باشد از جمله آنکه چون مربی این تیم تازه هدایت پرسپولیس را به عهده گرفته نیاز به زمان دارد تا تأثیر تفکراتش در تیم را مشاهده کند و باید بدانیم که باخت هم جزئی از فوتبال است.
به نظر شما پرسپولیس میتواند روزهای خوبی را با علی دایی پشت سر بگذارد؟
به نظر من پرسپولیس تیم بزرگ و پر طرفداری محسوب میشود، این تیم همیشه پتانسیل این را دارد که بدرخشد.
دومین اردوی تیم ملی که قرار بود در پرتغال برگزار شود لغو شد، آیا این شرایط را مناسب میدانی؟
بهترین راهکاری که من میدانم این است که لیگ به صورت منظم برگزار و قطع نشود تا تیمها هماهنگ و یک لیگ خوب برگزار شود. از دل لیگ میتواند بازیکنان خوبی خارج شود و بازیکنان بین یک لیگ منظم میتوانند خود را بهتر و بهتر کنند.
کیروش اعلام کرده برای آمادهسازی تیم ملی باید از بین تیم ملی و باشگاهها یکی در اولویت باشد و اینکه حتی باشگاههای حاضر در لیگ قهرمانان آسیا باید بدون ملیپوش به میدان بروند نظر شما در این ارتباط چیست؟
تا آنجا که من میدانم تا جام جهانی به جز رقابتهای مقدماتی جام ملتهای آسیا تمام بازیها دوستانه است، استقلال هم متعلق به کشورمان است و خودش به نوعی تیم ملی است، به نظر من وقتی استقلال و سپاهان بازی مهمی در آسیا دارند نباید بازیکنان ملیپوششان را دعوت کنند. همچنین میتواند در برخی مواقع اردوهای تیم ملی را برگزار کرد.

جمعه دربی پایتخت برگزار میشود این بازی شرایط خاصی دارد و به عنوان بازیکن سابق پرسپولیس چه نظری در مورد این بازی داری؟
معمولا دیدارهای دربی هیچ زمانی جذاب نشده و همیشه حساسیت بازی به این انجامیده که دو تیم به مساوی رضایت دهند، امیدواریم این بازی مساوی نشود.
آیا پیشبینی از نتیجه بازی داری؟
امیدوار هستم دربی مساوی نشود.