تقویم ایران چه زمانی شمسی شد؟
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 15

موضوع: تقویم ایران چه زمانی شمسی شد؟

 1. #1


  محل سکونت
  مشهد
  نام واقعی
  HOSEIN
  استاتوس
  اول پرسپولیس بعد .....
  شغل و حرفه
  دانشجوی کامپیوتر ( Network)
  بازیکن محبوب
  ali daei
  تیم های محبوب خارجی
  Manchester-United | Portugal
  نوشته ها
  5,325
  تشکر
  20,544
  تشکر شده 7,103 بار در 3,074 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 66 تاپیک

  تقویم ایران چه زمانی شمسی شد؟

  در روز ۱۱ فروردین ۱۳۰۴ قانون تبدیل بروج به ماههای فارسی از تصویب نمایندگان مجلس شورای ملی گذشت؛ قانونی که بر اساس آن ادارات دولتی و موسسات اقتصادی مکلف به به کار بردن تقویم شمسی (خورشیدی) به جای قمری شدند.
  به گزارش افکارنیوز، تقویمی که امروز از آن استفاده میکنیم، جزو دقیقترین گاهشمارهای جهان است. این تقویم که ۱۲۷ سال بیشتر عمر ندارد، در طول عمر خود فراز و نشیبهای فراوانی را پشت سر گذاشته است. برخی معتقدند تقویم هجری شمسی را نخستین بار عبدالغفارخان نجمالدوله استخراج کرد. او عبارت ۱۲۶۴ شمسی را در حاشیه تقویم سال ۸۰۷ جلالی مطابق ۳-۱۳۰۲ هجری قمری ذکر کرد و از آن تاریخ به بعد، تقویمی را در ایران رایج کرد که اساس آن شمسی و مبداء آن هجرت پیامبر اکرم (صلیالله علیه و آله) از مکه مکرمه به مدینه منوره باشد. البته تقویمی که او نوشت، به تقویم هجری شمسی برجی معروف است که اصول آن به قرار زیر است:

  * مبداء آن، اول فروردینماه سال شمسی، هجرت پیامبر اسلام از مکه مکرمه به مدینه منوره است که ۱۱۹ روز قبل از اول محرم سال اول هجری قمری و مطابق با روز جمعه ۱۹ مارس ۶۲۲ میلادی است.

  * لحظه تحویل سال مقارن با عبور مرکز خورشید از نقطه اعتدال بهاری است، وقتی که خورشید از نیمکره جنوبی وارد نیمکره شمالی آسمان میشود. این لحظه که اول برج حمل نامیده میشود، نوروز نامیده شده و همیشه بر روز اول بهار منطبق است.

  * سال هجری شمسی برجی از نوع سال شمسی حقیقی است، یعنی مدت زمان دو عبور متوالی مرکز خورشید از نقطه اعتدال بهاری. مدت متوسط آن ۳۶۵ شبانهروز و ۵ ساعت و ۴۸ دقیقه و ۴۵/۲ ثانیه اندازهگیری شده اما مدت سال شمسی حقیقی ثابت نیست و بر اثر تغییر تعدادی از پارامترهای نجومی، تغییر میکند.

  * مدت سال شمسی حقیقی در دورهای ۵۰ ساله (۱۳۸۵-۱۳۳۵ ه.ش) بین ۳۶۵ شبانهروز و ۵ ساعت و ۴۲ دقیقه تا ۳۶۵ شبانهروز و ۶ ساعت و ۴ دقیقه در تغییر بوده است. توجه داشته باشید این مقدار متفاوت با سال نجومی است که زمین یک دور کامل به دور خورشید میگردد و مقدار آن ۳۶۵/۲۵۶۴ شبانه روز معادل ۳۶۵ شبانه روز و ۶ ساعت و ۹ دقیقه و ۱۰ ثانیه است.

