معاون پارلمانی و نماینده تام الاختیار وزیر ورزش و جوانان در واگذاری دو تیم پایتخت به بخش خصوصی گفت: اعلام میزان بدهی باشگاه پرسپولیس به زمان بیشتری نیاز دارد، ضمن آنکه عملکرد مالی باشگاه استقلال هم بررسی خواهد شد.وزیر ورزش و جوانان اوایل بهمن ماه گذشته امیر رضا خادم را مسوول بررسی واگذاری باشگاههای استقلال و پرسپولیس به بخش خصوصی کرد و در همان زمان هم اعلام شد که حسابرسی از میزان بدهی های این باشگاه بزرگ آغاز شده و اواخر بهمن ماه اعلام می شود.


بنابر گفته برخی منابع مطلع درهیات مدیره باشگاه پرسپولیس ، محمد رویانیان مدیرعامل سابق هنگام ترک این باشگاه در دی ماه حدود 60 میلیارد تومان برای آن بدهی گذاشته است ، ولی وی این مبلغ را قبول ندارد.


امیر رضاخادم روز جمعه درگفت وگویی در پاسخ به این سوال که نتیجه بررسی میزان بدهی باشگاه پرسپولیس به کجا رسیده است؟، گفت: بررسی عملکرد مالی پرسپولیس به زمان بیشتری نیاز دارد.


خادم تصریح کرد: به نظر نمی رسد نتایج بررسی عملکرد مالی باشگاه پرسپولیس تا دو هفته دیگر به جمع بندی برسد.


خادم ادامه داد: قرار بود که عملکرد این باشگاهها یکی پس از دیگری در دستور کار قرار گیرد، ولی از آنجایی که عملکرد مالی پرسپولیس نیاز به زمان بیشتری دارد شاید مجبور شویم تیم حسابرسی دیگری را قبل از پایان بررسی عملکرد مالی پرسپولیس به باشگاه استقلال اعزام کنیم.


وی اظهار داشت: البته فعلا درباره باشگاه استقلال قضاوت نمی کنیم.


خادم اظهار امیدواری کرد که وضعیت عملکرد مالی استقلال ظرفیت مالی نابسامان موجود در باشگاه پرسپولیس را نداشته باشد.


**بررسی واگذاری دو باشگاه با حضور وزیر ورزش و اقتصاد


خادم در ادامه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه برخی کارشناسان شرایط باشگاه های پرسپولیس و استقلال را برای واگذاری به بخش خصوصی مناسب نمی دانند و معتقدند که چه تضمینی وجودارد خریداران و مالکان آنها اواسط فصل با کلی بدهی آنها را رها نکنند؟، اظهار داشت: مسئله ما هم همین است و هیچ تضمینی برای آن نیست.


وی ادامه داد: وزارت ورزش و جوانان نگاه کارشناسی و فنی خود را پس از بررسی های لازم به دولت و مجلس اعلام می کند.


معاون امور مجلس وزیر ورزش و جوانان خبردادکه هفته آینده نخستین نشست با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی ، وزیر ورزش و جوانان و مدیران سازمان خصوصی سازی به منظوریافتن بهترین راهکار به لحاظ فنی و اقتصادی برای واگذاری این دوباشگاه برگزار می شود.


** باشگاهها باید واگذار شوند


خادم در باره ارزیابی خود از واگذاری باشگاه های پرسپولیس و استقلال اظهار داشت: واگذاری امری منطقی است و باید مدیریت آن در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد ، ولی باید با راهبری مدیریت عالی و نظارت دولت و وزارت ورزش و جوانان این سازو کار شکل گیرد.


وی درباره موضع گیری و تهدید برخی نمایندگان مبنی بر اینکه این دوباشگاه حتما باید خصوصی شوند، توضیح داد:باشگاه ها بر اساس اصل 44 می توانند به بخش خصوصی واگذار شوند و در این راستا نسبت به اظهارات نمایندگان مجلس شورای اسلامی بحثی نداریم.


وی ادامه داد: برخی شرکت ها و بنگاه های اقتصادی دولتی با همین تفکر به بخش خصوصی واگذار شدند ولی بعد با مشکلاتی مواجه شدند تا جایی که دولت مجبور شد از بندهای قانونی دیگری استفاده کند و آنها را باز گرداند.


