سالی که در آن جام جهانی اتفاق می افتد از جذاب ترین سال های فوتبالی به شمار می رود. از هم اکنون بحث و جدال ها بر سر این جام بالا گرفته است. اینکه چه تیمی قهرمان می شود یا پدیده جام کیست و آقای گل چه کسی می شود و هزاران سوال دیگر همواره مورد بحث قرار می گیرد. در این مقاله به بررسی اتفاقات پیش رو در سال ۲۰۱۴ می پردازیم.
چیزی که همه روی آن توافق دارند این است که مهم ترین اتفاق فوتبالی در این سال همان جام جهانی است. همه تیم ها های حاضر در جام از مدت ها پیش به فکر آماده سازی خود برای جام جهانی بوده اند و بحث برگزاری اردو ها و بازی های دوستانه داغ داغ است. اسپانیایی ها از هم اکنون به دنبال کسب چهارمین قهرمانی بزرگ و متوالی خود هستند تا با این اتفاق تاریخ ساز شوند.البته طبق پیش بینی ها اسپانیا بخت شماره یک قهرمانی نیست و این شانس به برزیل داده شده است که در فینال جام کنفدراسیون ها توانست اسپانیا را قاطعانه شکست دهد و علاوه بر این امتیاز میزبانی را نیز دارا می باشد.
بحث دیگر و بسیار جالب در این سال استفاده از فناوری تشخیص توپ در دروازه ها است تا اتفاقات جام جهانی ۲۰۱۰ تکرار نشود. این تکنولوژی همواره موافقان و منتقدان زیادی داشته است و اکنون زمان آزمون آن فرا رسیده است.
بحث بهترین بازیکن جهان نیز در این سال بحث بسیار چالش برانگیزی خواهد بود. مسی و رونالدو که همواره مدعی کسب این عنوان بوده اند. اما اکنون دوران جدیدی از راه می رسد و زمان آن شده است تا بازیکنانی مانند نیمار یا سوارز تاثیر خود را بر تاریخ بگذارند و جاودانه گردند.
به نظر میرسد از دهه ۹۰ تا اکنون هیچ تیمی به اندازه تیم پپ گواردیولا یعنی بایرن مونیخ خود را در حد دفاع از عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان ندیده است. اما بایرنی ها نباید به این مساله به راحتی بنگرند. بارسلونا و رئال مادرید از اسپانیا و آرسنال و چلسی و من سیتی و من یونایتد از انگلستان به همراه تیم ثروتمند پاریسی ها خود هر یک به تنهایی می توانند مدعی قهرمانی در این فصل لیگ قهرمانان باشند.
رقابت در لیگ کشور های صاحب فوتبال نیز در آستانه جام جهانی به اوج می رسد. در اسپانیا امسال علاوه بر دو غول فوتبال تیم اتلتیکو مادرید نیز به جمع دعیان قهرمانی اضافه شده است.
در انگستان علاوه بر منچستر سیتی و منچستر یونایتد و چلسی آرسنال و لیورپول نیز با مسوت اوزیل و لوئیز سوارز به جمع مدعیان بازگشته اند و می توان امسال جذاب ترین لیگ چند سال اخیر در انگستان را شاهد بود.
در ایتالیا اما اوضاع متفاوت است و بانوی پیر تورین یعنی یوونتوس به سمت قهرمانی گام بر می دارد. میلان و اینتر نیز در این فصل بسیار ضعیف شده و جایگاه خود را به ناپولی و رم داده اند.
با این اوصاف سالی جذاب در انتظار دوست داران فوتبال خواهد بود.