بورسيا دورتموند در يکي از جذابترين بازيهاي هفته نخست دور برگشت ليگ قهرمانان اروپا در ايدونا پارک به مصاف آرسنال ميرود. بارسلونا هم در نوکمپ به مصاف ميلان بحران زده ميرود.

چهارشنبه با انجام هشت ديدار هفته نخست دور برگشت مرحله گروهي ليگ قهرمانان اروپا به پايان ميرسد که در حساسترين بازي بوروسيادورتموند در ورزشگاه خانگي خود از آرسنال تيم آماده اين روزهاي ليگ برتر انگليس پذيرايي ميکند.

* گروه E

در حساسترين ديدار اين گروه چلسي در استمفوردبريج به مصاف شالکه ميرود. دو تيم در شرايطي مشابه برابر هم رويايي ميکند، چرا که از سه بازي قبلي خود شش امتياز به دست آوردهاند، اما چلسي به خاطر تفاضل گل بهتر در صدر قرار دارد.

چلسي در ديدار رفت که در ورزشگاه خانگي شالکه برگزار شد ، عملکرد بسيار خوبي داشت و موفق شد حريف آلماني خود را با سه گل شکست دهد و به صدر جدول ردهبندي برسد تا کار اين تيم در ديدار برگشت آن هم برابر هواداران خودي راحت شود.

دو تيم در شرايطي متفاوت به مصاف هم ميروند. چلسي در هفته دهم رقابتهاي ليگ برتر انگليس با نتيجه دو بر صفر برابر نيوکاسل در سنت جيمز پارک تن به شکست داد تا ژوزه مورينيو ، سرمربي پرتغالي آبي پوشان از عملکرد شاگردانش و شرايط تيمش ابراز ناراحتي و نگراني کند. آقاي "خاص" پس از مدتها اعتراف کرد که در چيدمان بازيکنان مرتکب اشتباه شده است و مقصر دومين شکست تيمش در فصل جديد ليگ برتر بوده است، اما شالکه برابر ميزبانش هرتابرلين در هفته يازدهم بوندسليگا با دو گل به پيروزي رسيد تا با روحيه خوبي برابر چلسي به ميدان رود. شالکه با اين پيروزي 17 امتيازي شد و در رده ششم جدول ردهبندي قرار گرفت. اين در حالي است که چلسي 20 امتيازي شد و با تفاضل گل بهتر نسبت به ليورپول در رده دوم جدول ردهبندي قرار گرفت.

ديدار چهارشنبه شب براي هر دو تيم از اهميت بسيار زيادي برخوردار است. چلسي با پيروزي در اين ديدار خانگي ميتواند 9 امتيازي شود و علاوه بر تداوم صدرنشيني تا حدودي زمينه را براي صعودش به دور بعد مسجل کند. شالکه هم با پيروزي در اين ديدار سخت خارج خانه 9 امتيازي ميشود و با توجه به اين که بازي آخر اين تيم در خانه است ميتواند به راحتي جواز صعود به دور بعد را نهايي کند.

در ديگر ديدار اين گروه بازل در ورزشگاه خانگي خود از استيوا بوخارست پذيرايي ميکند.

بازل با پيروزي که در ديدار نخست خود برابر چلسي آن هم در استمفوردبريج به دست آورد همه نگاهها را معطوف خود کرد، اما در دو ديدار بعدي خود تنها يک امتياز را به دست آورد تا با چهار امتياز در رده سوم جدول ردهبندي قرار گيرد، اما استيوا بوخارست در سه ديدار خود تنها يک تساوي کسب کرده است که آن هم در ديدار آخر خود برابر بازل سوئيس بوده است.

بازل اگر ميخواهد به دور بعد صعود کند بايد حتما در اين ديدار خانگي به پيروزي برسد. اين تيم سوئيسي حتي با يک پيروزي پر گل ميتواند به صدر جدول ردهبندي صعود کند و اين در حالتي اتفاق مي افتد که ديدار چلسي با شالکه با تساوي به پايان رسد.

**جدول ردهبندي گروه E:

1- چلسي 6 امتياز (تفاضل گل 6+)

2- شالکه 6 امتياز (تفاضل گل 1+)

3- بازل 4 امتياز

4- استيو بوخارست يک امتياز* گروه F

بدون شک حساسترين و جذابترين ديدار چهارشنبه شب رويارويي آرسنال با بوروسيادورتموند در ايدونا پارک خواهد بود، دو تيمي که فوتبالي زيبا و عامه پسند را به نمايش ميگذراند.

بوروسيادورتموند با يورگن کلوپ همچون فصل قبل در اوج به سر ميبرد . شاگردان کلوپ جوان در آخرين بازي خود در بوندسليگا با نتيجه شش بر يک اشتوتگارت را در ايدونا پارک در هم کوبيدند تا نشان دهند در اوج آمادگي خود به سر مي برند. آرسنال هم پس از شروع نااميد کننده خود در فصل جديد ليگ برتر انگليس خيلي سريع به خود آمد والان با 25 امتياز يکه تاز جدول ردهبندي است و تيم دوم پنج امتياز اختلاف دارد.

آرسن ونگر ديدار چهارشنبه شب برابر دورتموند را بسيار حساس توصيف کرد . او گفت: پيروزي ارزشمندي که برابر ليورپول به دست آورديم نويد روزهاي خوب را ميدهد. در ديدار برابر ليورپول در خط دفاعي خوب ظاهر شويم. ميخواهيم روند خوب خود را در ديدار برابر دورتموند هم ادامه دهيم. بازي راحتي پيشرو نداريم. بايد با تمرکز بالا به ميدان رويم.

يورگن کلوپ، سرمربي دورتموند هم درباره اين بازي گفت: بازي رفت را کاملا فراموش کنيد. داستان بازي رفت به پايان رسيده است، در بازي برگشت با آرسنال بايد با تمام قدرت خود بازي کنيم تا بتوانيم به نتيجه مطلوب برسيم. ميخواهيم با پيروزي برابر آرسنال موقعيت خود در صدر جدول را حفظ کنيم. ميدانيم که آرسنال ميخواهد نتيجه بازي رفت را جبران کند. آنها تيمي قدرتمند هستند، اما انگيزه بازيکنان من براي پيروزي و حفظ صدرنشيني در اين گروه بسيار بالا است.

ديدار رفت دو تيم که در ورزشگاه امارات برگزار شد، با پيروزي دوم يک دورتموند به پايان رسيد.

در ديگر ديدار اين گروه ناپولي در ورزشگاه خانگي خود به مصاف مارسي ميرود.

دو تيم در شرايطي کاملا متفاوت به مصاف هم ميروند. ناپولي هم همچون دورتموند و آرسنال شش امتيازي است و تنها با تفاضل گل کمتر در رده سوم جدول ردهبندي قرار دارد، اين در حالي است که مارسي بدون امتياز در قعر جدول ردهبندي قرار دارد.

اين ديدار براي ناپولي از حساسيت بسيار بالايي برخوردار است، چرا که در صورت پيروزي ميتواند به صدر جدول ردهبندي صعود کند و اين در حالي اتفاق مي افتد که آرسنال و دورتموند در ايدونا پارک به تساوي دست يابند. بنابراين شاگردان رافا بنيتس تنها و تنها به پيروزي در اين ديدار خانگي فکر کرد.

** جدول ردهبندي رده بندي اين گروه :

1- بوروسيادورتموند 6 امتياز (تفاضل گل 3+)

2- آرسنال 6 امتياز (تفاضل گل 2+)

3- ناپولي 6 امتياز (تفاضل گل صفر)

4- مارسي صفر امتياز* گروه G


- در حساسترين ديدار اين گروه آتلتيکو مادريد در ورزشگاه ويسنته کالدرون از آستريا وين پذيرايي ميکند. بدون شک يکي از آمادهترين تيمهاي حال حاضر فوتبال اروپا، آتلتيکو مادريد است. شاگردان ديگو سيمئونه فصل رويايي را در رقابتهاي ليگا پشت سر ميگذارند و با 11 پيروزي و تنها يک شکست در رده دوم جدول ردهبندي قرار دارند و تنها يک امتياز با بارسلونا صدرنشين فاصله دارند. عملکرد خوب تيم دوم شهر مادريد فقط مختص به رقابتهاي ليگا نميشود. اين تيم در ليگ قهرمانان اروپا هم خيره کننده ظاهر شده است و در هر سه بازي دور رفت مرحله گروهي به پيروزي رسيده است تا با 9 امتياز در صدر جدول ردهبندي قرار گيرد و کار راحتي براي صعود به دور بعد داشته باشد.

روياروي آتلتيکو مادريد با آستريا وين در شرايطي متفاوت است. آتلتيکو مادريد با 9 امتياز صدرنشين است و با پيروزي در اين ديدار ميتواند صعودش را به دور بعد مسجل کند، اين در حالي است که آستريا وين در سه ديدار خود تنها يک امتياز کسب کرده و در قعر جدول ردهبندي قرار دارد. ديدار رفت دو تيم با پيروزي سه بر صفر آتلتيکو مادريد به پايان رسيد.

در ديگر ديدار اين گروه زنيت در ورزشگاه خانگي خود از پورتو پذيرايي ميکند.

پورتو از تيمهايي بوده است که همواره در ليگ قهرمانان اروپا خوش درخشيده و نتايج خوبي را کسب کرده است که قهرماني اين تيم با ژوزه مورينيو در سال 2003 گوياي اين مساله است ، اما اين تيم پرتغالي در فصل جديد ليگ قهرمانان اروپا عملکرد خوبي نداشته و از سه بازي خود تنها سه امتياز کسب کرده است.

پورتو اگر ميخواهد يکي از دو تيم صعود کننده به دور بعد باشد بايد در روسيه زنيت را از پيشرو بردارد. کاري که بسيار سخت به نظر ميرسد، چرا که اين تيم روسيهاي در پرتغال موفق شد با يک گل حريف نام آشناي خود را شکست دهد.

**جدول ردهبندي اين گروه:

1- آتلتيکو مادريد 9 امتياز

2- زنيت 4 امتياز

3- پورتو 3 امتياز

4- آستريا وين يک امتياز* گروه H

- در حساسترين ديدار اين گروه بارسلونا در نوکمپ از ميلان بحران زده پذيرايي ميکند. ديداري که در چند سال اخير براي همه تکراي و روتين شده است.

بارسلونا با هدايت تاتا مارتينو آرژانتيني فصل جديد رقابتهاي ليگا را خيلي خود شروع کرده و با 34 امتياز از 36 امتياز ممکن در صدر جدول ردهبندي قرار دارد. اين در حالي است که ميلان با آلگري بدترين روزهاي تاريخ خود را پشت سر ميگذارد. شاگردان آلگري در هفته يازدهم سري A با دو گل در سن سيرو برابر فيورنتينا تن به شکست دادند تا با 12 امتياز به رده يازدهم جدول ردهبندي سقوط کنند. آلگري، سرمربي اين تيم ايتاليايي پس از شکست برابر فيورنتينا اعتراف کرد که بدترين روزهاي دوره مربيگري خود را سپري ميکند ، اما بارسلونا در شرايطي متفاوت به سر ميبرد . شاگردان تاتا در هفته دوازدهم ليگا به سختي توانستند با يک گل اسپانيول را از پيشرو بردارند.

آنچه که آبي اناريها را در اين روزها نگران کرده، دور بودن ليونل مسي از دوران اوج خود است. مسي در ديدار برابر اسپانيول براي چهارمين بازي متوالي نتوانست گلزني کند تا همه از شرايط روحي بد او سخن گويند. البته او پس از مدتها سکوتش را شکست و اعتراف کرد که به شرايط ايدهآلش نرسيده است. هر چند خيل زياد آبي اناريها نگران گل نزدن مسي هستند، اما تاتا، سرمربي اين تيم اصلا احساس نگراني نميکند و اطمينان دارد که مسي به زودي به روزهاي اوج خود بر ميگردد.

در ديدار رفت که در سن سيرو برگزار شد ميلان شروع خوبي داشت و در دقيقه 9 توسط روبينيو به گل رسيد، اما گل او را ليونل مسي در دقيقه 24 جواب داد. دو تيم فصل گذشته در مرحله يک هشتم نهايي به هم افتادند که ميلان در بازي رفت با دو گل به پيروزي رسيد، اما در ديدار برگشت که در نوکمپ برگزار شد. بارسلونا با چهار گل به پيروزي رسيد و به يک چهارم نهايي صعود کرد.

در ديگر ديدار اين گروه آژاکس در ورزشگاه خانگي خود از سلتيک پذيرايي ميکند.

آژاکس فصل خوبي را در ليگ قهرمانان اروپا پشت سر نميگذارد . شاگردان فرانک دي بوئر از سه بازي خود تنها يک امتياز کسب کردهاند و در قعر جدول ردهبندي قرار دارند.

در ديدار رفت اين سلتيک بود که از امتياز ميزباني خود نهايت استفاده را برد و با نتيجه دو بر يک به پيروزي رسيد . تساوي نميتواند هيچ کدام از دو تيم را راضي کند و اين نتيجه تنها به نفع بارسلونا و ميلان خواهد بود.

** جدول ردهبندي اين گروه:

1- بارسلونا 7 امتياز

2- ميلان 5 امتياز

3- سلتيک 3 امتياز

4- آژاکس يک امتياز