تحلیل نیجریه-اولین رقیب تیم ملی رابهتر بشناسید
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: تحلیل نیجریه-اولین رقیب تیم ملی رابهتر بشناسید

 1. #1


  محل سکونت
  s fun
  نام واقعی
  محمدرضا
  استاتوس
  پرسپولیس یعنی زندگی
  شغل و حرفه
  دیوونه ی پرسپولیس
  بازیکن محبوب
  ali karimi
  تیم های محبوب خارجی
  Chelsea | NetherLand
  نوشته ها
  2,882
  تشکر
  9,423
  تشکر شده 13,208 بار در 2,574 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 68 تاپیک

  تحلیل نیجریه-اولین رقیب تیم ملی رابهتر بشناسید

  کالبدشکافی دقیق از اولین حریف ایران/ نیجریه، قدرتی اما شکننده  اما پاشنه آشیل نیجریه در دفاع چپ قرار دارد (گویا این ضعف بسیاری از تیم های جام است)
  آی اسپورت- عاملی که بیش از هر چیز به Super Eagles در طول این سالها ضربه زده عدم اتحاد و همبستگی بوده که ریشه نه در خود فوتبال که از جامعه نیجریه نشات گرفته. در نیجریه صد و هفتاد میلیونی بیش از دویست و پنجاه قوم و نژاد زندگی و به بیش از پانصد زبان و گویش مختلف صحبت میکنند. متوسط هر سیصد و سی هزار نفر برای یک زبان. مقایسه آن با هند پرتعدادترین زبان و گویش در جهان. هزار و ششصد زبان در جمعیت یک میلیارد و دویست میلیونی. میانگین هر هفتصد و پنجاه هزار نفر برای یک زبان. یعنی دوبرابر متوسط در نیجریه. مهمترین اقوام هوساها، یوروباها و ایبوها هستند که بیش از هفتاد درصد جمیعت را شکل میدهند. هوساها و فولانی ها سی درصد، یوروباها کمی بیش از بیست درصد و ایبوها کمتر از بیست درصد. بیشتر امکانات در جنوب و در اختیار ایبوها و در درجه بعد یوروباها ست. هوساها در شمال از سطح امکاناتی بسیار پائینی برخوردارند آموزش و بهداشت در آن مناطق نزدیک به صفر است. بوکو حرام از دل هوساها و همین نابرابری ها برخاسته. دو روز قبل به دلیل احتمال حملات تروریستی دولت نمایش فوتبال در مکانهای عمومی را ممنوع اعلام کرد. منهای بازیکنانی چون احمد موسی و رامون عزیز اکثر بازیکنان نیجریه را ایبوها تشکیل میدهند. مربی تیم استفن کشی هم یک ایبو ست.

  استفن کشی؛ دشمن ستارهها
  استفن کشی یا بقول طرفدارنش Egomaniac بیش از هر چیز سعی در ایجاد اتحاد بین اعضای تیم داشته. چند روز پیش بعد از مشاجره لفظی بین جان اوبی میکل و امینیکه، کشی در نقشی پدرانه هر دوی آنها را فراخوانده و آشتی داد. کشی با سن کم پنجاه، فرزند بزرگش با بیش از سی سال سن از همه بازیکنان نیجریه منهای گلر بزرگتر است. کشی شخصیتی خونسرد، آرام و به دور از جنجال دارد. طرفدار سرسخت رئال مادرید در فلسفه فوتبالی به گواردیولا نزدیک و سعی دارد با مالکیت بر توپ بازی را در کنترل خود داشته باشد. کشی هرگز در رده باشگاهی مربیگری نکرده و تنها مربی سه تیم توگو، مالی و نیجریه بوده است. او منتقدانی هم دارد. انتقادات از او بر چند محور تقسیم میشود؛ اینکه ذهنیت برنده را درمسابقه ندارد. کشی را متهم میکنند با ستارهها مشکل دارد. او اوچه بازیکن ویارئال و ام با و نوسا ایگیبور ستارههای تیم را در لیست ۲۳ نفره قرار نداد زمانی هم که مربی توگو بود با آدبایور به مشکل خورد. میگویند کشی تاکتیسین نیست و زمانی که در جریان بازی نیاز به تغییر تاکتیک و نتیجه داشته باشد ذهنش قفل میکند و تصمیمات درستی نمیگیرد.
  ناکام در آخرین بازیهای تدارکاتی
  کشی با قیمت بیست و هشتمین مربی جام نتوانسته در سه بازی آخر تدارکاتی پیروز از زمین خارج شود. برخی هم از خط زدن همه بازیکنان داخلی که سال گذشته قهرمان آفریقا شده بودند انتقاد میکنند در حالیکه کشی برای شرکت در موندیال به لژیونر ها اعتقاد خاصی داشت اما تعدادی از همین لژیونرها درتیم خود ثابت بازی نمیکنند یا به تیم دیگر قرض داده شدهاند و در فرم مناسبی نیستند. از نمونه اینها پیتر اودموینگی یا به قول نیجریهایها سازه است که در چند روز گذشته مورد حمله رسانههای نیجریه قرار گرفته. سازه مهاجم استوک سیتی از معدود دورگههای تیم همه عمرش را در خارج نیجریه سپری کرده از پدر نیجریهای و مادری روس - اوزبک در تاشکند متولد شده با پوستی روشنتر از بقیه در پست ده پشت مهاجم یا وینگر بازی میکند در حالی که به عقیده بسیاری خصوصیات پلی میکر را ندارد. یکی از رسانههای نیجریه سازه را اینگونه تفسیر میکند: نیجریه یک خواننده اپرا در ترکیبش قرار داده اما مشکل اینه که این خواننده صدایش را از دست داده. اگر کشی نتواند نتایج راضیکنندهای در برزیل کسب کند کار سختی در برگشت به نیجریه خواهد داشت.

