محصص: حرف زدن درباره قرارداد کیروش وقت تلف کردن است/ کدام مربی ایرانی سبک ایجاد کرده؟

میگوید اکنون حرف زدن درباره مبلغ قرارداد کیروش و پرداختن به حاشیهها "وقت تلف کردن " است. مرتضی محصص معتقد است که باید از دستاوردهای جام جهانی بهره ببریم. او تاکید میکند که باید از اکنون به فکر آینده باشیم.
مرتضی محصص، کارشناس فوتبال ایران در گفتوگو با ایسنا درباره جام جهانی و نکات آموزشی آن، تیم ملی، کارلوس کیروش و ... صحبت کرد. مشروح صحبتهای او را در ادامه میخوانید:
* جام بیستم را تا اینجا چطور دیدهاید؟
- تیمهایی در این جام بودند که خوب بازی کردند و از خود اثر به جا گذاشتند و برخی تیمهای بزرگ و اسم و رسم دار هم بودند که خوب فوتبال بازی نکردند و حذف شدند. تیمهایی مثل مکزیک، کلمبیا، شیلی، الجزایر و کاستاریکا صاحب سبک بودند. شاید شیلی و کلمبیا تا حدودی صاحب اسم باشند اما سایر آنها تیمهایی هستند که کمتر کسی فکر میکرد در جام جهانی تاثیر داشته باشند. در بازی هلند و کاستاریکا، بازی خوب را کاستاریکا پیاده کرد. آنها روی برنامه و تواناییشان مقابل هلند قرار گرفتند. این تیم در سختترین گروه جام جهانی قرار داشت.
* برخی میگویند که سبک بازی کاستاریکا بیش از حد دفاعی بوده است. شما با این گزاره موافقید؟
- متاسفانه برخی چنین سبکی را بد می دانند، در حالی که من معتقدم پینتو یکی از برنامهدارترین مربیان جام بود. سیستم بازی کاستاریکا بر پایه حضور پر تعداد در میانه میدان و حضور تک مهاجم شکل گرفته بود. این تیم با یک دفاع آخر کار میکرد و از دروازهبان خیلی خوبی به نام "ناواس" سود میبرد.
* به نظر میرسد که جام بیستم نکات آموزشی زیادی داشته باشد.
- قطعا همین طور است! باید از این جام بهترین استفاده را ببریم و به جای تشکیل دادگاه درباره عملکرد تیم ملی ایران و کارلوس کیروش و قرارداد او نکات آموزشی جام را استخراج کنیم. همین حالا، "زاکرونی" دیگر در ژاپن نیست و ژاپنیها به دنبال ثبت قرارداد مربی جدید مکزیکی هستند. آیا در ژاپن هم برای انتخاب سرمربی از مردم نظرخواهی میکنند؟ این طور نیست. آنها به فکر ساختن آیندهشان هستند و از گذشته درس میگیرند.
* ولی در ایران هنوز بحث تمدید قرارداد کیروش و مبلغ آن حرف اصلی خیلیهاست.
- این حرفها فقط وقت تلف کردن است. در نهایت انتخاب سرمربی تصمیمی است که فدراسیون فوتبال باید بگیرد و نباید این مساله را به رای مردم بگذاریم. فدراسیون فوتبال مانند تمام فدراسیونهای ورزشی مسئولیتی را قبول کرده و خودش هم تصمیم میگیرد. مساله مهم این است که جام بیستم نسبت به جامهای قبل خیلی خوب بوده است.
* نظر شخص شما درباره کارلوس کیروش چیست؟
- در دنیا ایشان را به عنوان استاد کار دفاعی میشناسند و میگویند که در این زمینه نابغه است. برای توضیح این مساله هم منچستریونایتد را مثال میزنند که بعد از رفتن کیروش چه روزگاری پیدا کرد. ما نمیتوانیم راجع به اعتبار او نظر بدهیم، چون نه من و نه خیلی های دیگر حتی نزدیک به سطح کیروش کار نکرده ایم! او سرمربی رئال مادرید و مربی منچستریونایتد بوده، چندین بار جام جهانی زیر 20 سال را فتح کرده و در جامهای جهانی مختلف حضور داشته است.
* آیا کیروش توانسته بر فوتبال ایران تاثیری بگذارد؟
- مربیان بزرگی در ایران کار کردهاند. ایویچ – مربی خوبی بود که صفایی فراهانی او را آورد و توانست روی فوتبال ما اثر بگذارد اما کیروش با اردوی آماده سازی به مراتب کوتاهتر کاری کرد که تیم ملی ما آبرومندانه در جام جهانی بازی کند.
* ولی برخی از کارشناسان از نتیجه تیم ملی به شدت انتقاد میکنند.
- میگویند که تیم ملی در گروهش چهارم شده! مگر ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و انگلیس در گروهشان چندم شدند؟ این حرفها هیچ کمکی به فوتبال ما نمیکند. اکنون باید به فکر آینده باشیم. اگر کیروش بماند که هیچ وگرنه باید ببینم چه کسی را جانشین او میکنیم. آیا در داخل مربی با تجارب بینالمللی کیروش داریم؟ اگر نداریم باید به سراغ گزینه خارجی برویم و از صفر شروع کنیم. البته ایرادی ندارد چون کیروش آخرین امید فوتبال ما نیست، بلکه باید هر چه سریعتر به فکر آینده باشیم.
* از جام بیستم گفتید و این که نکات ارزشمندی داشته است، کمی در این باره صحبت کنید.
- یکی از بزرگترین دستاوردهای جام 2014 که کمتر دربارهاش صحبت شده استفاده از دفاع سه نفره است. حتی تیمی مثل ایتالیا برابر اورگوئه مجبور شد که از این شیوه استفاده کند. تیمهایی مثل مکزیک و کاستاریکا نیز با همین سبک بازی کردند. متاسفانه این روزها کمتر درباره مسائل فنی جام جهانی صحبت میشود. در عوض حرفهایی می زنند که ارزشی برای فوتبال ما ندارد. باید مردم را نسبت به فوتبال خوب، متوسط و بد آگاه کنیم.
* دقیقا مشکل همین جاست که به جای پرداختن به مباحث فنی، برخی از کارشناسان از این انتقاد میکنند که چرا مثلا کیروش شخصا برای تیم ملی اردو و حریف تدارکاتی پیدا میکرد!
- چه کیروش به دنبال این کار میرفت و چه فدراسیون یا سرپرست تیم، در نهایت سرمربی باید تصمیم میگرفت که با چه تیمی بازی کند و کجا اردو بزند. هر کمیتهای در فدراسیون وجود داشته باشد در نهایت نظر سرمربی اهمیت دارد، کمیته که نمیتواند برای سرمربی تصمیم بگیرد!
* در مجموع عملکرد کیروش را در ایران چطور ارزیابی میکنید؟
- نمیخواهم به مربیان داخلی بیاحترامی کنم اما کیروش فوتبال ما را صاحب یک سبک دفاعی خوب کرد و به آن نظم داد. کدام مربی ما میگوید که برای فوتبال ایران سبک ایجاد کرده است؟ بگوید تا ما هم یاد بگیریم! سبک بازی با سیستم فرق دارد. سیستم یک عدد است که تغییر میکند و مثلا 2-4-4 یا 3-3-4 میشود، ولی سبک قرار نیست که تغییر کند. ایجاد سبک وقت میبرد و طی چند هفته نمیشود سبک ایجاد کرد.
* سبک بازی ایران در جام جهانی آن طور که باید و شاید جواب داد؟
- برای پاسخ به این سوال میتوانم یک سوال مطرح کنم. کدام یک از سه حریف ما در گروه مقدماتی از ما ضعیفتر بودند؟ هیچ کدام. هر سه حریف از ما قویتر بودند و ما مجبور بودیم که از روش دفاع و ضد حمله استفاده کنیم. این مساله درایت سرمربی را نشان میدهد که توانسته بازیکنانش را متقاعد کند تا این سبک را بازی کنند. البته نقاط ضعفی هم داشتیم.
* رویکردتان برای آینده چطور باید باشد؟
- از همین امروز باید به فکر چهار سال بعد باشیم. بعد از جام های قبل کمیته ای تشکیل شد تا دلایل شکست را بررسی کند؛ این کار چه کمکی به فوتبال مان کرد؟ اکنون نیز همین است و کمیتهای دنبال علت شکست میگردد! آنها عینک بدبینی به چشم زدهاند. تیم امیدمان دارای سرمایه گرانبهایی است و بازیکنهای فوقالعادهای دارد که باید در بازیهای آسیایی و بعد مقدماتی المپیک حضور پیدا کنند. بزرگسالانمان هم جام ملتهای آسیا را در پیش دارند. اگر مدام به این فکر باشیم که چرا کیروش مربی ما بود و چرا دفاعی بازی کردیم و او باید بماند یا برود، به جایی نمی رسیم. در 40 کشور آسیایی تدریس کردهام و ندیدم که حتی در استرالیا، ژاپن، کره جنوبی یا چین مرتب درباره قرارداد سرمربی صحبت کنند. این کار وقت تلف کردن است.
* آیا تیم ملی با همین سبک میتواند در جام ملتهای آسیا موفق شود؟
- اول باید بدانیم که سرمربی تیم ملی چه کسی است. اگر مربی جدید بیاید، حق دارد که سبک بازی تیم ملی را به دلخواه خود تغییر دهد. اما اگر کیروش بماند، سبک "دفاع منسجم و ضد حمله" برای فوتبال ما خوب است. فراموش نکنیم که در جام ملتها با بحرین، امارات و قطر همگروه هستیم که هر سه از نظر فوتبال با ما قابل مقایسه نیستند. بزرگترین دشمن و حریف ما در آن مسابقات این است که بدون آمادگی در آن شرکت کنیم. اگر کیروش بماند، سبک دفاع منسجم – که مکزیک و کاستاریکا از آن استفاده کردند و نتیجه گرفتند – سبک خوبی است. نباید از برنامهریزی غافل شویم، باید صاحب سبک در طول بازی باشیم و فراموش نکنیم که همین سبک برای ما احترام کسب کرد.
* به عملکرد تیم ملی در برزیل نمره قبولی میدهید؟
- دو سبک در فوتبال دنیا مطرح است. یا آنقدر قوی هستید که با حفظ توپ، بازی را به حریف تحمیل میکنید یا از حریف ضعیفترید و دفاع میکنید تا از اشتباه حریف بهره ببرید و ضد حمله ترتیب دهید. هر دو سبک به ابزار نیاز دارد. ما در سه بازی جام جهانی سبک را تغییر ندادیم. برابر بوسنی و هرزگوین علاوه بر این که دوندگی مفید نداشتیم، از نظر ذهنی خسته بودیم. اما در دو بازی برابر نیجریه و آرژانتین نمره قبولی گرفتیم و شانس پیروزی در هر دو بازی را داشتیم. بازتاب عملکرد خوب ما در همه جای دنیا مشهود بود.