  * این تقویم شامل ۱۲ ماه حقیقی به نام «برج» است که به نام ۱۲ صورت فلکی قدیمی منطقهالبروج که خورشید هر سال از آنها عبور میکند، نامگذاری شده است. از حدود ۲۰ قرن قبل از آن، منجمان دایرهالبروج را به ۱۲ برج مساوی قراردادی تقسیم کرده بودند که اغلب متفاوت از آن صورت فلکیای است که خورشید در آن به سر میبرد. ضمن آنکه به دلیل حرکت زمین، محور زمین هر ۲۵۸۰۰ سال یک بار در آسمان دور میزند و برجها در این بازه زمانی یک دور کامل روی تمام صورتهای فلکی گردش میکنند. (همین حرکت موجب تفاوت بین سال شمسی حقیقی و سال نجومی است)

  از سوی دیگر، به دلیل حرکت ظاهری غیر یکنواخت مرکز خورشید در آسمان، طول هر برج از ۲۹ تا ۳۲ روز متفاوت بود و همانند ماه قمری، گاه پیش میآمد که طول یک برج از سالی به سال دیگر تغییر کند. هر چهار یا پنج سال یک بار نیز مجموع طول سال به ۳۶۶ شبانه روز میرسید و به اصطلاح، سال کبیسه میشد.

  تقویم هجری شمسی برجی در آغاز رسمی نبود و تنها در تقویمهای قدیمی و در امور گمرکات و مالیه ایران مورد استفاده قرار میگرفت؛ تا آنکه در سال ۱۳۲۸ هجری قمری/ ۱۲۸۸ هجری شمسی، میرزا عبدالحسینخان شیبانی وحیدالملک، نماینده تهران در مجلس شورای ملی، طرحی با موضوع قید تاریخ کلیه معاملات و مبادلات مشترکه عمومی را از تاریخ قمری به هجری شمسی برجی پیشنهاد کرد. این پیشنهاد در دوره دوم مجلس شورای ملی ایران در ماده ۳ قانون محاسبات عمومی، مصوب ۲۱ صفر ۱۳۲۹/ ۲ حوت ۱۲۸۹ پذیرفته شد و تقویم هجری شمسی برجی به عنوان مقیاس رسمی زمان در محاسبات دولتی تصویب شد.

  روایت دیگری نیز وجود دارد که تقویم هجری شمسی یا تقویم جلالی ابداع عمر بن خیام نیشابوری بوده است. ابوالفتحالدین عمر بن ابراهیم نیشابوری مشهور به خیام از برجستهترین حکما و ریاضیدانان جهان اسلام، در رشتههای ریاضیات و نجوم تبحر خاصی داشت و در این حوزه شیوههای خاصی را در حل مسائل مختلف ابداع کرد. به دلیل تبحر و دانش عظیمی که در این دو علم به دست آورده بود، ملکشاه سلجوقی او را به سوی دربار فراخواند و وی را در صدر نشاند. خیام نزد ملکشاه دست به انجام کارهای علمی بسیاری زد که از میان آنها میتوان به نگارش تقویم جلالی اشاره کرد. او بنا به درخواست ملکشاه رصدخانه ملکشاهی را ساخت و در صدد اصلاح تقویم موجود برآمد.

  تقویم جلالی او که امروزه در میان ایرانیان رواج دارد از چنان اعتباری برخوردار است که تاکنون کمتر به آن ایراد وارد شده است. همچنین گفتهاند تقویم او از تقویم «گریگوری» دقیقتر است. ملکشاه از این روز تاریخ و تقویم جلالی را در کشور ایران استوار ساخت. سال قمری ۱۰ روز و شش ساعت و ۱۱ ثانیه کوتاهتر از سال شمسی است. با تنظیم تقویم جلالی مقرر شد که هر چهار سال یک روز بر تعداد روزهای سال بیفزایند و سال چهارم را ۳۶۶ روز حساب کنند و پس از هر ۲۸ سال (هفت دوره چهار ساله) به جای آنکه به آخرین ماه سال یک روز بیفزایند این روز را در نخستین دوره بعد یعنی دوره نهم اضافه کنند.

