هفته بیستم رقابتهای لیگ برتر فوتبال ایران با برگزاری هشت دیدار در روز سه شنبه برگزار میشود که به شرح زیر است :* ملوان – پرسپولیسدو تیمی که این روزها در اوج هستند در انزلی به مصاف یکدیگر میروند. تجربه ثابت کرده که زمین انزلی این روزها شرایط خوبیندارد و بازی زمینی روی آن دشوار است و به التبع همین موضوع دو تیم بازی رو احتمالا در هوا دنبال کنند. ملوان مدتهاست کهعلاوه بر امتیاز گیری بازیهای خوبی را به نمایش میگذارد. از طرف دیگر پرسپولیس هم این روزها صدرنشین لیگ برتر است و برایحفظ این جایگاه تنها به سه امتیاز فکر میکند. علی دایی برای این دیدار حتما بر روی تواناییهای هوایی سیدصالحی و حاتمیحساب میکند.

از نکات جالب تقابلهای دو تیم در انزلی، شکست ناپذیری هفت ساله ملوان برابر سرخپوشان پایتخت است و اگر اسکوچیچ در ایندیدار بازنده نباشد این رکورد هشت ساله میشود. پرسپولیس آخرین بار در اسفند سال 84 ملوان را در انزلی شکست داده و پساز آن یا برابر این تیم به تساوی دست یافته و یا شکست خورده است.

از تقابلهای خاص این دیدار میتوان به حضور امیرحسین فشنگچی هافبک سال گذشته پرسپولیس و مازیار زارع در ملوان اشارهداشت. همچنین سیدجلال حسینی مدافع ملیپوش پرسپولیس نیز از کسانی است که سابقه بازی در ملوان را دارند.دیدار رفت دو تیم با برتری یک بر صفر پرسپولیس به پایان رسید.

روند نتایج پنج هفته گذشته دو تیم به شکل زیر است:
تیم هفته پانزدهم هفته شانزدهم هفته هفدهم هفته هجدهم هفته نوزدهم
ملوان برد برد برد باخت برد
پرسپولیس مساوی باخت برد برد برد


* گسترش فولاد – صبای قم

رسول خطیبی بازهم هفته قبل ناکام ماند و نتوانست سه امتیاز را از تیم انتهای جدولی فجرسپاسی بگیرد. از آخرین پیروزی این تیمتبریزی هشت هفته میگذرد و آنها در اواسط مهرماه آخرین بار طعم پیروزی را چشیدهاند. در طرف مقابل صبا هم شرایط خوبی نداردو آنها در قامت یک مدعی سقوط بازی میکنند. وضعیت آنها بحران زده هست و تغییر سرمربی این تیم هنوز نتوانسته تاثیر چندانیدر روند نتایج آنها بگذارد. از آخرین پیروزی آنها 9 هفته میگذرد و آخرین بار آنها در آخرین روزهای شهریور موفق به کسب سه امتیازشدهاند.در این دیدار یک امتیاز به درد هیچیک از طرفین نمیخورد و دو تیم تنها برای کسب سه امتیاز به میدان میآیند. رسول خطیبی در ایندیدار یکی از موثرترین بازیکنانش یعنی، مهرداد بایرامی به دلیل محرومیت به همراه ندارد. همچنین امید نظامیپور غایب دیگر تیمخطیبی در این دیدار است. با این همه باید دید که ایا صبایی که تنها یکبار در خارج از خانه به پیروزی دست یافته میتواند ششمینشکست خانگی را گسترش فولاد تحمیل کند یا خیر.

