سال 2006 دولت وقت این سیاست را داشت توقعات را بالا ببرد برای اینکه تغییر و تحول در فدراسیون فوتبال بوجود آورد، اما این دولت کمتر به احساسات تکیه می کند و بیشتر کارهای منطقی را انجام می دهد و سعی دارد انتظارات را واقعی کند
آی اسپورت- هومن افاضلی بیانیه کانون مربیان، صحبت های مجید جلالی و کار رسانه ها را در این برهه زمانی احساسی می داند و حرفش این است عکس العمل های فعلی مقطعی است. او در گفت و گو با "آی اسپورت" می گوید: چند ماه پیش هم گفته بودم اگر یک امیتاز بگیریم، جام جهانی خوبی خواهیم داشت و در حال حاضر نیز می گویم نتایج قابل قبول بوده است.
عملکرد تیم ملی در این جام جهانی فرقی با سه دوره دیگر نداشت؟
خودمان را نباید گول بزنیم چون اندازه فوتبال ما مشخص است؛ ما چهار بار در جام های جهانی شرکت کرده ایم که سه دوره آن را یک امتیاز گرفیتم و یک سری دیگر که سه امتیاز کسب کردیم برحسب یک اتفاق و استثناء بود.وقتی راجع به مسئله ای قضاوت می کنیم، باید روند را ببینیم. زمانی که فقط یکبار چیزی اتفاق می افتد آن مسئله می تواند استثناء باشد، ضمن اینکه در چهار دوره حضور در جام جهانی فقط از یک بازی امتیاز کامل را گرفتیم و همه این ها به ما می گوید اندازه فوتبال ما همین است که تا به حال دیدیم.
یعنی تفاوتی با ادوار گذشته نمی بینید؟
چرا، فقط تفاوتش در این است که سال 2006 تک امتیاز را بازی آخر به دست آوردیم درصورتی که اگر می خواستیم میشد سه امتیاز را از آنگولا بگیریم؛ ولی وقتی این دوره امتیاز را اول کار کسب کردیم، فقط باعث شد مردم از لحاظ روانی آرام تر باشند اما به لحاظ فنی با جام جهانی های گذشته تفاوت چندانی نداشتیم و این مسئله نیز ارتباطی با مربیان تیم ملی ندارد. چیزی است که ما در فوتبال خودمان و ایران میکاریم و به همان اندازه برداشت می کنیم و هرکس هم مربی ایران شود خیلی فرق نمی کند.
ولی با این حال مردم از بازی ها راضی بودند و این دوره را متفاوت تر از همیشه می دانند...
این به سیاست های دولت بر می گردد؛ در سال 2006 دولت وقت این سیاست را داشت که توقعات را بالا ببرد برای اینکه تغییر و تحول در فدراسیون فوتبال بوجود آورد، اما این دولت کمتر به احساسات تکیه می کند و بیشتر کارهای منطقی را انجام می دهد و سعی دارد انتظارات را واقعی کند. برای همین است که در این دوره رسانه ها انتظاراتی که بود را همراهی کردند و با وزارت ورزش جریانی به راه انداختند که انتظارات را پایین بیاورند. درحالی که قبل از جام جهانی همه فکر می کردند اتفاقات بدی در راه است ولی پایین آوردن انتظارات باعث شد برخلاف دوره قبل نتایج تیم ملی بهتر باشد. ما باید از جام های جهانی برای بالا بردن فوتبالمان استفاده کنیم، نه اینکه سر فوتبال کشور بزنیم.
از نتایج گرفته شده راضی بودید؟
چیزی که انتظار داشتم را دیدم. می دانستم که یک امتیاز می گیریم، می دانستم که نمی توانیم به تیم های حریف فشار وارد کنیم و همین اتفاقات هم رخ داد. فوتبالی که توقع داشتم دیدم و معنی آن این است که تیم ملی درست سازماندهی شده بود. با فوتبالی که ما داریم نمی توانیم شکل دیگری بازی کنیم. این نتایج نه برای من سورپریز شد که اتفاق عجیب و غریبی بیافتد، نه اینکه نا امید شدم. آن چیزی که فکر می کردم شد.
نظری راجع به بیانیه کانون مربیان دارید؟
فشاری که رسانه ها برای تمدید قرارداد کی روش می آورند و کاری که کانون مربیان انجام می دهد، عکس العملی احساسی است و این ها در تفکر حرفه ای و منطقی هیچ جایی ندارد.هردوی این ها اشتباه است. کانون مربیان واکنشی احساسی در مقابل جریانی که رسانه ها برای حمایت از آقای کی روش انجام می دهند نشان داد و باز هم می گویم کار رسانه ها و کانون مربیان درست نیست.
چطور باید برای ماندن کی روش تصمیم گرفته شود؟
اینکه آقای کی روش می ماند یا خیر اصلا نباید تصمیمی احساسی و از روی عواطف باشد بلکه باید واقعیات را ببیینم و باید یک گروه تخصصی این مسئله را دنبال کند که در فدراسیون فوتبال وجود دارد. پس از آن هم طوری نیست که بگوییم این مربی برای تمدید قرارداد خوب است یا خیر. در دنیای امروز همه چیز پَکِیجی است. باید ببینیم شرایط، نقاط مثبت و منفی و هزینه ای که برای آقای کی روش می شود همه این موارد با هم ارزش آن را دارد که ما دوباره با آن کار کنیم یا نه. همان طوری که خود آقای کی روش باید بررسی کند.
اما هرکار کنیم مردم می خواهند کی روش بماند...