  تصویب رسمی تقویم هجری شمسی

  در اواخر سال ۱۳۰۳ هجری شمسی برجی، جمعی از نمایندگان دوره پنجم مجلس شورای ملی ایران، طرحی را پیشنهاد کردند که نام برجهای عربی متداول در تقویم برجی به نامهای فارسی تبدیل شود و نام سالها در دوره دوازده حیوانی رایج نیز متروک شود. پس از بحثهای فراوان، بالاخره در جلسه ۱۴۸ مجلس شورای ملی ایران در شب سهشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۰۴، قانون تبدیل بروج به ماههای فارسی از نوروز ۱۳۰۴ شمسی به تصویب رسید و تقویم هجری شمسی به عنوان تقویم رسمی کشور پذیرفته شد.

  متن این قانون بدین شرح بود:

  «قانون تبدیل بروج به ماههای فارسی از نوروز ۱۳۰۴ خورشیدی (شمسی) - مصوب شب ۱۱ فروردین ماه ۱۳۰۴ شمسی

  ماده اول - مجلس شورای ملی تصویب مینماید که از نوروز (۱۳۰۴) تاریخ رسمی سالیانه مملکت به ترتیب ذیل معمول گردد و دولت مکلف است که در تمام دوایر دولتی اجرا نماید:

  الف - مبداء تاریخ: سال هجرت حضرت خاتمالنبیین محمد بن عبدالله صلواتالله علیه از مکه معظمه به مدینه طیبه.

  ب - آغاز سال: روز اول بهار.

  ج - سال: کماکان شمسی حقیقی.

  د - اسامی و عده ایام ماهها:

  ۱- فروردین ۳۱ روز

  ۲- اردیبهشت ۳۱ روز

  ۳- خرداد ۳۱ روز

  ۴- تیر ۳۱ روز

  ۵- امرداد ۳۱ روز

  ۶- شهریور ۳۱ روز

  ۷- مهر ۳۰ روز

  ۸- آبان ۳۰ روز

  ۹- آذر ۳۰ روز

  ۱۰- دی ۳۰ روز

  ۱۱- بهمن ۳۰ روز

  ۱۲- اسفند ۲۹ روز

  تبصره - در سنین کبیسه اسفند ۳۰ روز خواهد بود.

  ماده دوم - ترتیب سالشماری ختاوایغور که در تقویمهای سابق معمول بوده از تاریخ تصویب این قانون منسوخ خواهد بود.

  این قانون که مشتمل بر دو ماده است در جلسه شب یازدهم ماه فروردین یک هزار و سیصد و چهار شمسی به تصویب مجلس شورای ملی رسید.

  رییس مجلس شورای ملی - مؤتمنالملک»

  ظهور تقویم شاهنشاهی و مخالفت امام (ره)

  در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی مجلسین شورای ملی و سنا در اجلاسی مشترک بر تغییر مبداء تاریخ هجری قمری به شاهنشاهی تاکید کردند و مردم و دولت نیز موظف شدند از این پس تاریخ شاهنشاهی را به جای تاریخ هجری به کار برند. آنان در این اجلاس تصمیم گرفتند تاجگذاری کوروش کبیر در سال ۵۹۹ پیش از میلاد را به عنوان مبداء سال خورشیدی و سرآغاز تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران قرار دهند. به همین مناسبت اول فروردین سال ۱۳۵۵ هجری شمسی آغاز سال ۲۵۳۵ شاهنشاهی اعلام شده بود. این عمل رژیم پهلوی به عنوان نوعی دهنکجی به اعتقادات دینی مردم ایران و تلاشی برای اسلامزدایی از ایران ارزیابی شد. به همین دلیل بود که امام خمینی در پیام عید فطر سال ۱۳۵۵ بهکارگیری این تاریخ را حرام دانست و تصریح کرد: «کارشناسانی که میخواهند مخازن ما را به غارت ببرند برای تضعیف اسلام و محو اسم آن، نغمه شوم تغییر مبداء تاریخ را ساز کردند. این تغییر از جنایات بزرگی است که در این عصر به دست این دودمان کثیف واقع شد. بر عموم ملت است که با استعمال این تاریخ جنایتکار مخالفت کنند و چون این تغییر هتک اسلام و مقدمه محو اسم آن است خدای نخواسته، استعمال آن بر عموم حرام و پشتیبانی از ستمکار و ظالم و مخالفت با اسلام عدالتخواه است ... .»

