پسرکی دلباخته دختری بود پسرک زیبا و دارای موقعیت اجتماعی کاملا متفاوت ووقتی که از او می پرسیدند دلیل عشق تو به این دختر چیست ؟ پاسخ داد هزار دلیل دارم اما تنها دلیل اکنونم عشق است تنها دلیل............

غرض از بیان این مقدمه عاشقانه در آغاز مقاله فوتبای حکایت " تنها دلیل " است امروز سالها است که می گوئیم که پرسپولیس و استقلال اگر قرار است به تیمسار خسروانی و بازماندگان علی عبدو تحویل داده نشود به این دلیل است که به نفع مردم ایران مصادره شدند تکرار می کنم مالکیت این دو باشگاه متعلق به مردم ایران است و برای این که برای اولین و آخرین بار این مشکلات حل شود باید سهام این باشگاه به مردم واگذار شود و مدیریت این باشگاه را مردم تعیین کنند و یا این که مالکیت خصوصی از طریق روشهای معمول اقدام به خرید این باشگاه ها بکنند چون خریدار آسیائی تبار امروز اینتر که این باشگاه را از خاندان موراتی خریده است و یا برادران گلیزر که منچستر یونایتد را خریده اند و یا مالکان روسی تیمهای آرسنال و چلسی و یا به صورت مالکیت سهام داری صورت گیرد آن گونه که در باشگاه بارسلونا شاهد بودیم این حرفها بارها زده شده است.

امروز می گوییم اگر این اوضاع را در باشگاه پرسپولیس و استقلال می بینیم که علی رغم حضور در صدر جدول لیگ با مشکلات بی شماری رو به رو هستند این است که مالکیت های بی شماری در این باشگاه وجود دارد.

روزی که علی پروین به همراهمی محمد دادکان و محمد مایلی کهن قصه تلخی بر سر مردانی چون منصور خان امیر آصفی و مهراب شاهرخی در آوردند و این بزرگان را بی حرمت کردند تا جنگ قدرت را در پرسپولیس ببرند باید چنین روزهائی را پیش بینی می کردند که حالا سردار رویانیان و زنجانی از یک سو به او فشار بیاورند و دشمن قدیمی و رفیق امروز یعنی حسین هدایتی به او بگوید که پرسپولیس را صاحب شوند.

می گوئیم اگر قرار است پرسپولیس دارای سرمایه شود چرا دراین سال پر رونق بورس و اوراق بهادر در بورس حضور ندارد؟ اگر قرار است پولی به این باشگاه تزریق شود چرا باید متولی این پول تنها از بین زنجانی و هدایتی انتخاب شوند ؟هدایتی که شایعه مطالبات معوقه بانکها از او هر روز داغ تر است بهتر نیست پولهای خود را به بانک ها پس دهد تا موسسه های مالی بتواند با این پولهای چرخهای به سختی حرکت کننده اقتصاد دوران رکورد و تورم 35% به زعم رئیس دولت یازدهم به حرکت در آورند ؟ بابک زنجانی کسی است که مدتها مطالبات فروش نفت مردم این دیار در حسابهایش بلوکه شده بود و پس از انکار بی شمار که چنین مطالباتی وجود ندارد سرانجام در اخبار خواندیم که ایشان مطالبات را پرداخت کرده اند !! می پرسیم پرسپولیس اگر ارث کسی باشد ارث فرزندان عبدو است و یا ارث مردمی است که در آغاز انقلاب شاهد بودند پرسپولیس تحت پوشش بنیاد مستضعفان در آمد و بعد ها به تربیت بدنی سابق واگذار شد تا به مردم و یا به بخش خصوصی از طرق مزایده و مناقصه و فروش حق تقدم سهام به مردم واگذار شود؟

پرسپولیس و استقلال به صد دلیل باید به بخش خصوصی واگذار شوند دلایلی چون این هرج و مرج مدیریتی که در آن وجود دارد و صاحبان ثروت این روزها چشم به آن دوخته اند بخشی از این دلایل هستند اما مهمترین دلیل این است که مالکیت این باشگاه نه به پروین و نه به رویانیان و یا بیلیونرهای تیمشان تعلق دارد این باشگاه زمانی راه خود را گم کرد که پروسن سخن از داشتن باشگاهی در صندوق عقب ماشینش کرد اما نگفت بعدها از این باشگاه طلبکار می شود در حالیکه هنوز بدهکار به منصور خان امیر آصفی و زنده یاد مهراب شاهرخی و.... است.

و به صد زبان می توان گفت چرا حضور این گونه بازیهای برای پرسپولیس خطرناک و نابود کننده است اما تنها یک کلام می گوییم مالکیت این باشگاه یعنی " مردم "