سایت رسمی ویژه برنامه جام جهانی - سید جلال حسینی مدافع ملی پوش پرسپولیس آخرین بازیکن ایرانی است که راهی لیگ قطر می شود.
به گزارش بیست چهارده؛ پس از حضور پرشمار فوتبالیست های ایرانی در لیگ امارات طی یک دهه گذشته، اکنون به نظر می رسد قطر مقصد جدید بازیکنان ایرانی در سال های اخیر شده است. حضور فوتبالیست های ایرانی در قطر سابقه ای ۳۳ ساله دارد.
***
حضور فوتبالیست های ایرانی در لیگ قطر از اوایل دهه ۶۰ آغاز شد. عبدالرضا برزگری که به حسون معروف بود، در سال ۱۳۶۰ به تیم العربی قطر پیوست و اولین بازیکن ایرانی حاضر در لیگ قطر لقب گرفت. یک سال بعد همشهری او یعنی ابراهیم قاسمپور که در امارات بازی می کرد، به قطر آمد و پیراهن العربی را بر تن کرد. قاسمپور بیش از یک دهه از عمر فوتبالی اش را در قطر سپری کرد و در سال ۱۳۶۸ با السد قهرمان جام باشگاههای آسیا شد. او البته مدت کوتاهی را به لیگ مصر رفت و دوباره به قطر بازگشت. قاسمپور دو سال پایانی حضورش در قطر را نیز با تیم الریان سپری کرد.
***
از اواسط دهه ۶۰ حضور فوتبالیست های خارجی در امارات ممنوع شد و بازیکنان ایرانی نیز راهی فوتبال قطر شدند. بعد از بازیهای آسیایی ۱۹۸۶ و ماجرای استعفای ۱۴ ملی پوش، تعدادی از بازیکنان از حضور در رقابتهای داخلی و ملی محروم شدند و ترجیح دادند که دوران محرومیت شان را در قطر سپری کنند. عبدالعلی چنگیز، ناصر محمدخانی و حمید درخشان اولین گروه از لژیونرهایی بودند که در پاییز سال ۶۵ راهی قطر شدند. چنگیز ۴ سال در قطر و برای تیمهای الاهلی و العربی توپ زد و محمدخانی و درخشان نیز تا سال ۶۹ در تیم نادی القطر بازی کردند. درخشان بعد از یک دوره حضور کوتاه مدت در پرسپولیس دوباره در سال ۷۰ راهی قطر و این بار تیم السد شد. یک سال بعد محمد پنجعلی نیز به تیم الاتحاد پیوست که اکنون نام الغرافه بر خود گرفته است. در همین سال جعفر مختاری فر راهی العربی شد و حمید فرزام نیا مدافع استقلال نیز به الاتحاد رفت. برداران بیانی نیز به قطر رفتند و پیراهن تیم های الشمال و التعاون را بر تن کردند. امیر قلعه نوعی نیز دیگر لژیونر ایرانی در لیگ قطر بود که در اواسط سال ۶۶ به تیم السد پیوست و حدود دو سالی برای این تیم بازی کرد. مجید نامجو مطلق دیگر بازیکن استقلال نیز به تیم السد پیوست. مرحوم سیروس قایقران نیز در سال ۶۸ به الاتحاد پیوست و یک سالی در این تیم بازی کرد. فرشاد پیوس در سال ۶۸ به الاهلی قطر رفت و با ۹ گل اولین بازیکن خارجی شد که عنوان آقای گلی لیگ قطر را بدست آورد.
***
در اوایل دهه هفتاد موج جدید حضور بازیکنان ایرانی در قطر آغاز شد. مرتضی کرمانی مهاجم تیم پرسپولیس به الاتحاد پیوست و تبدیل به ستاره این تیم شد. محسن عاشوری دیگر بازیکن پرسپولیس در سال ۷۱ راهی الاتحاد شد و حشن شیرمحمدی نیز سال های ۷۱ و ۷۲ را با الاتحاد قطر سپری کرد. در سال ۷۵ علی دایی و افشین پیروانی بازیکنان پرسپولیس با قراردادهای ۸۰ و ۷۰ میلیونی به تیم السد قطر پیوستند و بازگشت پیش از موعد علی دایی از قطر زمینه ساز یکی از بزرگترین پرونده های حقوقی برای باشگاه پرسپولیس در فیفا شد که جریمه ۵۶۰ میلیونی آن از راه دیپلماتیک حل و فصل شد. مجتبی محرمی نیز در سال ۷۶ به تیم العربی پیوست، اما بازگشت بدون اجازه اش از قطر باعث شد تا فیفا او را مادام العمر از فعالیت های فوتبالی محروم کند!
***
از سال ۷۶ باشگاههای اماراتی دوباره اجازه یافتند تا بازیکن خارجی به خدمت بگیرند. بنابراین بسیاری از بازیکنان ایرانی طی سال های ۷۶ تا ۹۰ راهی فوتبال امارات شدند و کمتر به قطری ها روی خوش نشان دادند. اما در این میان چند بازیکن نیز در قطر توپ زدند. نادر محمدخانی مدافع تیم پرسپولیس در نیم فصل دوم ۷۸ به تیم القطر رفت و حدود ۴ ماهی در این تیم بازی کرد. کریم باقری در پاییز ۸۰ به عنوان گرانترین بازیکن تاریخ السد به این باشگاه پیوست و با این تیم در جام باشگاههای عربی قهرمان شد. خداداد عزیزی بعد از محرومیت ۶ ماهه که در لیگ برتر نصیبش شد، برای ۲ بازی جام حذفی با تیم العربی قطر قرارداد بست و البته تیمش در همان بازی اول حذف شد و خداداد هم پول کلانی برای چند دقیقه بازی در العربی به جیب زد! حسین کعبی در سال ۸۳ به السد رفت و زیر نظر بورا میلوتینوویچ بازی کرد. شماره پیراهن او در السد یک بود! هادی شکوری مدافع تیم پاس نیز در سال ۸۵ به تیم العربی قطر رفت و یک و نیم فصل در این تیم بازی کرد. اما حضور علی کریمی در قطر پس از دو فصل بازی در بایرن مونیخ نیز از خبرهای عجیب تابستان داغ ۸۶ بود. کریمی قرارداد گران قیمتی با باشگاه القطر بست و یک فصل را در این تیم توپ زد. او برای فصل دومش تیم السیلیه را انتخاب کرد، اما حسین هدایتی که در آن زمان رئیس هیات مدیره پرسپولیس بود، شخصاً راهی قطر شد و با پرداخت پول رضایتنامه اش او را به تهران و پرسپولیس آورد. دو سال بعد رحمان رضایی برای مدت کوتاهی در الاهلی توپ زد، هادی عقیلی دو فصل در تیم های العربی و القطر حضور داشت و محمدرضا خلعتبری و فرهاد مجیدی نیز پیراهن تیم الغرافه را بر تن کردند. فریدون زندی دو سال قبل به تیم الاهلی پیوست، در حالی که این تیم در دسته دوم قطر حضور داشت! مجتبی جباری و پژمان منتظری دو بازیکن سابق استقلال آخرین لژیونرهای ایران در فوتبال قطر هستند که اکنون سید جلال حسینی نیز به آنها می پیوندد.