5 میلیارد بدهی، شوخی خندهدار رویانیان
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: 5 میلیارد بدهی، شوخی خندهدار رویانیان

 1. #1


  محل سکونت
  s fun
  نام واقعی
  محمدرضا
  استاتوس
  پرسپولیس یعنی زندگی
  شغل و حرفه
  دیوونه ی پرسپولیس
  بازیکن محبوب
  ali karimi
  تیم های محبوب خارجی
  Chelsea | NetherLand
  نوشته ها
  2,882
  تشکر
  9,423
  تشکر شده 13,208 بار در 2,574 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 68 تاپیک

  5 میلیارد بدهی، شوخی خندهدار رویانیان

  سایت گل- بگذارید جمله آخر این گزارش را همان خط اول بیاوریم: «اوضاع پرسپولیس خیلی خراب است». این خراب بودن اوضاع البته ربطی به جایگاه تیم در جدول ردهبندی، کیفیت تیم و بازیکنان، کار فنی دایی و همکارانش و مسائل مربوط به تیم ندارد اما متاسفانه با تمام این مسائل مثل زنجیر گره خورده و در نهایت ربط پیدا میکند. امروز اوضاع باشگاه پرسپولیس خراب است؛ خرابتر از آنچه تصورش را بکنید. انگار شرایط آنقدر پیچیده شده که باز کردن این کلاف سردرگم علاوه بر بهره بردن از مدیری فوقالعاده قدرتمند و صاحب تجربه نیازمند یک بودجه عظیم و لایتناهی است که انگار به این راحتیها نصیب هیچ مدیری از جمله علی پروین نخواهد شد. اصل داستان مشکلات به پول و بدهی مربوط میشود. به اوضاع اقتصادی خراب باشگاه. به ناتوانی مدیریت جدید و قدیم در تهیه بودجه برای پرداخت حقوق بازیکنان و دوباره مطرح شدن این سوال که چرا این باشگاه به بخش خصوصی واگذار نمیشود تا تکلیف را بدانیم؟  مسوول این همه بدهی کیست؟
  مهمترین سوالی که حالا در ذهن اهالی فوتبال و هواداران پرسپولیس نقش میبندد این است که مسوول پرداخت این همه بدهی سنگین که از مدتها قبل روی هم تلنبار شده و ماه به ماه سنگینتر میشود کیست؟ چه کسانی باعث و بانی رقم خوردن این بدهی و سنگین شدن لیست بدهیها بودهاند و چرا درآمدزایی باشگاه یا بودجهای که وزارتخانه به باشگاه میداده آنقدر نبوده تا دخل و خرج مدیران جور در بیاید و برقراری موازنه در هزینه و درآمد کاری کند که بدهی روی بدهی نیاید؟
  شاید دکتر محمد دادکان میدانست که رفتن زیر بار این بدهی سنگین و تسویه حساب با این همه مدعی، از پیشکسوت و مربی ایرانی و خارجی گرفته تا هتل و آژانس هواپیمایی و... کار او نیست و هیچ منبع مالی قدرتمندی هم پا پیش نمیگذارد تا خرابکاری مدیران قبلی را پاک کند. انگار شرایط طوری شده که فقط و فقط با رسیدن بودجهای 60 میلیاردی از منبعی نامعلوم میشود منتظر حل ماجرا بود وگرنه برای ادامه راه و آینده باشگاه میشود دنبال افرادی گشت که فکر اقتصادی دارند و میتوانند بدون احتساب روی کمک دولت – تا زمانی که باشگاه خصوصی شود – در آمدزایی کنند.