  تقویم شاهنشاهی، پنجم شهریورماه ۱۳۵۷ لغو و بار دیگر تقویم شمسی به عنوان تقویم اصلی کشور به رسمیت شناخته شد.

  کد مطلب: 321781
  تا ابد در قلب ما خواهی ماند ............ درود به روح مقدست ای مرد


 2. 6 کاربر مقابل از Terminator2731 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  "Be$t" (31st March 2014), Arash 1990 (1st April 2014), bahareh88 (1st April 2014), CENSORED (1st April 2014), στρατιώτης-313 (1st April 2014), پیروزی (31st March 2014)

 3. #2


  محل سکونت
  اراک
  نام واقعی
  محمد
  استاتوس
  خدایا زمین را با ظهور زنده کن؛ اللهم عجل لولیک الفرج ...
  بازیکن محبوب
  Hossein Mahini
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | Portugal
  نوشته ها
  2,155
  تشکر
  6,950
  تشکر شده 3,752 بار در 1,608 ارسال
  Blog Entries
  1
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 66 تاپیک
  ولی خدا رو شکر از سال عربی استفاده نمیکنیم ..


  به نظرم سال شمسی بهتره ...


  خیلی دقیق تره ..

  همه بیاین تو ... میخواهیم امام زمان (عج) رو خوش حال کنیم
  ...  گرگ ها زوزه می کشند ..


  قلب هامان با ترس می زند ..


  شیعه خانه ات دارد خراب می شود ..


  جان
  مادرت زهرا کمکمان کن ...


  نقشه ها دارند برایمان آقا ...
 4. کاربر مقابل از στρατιώτης-313 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

  Terminator2731 (1st April 2014)

 5. #3


  محل سکونت
  بابلسر روستای اسلام آباد
  نام واقعی
  روح الله بخشی
  استاتوس
  تو قلب من نوشته پرسپولیس سلطان عشقه
  شغل و حرفه
  كليه خدمات برق
  بازیکن محبوب
  ahmdareza abedzadeh
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | Germany
  نوشته ها
  9,574
  تشکر
  15,818
  تشکر شده 8,518 بار در 3,761 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 28 تاپیک
  باز خوبه از عرب خلاص شدیم ولی اگه سال شاهنشاهی رو انتخاب میکردیم عزمت ایران نشون میداد که چند سال قدمت داره


  هادی جان ب گفتت 57 امتیازی شدیم ولی تقریبا همون 57 پاشنه آشیل قهرمان نشدنمون شد چون خوزستانی ها همون دقیقه گل زدن


  داش هادی تشکر میکنم ازت بابت اتحاد و هم دلی ک در تیم ایجاد کردی


 6. 2 کاربر مقابل از Arash 1990 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  Terminator2731 (1st April 2014), Zayed FC (1st April 2014)

 7. #4


  محل سکونت
  مشهد
  نام واقعی
  HOSEIN
  استاتوس
  اول پرسپولیس بعد .....
  شغل و حرفه
  دانشجوی کامپیوتر ( Network)
  بازیکن محبوب
  ali daei
  تیم های محبوب خارجی
  Manchester-United | Portugal
  نوشته ها
  5,325
  تشکر
  20,544
  تشکر شده 7,103 بار در 3,074 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 66 تاپیک
  اگه تقویم شاهنشاهی میشد ، خیلی عالی بود
  زمان تاج گذاری کوروش کبیر
  تا ابد در قلب ما خواهی ماند ............ درود به روح مقدست ای مرد


 8. کاربر مقابل از Terminator2731 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

  Zayed FC (1st April 2014)

