پنج چهره ى آينده ساز فوتبال ایران/ برای جام جهانی و بعدتر

در اين مقاله نگاهي خواهيم داشت به ٥ چهره ى آينده سازتيم ملي ايران در جام جهاني 2014

سایت گل- كم تر از ١٠ ماه به آغاز جام جهاني باقى مانده و لغو شدن دو اردوي تداركاتى و همچنين ترك كيروش موجى از نااميدى را در بين دوستداران فوتبال به وجود آورده.با اين حال تيم ملي ايران در آخرين رنكينگ فيفا با ٥ پله صعود در رده ى٤٧ جهان و دوم آسيا ايستاده كه بهترين رتبه ما پس از حضوركارلوس پرتغالى است اما در اين مقاله نگاهي خواهيم داشت به ٥ چهره ى آينده سازتيم ملي ايران در جام جهاني ٢٠١٤:١-سردارآزمون: جوان ١٨ ساله ى دوست داشتنى گنبدى كه در تيم روبين كازان توپ ميزند احتمالا يكي از خوش آتيه ترين مهره هاي تاريخ فوتبال ايران است.

او متولد ١١ دى ١٣٧٣ و در يك خانواده نسبتن ورزشى است. پدر سردار يكي از مربيان مشهورواليبال استان گلستان است.خليل آزمون كه سابقه ي مربيگري در تيم هاوش گنبد در رقابت هاي ليگ واليبال را نيز داراست.
آزمون به طور هم زمان در تيم جوانان روبين كازان نيز حضور دارد و در ١٣ مسابقه ى خود ٦گل به ثمر رسانده در تيم بزرگسالان هم دوبازى و يك گل.
اين مهاجم ١٨ساله كه هم اكنون عضو تيم ملي جوانان نيز هست ، در ايران در تيم هاي جوانان اتكاء گرگان و سپاهان سابقه ي فعاليت دارد و تا كنون در ليگ برتر و در ليگ آزادگان به ميدان نرفته است.٢: عليرضا جهانبخش: كاپيتان تيم ملي جوانان ايران در رقابت هاي جام ملت هاي ٢٠١٢ امارات. جهانبخش ١٩ ساله ،متولدجريده گيلان، فصل گذشته درخششى خيره كننده در ليگ برترداشت و اكنون در تيم NEC نايمخن هلند توپ ميزند. او به همراه سردار آزمون وبر خلاف اكثر فوتباليست هاي ايرانى حضور در اروپا و كسب تجربه را به قراردادهاي ميلياردى ترجيح داد. او يك گوش چپ كلاسيك است است و توانايي بازي در جناح مخالف را نيز داراست و همچنين از شم گل زنىبالائى برخوردار است .جهانبخش در ايران در تيم هاي جوانان پيام البرز و پارسين قزوين و تيم هاي جوانان و بزرگسالان داماش حضور داشته است.
٣. بختيار رحمانى: يكي ازصغر سنى هاىفوتبال ايران. متولد يك مهر ٦٨ اما در شناسنامه ١ مهر ١٣٧٠. رحماني نسخه ى بروز شده ى ايمان مبعلى است. قدرت بازيسازى ،شوت زنى و تكنيك بالا از او يك هافبك طراح تمام عيارساخته ، از آن دست بازيكنانى كه در فوتبال ما به ندرت يافت مى شود.رحماني هم چنين جوان ترين كاپيتان تاريخ ليگ برتر است با بيست و دو سال سن .او سابقه ى كاپيتانى در تيم هاى ملى جوانان و اميد را داراست. بختيار از ١٧ سالگى در تيم فولاد عضويت داشته و از اين حيث نيز ركورددار است.
٤-پيام صادقيان:يكى ديگراز كاپيتان هاى تيم هاى ملى پايه و سابقه ى گلزنى در جام جهانى نوجوانان درسال ٢٠٠٩. صادقيان به همراه عاليشاه در جام ملت هاي ٢٠٠٨ امارت قهرمان اسيا شد و در جام جهانى هم تا مرحله ى ١/٤ نهايى صعودكردند. او در هر دوى اين تورنمنت ها كاپيتان بود.

اين بازيكن تبريزى از ١٨ سالگى در ليگ برتر و تيم ذوب آهن حضور داشت ، ٥٨ بازى و٨ گل حاصل كار او در اين تيم اصفهانى است .او در تيم جوانان ملوان نيز حضورداشته و در حال حاضر با شماره ي ١١ در پرسپوليس توپ مى زند و بدون شك بهترين خريد اين فصل قرمز ها تا اين جاي كار بوده است.پست اصلى بازي پيام ، بازيكن آزاد يا همان هافبك هجومي است اما توانايى بازي در جناحين و حتي مهاجم كاذب را نيز داراست.٥-مرتضي تبريزي : مهاجم خوش استيل تيم فوتبال ذوب آهن اصفهان. او در هفته ي دوم و در بازي مقابل پرسپوليس ، پس از پاره شدن رباط صليبى وحيد علي آبادى،جايگزين اين بازيكن شد و در همان دقايق حضورش همه ى ويژگى هاى سانتر فورواد را داشت. سرعت بالا و قامت بلند و قدرت تمام كنندگى مناسب. از آن مسابقه به بعد تبريزى با شماره ي ٢٩ ،در تمام مسابقات تيمش حضور داشت و در مقابل استقلال هم عملكرد خوبش را با يك پاس گل زيبا كامل كرد. اين بازيكن تبريزى دو فصل در ليگ آزادگان به همراه پاس همدان حضور داشت. اين مهاجم ٢٢ ساله را مى توان پديده ى اين فصل ليگ برتر دانست.

جا دارد اشاره اى داشته باشيم به اسامى مانند سعيد عزت اللهى ١٨ ساله (پديده ي فصل گذشته ي ليگ) ، روزبه چشمى و حتي محمد مهدى نظرى و... مهره هائى كه ميتوانند با كمى چاشنى شانس و اردو هاى تداركاتى مناسب مارا به يك افتخار بزرگ در جام جهانى برسانند.