  اما مشکل همین جاست؛ بدهی 60 میلیارد تومانی که برق از سر هر مدیری میپراند و این روزها علی پروین را در دوران جدید ورودش به باشگاه پرسپولیس کلافه کرده است.  چرا پروین کم آورده وخجالت میکشد؟
  یک سال قبل زمانی که جمشید زارع قائم مقام مخلوع محمد رویانیان طی مصاحبهای اعلام کرد بدهی باشگاه پرسپولیس 18 میلیارد است، همه به محمد حسن و عباس انصاری فرد، حبیب کاشانی، اکبر غمخوار، داریوش مصطفوی، حجت ا... خطیب و تمام مدیران بعد از انقلاب باشگاه خرده گرفتند که چرا با پرسپولیس این چنین کردید و چرا پول بیت المال را پای مربی و بازیکن های داخلی و خارجی به درد نخور ریختید که تنها بدهیهایی سنگین و پرونده هایی قطور در فیفا برای شما به جای گذاشتند اما شاید آن روز همان دلسوزان پرسپولیس نمیدانستند که بعد از دوران مدیریت دو و نیم ساله محمد رویانیان این بدهی میلیاردی تقریبا سه و نیم برابر خواهد شد و تن هر مدیر تازه واردی را می لرزاند و هوادار اهل فوتبال را به فکر فرو میبرد. این رقم در حالی رسانهای شد که حتما بخشی از18میلیارد بدهی اعلام شده توسط زارع دربهمن ماه سال گذشته مربوط به دوره یک و نیم ساله مدیریت رویانیان بوده است. جالب اینکه حبیب کاشانی مدیری که قبل از رویانیان در مسند کار بود جایی گفته بود: «در آخرین حسابرسی که در سال 89 انجام دادیم مشخص شد باشگاه پرسپولیس 9 میلیارد بدهی دارد.» حال فرض کنیم حتی اگر در فاصله سال 89 تا شهریور 90 چیزی بین 3 تا 4 میلیارد به مجموع بدهیهای باشگاه افزوده شده باشد، محمد رویانیان بدهی پرسپولیس را نسبت به زمان تصدی امور در این باشگاه تا پنج برابر افزایش داده است.
  سه چهار روزی است علی پروین در مصاحبههایش روی محاسبات مالی بدهیهای باشگاه تاکید دارد و البته با توجه به خدماتی که محمد رویانیان برای باشگاه پرسپولیس انجام داده خجالت میکشد تا از بدهیهای سنگین دوران مدیریت سردار حرفی بزند و شفافسازی کند.
  سر سلطان از رقم بالای بدهیها، تعدد طلبکاران و ارقام متفاوتی که بهعنوان بدهی دوران رویانیان والبته بدهی کلی باشگاه به گوشش میرسانند گیج رفته و حالا او در مواجهه با این غول شکست ناپذیر کم آورده و خسته به نظر میرسد.
  ظاهرا در این روزها و با رسیدن به نتایج محاسبات مالی باشگاه، پروین به اعداد واقعی و نهایی دست یافته اما به خاطر رودربایستی با سردار نمیتواند آن را رسانهای کند. همین مساله باعث شده او فشار بسیاری را متحمل شود و کم کم مصاحبههای او از «امید» به حل مشکلات مالی باشگاه به «ناامیدی» در این راه تغییر جهت دهد.  بدهی دوران رویانیان چطورزیاد شد؟
  محمد رویانیان در شهریور ماه سال 90 زمام امور باشگاه را در اختیار گرفت اما با دو سه ماه بررسی و مشاوره و از نیم فصل لیگ یازدهم که شروع به خرید کرد، هزینههایی را متقبل شد. هزینه خرید ایمون زاید اصلا زیاد نبود ؛چیزی حدود 200 میلیون تومان برای نیم فصل که با آن هتتریک تاریخی در دربی بهمن ماه همان سال حلال شد.
  سنگینترین هزینه دوران مدیریت رویانیان در ماههای ابتدایی مدیریتش به عقد قرارداد با مصطفی دنیزلی بر میگشت؛ 5/1 میلیون دلار برای دوسال. دنیزلی البته رفت و با اینکه پولش را کامل گرفته بود یک میلیون دلار را در چند قسط به باشگاه پرسپولیس بازگرداند تا رویانیان با گران شدن دلار از این بابت سود کند!
  رویانیان البته هزینههای گزاف را گذاشت برای شروع فصل بعد و بستن تیمی کهکشانی. سنگینترین قرارداد متعلق به کریم انصاریفرد بود؛ 1350000000 تومان. بعد از آن سیدجلال حسینی 1/2 میلیارد قرارداد بست و ظاهرا قرارداد علی کریمی هم همین قدر بود.شهاب گردان قرارداد سفید بست اما بازیکنانی مثل محسن بنگر، محمد قاضی و حسین ماهینی بین 800 تا 900 میلیون تومان قرارداد بستند.در این میان بخشی از این قراردادهای سنگین خودروهای لوکسی بود که بهعنوان بخشی از قرارداد به بازیکنان پرداخت شد. مثلا محسن بنگر یک بیام و سفید X6 گرفت و قاضی یک دستگاه پورشه کاین قهوهای سوخته زیر پایش انداخت که البته آن زمان به قیمت امروزش نبود. برخی بازیکنان مثل هادی نوروزی هم ماشینهایشان را فروختند. آن هم به دلالی که همان دور و برها میپلکید و با 40-30 میلیون تومان زیر قیمت اصلی خودروها آنها را تصاحب میکرد و به بازیکنان پول میرساند.
  در میانه راه اما رویانیان دست به یک خرید سنگین دیگر زد و رضا حقیقی را برای یک و نیم فصل به پرسپولیس آورد که گرفتن رضایتنامه این بازیکن از فجر تنها چیزی حدود 700-600 میلیون تومان هزینه در بر داشت و قرارداد این بازیکن هم برای این مدت میلیاردی بسته شد. ولاتکو و مارکو هم آمدند که هنوز نیمی از مبلغ قرارداد آنها پرداخت نشده.
  تمام این قراردادهای میلیاردی یک طرف، آوردن مانوئل ژوزه با قراردادی عجیب و غریب در طرف دیگر. رویانیان به گفته خودش در آن مقطع مانوئل ژوزه رزومه دار را با قراردادی 2560000 یورویی به پرسپولیس آورد که شامل پول خودش و 4 دستیارش میشد. سوسای پرتغالی با 1/1 میلیون دلار برای دو سال قرارداد بست و ایمون زاید هم جزو آخرین خریدهای تیم بود که چیزی حدود 600 میلیون تومان قرارداد بست. کادر فنی پرتغالی، بازیکن پرتغالی و زاید همه در میانه فصل رفتند و بدهی بابت قرارداد باقیمانده پرتغالیها با یورو و دلار امروز چیزی بیش از 5/6 میلیارد تومان خواهد شد. بعد از مانوئل، یحیی گل محمدی آمد که ظاهرا او هم مثل محسن عاشوری و حسین عبدی مربیان ایرانی دو سه سال اخیر پرسپولیس از باشگاه طلبکارند که البته بدهی عاشوری و گل محمدی به سردار مربوط میشود.
  البته پرداخت هزینه میلیاردی شکایت وینگادا و دستیارانش و حق ترانسفر علیرضا حقیقی اتفاقهای خوبی بود که تا حدودی هزینهها را تامین میکرد اما قراردادها آنقدر سنگین و سرسامآور بود که میتوانست بدهی باشگاه را سنگین و سنگینتر کند که دقیقا اینطور هم شد.

  چه کسی از قراردادهای این فصل خبر دارد؟
  رویانیان تا جایی که میتوانست قراردادهای سنگین فصل قبل را تسویه کرد اما برای فصل جدید ریخت و پاشها بیشتر هم شد. تعداد بازیکنان شاخص جذب شده امسال هم کم نبود؛ صادقیان، دهنوی، عالیشاه، کفشگری، حسینی و... که قراردادهای بعضی از آنها سنگین است به علاوه تمدید قرارداد با ستارههایی مثل سیدجلال، بنگر و... همه و همه نیاز به بودجهای چند 10 میلیونی داشت. جدا از اینها رویانیان به هر قیمتی بود خلعتبری را از امارات به چنگ آورد که فقط دریافت رضایتنامه خلعتبری از باشگاه عجمان 2/1 میلیون دلار (چیزی حدود 5/3 میلیارد تومان) هزینه در برداشت که با توجه به رقم قرارداد این بازیکن خیلیها خلعت را خرید 5 میلیاردی رویانیان میدانند. قرارداد نیلسون برزیلی هم از 250 هزار دلار به 220 هزار دلار رسید و با وجود اینکه قیمت ارز سه برابر شده بود اما نیلسون یکی از ستارههای ارزان این فصل پرسپولیس به حساب میآید. علاوه بر اینها علی دایی هم مربی ارزانی نبود و با اینکه هیچکس از رقم قرارداد او و ستارههایش اطلاع دقیقی ندارد اما رویانیان همه اینها را دور خودش جمع کرد و بدون اینکه کسی از کارهای این فصل او سر در بیاورد راهش را ادامه داد و با پرداخت تنها 20 تا 30 درصدمبلغ این قراردادهای سنگین بدهیهای میلیاردی را گذاشت برای مدیرعامل جدید.  بدهی واقعی برجای مانده ازدوره رویانیان چقدر است؟
  محمد رویانیان بعد از استعفا از مدیریت باشگاه پرسپولیس سرش را بالا گرفت و روی تخته وایت بورد نوشت فقط 5 میلیارد تومان بدهی روی بدهیهای باشگاه پرسپولیس آورده و اگر خودش در هیات مدیره باشد این بدهی را پرداخت خواهد کرد. کمتر از دو هفته بعد مشخص شد رویانیان اصلا در هیات مدیره باشگاه هم نخواهد بود و آن عدد 5 میلیارد تومان فقط یک شوخی بوده و بس. حالا تمام بدهیها مانده روی دست مدیر جدید و البته هیات مدیره بی سردار. حالا همه میدانند که رویانیان تنها 15 تا 30 درصد قراردادهای بازیکنان پرسپولیس را پرداخت کرده که بخشی از آنها شامل خودروهای هوندا civic و
  MVMهایی میشودکه سندهایشان مشکل دارد. با یک حساب سرانگشتی میتوان باقیمانده قرارداد بازیکنان را مبلغی بیشتر از 15 میلیارد تومان دانست به علاوه کلی آیتم دیگر از جمله بدهی 500 میلیونی به هتلها و سایر بدهیها به اشخاص و...
  حالا دو سه روزی است که بیشتر گمانهزنیها روی عدد 60 میلیارد بهعنوان کل بدهیهای باشگاه پرسپولیس فیکس شده و به نظر میرسد باید این عدد را واقعی یا بسیار نزدیک به واقعیت دانست اما نکته اینجاست که اگر اینچنین باشد با توجه به اعداد و حقایق مطرح شده در سطور بالا و یک «دو دو تا چهارتا»ی ساده بخش اعظمی از این بدهیها مربوط به دوره مدیریت محمد رویانیان است و بس. مثلا شاید اگر بشود به حرف یک سال قبل جمشید زارع استناد کرد میشود گفت احتمالا 10 تا 12 میلیارد از این رقم درشت به تمام سالهای قبل از مدیریت رویانیان برمیگردد و باقیمانده بدهی 60 میلیاردی به دو سال و نیم مدیریت سردار. مطمئنا اگر اینگونه باشد میتوان منتظر واکنشهای جدیدی بود که از دل آنها به زوایای تازهای از حقیقت دست یافت. پس همه منتظر شفافسازی رویانیان و علی پروین یا اگر اینها نخواستند وزارت ورزش میمانیم تا بدانیم واقعا در این باشگاه چه خبر است که شتر با بار چند میلیاردیاش در آن گم میشود؟
  ویرایش توسط oscar : 8th February 2014 در ساعت 23:21  خداحافظ 24 ابدی


 2. 3 کاربر مقابل از oscar عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  mansoor66 (8th February 2014), UniQue (9th February 2014), شــب تاب کوچولو (9th February 2014)

 3. #2


  محل سکونت
  مشهد
  نام واقعی
  HOSEIN
  استاتوس
  اول پرسپولیس بعد .....
  شغل و حرفه
  دانشجوی کامپیوتر ( Network)
  بازیکن محبوب
  ali daei
  تیم های محبوب خارجی
  Manchester-United | Portugal
  نوشته ها
  5,325
  تشکر
  20,544
  تشکر شده 7,103 بار در 3,074 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 66 تاپیک
  از خنده مردیم !
  تا ابد در قلب ما خواهی ماند ............ درود به روح مقدست ای مرد


مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا