بازیکنان با شش معیار با هم مقایسه شدهاند و در هر پست برترینها انتخاب شدهاند.
سایت گل – فرانک ریبری، نامزد دریافت توپ طلا، سازندهترین هافبک تهاجمی در 5 لیگ بزرگ اروپا در این فصل بوده است. رقیب اصلی او، کریستیانو رونالدو، در میان مهاجمان دوم است. لیونل مسی در این تحلیل حضور نداشته چون کمتر از دوسوم دقایق ممکن را بازی کرده است.
در این رتبهبندی بازیکنان برمبنای معیارهای تیم آکادمیک CIES Football Observatory ردهبندی شدهاند. معیارها نشاندهنده عملکرد بازیکنان از شش جنبه است: شوت زدن، ایجاد موقعیت، دریبل، توزیع، توپگیری و قدرت بدنی است.
در تمامی شاخصها، تفاوت بین لیگها از نظر سبک و شدت بازی در نظر گرفته شده است.
در میان مهاجمان، لوییس سوارس با پیشی گرفتن از کریستیانو رونالدو و نیمار در رتبه یک مهاجمان قرار میگیرد. کارلوس تبس در ایتالیا اول است، زلاتان ایبراهیموویچ در فرانسه و مارکو روییس در آلمان.
فرانک ریبری بهترین هافبک تهاجمی هم در آلمان و هم در 5 لیگ بزرگ دنیاست. جیمز رودریگس در فرانسه، میرالم پیانیچ در ایتالیا، سمیر نصری در انگلیس و آندرس اینیستا در اسپانیا رتبه یک را دارند.
ستاره جوان پاری سن-ژرمن، یعنی مارکو وراتی در هافبکهای میانی و دفاعی رتبه یک را دارد. این بازیکن جوان ایتالیایی از گابی فرناندس، آرتورو ویدال، فیلیپ لام و آرون رمزی پیشی گرفته که رتبه یک را در اسپانیا، ایتالیا، آلمان و انگلیس دارند. لام البته پیشتر مدافع کناری بود اما به میانه میدان رفته است.
یک بازیکن جوان دیگر در صدر لیست مدافعان کناری قرار دارد: داوید آلابا. بهترین مدافعان کناری لیگهای دیگر به این ترتیب هستند: مایکون (ایتالیا)، لیوین کورزاوا (فرانسه)، پابلو سابالتا (انگلیس) و دنی آلوز (اسپانیا).
در نهایت جورجیو کیهلینی رتبه یک مدافعان میانی را دارد. پس از او دانته بونفیم (آلمان) و لئاندرو کاستان (باز هم ایتالیا) حضور دارند. الکس داسیلوا (فرانسه)، دژان لوورن (انگلیس) و جرارد پیکه (اسپانیا) سایر مدافعان برتر هستند.

معیارها به این ترتیب بودهاند:
شوتزنی: توانایی استفاده از موقعیتها با ضربات دقیق
ایجاد موقعیت: توانایی ساخت فرصت گل از طریق پاسهای کارآمد
دریبل: توانایی ایجاد شرایط خطرناک با استفاده از عبور از رقبا
توزیع: توانایی نگه داشتن کنترل بازی با پاسهای کارآمد
توپگیری: توانایی به حداقل رساندن فرصتهای گلزنی حریف با پس گرفتن توپ از آنها
قدرت بدنی: توانایی به حداقل رساندن فرصتهای گلزنی حریف با بلوکه کردن حرکات آنها