 9. #5


  محل سکونت
  اراک
  نام واقعی
  محمد
  استاتوس
  خدایا زمین را با ظهور زنده کن؛ اللهم عجل لولیک الفرج ...
  بازیکن محبوب
  Hossein Mahini
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | Portugal
  نوشته ها
  2,155
  تشکر
  6,950
  تشکر شده 3,752 بار در 1,608 ارسال
  Blog Entries
  1
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 66 تاپیک
  نقل قول نوشته اصلی توسط Arash 1990 نمایش پست ها
  باز خوبه از عرب خلاص شدیم ولی اگه سال شاهنشاهی رو انتخاب میکردیم عزمت ایران نشون میداد که چند سال قدمت داره

  من با این حرفتون کاملا مخالفم ...


  با این کار اتفاقا خراب می کردیم ...


  چون که با اون وضع علمی و سطح کشور ..


  نهایت توهی بود به اون تاریخ ...  و از طرفی اسلام زدایی بود ...

  که این خودش بدترینه ...

  فکرش رو بکن ...

  به نظرم اگه اینطوری بود ...


  دعای اول سالمونم نداشتیم .. ( یا مقلب القلوب ... )


  از طرفی هرچقدر که کوروش رو به خاطر عدالتش و مدیریتش قبول دارم ..


  از تعدادی دیگه خوشم نمیاد ...


  توجه هم بکنی ...


  تنها پادشاهانی که نامشون واقعا مونده ...


  کوروش و داریوش هستند ...


  نه یک آدم بی رحم مثل خسرو پرویز یا ...

  همه بیاین تو ... میخواهیم امام زمان (عج) رو خوش حال کنیم
  ...  گرگ ها زوزه می کشند ..


  قلب هامان با ترس می زند ..


  شیعه خانه ات دارد خراب می شود ..


  جان
  مادرت زهرا کمکمان کن ...


  نقشه ها دارند برایمان آقا ...
 10. کاربر مقابل از στρατιώτης-313 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

  Terminator2731 (1st April 2014)

 11. #6


  محل سکونت
  مشهد
  نام واقعی
  HOSEIN
  استاتوس
  اول پرسپولیس بعد .....
  شغل و حرفه
  دانشجوی کامپیوتر ( Network)
  بازیکن محبوب
  ali daei
  تیم های محبوب خارجی
  Manchester-United | Portugal
  نوشته ها
  5,325
  تشکر
  20,544
  تشکر شده 7,103 بار در 3,074 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 66 تاپیک
  نقل قول نوشته اصلی توسط PERSPOLISEE نمایش پست ها
  من با این حرفتون کاملا مخالفم ...


  با این کار اتفاقا خراب می کردیم ...


  چون که با اون وضع علمی و سطح کشور ..


  نهایت توهی بود به اون تاریخ ...  و از طرفی اسلام زدایی بود ...

  که این خودش بدترینه ...

  فکرش رو بکن ...

  به نظرم اگه اینطوری بود ...


  دعای اول سالمونم نداشتیم .. ( یا مقلب القلوب ... )


  از طرفی هرچقدر که کوروش رو به خاطر عدالتش و مدیریتش قبول دارم ..


  از تعدادی دیگه خوشم نمیاد ...


  توجه هم بکنی ...


  تنها پادشاهانی که نامشون واقعا مونده ...


  کوروش و داریوش هستند ...


  نه یک آدم بی رحم مثل خسرو پرویز یا ...
  از کوروش میخواستن شروع کنند ، چه ربطی داره !
  تر و خشک باید با هم بسوزن؟!
  تا ابد در قلب ما خواهی ماند ............ درود به روح مقدست ای مرد


 12. #7


  محل سکونت
  اراک
  نام واقعی
  محمد
  استاتوس
  خدایا زمین را با ظهور زنده کن؛ اللهم عجل لولیک الفرج ...
  بازیکن محبوب
  Hossein Mahini
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | Portugal
  نوشته ها
  2,155
  تشکر
  6,950
  تشکر شده 3,752 بار در 1,608 ارسال
  Blog Entries
  1
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 66 تاپیک
  قبول دارم ...


