صحبت هاي متفاوت کيروش از دوران فوتبالي و مربيگرياش
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
    گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
    اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
    افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
    ~ اطلاعیه امنیتی ~
    تاپیک 5
    تاپیک 6
    تاپیک 7
    تاپیک 8
    تاپیک 9
    تاپیک 10
    تاپیک 11
    تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: صحبت هاي متفاوت کيروش از دوران فوتبالي و مربيگرياش

نام واقعی
    Mohammadreza
    استاتوس
    من اومدم خوب شم ولی قسمت نشد
    شغل و حرفه
    هیچی بیکار!
    بازیکن محبوب
    ali daei
    تیم های محبوب خارجی
    Real-Madrid | Portugal
    تشکر شده 10,986 بار در 3,309 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 51 تاپیک

صحبت هاي متفاوت کيروش از دوران فوتبالي و مربيگرياش

سرمربي تيم ملي ايران در گفتوگويي متفاوت از دوران فوتبالي و مربيگرياش صحبت کرد.
    به نقل از روزنامه «Jornali» پرتغال، اگر تيم ملي پرتغال موفق شود در مرحله پليآف منطقه اروپا از سد سوئد بگذرد شاهد حضور اين تيم در مرحله پاياني جام جهاني خواهيم بود ولي تا کنون تنها يک پرتغالي حضورش در اين تورنمنت معتبر که تابستان سال آينده در برزيل برگزار خواهد شد را قطعي کرده است و آن کسي نيست جز کارلوس کيروش که تيم ملي ايران را به مرحله پاياني اين رقابتها رسانده است. در زير مصاحبه متفاوت خبرنگار روزنامه «Jornal i» با سرمربي پرتغالي تيم ملي ايران را ميخوانيد:

* فوتبالت را از موزامبيک شروع کردي؟
    بله، تيم راهآهن نامپولا. پدرم هم در اين تيم در کنار ماتاتئو بازي ميکرد.
    * ماتاتئو؟
    بله، ماتاتئو.
    * اسم پدرت چه بود؟
    خوليو کيروش.
    * اما به پسر خوليو کيروش اجازه بازي در پستهاي جلوتر را نميدادند.
    درست است، آنها اجازه نميدادند من در خطهاي جلوتر بازي کنم و ميگفتند بهتر است درون دروازه بايستي ولي من ميخواستم که در پستهاي جلوتر بازي کنم.
    * الگويي هم در فوتبال داشتي؟
    بله، الگوي من کاستا پريرا، دروازهبان بنفيکا بود که با اين تيم به عنوان قهرماني اروپا رسيد. زمانيکه من در تيم اول راهآهن نامپولا بودم او هدايت اين تيم را به عهده گرفت.
    * کمي بيشتر از شهر نامپولا بگو!
    يک مجله انگليسي زبان آنجا بود که فيلم بازيها هم ضميمهاش بود، فيلمهايي که کامل بودند.
    * خب!
    مسئولان اين نشريه، مجله خود و فيلمهايش را به هر کجاي دنيا که از آنجا درخواست داشتند، ارسال ميکردند. ما يکسري دوست بوديم که با شور هر چه تمام اين فيلمها را تماشا ميکرديم.
    * فيلم چه بازيهايي را تماشا ميکرديد؟
    بيشتر بازيهاي پرتغال در جام جهاني 1966 را ميديديم.
    * اين فيلمها از طريق پست به دست شما ميرسيد؟
    ما اين بازيها را از طريق پست دريافت ميکرديم و از همين طريق نيز ارسال ميکرديم. در واقع فرصتي کمي براي لذت بردن از تماشاي اين بازيها داشتيم.
    * جالبه!
    بله، براي نسل ما نه باشگاهي بود، نه سرگرميهاي خاص ورزشي! نسل ما عاشق ورزش بود و ما در چنين محيطي بزرگ شديم.
    * چه زماني به پرتغال مهاجرت کرديد؟
    سال 1967. درست يک سال پس از جام جهاني 1966 انگليس.
    * و فوتبال...
    بله، به عنوان يک دانشآموز سال دوم علاقه شديدي به بازي فوتبال داشتم و در مدرسه آمريکاييها با دانشآموزاني از مليتهاي مختلف بازي ميکرديم.
    * و سپس؟
    سپس به مربيگري روي آوردم و در ديدار بلننسز - استوريل در ليگ دسته اول پرتغال اولين تجربه را کسب کردم.
    * چه کسي تو را به همکاري دعوت کرد؟
    ماريو ويلسون، سرمربي بلننسز. من به عنوان دستيار و مربي تمريندهنده در اين تيم کار ميکردم.
    * اين تيم که ميگويي اصلاً خوب بود؟
    تيم بدي نبود ولي جاي تاسف داشت که ما تنها به خاطر تفاضل گل کمتر به دسته دوم سقوط کرديم. از آن دوره نام بازيکناني همچون آميلکار، باروس، تيائو، اوريکو، آبرانتس و فرناندو سانتوس را به ياد دارم. هنوز هم فرناندو سانتوس را ميبينم که در حرفه مربيگري موفق است.
    * آيا ميتوانيم او را هم در برزيل ببينيم؟
    بله، فرناندو سانتوس با يونان شانس صعود به جام جهاني 2014 را دارد. اميدوارم يونان و پرتغال هم به اين تورنمنت معتبر صعود کنند. حضور 3 مربي از پرتغال در جام جهاني مربيان اين کشور را به عنوان الگو و مرجعي براي مربيگري دوباره بر سر زبانها خواهد انداخت و فرصتي براي خودنمايي مربيان ديگر اين کشور فراهم خواهد شد. براي هر دوي اين مربيان آرزوي موفقيت ميکنم. اگر اين اتفاق بيفتد ما در جام جهاني 3 تفنگدار خواهيم شد.
    * و مربيگري شما در رده ملي در سال 1989 کليد خورد...
    قهرماني با پرتغال در رقابتهاي جام جهاني زير20 سالهها 1990 که در رياض عربستان برگزار ميشد هم براي من هم براي نلو وينگادا نقطه عطفي بود. شب قهرماني بود که در اتاقم به صدا در آمد، با خودم گفتم اين موقع شب، يعني چه کسي ميتواند باشد؟ در را که باز کردم ديدم يک خبرنگار پرتغالي است که يک سري اطلاعات در مورد اين مسابقات ميخواهد. 10 دقيقه نگذشته بود که خبرنگار بعدي به سراغم آمد و واقعاً حس جالبي بود.
    * و بعد؟
    وقتي به پرتغال برگشتيم گفتند که حالا بايد خودتان را براي جام جهاني زير 20 سالهها که در ليسبون پرتغال برگزار خواهد شد، آماده کنيد. جشن قهرماني را در آنجا ادامه خواهيم داد.
    * و 2 سال بعد...
    شرايط خيلي متفاوتي بود. ما به عنوان قهرمان به شدت از سوي برنامههاي تلويزيون در کانون توجه بوديم و مردم حمايت بيقيد وشرطي از تيم داشتند.
    * آيا براي زدن ضربات پنالتي مقابل برزيل در بازي فينال آن رقابتها آمادگي داشتيد؟
