جنگل اولنگ شاهرود، با 98 روز یخبندان!
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: جنگل اولنگ شاهرود، با 98 روز یخبندان!

 1. #1


  نام واقعی
  .
  بازیکن محبوب
  ali karimi
  تیم های محبوب خارجی
  Barcelona | Spain
  نوشته ها
  968
  تشکر
  7,216
  تشکر شده 2,097 بار در 709 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 62 تاپیک

  جنگل اولنگ شاهرود، با 98 روز یخبندان!


  ایسنا: جنگل اولنگ در فاصلۀ 85 کیلومتری شمال شاهرود در امتداد جنگلهای ابر و قطری قرار دارد و از شمال به جنگلهای استان گلستان، از شرق، غرب و جنوب به ارتفاعات حوضۀ آبریز شهرستان شاهرود محدود میشود.

  منطقهی سمنان، از نظر توپوگرافی نیز بخش زیادی از عرصه بهصورت تپه ماهور با شیب متوسط و پستی و بلندیهای زیادی بوده که در بخشهای شمالی به آبریز دریای خزر در استان گلستان منتهی میشود.  ارتفاع این اراضی حدود 3100 تا 3200 متر از سطح دریاست و در واقع بر روی یالهای جداکنندهی دو حوضهی آبریز شمالی و جنوبی رشته کوه البرز شرقی در منطقۀ خیج شاهرود مستقر است.

  اکتشاف معادن ذغال سنگ در برخی قسمتهای جنگل به ایجاد جادهی نسبتاًَ خوبی منجر شده که علاقهمندان و دوستداران طبیعت از آن استقبال کردهاند.

  اگرچه تخریبهای ناشی از احداث جاده و بهرهبرداری از معادن ذغالسنگ لطمۀ جدی به منطقه وارد کرده اما هوای خنک و مناظر دیدنی و وجود راه مناسب آسفالت، این منطقه را بهمکانی مناسب برای گردشگری تبدیل کرده است. در ایام تعطیل بهخصوص از عصر روزهای پنجشنبه تا آخرین ساعات روز جمعه، شمار فراوانی از طبیعتگردان، که اکثریت آنها از اهالی شاهرود هستند، با نصب چادرهای مسافرتی از چمنزارها، چشمهها، جنگلهای تنک منطقه و هوای مطبوع و دلنشین آن استفاده میکنند.

  جادهی احداثی امروزه علاوه بر نقش انتقال ذغالسنگ استخراجی از معادن منطقه برای ارتباط بین شهرهای شاهرود و رامیان همچنین برای گردشگران استفاده میشود.

  بر بالای بلندترین گردنۀ این منطقه، ادارهی راه و ترابری شاهرود ایستگاهی تأسیس کرده که کار حفاظت از راه و باز نگهداشتن آن را در هنگام برف و کولاک به عهده دارد. وجود این ایستگاه بهعنوان تأسیسات حمایتی، میتواند در خدمت توسعهی گردشگری منطقه استفاده شود.  براساس مطالعات هواشناسی، اقلیم منطقه جزء اقلیمهای نیمه خشک مرطوب و در بخش شمالی اقلیم منطقه مرطوب سرد است. متوسط بارندگی سالیانه حدود 350 تا 400 میلیمتر و در آبریز شمالی نیز تا 550 میلیمتر برآورد شده است. میزان تبخیر و تعرق واقعی 700 میلیمتر و میانگین درجهی حرارت سالیانه نیز 12درجه سانتیگراد برآورد شده است.

  آنچه از این اقلیم در برنامهی توسعۀ گردشگری منطقه مهم به نظر میرسد، تعداد روزهای یخبندان است. به استناد گزارشهای هواشناسی، تعداد روزهای یخبندان در منطقه 98 روز است. اغلب بارش منطقه در فصل زمستان(به صورت برف) و در فصل بهار بهصورت باران است.

  به علت تنوع اقلیمی، پوشش گیاهی منطقه به دو بخش مرتعی و جنگلی قابل تفکیک است. در بخش پوشش مرتعی که در دامنۀ جنوبی منطقۀ اولنگ گسترش دارند، اغلب گونهها شامل، گراسهای چند ساله از جمله استیپا، فستوکا، برموس و اگروپایرون بههمراه درمنه، چوبک، کلاه میرحسن وسالویا و... قابل مشاهده است اما در بخش شمالی منطقۀ اولنگ که شامل جنگلهای خزری است و از مهمترین گونههای جنگلی منطقه میتوان در دو بخش درختان و درختچهها به مواردی چون بلوط، ممرز، افرا، شیردار، ولیک، ازگیل، کرکو و ... اشاره کرد.

  مهمترین گونههای جانوری قابل مشاهده در منطقه شامل انواع پستانداران، پرندگان، خزندگان هستند. شرایط جنگلی و امکان پناه گرفتن حیوانات شانس مشاهدهی بسیاری از حیوانات را برای گردشگران از میان برده است. افراد علاقهمند با تمهیدات خاص میتوانند گونههای جانوری آن را مشاهده کنند.  منطقۀ اولنگ در حقیقت منطقهای است که بین دو فرهنگ متفاوت واقع شده است. در آبریز جنوبی روستاهای شاهرود و در آبریز شمالی روستاهای رامیان قرار گرفتهاند. شکل فرهنگی اهالی معدود باقیمانده در منطقهی اولنگ با سادگی بیشتری همراه است و هنوز تکلفات شهری را در خود جا نداده است. آثاری از دست بافتهها در میان ساکنان گذشته جوزچال دیده میشود اما صنایعدستی به شکل پویا و در حال تولید وجود ندارد.

  جنگل و ارتفاعات اولنگ بخشی از چشمانداز منطقۀ جنگلی شاهرود است که به علت وجود اقلیم مرطوب و خنک و نزدیکی به شاهرود، برای جلب گردشگران در فصل بهار، تابستان و پاییز قابل برنامهریزی است.

  شرایط فعلی گردشگری در منطقه بسیار فقیر است اما به علت چشمانداز زیبای منطقه و نیاز گردشگران وجود یک برنامهی اصولی و فراهم کردن زیرساختهای مورد نیاز سرمایهگذاری در بخش گردشگری ضروریست.

  تنوع بخشی به گردشگری در منطقه به همراه برنامههایی از جمله بهرهگیری و تلفیق مناطق گردشگری مثل مناطق جنگل ابر و قطری از الزامات اساسی توسعۀ گردشگری است.

  از جمله جاذبههایی که در مسیر بازدید این جنگل فرحبخش قرار دارد میتوان به مجموعۀ تاریخی بسطام اشاره کرد که گنجینهای از تاریخ، فرهنگ و تمدن منطقۀ شاهوار است. آرامگاه عارف نامی شیخ ابوالحسن خرقانی در روستای قلعه نو خرقان، آبشار تنگه داستان مجن و نیز موزهی باستانشناسی، موزهی حیات وحش و آثار تاریخی شهر شاهرود نظیر مسجد شیخ علی اکبر، مسجد جامع، بازار تاریخی، تکیۀ زنجیری، خانۀ یغماییها و... از جمله جاذبههای مسیر گردشگری جنگل اولنگ است.  در شهرهای شاهرود و بسطام اماکن اقامتی، پذیرایی و آژانسهای گردشگری مناسبی وجود دارد که با بهرهگیری از پرسنل، لیدرهای آموزش دیده و امکانات استاندارد بهخوبی پذیرای گردشگران هستند.

  دسترسی به شاهرود که در 400 کیلومتری شرق تهران به مشهد قرار دارد علاوه بر اتوبان، از طریق خطوط ریلی و هوایی نیز امکانپذیر است.

 2. 5 کاربر مقابل از *ZeynaB* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  mohammad6 (7th December 2013), *Nooria* (7th December 2013), *sir amirhossein* (7th December 2013), SALAMI-FC (7th December 2013), UniQue (7th December 2013)

 3. #2


  محل سکونت
  اتاقم
  نام واقعی
  نوریا
  استاتوس
  با اسفندیا نپر لب پر میشی :))
  شغل و حرفه
  دکتر آینده
  بازیکن محبوب
  ali karimi
  تیم های محبوب خارجی
  Barcelona | Spain
  نوشته ها
  934
  تشکر
  4,022
  تشکر شده 2,227 بار در 711 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 48 تاپیک
  وااااای هواش واقعا عالیــــــــــه!!
  برگرد اسطوره ی من...


  برگرد مرد پاییزی!

  این همه درد نه بزرگ مرد لایق تو نیست

  تو برگی سرخ از وسط پاییزی ک همیشه سبزی

  تو همان خان هشتم جا مانده ی شاهنامه ی پرسپولیسی

  تو خوده عشقی وصله ب جانی

  تو را باید روی سر گذاشت جادوگر قلب ها

  تو از جنس مایی..دستت بوی مردم میدهد...دلت بوی ایران

  گویا خدایت در تو فقط کرم دمیده...کریمی ک با ما اشک میریزی...برای ما میسوزی ....برای ما میجنگی

  پاهایت را باید روی چشم گذاشت هشت مقدس من

  نبینم روزی را ک پیشانیت ب گوشه های میدان میخورد

  نبینم خدافظی ات را شیر مرد

  .


 4. 2 کاربر مقابل از *Nooria* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  *ZeynaB* (7th December 2013), UniQue (7th December 2013)

 5. #3


  محل سکونت
  ...
  نام واقعی
  24 ابدی
  استاتوس
  24 ابدی
  شغل و حرفه
  .
  بازیکن محبوب
  Mahdi Mahdavikia
  تیم های محبوب خارجی
  Manchester-United | Germany
  نوشته ها
  7,935
  تشکر
  24,878
  تشکر شده 17,577 بار در 6,034 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 52 تاپیک
  چه زیبا


 6. 2 کاربر مقابل از UniQue عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  *Nooria* (7th December 2013), *ZeynaB* (7th December 2013)

 7. #4


  محل سکونت
  تهران،شهریار
  نام واقعی
  amirhossein
  استاتوس
  آنچه ما کردیم با خود هیچ نابینا نکرد در میان خانه گم کردیم، صاحب خانه را ...
  شغل و حرفه
  شهرداری شهریار مشغولم
  بازیکن محبوب
  ali daei
  تیم های محبوب خارجی
  Barcelona | Germany
  نوشته ها
  7,494
  تشکر
  5,818
  تشکر شده 21,310 بار در 6,701 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 50 تاپیک
  چه قد قشنگه حتماجای جالبیه


 8. کاربر مقابل از *sir amirhossein* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

  *ZeynaB* (7th December 2013)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا