فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) هزینه نقل و انتقال بازیکنان در سال 2013 را مبلغ 3.7 میلیارد دلار اعلام کرد.

به گزارش فیفا، از این مبلغ سهم پنج باشگاه مطرح دنیا رقم بالایی و تقریبا برابر یک چهارم است.

پنج باشگاه موناکو، پاری سن ژرمن، منچسترسیتی، تاتنهام و رئال مادرید مبلغ 828 میلیون دلار صرف خرید بازیکنان خارجی کرده اند.

رئال مادرید دراین فهرست با پرداخت 132 میلیون دلار برای خرید گرت بیل از تاتنهام در اوت گذشته در صدر قرار دارد.

مارک گادارد مدیر کل بخش نقل و انتقال بازیکنان در فیفا در این خصوص به خبرنگاران گفت: فقط تعداد معدودی از باشگاه ها خریدهای بزرگی داشته اند که این امر توازن بازار را به هم زده است اما بقیه روند ثابتی را طی کرده اند.

بر اساس این گزارش روند هزینه ای که برای نقل و انتقال بازیکنان می شود سالانه 41 درصد افزایش می یابد که این مقدار شامل قراردادهایی که بین دو تیم در یک کشور بسته می شود، نیست.

مرکز تحقیقات بودجه فیفا که پس از درخواست اتحادیه بین المللی بازیکنان حرفه ای (FIFPro) اقدام به انتشار این آمار کرده است، همچنین تأثیرات مثبت هزینه های بالای نقل و انتقالات را برای فوتبال اروپا زیر سوال برده است. منطقه ای که 90 درصد از هزینه های نقل و انتقال بازیکنان به آن تعلق دارد.

فیفا در گزارش خود بدون هیچگونه اظهار نظری در مورد این بازار چندین میلیارد دلاری، سه دلیل اصلی را برای افزایش هزینه ها ذکر کرده است؛ به اصطلاح «سوپر باشگاه ها»، افزایش ارزش حق پخش مسابقات لیگ برتر انگلیس و همچنین گردش مالی بالای مربیان تیم های مطرح.

به عنوان مثال باشگاه موناکو از زمان مالکیت دمیتری ریبولوفلف، میلیارد روس، مبالغ هنگفتی را از جمله برای رادامل فالکائو مهاجم کلمبیایی خرج کرده است در حالیکه باشگاه های پاری سن ژرمن و منچسترسیتی نیز تحت حمایت مالکان قطری و اماراتی خود دست کمی ندارند.

تاتنهام بعد از فروش بیل به رئال مادرید، قدرت سرمایه گذاری مجدد را پیدا کرد و درآمد 703 میلیون دلاری رئال مادرید از محل تبلیغات تجاری در فصل گذشته، این تیم را برای نهمین سال متوالی از این نظر در صدر باشگاه های دنیا قرار داد.

اما از نظر خالص پرداختی در ازای جذب بازیکنان خارجی، انگلیس صدرنشین است. هزینه باشگاه های این کشور 613 میلیون دلار بیش از دریافتی آنها بوده است. بعد از این کشور ترکیه قرار دارد که کسر درآمد خالص آنها 134 میلیون دلار اعلام شده است.

مدیر برنامه ها و واسطه ها هم از باشگاه های انگلیس مبلغ 74 میلیون دلار و در سراسر دنیا 216 میلیون دلار دریافت کرده اند که این مبلغ نسبت به آمار سال 2012 فیفا، 50 میلیون دلار یعنی معادل 30 درصد افزایش یافته است.

باشگاه های اسپانیایی با وجود قرارداد بیل و پرداخت 74 میلیون دلاری بارسلونا در ازای نیمار به سانتوس، از نظر درآمد خالص در سال 2013 در صدر جدول قرار دارند.

اسپانیا در مجموع 246 میلیون دلار بیشتر از هزینه هایش درآمد داشته است که بیشتر آن به دلیل انتقال فالکائو از اتلتیکو مادرید در ازای 78 میلیون دلار است.

در این جدول باشگاه های برزیل 239 میلیون دلار و باشگاه های پرتغال 219 میلیون دلار درآمد خالص داشته اند.

فیفا در این گزارش خود شاخص های دیگری را هم اعلام کرده است که به شرح زیر است:

- 9 کشور 3 میلیارد دلار هزینه نقل و انتقالات کرده اند؛ 14 کشور دیگر از جمله برزیل، آمریکا و قطر 516 میلیون دلار پرداخت کرده اند؛ 115 میلیون دلار باقی مانده نیز توسط 116 کشور پرداخت شده است.

- 41 کشور عضو فیفا هیچ نقل و انتقال بین المللی نداشتند.

- از 12 هزار و 309 مورد نقل و انتقال بازیکنان فقط یک هزار 628 نفر شامل پرداخت شده اند. 69 درصد بازیکنانی بوده اند که قبل از انتقال قراردادی نداشتند.

- برزیل پر رفت و آمدترین کشور بوده است: از نقل و انتقال های این کشور یک هزار 558 مورد مربوط به بازیکنان برزیلی و یک هزار 402 مربوط به باشگاه های برزیل بوده است.

- باشگاه های قطر، امارات و عربستان به طور خالص مبلغ 110 میلیون دلار صرف خرید بازیکن کرده اند. این کشورها بیشترین پول را صرف خرید بازیکنانی کرده اند که در آستانه بازنشستگی قرار دارند.

- باشگاه های لیبی با 107 بازیکن از خارج از این کشور قرارداد امضا کرده اند. بیشتر این افراد بازیکنانی بوده اند بعد از اتفاقات سیاسی در این کشور به وطن خود بازگشتند.
منبع: ایرنا