    بله، همه بازيکنان در آن رقابتها به وظايف خود آشنا بودند ولي زدن ضربه پنالتي در مقابل 120 هزار هوادار کار سادهاي نبود. درست است که حضور پرشور تماشاگران به ما کمک ميکرد ولي از طرفي فشار زيادي روي ما بود. در جريان بازي وقتي برزيليها به سمت دروازه شوت ميزدند نفسهاي ما در سينه حبس ميشد. اين اتفاقات در جريان بازي تاثيري روي بازيکنان نگذاشت، ميدانيد چرا؟
    * چرا؟
    پيروزي و پيروزيهاي بيشتر. ما بازيهاي خود را با برد پشتسر گذاشته و با هدف کسب عنوان قهرماني به اين مسابقات آمده بوديم. در نهايت اين عنوان را هم در ضربات پنالتي از آن خود کرديم.
    * در سال 1993 زماني که تو هدايت تيم ملي پرتغال را در چارچوب رقابتهاي انتخابي جام جهاني 1994 برزيل بر عهده داشتي تيم 3 بر صفر به استوني باخت. در مورد آن دوره بگو؟
    ما در زمين خوب بازي نميکرديم و شانس هم يارمان نبود. در نهايت با اختلاف يک گل مغلوب ايتاليا شديم و از راهيابي به رقابتهاي جام جهاني بازمانديم.
    * پس از مربيگري در تيمهاي اسپورتينگ ليسبون، نيويورک ردبولز، ناگويا، امارات، آفريقاي جنوبي، منچستريونايتد و رئال مادريد در سال 2008 مجدداً هدايت تيم ملي پرتغال را عهدهدار شدي. از آن دوره بگو؟
    ما در مرحله مقدماتي رقابتهاي جام جهاني شروع خوبي نداشتيم ولي در سال 2009 با 9 پيروزي و 3 تساوي عملکرد بهتري از خود به نمايش گذاشتيم به طوري که نه تنها موفق شديم به مرحله پاياني جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي برسيم بلکه در ردهبندي تيمهاي ملي جهان که از سوي فيفا اعلام ميشود به رده سوم صعود کرديم. در جام جهاني هم مغلوب اسپانيا، بهترين تيم جهان شديم که در همان رقابتها قهرمان شد.
    * پس از آن بازي چه اتفاقي افتاد؟
    جالب اين بود که پس از آن بازي برخي بازيکنان اسپانيا از جمله ايکر کاسياس به اتوبوسمان آمدند و براي ما آرزوي موفقيت کردند.
    * و در مورد کريستيانو رونالدو؟
    من بودم که رونالدو را به فرگوسن معرفي کردم و با صحبتهايي که در خانهام با کريس انجام دادم او را براي پيوستن به منچستريونايتد که 6 سال در آنجا بازي کرد، متقاعد کردم. در ضمن در سال 2008 بود که رونالدو را متقاعد کردم پيش از اينکه به رئال مادريد برود يک سال ديگر در اولدترافورد بماند.
    * از کار با فرگوسن بگو؟
    (با خنده) روزهاي اولي که به منچستريونايتد رفته بودم سرالکس فرگوسن با من صحبت کرد و گفت برو و خودت را به بازيکنان معرفي کن. گفتم من؟! ولي بچهها زبان انگليسي من را متوجه نخواهند شد! کار من در اين تيم دخالت در کار مربي تيم نبود و وظيفهام اين بود که همانند لگدي که در کنار زمين به بطري ميزنيم رسانههايي که قصد حاشيهسازي براي تيم را داشتند را از تيم دور کنم.
    * و در فصل 04-2003 هدايت رئال مادريد را به عهده گرفتي؟
    حضور در رئال مادريد شبيه به تجربه حضور در ليسبون بود. سال اول خبري از جذب بازيکن جديد نبود.
    * و جدايي کلوديو ماکلله؟
    دقيقاً، جدايي او هم اوضاع را بدتر کرد.
    * اما با جدايي ماکلله هم فصل اول حضورت در رئال خوب بود و موفق شديد بعد از 20 سال بارسلونا را در نيوکمپ شکست دهيد. در ضمن شما در 3 جبهه ليگ قهرمانان اروپا، لاليگا و جامحذفي اسپانيا مبارزه ميکرديد.
    ما پاونها و زيدانهايي در تيم داشتيم ولي نميخواستيم سياستي را که سالها در اين تيم پياده ميشد را دنبال کنيم چون راز موفقيت در فوتبال انتخاب زيدانها يا ژائو پينتوها نبود. هر روز صبح فوتبال جوانان پرتغال را دنبال ميکردم به طوري که همسرم بين روزنامهها و مجلهها گم ميشد. بازيکني همچون جان پينتو نابغه بود. مشکل اينجا بود که انتخاب پينتوها انتخابي قوي نبود. اگر بازيکن 18 سالهاي همچون کريستيانو رونالدو وجود داشت انتخابي به طبع بهتر از پاونها بود.

2. 2 کاربر مقابل از H!dden عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

AliReza (3rd November 2013), zahralos (3rd November 2013)

نام واقعی
    علیرضا
    استاتوس
    همه چی ارومه منم خیلی خوشحالم :| !
    بازیکن محبوب
    ali karimi
    تیم های محبوب خارجی
    Barcelona | Argentina
    تشکر شده 8,879 بار در 3,175 ارسال
    یاد شده
    در 0 پست
    برچسب زده شده
    در 66 تاپیک
    خیلی مربی خوبی داریم!
    باید قدرشو بدونیم که متاسفانه مسئولین خواسته هاشو اجرا نمیکنن!