خادم با بیان اینکه این قبیل اقدامات ساز وکارقانونی خود را دارد و تفاوت دراین است که اگر این اتفاق برای تیم های استقلال و پرسپولیس بیفتد، به طور طبیعی تبعات آن وسیع خواهد بود، افزود: عمده ترین نقش ورزش ایجاد شادابی ونشاط عمومی واز همه مهمترانتقال روحیه امید درجامعه است که با چنین اتفاقی متاثر می شود وما به عنوان دستگاه متولی به دنبال این هستیم که این اتفاقات و احتمال ها به حداقل برسد.


** باید از طریق بزرگان واگذار شوند


معاون وزیر ورزش و جوانان درپاسخ به سووالی درباره واگذاری باشگاه پرسپولیس به پیشکسوتان این تیم گفت: وزرات ورزش و جوانان هم از این امر استقبال می کند و معتقدیم که این واگذاری باید از طریق بزرگان این دوباشگاه به طور مثال افرادی چون علی پروین،علی دایی ،امیر قلعه نویی و مظلومی صورت بگیرد.


وی تاکید کرد: اعتقاد داریم که هر فردی عمری را در این باشگاه گذرانده و منشا خیر بوده باید آنها را در اختیار بگیرد.


خادم افزود: طبیعی است نخستین گروه و یا فردی که بتواند این مسوولیت را به عهده بگیرد از درون همین باشگاه است و در واقع صاحبان اصلی آنها هستند.


وی با بیان اینکه البته در عین حالی که خاک خورده این باشگاه ها از نظر وزارت ورزش به طور منطقی در اولویت واگذری وجود دارند،تصریح کرد: اما مردم از ماهم انتظار دارند که در این واگذاری کلیه تضمین و پیش بینی های تامین قطعی نیازهای مالی این دوتیم را هم مدنظر داشته باشند.


به گفته خادم، بنابراین در صورتی که اهالی پرسپولیس و استقلال دارای ساختارمنطقی و تضمین های مناسب برای تامین هزینه هاباشند به نظر می رسد هیچ دلیلی برای عدم واگذاری به آنها وجود ندارد.


** عنایت مجلس به وزارت ورزش


معاون پارلمانی وزیرورزش و جوانان در بخش دیگری از این گفت وگو با ایرنا درباره اقدامات صورت گرفته برای افزایش بودجه وزارت خانه گفت: خوشبختانه بودجه ورزش نسبت به لایحه ارایه شده افزایش یافته و در مجموع رقم بودجه که 500 میلیارد تومان بود به بیش از هزارمیلیارد تومان افزایش یافت.


خادم با بیان اینکه وزارت ورزش و جوانان از اجرای طرح های جدید خوداری می کند،اظهار داشت: از آنجایی که طرح های نیمه تمام بالغ بر 3500 عدد است و از طرفی حدود 4هزار میلیارد تومان هم محکومیت در اقصی نقاط کشور از سوی معارضین بر وزارت تحمیل شده است، وزارت را از لحاظ مالی با مشکل اساسی روبرو است و بر این اساس وزارت به دنبال احداث طرح های جدید ورزشی نیست.


وی افزود:این 1000میلیاردتومانی که به بودجه ورزش اضافه شده و اگر همه آن را به معارضین اختصاص دهیم تا فضاهای ورزشی کما کان در اختیار ورزش بماند باز هم کم می آوریم ،بنابراین اولویت وزارت اتمام طرح های نیمه تمام است.


خادم در پاسخ به سووالی دیگر که قرار بود برخی طرح های بالای 50درصد پیشرفت فیزیکی در اختیار شهرداری ها قرارگیرند،گفت: این موضوع تنها مربوط به شهرداری ها نیست بلکه در یکی از بند های قانون آمده که این امکان برای ما وجود دارد تا طرح های قابل استفاده را بفروشیم و از آنها برای اتمام طرح های دیگر استفاده کنیم.


**نشست سه جانبه وزارت ورزش، سازمان بازرسی و کمیسیون فرهنگی


معاون پارلمانی وزیر ورزش و جوانان درباره پیشنهاد وزارت ورزش و جوانان به کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی مبنی بر حضوریا عدم حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی در انتخابات فدراسیون ها ی ورزشی اعلام کرد: طی هفته آینده بنابر دعوت کمیسیون فرهنگی مجلس نشست سه جانبه ای میان وزارت ورزش و جوانان ،سازمان بازرسی کل کشور و نمایندگان به منظور تعین و تکلیف نهایی این موضوع برگزار خواهد شد.