در حال حاضر اختلاف پیشنهاد ما و صداوسیما 120 میلیارد تومان است!

علی کفاشیان – رییس فدراسیون فوتبال در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، درباره آخرین وضعیت کارلوس کیروش، اظهارنظر کرده است. این گفتگو را بخوانید.
بالاخره سرنوشت قرارداد کی روش به کجا رسید؟

ما در بیشتر مفاد قرارداد تفاهم داریم، اما چند نکته کوچک باقی مانده که از کیروش خواستیم نظرش درباره آنها را بگوید. او به ما گفت که برای انجام کاری باید به دوبی برود و از آنجایی که ویزایش تمام شده بود از ایران رفت، اما اگر در نهایت درخواستهای ما را بپذیرد برای امضا به ایران باز میگردد. ضمن این که کیروش گفته بود حتی اگر قرارداد را امضا کند باز هم باید برای انجام کارش از ایران برود و دوباره بازگردد.
شما بارها تاکید کرده اید که 99 درصد توافق حاصل شده است اما حالا رفتن کی روش از ایران اوضاع را طور دیگری نشان می دهد.
درست است. 99 درصد کار انجام شده، اما نمیدانم چرا این یک درصد باقی مانده مدام بزرگ میشود. گاهی اقلیت زورش از اکثریت بیشتر است!
چقدر احتمال دارد آن یک درصد هم نیز به توافق منجر شود؟
این دیگر به کیروش بستگی دارد که موارد درخواستی ما را بپذیرد. اگر این اتفاق بیافتد که همه چیز تمام میشود و او برای امضای قرارداد به ایران میآید.
آیا بحث بر سر حق فسخ این قرارداد را پیچیده کرده است؟
حق فسخ در قرارداد گنجانده شده و هر زمانی که فدراسیون بخواهد قرارداد را فسخ کند باید درصدی از مبلغ قرارداد و نه تمام آن را به کیروش پرداخت کند.
با توجه به نزدیک شدن به جام ملت ها، تا چه زمانی در انتظار کی روش خواهید ماند؟
فعلا برای جام ملتها وقت داریم و هیچ مشکلی نیست. مسابقات لیگ را نیز برای کیروش ضبط میکنیم و مارکار و همکارانش بازیها را زیر نظر دارند. برنامه اردوها نیز چیده شده و پیگیر هماهنگی با کشورهای دیگر برای بازیهای تدارکاتی نیز هستیم.
آیا برای حضور در تیم های پایه نیز با کی روش توافقی کرده اید؟
او قرار است به تیمهای امید و زیر 19 سال ایران نظارت فنی داشته باشد و با مربیان آنها همکاری کند. ما نمیتوانیم از یک مربی 10 کار بکشیم و بخواهیم که تیمهای پایه را نیز اداره کند. همین که کیروش بتواند کارهایی را که از او خواستهایم به خوبی انجام دهد کافی است.
گفته می شود به اصرار فدراسیون این بار کی روش حتما دستیار ایرانی خواهد داشت.
ابتدا صبر میکنیم که تکلیف خود کیروش مشخص شود و وقتی که قرارداد امضا شد آن وقت در مورد دستیارانش صحبت میکنیم. قرار است دستیار ایرانی کیروش با توافق طرفین انتخاب شود و فرد یا افراد برگزیده باید مورد تایید کیروش و فدراسیون فوتبال باشند.
ظاهرا کی روش وجود اختلاف نظر بین فدراسیون و وزارت ورزش را عامل نهایی نشدن قرارداد می داند.
فکر میکنم از مصاحبه هایی که در چند روز گذشته انجام شده چنین برداشتی صورت گرفته است. ما به کیروش گفتهایم که ثبت قرارداد با او کاملا در اختیار فدراسیون است.
در روزهای اخیر بعضی از گفتگوها جوی منفی علیه سرمربی تیم ملی راه انداخته اند. نظر شما در این باره چیست؟
همیشه این چیزها وجود داشته، ولی ما بر اساس مصوبات هیات رییسه فدراسیون کار را انجام میدهیم. اگر با کیروش قراردادی ببندیم باید چهار سال پاسخگویش باشیم. ممکن است دو سال بعد مجمع ما را برای ادامه کار در فدراسیون انتخاب نکند، بنابراین باید قرارداد را طوری منعقد کنیم که رییس بعدی به مشکل بر نخورد.
ظاهرا وزیر ورزش تاکید کرده هیچ پولی برای فرارداد کی روش به فدراسیون نمی دهد.
رسانهها باید صحبتهای وزیر را در این باره تفسیر کند. همچنین آنها باید درباره بودجه فدراسیون از وزیر بپرسند تا ما هم بدانیم که تکلیفمان چه میشود. ما نگران این مساله هستیم. ما دلواپسیم، چون هزینههای اداره فدراسیون فوتبال بسیار سنگین است. ما برای این که کاملا روی پای خود بایستیم مشکل زیادی داریم. ضمن این که صدا و سیما هم حق فوتبال را پرداخت نمیکند. برای این که بتوانیم در فوتبال سازندگی کنیم همه باید به ما کمک کنند.
از حق پخش حرف زدید، سرنوشت این موضوع بالاخره به کجا رسید؟
قصد ما این بود که از ورود دوربینهای صدا و سیما به مسابقات لیگ برتر جلوگیری کنیم، ولی به خاطر مصالح کشور و اظهار نظر وزارت کشور دو هفته دیگر این کار را به تعویق انداختیم. باید تکلیف این مساله تا آن زمان روشن شود وگرنه واقعا اجازه ورود دوربین ها را نمیدهیم. وقتی به باشگاههای پرطرفداری مثل استقلال و پرسپولیس پولی نمیدهند و آنها مجبورند با بدهیهای خود بسوزند و بسازند دیگر چه نیازی است که فوتبالمان حرفهای شود. ما بهتر است با این وضعیت به سمت فوتبال آماتور برویم و هر کسی خواست برای خودش بیاید و برود. صدا و سیما بیشترین بهرهبرداری را از فوتبال و تبلیغاتش میبرد. در حال حاضر اختلاف پیشنهاد ما و صداوسیما 120 میلیارد تومان است!
لحن صحبت های کی روش نشان می دهد او با ناراحتی ایران را ترک کرده است.

ایرادی ندارد، چون ما هم از رفتن او دلخوریم. طبق آخرین صحبتهایی که داشتیم متنی را آماده کردیم که آن را برای کیروش میفرستیم، اگر او این متن را تایید کرد و حاضر به امضای آن بود به ایران باز میگردد و کار را شروع میکنیم. او دیروز (پنجشنبه) با ما تماس گرفت و گفت که هم ویزایش تمام شده و هم در دوبی کاری دارد که باید برای انجامش برود. او سپس به پرتغال میرود، ولی اگر متنی را که با ایمیل برای او میفرستیم بپذیرد و برای امضای آن به ایران بیاید کار را شروع میکنیم.
آیا این تاخیر مشکلی در راه آماده سازی ایران برای جام ملت ها ایجاد نمی کند؟
برای تیم ملی هیچ نگرانی وجود ندارد. برنامه اردوها تا جام ملتها کاملا مشخص است و حتی اگر کیروش قرارداد جدید را امضا میکرد هم فعلا کاری برای انجام دادن نداشت و تنها شاید بازیهای لیگ را تماشا میکرد. به جز کیروش تا الان با هیچ مربی ایرانی و خارجی مذاکرهای نکرده ایم و فعلا تمام فکرمان این است که با کیروش به تفاهم برسیم و کار را با او ادامه دهیم.