  ترکیب احتمالی نیجریه در برابر ایران ۴-۲-۳-۱

  نیجریه در برابر ایران چگونه بازی خواهد کرد؟
  نیجریه تیم فوقالعاده جوانی است سومین تیم جام با میانگین ۲۵/۸۰ سال. یازده نفر احتمالی که مقابل ایران بازی خواهند کرد با میانگین ۲۴ سال از این هم جوانتر خواهند بود. در حالی که یازده نفر فیکس ابتدایی ما در حدود ۳۰ سال سن دارند. ضمن اینکه بازی اکثر آنها در اروپا تجربه در عین جوانی را برایشان پدید آورده. عقابها سال گذشته در جام کنفدراسیون ها هم حاضر بودند و با شرایط آب و هوایی و جو مسابقات آشنا هستند .کشی در دو بازی آخر خود در برابر یونان و آمریکا از دو سیستم ۴-۲-۳-۱ و ۴-۳-۳ استفاده کرد احتمالا از سیستم ۴-۲-۳-۱ که عناصر تهاجمیتری را در خود قرار داده در برابر ایران استفاده خواهد کرد.
  در روش ۴-۳-۳ هافبک دفاعی المریا رامون عزیز(۱۵) به ترکیب اضافه و در کنار اوبی میکل و اونازی قرار داده شده بود را برای آرژانتین و بوسنی نگاه خواهد داشت. کشی در ابتدای بازی با سه نفر جلویی + اونازی از جلو پرس میکند تا مانع بازسازی دفاع حریف شود. عقابها اگر چه قدرت بدنی خوبی دارند اما دارای سرعت تیمی و قدرت انتقال بالایی نیستند. ضمن اینکه در کوران بازی خلاقیت و هوش بالایی در زمین از خود نشان نمیدهند. سرعتیترین و خطرناکترین بازیکنشان ویکتور موسس(۱۱) است. دو دفاع وسط شان در کار بازسازی ضعیف و توپ اول را معمولا به اوبی میکل یا اونازی میرسانند سازماندهی حملات بوسیله دو وینگر کناری موسس و موسی (۷) است.

  ویکتور موسس؛ او قلب تپنده عقابهاست
  اگر بگوئیم شصت درصد قدرت نیجریه به ویکتور موسس خلاصه میشود دروغ نگفته ایم . اولویت اول کروش باید خفه کردن موسس باشد. حتی اگر بیکزاده به شرایط بازی میرسید، پولادی اگر آمادگی بالایی داشته باشد گزینه مناسبتری است. اینکه قدرت نیجریه در بالهایشان خلاصه میشود کیروش را به تصمیمی رسانده که ضمن استفاده از دو مدافع صرف کناری جلوی آنها هم از دو هافبک مدافع استفاده کند تا کناره های زمین را ببندد (کاپلو هم در این جام از یوری ژیرکف مدافع چپ سابق چلسی در بال چپ استفاده میکند. علت اصلی کاپلو به دلیل سانتر های فوق العاده این بازیکن است.یک سانتر دقیق و فنی حتی در رده اول فوتبال جهان هم گوهری کیمیا است) موسس در بازی از چپ به راست تغییر مکان میدهد و با رفتن به میانه زمین و کشاندن مدافع کناری با خودش سعی در ایجاد فضای خالی در دفاع حریف میکند.

  موسس در زمان استارت مرتب پا عوض میکند و مدافع مقابلش باید از چرخش های سریع و لول بدنی کافی بهره مند باشد. ضمن اینکه موسس ودیگر عناصر تهاجمی نیجریه در باکس پنالتی استادانه خودشان را زمین میزنند . سه پنالتی دوره انتخابی و پنالتی بازی امریکا از همین راه بدست آمده. پنالتی ها را هم خود موسس با خونسردی و نگاه به چشمان و حرکت دروازه بان در زاویه پایین راست یا چپ متمایل به وسط دروازه میزند.

  امبروسه؛ او پژمان منتظریِ نیجریه است!
  دفاع راست پشت موسس یعنی امبروسه(۵) یک بازیکن با پست اصلی دفاع میانی است که کشی از او در دفاع راست استفاده میکند. امبروسه بهمراه اوبابونا و اوچهبو از بهترین سرزنهای نیجریه در ضربات ایستگاهی هستند در زمان حملات حریف، کشی، موسس را در دایره زمین نگاه میدارد تا از او در ضدحملات سریع استفاده برد. دو مدافع میانی نیجریه اومرو (۲۲) و اوبابونا (۱۴) با ۲۰ و ۲۳ سال سن احتمالا جوانترین زوج میانی جام را تشکیل میدهند. اوبابونا دفاع خونسرد و بازیخوان و اومرو هم یک دفاع قدرتی است اما ضعف این دو دفاع در عدم پختگی کامل، ناهماهنگی با دو مدافع کنار، آفسایدگیری و سرعت پایین در پاسهای پشت دفاع و توپهای عمقی است و به تیم حریف اجازه شوتزنی از خارج باکس را هم میدهند. استفاده از ضدحملات و عناصر سرعتی مانند علیرضا جهانبخش حتی در بخشی از بازی برای مغلوب کردن این دفاع کند و ناهماهنگ میتواند جفت شش کیروش باشد.
  نقطه ضعف پیدا شد؛ دفاع چپ
  اما پاشنه آشیل نیجریه در دفاع چپ قرار دارد (گویا این ضعف بسیاری از تیم های جام است) در بازی با یونان پس از آسیبدیدگی الدرسون ستاره خط دفاع و بازیکن موناکو، کشی، امبروسه را از دفاع چپ به راست برد و کیونل(۱۲) را در دفاع راست امتحان کرد که نتیجه رضایت بخش نبود. در بازی با امریکا اوشانیوا(۱۳) بازیکنی که در لیگ اسرائیل بازی میکند را در دفاع چپ قرار داد اما ضعیف کار کرد. در هایلایت بازی امریکا گل اول امریکا ثانیه ۲۷ نشان میدهد چگونه هر چهار مدافع نیجریه با هم مغلوب میشوند ابتدا اوشانیو یک برابر یک مغلوب میشود و جا میماند. یک مدافع میانی به استقبال بازیکن صاحب توپ میرود اما ناکام میماند. دفاع وسط دیگر همراه دفاع راست درک درستی از فضا نداشته، به اصطلاح فضا را گم میکنند و در مقابل عمل حریف سرعت عکسالعمل پائینی نشان میدهند و از بازی خارج میشوند ( از زاویه بالا ثانیه ۴۸ و ۵۰ ) حرکت بعد در زمان ۱:۲۱ فضای خالی بین اوشانیو و دفاع میانی طرز استقرار سازمان دفاعی و آشفتگی در عمل و در آخر کلیپ نحوه پنالتی گرفتن موسس و چگونگی نواختن ضربه.
  کشی بعد از آسیب دیدگی الدرسون، اوزونی(۳) که در اردوی آخر تیم حضور داشت را دعوت کرد. اوزونی با قد کوتاه ۱.۶۸ سانتی بازیکن تکنیکی و دریبلری قهار که پست سازمانی اش وینگر چپ است. اوزونی روز پنجشنبه به اردوی تیم در برزیل پیوست. برخی محافل فوتبال میگویند به علت ضعف نیجریه در دفاع چپ و اینکه اوزونی یک چپ پای کلاسیک، تکنیکی و خلاق است و به تیم در فاز حمله خیلی کمک میکند، احتمال حضور او در زمین مسابقه میرود. تعدادی دیگر بازی دادن اوزونی را در فاز دفاعی فرو کردن چاقوی داغ در کره نباتی میدانند. به هر حال دست کشی در دفاع چپ بسته است. چه اوزونی بازی کند و چه اوشانیو، کیروش میتواند برنامهریزی خوبی برای این ضعف آنها داشته باشد. شاید همین آنالیز دفاع نیجریه، کیروش را به صرافت انداخته که نه تاکتیک صرف دفاع که با حمله به این دفاع کرهای راحتتر از آنچه که تصور میشود میتواند به گل برسد.

  انیاما؛ دروازهبانِ دست به دعا
  در پشت این دفاع نه چندان مطمئن یک دروازه بان خونسرد بنام انیاما (۱) قرار گرفته. فارغ التحصیل رشته بیوشیمی با خروج های خوب، واکنش های تک به تک و رفلکس های مناسب قرار است ضعف خط دفاع جوان را پوشش دهد ضمن اینکه بعضن مثل بازی امریکا گلهای بدی را دریافت می کند. کشی به او لقب مومن را داده زیرا قبل از بازی، تمرین و یا حتی غذا خوردن تیم را دعوت به دعا میکند. استفاده دیگر کی روش از این دفاع می تواند ضربات ایستگاهی و کرنرها ی هدفمند باشد. در این ضربات دفاع نیجریه با بازیکن یار گیری شده بسرعت حرکت نمیکند. و دروازه بان هم گلر فوق العاده ایی در جمع کردن این توپ ها نیست.
  هافبکهای دفاعی
  در میانه میدان دو همشهری از شهر Jos -اوبی میکل و اونازی - بازی میکنند اونازی، هم جور اوبی میکل را میکشد و هم باید نق و نوق هایش را تحمل کند. اونازی(۱۷) بعنوان یک هافبک انرژیک و باکس تو باکس ضمن توپگیری و تخریب بازی حریف فضای اوبی میکل را هم پوشش میدهد. اوبی میکل(۱۰) طراح و ریتم دهنده تیم محسوب میشود وظیفه ایی که با فقر بازیکن مهندس در تیم سنگینتر از توانایی های اوبی میکل نشان میدهد. مشکل دیگر اوبی میکل توان تنفسی پایینش برخلاف دیگر بازیکنان آفریقایی است که او را تبدیل به بازیکن شصت دقیقهای کرده. در چلسی هم کمتر بعنوان بازیکن ثابت به میدان رفته و یا اینکه تعویض میشد. ضمن اینکه در چلسی وظایف ساده تری بعهده دارد. به دلیل وظایف سنگینتر در تیم و نقیضه تنفس، اوبی در زمین کمتر می دود و سعی دارد با استفاده از فکرش مختصر و مفید خودش را در نقاط کلیدی زمین ظاهر سازد.

  پست شماره ۱۰؛ یک سازهی نامطمئن
  در قسمت جلو بیشترین انتقاد به پست ده تیم یعنی پیتر اودموینگی، سازه (۸) وارد شده که خصوصیات یک بازیکن پلی میکر را ندارد. برخی از رسانه های نیجریه با انتقاد از اصرار کشی در استفاده از ۴-۲-۳-۱ در حالی که بازیکن مناسب این پست را ندارد، پیشنهاد ۴-۳-۳ را میدهند. البته بازیکن پست ده کشی بیشتر یک مهاجم سایه یا مهاجم دوم است تا ۱۰ کلاسیک. سازه قابلیت بازی در بال را هم دارد و شاید در برابر ایران به آنجا منتقل شود. تنها بازیکن دیگری که کشی در این پست استفاده کرده، مایکل اوچه بو(۲۰) ۱۹۴ سانتی بوده که فصل گذشته را بیشتر روی نیمکت سرکل بروژ سپری کرده.، احتمال حضور او در برابر ایران میرود.

  مهاجم هذف؛ مراقب تنههای امنیکه باشید
  مهاجم هدف تیم هم امنیکه (۹) است بازیکن فوق العاده قدرتی که سعی میکند با استفاده از فیزیک بدنش و تنه های سفت و سختی که میزند دفاع حریف را مغلوب کند. امنیکه ضربات ناگهانی خوبی در باکس و بیرون باکس به توپ میزند. او و اونازی بهترین شوت زن های نیجریه هم هستند. امنیکه در حدود سه ماه است که در شش بازی فنرباغچه و دو دیدار ملی نتوانسته گلی را بثمر برساند و این در کیفیت کارش مقداری تاثیر گذاشته. کشی اگر شصت دقیقه با او به نتیجه نرسد احتمالا شولا آموبی(۲۳) یا اوچه نووفر(۱۹) را بجایش وارد زمین میکند. در بال چپ احمد موسی (۷) بازی میکند که مرتب جایش را با موسس عوض میکند. بازیکنی با سرعت مناسب ، دوندگی زیاد و کمک در کارهای دفاعی. نیجریه ایی ها با توان بدنی بالا ، محکم اما غیر خشن بازی میکنند. ایران بجای بردن بازی بسمت یک بازی فیزیکی باید با دواندن توپ از فشار فیزیکی آنها فرار کند. هوش بچه های ما در جریان بازی از آنها بالاتر است. عقابها با پیش زمینه برد وارد میدان میشوند. هر چه از دقایق بازی بگذرد و این مراد حاصل نشود تمرکز آنها بخصوص در بخش دفاعی بیشتر از دست میرود. ایران باید روباهگونه مترصد استفاده از اشتباهات آنها باشد و خود کم اشتباه کند. اشتباهاتی که نیجریهایها زیاد از خود نشان میدهند مثل توپی که قوچاننژاد از دفاع کرهای گرفت. برگ برنده ایران استفاده از اشتباهات حریف است و نه دیکته کردن بازی بر آنها که این امر محتملا میسر نخواهد بود.  خداحافظ 24 ابدی


 2. 4 کاربر مقابل از oscar عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  AliReza (13th June 2014), Ramin (13th June 2014), RUDMEHR K (13th June 2014), Vampires (13th June 2014)

 3. #2


  محل سکونت
  اصفهان
  نام واقعی
  shadi
  استاتوس
  همه تو قدره مطلق ها اسیریم بیاین از حده دل مشتق بگیریم
  شغل و حرفه
  شاعر... :دی
  تیم های محبوب خارجی
  Arsenal | France
  نوشته ها
  2,048
  تشکر
  7,129
  تشکر شده 5,139 بار در 1,705 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 56 تاپیک
  چقد زیاد بود!
  تموم نمیشد

  در کناره همه ی اینا نیجریه ای ها یه مزیته دیگه هم دارن!
  قدرت بدنی بالا و فیزیک خوب!
  امیدوارم تمرینای بچه های ما به گونه ای بوده باشه که تو بازیه اول تحلیل نرن!

 4. 3 کاربر مقابل از Vampires عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  AliReza (13th June 2014), oscar (13th June 2014), Ramin (13th June 2014)

 5. #3


  محل سکونت
  s fun
  نام واقعی
  محمدرضا
  استاتوس
  پرسپولیس یعنی زندگی
  شغل و حرفه
  دیوونه ی پرسپولیس
  بازیکن محبوب
  ali karimi
  تیم های محبوب خارجی
  Chelsea | NetherLand
  نوشته ها
  2,882
  تشکر
  9,423
  تشکر شده 13,208 بار در 2,574 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 68 تاپیک
  به نظرمن تورقیبامون بوسنی ازهمه قوی تره!بعدش آرژانتین،بعدنیجریه!
  تموم سرنوشت ماتواین جام به بازی اول بستگی داره!اگه به نیجریه ببازیم،دیگه کارمون تمومه!  خداحافظ 24 ابدی


 6. 2 کاربر مقابل از oscar عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  AliReza (13th June 2014), Vampires (13th June 2014)

 7. #4


  محل سکونت
  ...
  نام واقعی
  مـــحـــMـــد Rـــضـــا
  استاتوس
  ...::|||Just Real & Perspolis|||::...
  شغل و حرفه
  ....
  بازیکن محبوب
  ali daei
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | Spain
  نوشته ها
  8,844
  تشکر
  8,999
  تشکر شده 19,299 بار در 5,901 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 62 تاپیک
  پست هاتون رو توی تاپیک ها بزارین !!

  بسته شد !


  Say something new

  I have nothing left
  I can't face the dark without you
  There's nothing left to lose
  The fighting never ends
  I can't face the dark without you

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا