گزارش مالتا اينديپندنت از تيم ملي ايران

سايت مالتا اينديپندنت در گزارشي نوشت: هدف ايران در رقابتهاي جامجهاني 2014 برزيل راهيابي به دور دوم است.

شاگردان کارلوس کيروش تجربه زيادي در جامجهاني دارند و تيم ملي فوتبال اين کشور اميدوار است که بتواند بيشترين استفاده را از رقابتهاي برزيل ببرد.

سرمربي سابق رئال مادريد در رقابتهاي جامجهاني 2010 هدايت تيم ملي پرتغال را بر عهده داشت و به اين تيم کمک کرد که تا مرحله يکهشتم نهايي بالا برود اما به نظر ميرسد اين بار وظيفهاش در تيم ملي ايران که با آرژانتين، نيجريه و بو سني و هرزگوين همگروه است، سختتر باشد.

سرمربي 61 ساله تيم ملي ايران اظهار داشت: اين مأموريت غيرممکن ما است اما همينها اين رقابتها را جذابتر ميکند.

کيروش که در انگليس، اسپانيا، آمريکا، ژاپن، آفريقاي جنوبي و خاورميانه مربيگري کرده، رزومهاي دارد که نشان ميدهد او از رقابت نميهراسد.

کيروش پس از حضور ناموفق 10 ماهه در رئال مادريد در فصل 04-2003 به منچستريونايتد و دستيار سرمربي بودن بازگشت. وي در دومين تجربهاش به تبديل شدن منچستريونايتد به تيمي که از لحاظ تاکتيکي پيچيده بود و فاتح ليگ قهرمانان 2008 شد، کمک کرد.

رايان گيگز، در زندگينامه خود در خصوص کارلوس کيروش نوشت: او به ما تمرين ميداد؛ ما را براي مسابقات آماده ميکرد، تيم را سازماندهي ميکرد و تصميم ميگرفت که بايد روي چه چيزهايي تمرکز کنيم. برخي ميگفتند او تأثيرپذيري زيادي دارد اما من موافق نيستم. کيروش از همان ابتدا مرا تحت تأثير قرار داد.

کيروش اولدترافورد را به مقصد پرتغال ترک کرد و در سال 2008 هدايت تيم ملي اين کشور را بر عهده گرفت. پرتغال با حضور ستاره خود، کريستيانو رونالدو به دور دوم رقابتهاي جامجهاني 2010 رسيد اما با شکست يک بر صفر مقابل اسپانيا، قهرمان آن دوره مسابقات حذف شد.

کيروش در سپتامبر همان سال يک هفته پس از اينکه از سوي کميته مبارزه با دوپينگ پرتغال به دليل مخالفت با تست دوپينگ در مي 2010 به مدت 6 ماه محروم شد، از سمت خود برکنار شد. دادگاه استيناف ورزش در سال 2011 اين حکم را لغو کرد.

کيروش در آوريل 2011 هدايت تيم ملي فوتبال ايران را پذيرفت و براي چهارمين بار اين تيم را راهي جامجهاني کرد.

کيروش از لحاظ تاکتيکي بر روي اين تمرکز کرده که شکست ايران براي رقيبان سخت شود اما راهيابي اين تيم به رقابتهاي جامجهاني مورد ترديد قرار گرفت. ايران با پيروزي در سه مسابقه آخر خود در رقابتهاي مقدماتي جامجهاني توانست جواز حضور در برزيل را کسب کند.

کيروش در اين باره گفت: از زماني که به اينجا آمدم، راه درازي را طي کرديم و براي پيشرفت سخت تلاش کرديم. در جامجهاني اين فرصت را خواهيم داشت تا خود را با بهترين تيمهاي فوتبال دنيا مقايسه کنيم.