  اما قسمت اول حرفام هم مطرحه ...


  از طرفی ..


  معمولا سال یه کشور باید با دینش مرتبط باشه دیگه ...


  نباید باشه ؟؟؟

  همه بیاین تو ... میخواهیم امام زمان (عج) رو خوش حال کنیم
  ...  گرگ ها زوزه می کشند ..


  قلب هامان با ترس می زند ..


  شیعه خانه ات دارد خراب می شود ..


  جان
  مادرت زهرا کمکمان کن ...


  نقشه ها دارند برایمان آقا ...
 13. کاربر مقابل از στρατιώτης-313 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

  Terminator2731 (1st April 2014)

 14. #8


  محل سکونت
  تهران،شهریار
  نام واقعی
  amirhossein
  استاتوس
  آنچه ما کردیم با خود هیچ نابینا نکرد در میان خانه گم کردیم، صاحب خانه را ...
  شغل و حرفه
  شهرداری شهریار مشغولم
  بازیکن محبوب
  ali daei
  تیم های محبوب خارجی
  Barcelona | Germany
  نوشته ها
  7,494
  تشکر
  5,818
  تشکر شده 21,310 بار در 6,701 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 50 تاپیک
  همون که تاریخ مابه شمسی تبدیل شد،خدا رو شکر همون که تاریخ یه کشور بیگانه وبی ارزش از کشورم رفت خدارو شکر،میکنم


 15. کاربر مقابل از *sir amirhossein* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

  Terminator2731 (1st April 2014)

 16. #9


  محل سکونت
  همینجا تو اف سی!!
  نام واقعی
  bahareh
  استاتوس
  این نیز بگذرد!!!!
  شغل و حرفه
  دانش آموز
  بازیکن محبوب
  Alireza Haghighi
  تیم های محبوب خارجی
  Bayern-Munich | Germany
  نوشته ها
  3,280
  تشکر
  8,440
  تشکر شده 3,502 بار در 1,597 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 10 تاپیک
  اگه اون تقویم شاهنشاهی بود الان سال 2573بودیم!!از همه جلوتر بودیم!!
  ولی جای شکرش باقیه عربی نیست!ی درصد فک کنین اول سالمون هی میچرخید ی بار اول بهار ی بار وسط تابستون

  دل دنیارو خون کردی که اینجوری تو رفتی
  تموم دلخوشی هامو تو با رفتن گرفتی
  مثل حس یه عشق تازه بودی
  مثل افسانه بی اندازه بودی


 17. 2 کاربر مقابل از bahareh88 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  στρατιώτης-313 (2nd April 2014), Terminator2731 (1st April 2014)

 18. #10


  محل سکونت
  مشهد
  نام واقعی
  HOSEIN
  استاتوس
  اول پرسپولیس بعد .....
  شغل و حرفه
  دانشجوی کامپیوتر ( Network)
  بازیکن محبوب
  ali daei
  تیم های محبوب خارجی
  Manchester-United | Portugal
  نوشته ها
  5,325
  تشکر
  20,544
  تشکر شده 7,103 بار در 3,074 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 66 تاپیک
  نقل قول نوشته اصلی توسط PERSPOLISEE نمایش پست ها
  قبول دارم ...


  اما قسمت اول حرفام هم مطرحه ...


  از طرفی ..


  معمولا سال یه کشور باید با دینش مرتبط باشه دیگه ...


  نباید باشه ؟؟؟
  اگه به دین ایرانیان باستان باشه که زرتشت هستش ....
  بر اساس فرهنگ اون کشور باشه بهتره ....
  یعنی واقعا ارزش کوروش کبیر بیشتر نیست ؟!
  تا ابد در قلب ما خواهی ماند ............ درود به روح مقدست ای مرد


 19. کاربر مقابل از Terminator2731 عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

  Zayed FC (1st April 2014)

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا