کروش: سه هفته است با یک دست گرمکن تمرین میکنیم / پشت پرده تصمیم گرفتند اردوی تیم ملی را به هم بریزند

ورزش > فوتبال ملی - سرمربی تیم ملی میگوید اگر بازیکنان را تا دسامبر در اختیار داشته باشد، ایران قهرمان آسیا میشود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ عادل فردوسیپور در برنامه نود طی تماسی تصویری، با کارلوس کروش گفتوگو کرد. کروش که همراه با مترجم خود در ژوهانسبورگ پشت دوربین نشسته بود و حرف دلش را میزد، از عدم رسیدگی مسئولان به تیم ملی و همچنین عدم همکاری باشگاههای استقلال و سپاهان گلایه داشت. گفتوگوی او با عادل فردوسیپور را میخوانید:
*اردوی آفریقای جنوبی چطور است؟
با توجه به اینکه بازیکنان محدودی داشتیم، مهمترین نکتهای که میتوانم بگویم تعهد خوب بازیکنان در این اردو است. به صورت عمومی، با توجه به اهدافی که در نظر داشتیم یک شکست بزرگ را مواجه شدیم و تاثیرات این شکست را در جام جهانی خواهیم دید. شما میتوانید اردویی بدون هتل برگزار کنید ولی بدون بازیکن به هیچ وجه نمیتوانید اردو برگزار کنید. این برنامهای بود که من از یک سال قبل تدوین کرده بودم که بتوانیم این اردو را برگزار کنیم.
*اگر این اردو چهار پنج روز دیرتر برگزار میشد بازیکنان سپاهان و استقلال هم میآمدند. شما با باشگاهها هماهنگ کرده بودید که بازیکنانشان را بدهند؟
تمام این مطالب و برنامهها از بیش از یک سال قبل برنامهریزی شده بود و این تنها یکی از گزینههایی بود که پیش رو داشتیم. شخص بنده این تصمیم را نگرفتم. این تصمیمی بود که گرفته شد. سوال اینجا راجع به این نیست که اردو را چهار پنج روز دیرتر برگزار کنیم یا خیر. سوال، اهدافی بود که در ذهن داشتیم و همگان مطلع بودند. اگر صحبتی از این 4-5 روز به میان بیاید واقعا غیر منطقی است و نشان دهنده تجربه کم است. هفته آینده بازیکنان فولاد را به تیم میدهیم که بازی یک شانزدهم را انجام دهند و اگر تا آن موقع بازیکنان را نداشتیم، اصلا کاری برای آماده سازی جام جهانی نداشتیم. شما هیچ وقت نمیتوانید هر دو طرف جهان را داشته باشید. ما این فصل را به خاطر بازیهای تیمها در لیگ قهرمانان متوقف کردیم و فرصت دادیم که از این زمان استفاده کنند ولی آنها هم در طول فصل هم بعد از آن از این فرصت استفاده کردند. چیزی که باید اشاره کنم، تصمیمی بود که بنده نگرفتم. کفاشیان و اعضای هیات رئیسه فدراسیون این تصمیم را گرفتند. این تصمیم از طرف وزیر ورزش و کمیته جام جهانی هم حمایت هم اعلام شد. من تنها سرمربی هستم و اگر افراد تصمیم گرفتند که با این رفتار به فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش بیاحترامی کنند دیگر مسئولیت آن با بنده نیست. من تنها تلاش میکنم بهترین عملکرد را داشته باشم.
*همانطور که قوچاننژاد و دژاگه را نمیتوانید در این روزها در اختیار بگیرید، باشگاههای داخلی هم طبق قوانین فیفا میتوانند بازیکن ندهند. آیا باشگاهها قول داده بودند که به شما بازیکن میدهند؟
دوباره مطلبی که در طول یک سال گذشته انجام دادیم و نظر شخصی من است را تکرار میکنم. اگر میخواهیم در جام جهلانی بازیهای خوبی انجام دهیم، با توجه به شرایط لیگ و بازیکنان ایران، هیچ شانسی برای صعود به مرحله بعد نداریم. این اردو و دلیل اصلی برگزاری و انجام آن این بود که با بازیکنان سختی بکشند و تلاش کنند تا به آن سطح برسند. این مطلب نقطه نظر من بود. ولی در انتها تصمیم ریاست فدراسیون و وزارت ورزش بود که این گزینه را انتخاب کنند. من این تصمیم را نگرفتم. آنها این تصمیم را گرفتند. ولی این تصمیم و این اتفاقی که افتاد، بیاحترامی به فدراسیون و وزارت ورزش بود. ما روز آخر که میخواستیم به این اردو بیاییم، ساعت 18:30 هنوز نمیدانستیم آیا بازیکنان را خواهیم داشت یا خیر. این بیاحترامی به افرادی بود که این تصمیم را گرفته بودند. از من این سوال را نپرسید. من این تصمیم را نگرفتم. من خجل نشدهام. طبق دیدگاه و نظراتی که بنا بر بهترین بوده، برنامهریزی کردیم. آن هم به خاطر حفظ منافع فوتبال ایران. اگر افرادی موافق این موضوع نبودند مشکل من نیست.
*چهره شما خسته و ناراحت است. دوست داریم کروش شاد را ببینیم.
چهره من چهره فردی است که دارد برای منافع فوتبال ایران کار میکند. من برای تعطیلات نیامدهام اینجا. اگر ما این فرصت را داشته باشیم که در سطح حرفهای و رقابتی بازیکنان را آماده کنیم، بازیکنان این توانایی را خواهند داشت که به آن سطح برسند. شما من را سه سال است که میشناسید. من نیامدهام که وعده بدهم. تنها قولی که دادهام این است که سخت کار کنم. ما خواهیم دید چه اتفاقی خواهد افتاد. دلیل اصلی این اردو این بود که به بازیکنان فرصت بدهیم تا با بازیکنان افریقایی آشنا بشوند. تنها مطلبی که میتوانم بگویم اینکه بازکینان واقعا فوقالعاده بودند. تمام قلب و روح من برای آنها خواهد بود. اگر این فرصت را داشتم که با بازیکنان کار کنم و چند ماهی آنها را در اختیار داشته باشم، میشد تاثیر و رشد زیادی در بازیکنان دید. اگر تا دسامبر آنها را داشتم به قهرمانی آسیا میرسیدیم.
*مشکلات قبلی را بگذاریم کنار. الان مردم دوست دارند چهره شاد کروش آنها را امیدوار به جام جهانی کند. مثبت به قضایا نگاه کنیم و امیدوار باشیم که جام جهانی خوبی داشته باشیم.
من همیشه نگاهم مثبت است و کاملا ایمان دارم که بهترین تلاش و عملکرد خود را در جام جهانی خواهیم داشت. ولی مسلما دوست ندارم که افراد با من بازی کنند و با فوتبال این کارها را انجام دهند و به فوتبال دروغ بگویند. من این مسئله را دوست ندارم. ما این وظیفه را داریم که بر دوش خودمان آرزوهای بیش از 70 میلیون هوادار فوتبال را حمل کنیم. مسابقات جام جهانی بسیار جدی است. ما مقابل چشمان بیش از 3 میلیارد نفر حضور خواهیم داشت و همه عملکرد ما را خواهند دید. در طول بیش از 3 سال بنده هیچ گونه برخوردی با افرادی که بیاحترامی کردند و تیم ملی را اذیت کردند نداشتم.
*با بسته شدن پرونده لیگ بازیکن جدید به تیم ملی دعوت میشود؟
نه. از بازیکنان داخل ایران به تعداد کافی در همین گروه که اینجا هستند بازیکن دارم و اینها را با بازیکنانی که در اروپا بازی میکنند برای اردوی اتریش تلفیق میکنم.
*شما سردار آزمون را زیر نظر دارید؟ آریا هاسهگاوا چطور؛ او جایی در برنامههای شما دارد؟
هاسهگاوا در لیست ما حضور ندارد. من از طریق دوستی در مسکو سعی کردم بازی سردار را ببینم. من باید بررسی مجدد انجام دهم. البته ما از دوستانمان برای این کارها استفاده میکنیم ولی حمایتهای مالی به جاهای دیگری میرود.
*ممکن است بازیکنی برای اولین بار به تیم ملی دعوت شود؟
بله این شانس هست.
*چه کسی؟ میتوانید بگویید کجا بازی میکند؟
در حال حاضر خیر.
*باید از تیم ملی توقع صعود داشته باشیم؟
ما به اینجا آمدیم که چند بازی دوستانه انجام دهیم. این هفته هم دو بازی تمرینی دیگر مقابل دو تا از تیمهای خوب آفریقای جنوبی داریم که بازیکنان خوبی دارند. البته در این اردو تنها هدف ما این بود که این فرصت و تجربه را به بازیکنان داخلی بدهیم که با استایل فوتبال آفریقا آشنا شوند. به خاطر اینکه این یک اردوی توسعه پذیر است و هدف این است که به بازیکنان داخلی ایران این فرصت داده شود. ولی با توجه به عدم حضور یک سری از بازیکنان مهم و کلیدی و نبود این بازیکنان تصمیم گرفتم که این اردو را کوتاه کنم. ما در اروپا هم سه بازی دوستانه دیگر داریم. در اتریش با آنگولا بازی داریم. با ترینیداد و توباگو هم در برزیل و قبل از جام جهانی بازی میکنیم. در مورد توقعات و انتظارات برای صعود به دور دوم مسئلهای که مهم است این نیست که انتظار برای صعود به دور دوم واقع گرایانه است یا نه. مسئلهای که در زندگی مهم است این است که ما چه میخواهیم و قرار است چه به دست بیاوریم. مسئله مهم، پاسخگویی به توقعات و آرزوهای هواداران ایرانی است. با توجه به تجربه و دانش من، سعی کردم که یک آمادهسازی خوبی را داشته باشم. باید صبر کنیم تا جام جهانی که ببینیم این انتظارات برآورده میشود یا نه. از جانب من و بازیکنان بهترین عملکرد را خواهیم داشت. اگر این اتفاقات نیفتد شما باید از استقلال و سپاهان بپرسید. من راجع به این دو باشگاه بزرگ که احترام خاصی برایشان قائل هستم صحبت نمیکنم. من راجع به افرادی صحبت میکنم که پشت پرده تصمیم گرفتند این اردو را به هم بزنند و بیاحترامی کنند به رئیس فدراسیون و وزیر ورزش.
*شاید بهتر بود باشگاهها به تیم ملی قول نمیدادند که بازیکنان را در اختیار تیم ملی قرار میدهند.
من دقیقا در یک سال گذشته به این مطلب اشاره کردم که اگر قرار است این اتفاق بیفتد به من بگویید که آپشن دوم را انتخاب کنم.
*الان هم زمان کمی نداریم. نسبت به بقیه تیمها زود شروع کردیم. همه باید حمایت کنیم از تیم ملی.
من با شما موافق هستم. البته خوب شد اشاره کردید که به یک سری گرمکن نیاز داریم که اینجا تمرین کنیم.
*گرمکن ندارید؟
ما سه هفته باید با یک گرمکن تمرین کنیم و این اردو در بهترین شرایط نیست و فضا، فضای مناسبی نیست.
*نبی به آفریقای جنوبی نمیآید؟
از خودشان بپرسید.
*در اردوی اتریش به تیم ملی ملحق میشود؟
بله. من مطمئن هستم که نبی بسیار سخت در کنار ما کار میکردند. همینطور رئیس فدراسیون هم سخت کار کرد و بدون کار آنها این چیزها مقدور نبود. اگر ما با یک روحیه تیمی عالی دست به دست هم کار نمیکردیم این موفقیت در تیم ملی هیچ گاه امکانپذیر نبود. افرادی که میخواهند سعی کنند بین ما شکاف و تفرقه بیندازند اشتباه میکنند. به خاطر اینکه همین گروه بودند که جنگیدیم و رفتیم جام جهانی. نمیخواهم کسی شک و شبههای داشته باشد. ولی واقعیت این است که حمایت برای تیم ملی چیزی که در ذهن داشتیم و توقع داشتیم نبوده. برای شما این مثال را زدم که یک دست گرمکن برای سه هفته تمرین داریم. ما به خاطر اینکه با تعداد کمتری بازیکن آمدیم نزدیک به 30 هزار دلار اضافه بار دادیم که میتوانستیم با این پول گرمکن بخریم.
*مسئول این اتفاقات کیست؟
اسپانسر ما یک دست گرمکن برای سه هفته تمرین داده است. افرادی هم که تاثیرگذار هستند خوشحال نیستند که من راجع به این مسائل صحبت میکنم. ولی اگر من صحبت نکنم هیچ حمایتی برای جام جهانی دریافت نمیکنیم. احتمالا اشتباه میکنم. شاید من نباید در مورد این مسائل صحبت کنم. من نمیخواهم بازیکنانم را با یک دست گرمکن در سه هفته ببینم بدون اینکه این گرمکنها حتی شسته شود. ما سخت کار میکنیم تا بهترین عملکرد را داشته باشیم.
*از فدراسیون کسی در ژوهانسبورگ هست ؟
اصلا صحبت ما این نیست. ما آقای مقدس را از روز اول داشتیم ولی این واقعیت است. من متاسفم که به این مطلب اشاره میکنم. فقط این اردو نیست. در گذشته هم این مشکل را داشتهایم. حضور ما در جام جهانی باید حضوری باشد که باعث غرور افراد شود. ولی کاپیتان ما اینجا حضور ندارد. بازیکنان ما نیامدهاند. بعضیها دیر رسیدهاند اینجا. مسلما این توقعات و انتظاراتی نیست که هواداران دارند.
*ولی دولت و وزارت ورزش گفتهاند مشکلی نداریم و کمبودی نداریم.
انشاءالله.
*دیگر وقت شما را نمیگیریم.
تشکر میکنم. عذرخواهی میکنم اگر صحبتهای من خوشایند نبود. ولی اگر این صحبتها را نکنم هیچ حمایتی دریافت نخواهیم کرد.