شما دید که ایشان در تلویزیون چقدر راحت و حرفه ای راجع به این مسئله صحبت کرد و گفت"باید فکرهایم را بکنم، در بازار هستم و اگر پیشنهاد بهتری هم داشته باشم برای آن فکر می کنم" بنابراین ما نیز باید مثل آقای کی روش فکر کنیم. اینکه به فدراسیون و وزارت ورزش فشار وارد کنیم، نادرست است و ما باید پکیج را ببینیم و ارزیابی کنیم که این پکیج چقدر است و مشابه آن چطور می باشد.
این پکیج که می گویید چیست؟
یعنی آقای کی روش با نقاط برجسته ای که به عنوان مربی دارد، کارهایی که برای فوتبال ما کرده است، آسیب هایی که وارد کرده، اشتباهاتی که داشته، مربیانی که با خود آورده و فدراسیون بابت این ها هزینه کرده است و امکاناتی که برای زندگی می خواهد. ما باید مشابه این پکیج در مارکت های بین المللی را ارزیابی کنیم و ببنیم در این سطح چقدر است و اینکه این شکل مربیان چقدر می توانند به فوتبال ما کمک کنند در نظر داشته باشیم و بعد یک تصمیم منطقی بگیریم.
در کل با ماندن کی روش موافقید؟
چون عضو کمیته فنی فدراسیون هستم، نظر شخصی ام را نمی گویم و این چیزی است که باید برای آن فکر کرد. در حال حاضر نیز فدراسیون پیشنهادش را به آقای کی روش داده و توپ در زمین ایشان است و فعلا خودشتصمیم می گیرد که بماند یا برود.
با توجه به اینکه شما در فدراسیون هستید و بیشتر از همه خبر دارید، آیا درست است که گفته می شود تنها دغدغه کی روش مالی است و مسائل تیمی و امکانات نیست؟
دغدغه ایشان مجموعه ای از همه ی این موارد است؛ هم دغدغه مالی دارد و هم امکاناتی است که برای موفقیتش می خواهد. فقط زمین، توپ و بازیکن نیست؛ دستیارها و نوع زندگی در ایران را هم به چیزهایی که گفتم اضافه کنید؛ آقای کی روش یک انسان حرفه ای است و راجع به پیکجش فکر می کند.
صحبت های مایلی کهن را تایید می کنید؟
خودشان باید جواب دهند و من نظری ندارم.
حرف های مجید جلالی چطور؟
در صحبت هایم گفتم. آقای جلالی در تلویزیون گفتند چون تحت فشار بودم و اس ام اس هایی که شد، آن صحبت ها را زدم و ایشان مجبور شد عکس العمل احساسی نشان دهد.
یعنی تصمیم جلالی را احساسی می دانید؟
بله فکر می کنم یک مقدار احساسی بود؛ چون خودشان گفتند منظور من این حرف ها که گفته شد نبود.
چرا کار رسانه را در کنار بیانیه کانون مربیان گذاشتید؟
کاری که خبرنگاران می کنند احساسی است. هشت سال پیش در جام جهانی 2006 همه آمدند مربی وقت تیم ملی را کوبیدند و آن هم احساسی بود. میدانید چرا؟ چون سال گذشته در همین موقع آقای فردوسی پور نظر سنجی گذاشت و همه گفتند برانکو بهترین مربی خارجی تیم ایران بوده است، چون در این نظرسنجی احساس وجود نداشت و زمان زیادی از حضور ایشان گذشته بود. ممکن است سه سال دیگر نظر مردم با آقای کی روش نباشد. باید یاد بگیریم هیجانات و تصمیمات دو چیز متفاوت است و باید به دور از همه این ها با منطق صحبت کنیم. در جوی که الان وجود دارد منطق نمی بینم و فقط احساس می بینم.
کی روش بماند می تواند در جام ملت ها نتیجه بگیرد؟
هیچ تضمینی برای نتیجه گرفتن کی روش نیست، چون فوتبال غیر قابل پیش بینی است و هیچ کس نمی تواند بگوید آقای کی روش بماند پیروز می شویم. شاید آقای کی روش مربی تیم بماند و ما نتوانیم نتیجه بگیریم.
یادمان هم باشد در این جام جهانیطوری به زمین مسابقه رفتیم که شانس برد حریف بیشتر از ما بود و به این سبک توانستیم این نتایج را بگیریم ولی در جام ملت ها چنین نیست و نمی توانیم با شیوه بازی های جام جهانی در جام ملت های آسیا موفق شویم.
منظورتان این است که نباید دفاعی بازی کرد؟
بله؛ ما باید همه بازی ها را مثل بازی با بوسنی که برای برد به میدان رفتیم برویم؛ بنابراین هیچ تضمینی نیست که آقای کی روش موفق شود ولی آقای کی روش امتیازی که دارد این است که سه سال و نیم با تیم ملی کار کرده و شناخت خیلی خوبی از ما و بازیکنان دارد. این یک برتری برای کی روش در مقابل دیگر مربیان خارجی که می خواهند از صفر شروع کنند محسوب می شود. کسی که می آید زمان می برد تا به این تیم آقای کی روش برسد.
وضعیت خودتان چطور است؟
با دو تیم لیگ برتری صحبت هایی انجام دادم که متاسفانه به توافق نرسیدیم و شرایطی که می خواستم پیش نیامد و درحال حاضر فقط به عنوان مدیر فنی در خدمت تیم ملی امید هستم.
ولی قبلا گفته بودید فقط به عنوان سرمربی به تیم ملی امید می آیم...
کار الان من ستادی است و طوری نیست که در زمین باشد؛ به عنوان مدیرفنی در تیم ملی هستم ولی اگر پیشنهاد مربی گری بگیرم قطعا می توانم از تیم ملی امید بروم.