دیدار رفت دو تیم با تساوی دو بر دو به پایان رسید.روند نتایج پنج هفته گذشته دو تیم به شکل زیر است:

تیم هفته پانزدهم هفته شانزدهم هفته هفدهم هفته هجدهم هفته نوزدهم
گسترش فولاد مساوی مساوی باخت مساوی مساوی
صبای قم باخت باخت باخت باخت باخت


* سایپا – ذوب آهن

فیرات هفته گذشته قافیه را به پرسپولیس باخت و حالا آماده است تا در کرج برابر ذوب آهن بحران زده به سه امتیاز برسد. تقویسرمربی جدید ذوب آهن سالها سرمربی نارنجیپوشان کرجی بود و شناخت کافی را از این تیم دارد. این دیدار شاید کمتماشاگرترین بازی این هفته باشد. ذوب آهنیها اعتقاد دارند داوریها در این چند هفته اخیر به ضرر تیمشان بوده و حتی آذری بانامهای خطاب به تاج به این مسئله اشاره داشته است.

سایپا در نیم فصل دوم به هیچ وجه به روند خوب نیم فصل اولش ادامه نداده و باید دید این دیدار که برای ذوب آهن شش امتیازی وبرای سایپا بسیار حائز اهمیت است در نهایت به سود کدام یک از طرفین به پایان میرسد.دیدار رفت دو تیم با تساوی بدون گل به پایان رسید.

روند نتایج پنج هفته گذشته دو تیم به شکل زیر است:

تیم هفته پانزدهم هفته شانزدهم هفته هفدهم هفته هجدهم هفته نوزدهم
سایپا برد باخت مساوی مساوی باخت
ذوب آهن باخت باخت باخت مساوی مساوی


* مس – تراکتورسازیپرویز مظلومی زمانی تا اطلاع ثانوی محروم شده که باید برابر یکی از مدعیان اصلی قهرمانی لیگ برتر تیمش را آماده کند. او که پساز دیدار با پرسپولیس با محرومیت روبه رو شده و فعلا قادر بر نشستن روی نیمکت مس نیست کار دشواری برابر شاگردان جلالیدارد. آنها بعد از اینکه صدرنشینی را تجربه کردند، در دو دیدار اخیرشان نتوانستند امتیازات لازمه را بگیرند و اگر در این دیدار هم نتیجهنگیرند کمی از کورس قهرمانی عقب می افتند.

خبر بد دیگر برای مظلومی، مصدومیت شدید گودرزی، یکی از موثرترین بازیکنانش تا پایان فصل است.مس و تراکتورسازی چهار بار درکرمان به مصاف یکدیگر رفته اند که یک تساوی، دو پیروزی برای مس و یک پیروزی برای تراکتورسازی حاصل آن است.

این دیدار به نوعی تقابل برتری خط حمله لیگ برتر با ضعیف ترین خط حمله است. ترکاتورسازی با 28 گل خطرناک ترین خط حمله رادر اختیار دارد و مس با تنها 14 گل ضعیف ترین خط حمله را در اختیار دارد.

در این دیدار سعید دقیقی از تراکتورسازی محروم است.دیدار رفت دو تیم با تساوی بدون گل به پایان رسید.روند نتایج پنج هفته گذشته دو تیم به شکل زیر است:
تیم هفته پانزدهم هفته شانزدهم هفته هفدهم هفته هجدهم هفته نوزدهم
مس کرمان مساوی برد مساوی باخت مساوی
تراکتورسازی مساوی برد برد مساوی باخت


* سپاهان - فجرسپاسی

شاگردان کرانچار بعد از چیزی بیشتر از دو ماه با شکست تراکتورسازی بار دیگر در قامت یک مدعی ظاهر شدند. آنها نشان دادندکه چیزی از سایر مدعیان کمتر ندارند. سپاهان در این فصل معمولا برابر تیم های پایین جدولی مشکل داشته و باید دید آنها میتوانند از سد فجر ته جدولی براحتی بگذرند یا نه.

اروین بولکو و شجاع خلیل زاده از سپاهان در این دیدار محروم هستند و علیرضا جلیلی و جلال الدین علی محمدی از فجر هم دیگرمحرومان این دیدار هستند.

سپاهان برای حضور مجدد در کورس قهرمانی نیاز به سه امتیاز این دیدار دارد و از آن طرف فجر هم برای رهایی از انتهای جدولکارش با یک امتیاز حل نخواهد شد و به همین دلیل می توان امیدوار بود بازی زیبایی را طرفین به نمایش بگذارند.سپاهان پنج فصل است که در اصفهان برابر فجرسپاسی شکست نخورده است و در سه فصل اخیر موفق به پیروزی برابر این تیمشده است.دیدار رفت دو تیم با برتری دو بر یک فجرسپاسی به پایان رسید.

روند نتایج پنج هفته گذشته دو تیم به شکل زیر است:

تیم هفته پانزدهم هفته شانزدهم هفته هفدهم هفته هجدهم هفته نوزدهم
سپاهان مساوی مساوی مساوی مساوی برد
فجرسپاسی باخت باخت مساوی باخت مساوی


* فولاد – راه آهن سورینت

فولاد بعد از یک دوره افت موفق شده با دو پیروزی متوالی بار دیگر به روزهای خوبش بازگردد تا تنور صدر جدول داغ تر شود. از آنطرف راه آهن که بعد از شکست ملوان نشان داده بود جایش در انتهای جدول نیست، هفته گذشته با شکست سنگینی برابر نفتتهران بازهم در انتهای جدول باقی ماند.تقابل های ابراهیم زاده و فرکی از مصاف های همیشه دیدنی لیگ بوده است. دو مربی خوش نام و فنی ایران که سال گذشته همبرای سهمیه آسیایی می جنگیدند و در نهایت این فولاد بود که سهمیه آسیایی را در هفته نهایی از نفت تهران گرفت.فولاد برای باقی ماندن در کورس قهرمانی به سه امتیاز این دیدار نیاز دارد و راه آهن هم برای فاصله گرفتن از منطقه سقوط بهحداقل یک امتیاز نیاز دارد و همین امر شاید در بازی تدافعی راه آهنی ها موثر باشد.سامان آقازمانی و حامد فلاح زاده محرومان راه آهن در این دیدار هستند.

از نکات جالب تقابل های دو تیم، طلسم چهارساله پیروزی راه آهن بر فولاد در اهواز است.دیدار رفت دو تیم با برتری یک بر صفر فولاد به پایان رسید.

روند نتایج پنج هفته گذشته دو تیم به شکل زیر است:
تیم هفته پانزدهم هفته شانزدهم هفته هفدهم هفته هجدهم هفته نوزدهم
فولاد مساوی مساوی مساوی برد برد
راه آهن برد باخت مساوی برد باخت
* نفت تهران – استقلال خوزستانشاگردان یحیی گل محمدی تنها به دلیل تفاضل گل فعلا صدر جدول را به پرسپولیس واگذار کرده اند. آنها در نیم فصل دوم بسیارخوب نتیجه گرفته اند و موجبات تحسین خودشان از سوی اهل فن را فراهم کرده اند. آنها برای صدرنشینی منتظر یک لغزش کوچکاز پرسپولیس هستند و مجبورند با شکست شاگردان ویسی، چشم انتظار لغزش پرسپولیس باشند. در آن سوی میدان شاگردانویسی در حد خودشان خوب کار می کنند و هفته گذشته بعد از چند هفته شکست نخوردن، هفته گذشته ملوان روند خوب آنها راپاره کرد.

پرویز کریمی تنها محروم این دیدار از استقلال خوزستان است.

دیدار رفت دو تیم با برتری چهار بر دو نفت تهران به پایان رسید.روند نتایج پنج هفته گذشته دو تیم به شکل زیر است:

تیم هفته پانزدهم هفته شانزدهم هفته هفدهم هفته هجدهم هفته نوزدهم
نفت تهران مساوی برد برد مساوی برد
استقلال خوزستان مساوی برد مساوی مساوی باخت


* استقلال - داماش

آخرین دیدار هفته بیستم را استقلال و داماش برگزار می کنند. دیداری که برگزاری آن در هاله ای از ابهام است. بازیکنان داماش بهدلیل مشکلات مالی ترجیح می دهند در این دیدار حاضر نشوند و باید دید با فشارهای سازمان لیگ آنها حاضر می شوند درورزشگاه آزادی به میدان بروند یا خیر. با همه اینها داماش بعد از مدتها بازی خوب و عملکرد خوب در نتیجه گیری، در بازی گذشتهخود شکست خورد و در نهایت این افشین ناظمی بود که دلخوریش را از هواداران داماش به صراحت اعلام کرد.

در سوی مقابل استقلال بعد از کسب سه امتیاز شیرین برابر صبا، در شرایط سخت مالی و روحی قرار دارد. منتظری و ساموئل درآستانه جدایی از این تیم هستند و نکونام هم به دلیل مصدومیت به این دیدار نمی رسد. در این میان وضعیت نظری، جمشیدیان وغلام نژاد هم برای این دیدار در هاله ای از ابهام است و باید دید قلعه نویی برای این دیدار با وجود همه کمبودهای روبه رو چهترکیبی را روانه میدان می کند.

استقلال این روزها زیبا بازی نمی کند و در عوض در نتیجه گیری بسیار موفق است. دیدار با داماش شاید سرآغاز نو برای شاگردانقلعه نویی باشد. این دیدار جنگ دو تیم بی پول لیگ برتر است.از نکات جالب تقابل های این دو تیم این است که آنها هیچگاه با یکدیگر به تساوی نرسیده اند و داماش از پنج بازیش با استقلال درورزشگاه آزادی، دو بار پیروز از میدان خارج شده است. آنها همیشه رقیب سرسختی برای استقلال بوده اند و همین امر به جذابیتهای این دیدار اضافه می کند.

دیدار رفت دو تیم با برتری دو بر یک استقلال به پایان رسید.

روند نتایج پنج هفته گذشته دو تیم به شکل زیر است:

تیم هفته پانزدهم هفته شانزدهم هفته هفدهم هفته هجدهم هفته نوزدهم
استقلال مساوی مساوی مساوی برد برد
داماش مساوی برد باخت مساوی باخت


* برنامه دیدارهای هفته بیستم به شرح زیر است:سهشنبه 3 دی ماه 1392

ملوان انزلی- پرسپولیس (ورزشگاه تختی انزلی) ساعت 14:30

محمدرضا اکبریان – رضا سخندان – مهدی عالیقدر – اشکان خورشیدی – ناظر: جواد تقی پورگسترش فولاد تبریز - صبای قم (ورزشگاه متعاقبا اعلام میگردد) ساعت 14:30

غلامرضا جباری – رسول فروغی – رضا عبدوس – حمید حاج ملک – ناظر: محمدرضا فلاحمس کرمان - تراکتورسازی تبریز (ورزشگاه امام علی کرمان) ساعت 15

سیدمهدی سیدعلی – مصطفی فراهانی – هادی طوسی – علی صفایی – ناظر: نادر جعفریسپاهان - فجر سپاسی (ورزشگاه فولاد شهر اصفهان) ساعت 15

البرز حاجی پور – مجید ویشگاهی – مهدی ناصحی – وحید کاظمی – ناظر: عبداله باعزمفولاد خوزستان - راه آهن (ورزشگاه تختی اهواز) ساعت 15

جمشید دانش مهر – مهدی الوندی – بابک عباسقلی زاده – محمدحسین زاهدی فر – ناظر: سعید بطحاییسایپا - ذوب آهن (ورزشگاه انقلاب کرج) ساعت 14:30

تورج حق وردی – بهرام حسینی - محمدجواد مداح – هادی حاج عباسی – ناظر: خداداد افشاریاننفت تهران - استقلال خوزستان (ورزشگاه دستگردی) ساعت 15

شاهین حاج بابایی – حسن یوسفی – تورج عیوض محمدی – رضا عادل – ناظر: ایرج نظریاستقلال - داماش گیلان (ورزشگاه آزادی) ساعت 16:25علیرضا فغانی – حسن کامرانی فر – علیرضا ایلدروم – موعود بنیادی فر – ناظر: حسین عسگری