تونی کروس در فصل نقل و انتقالات به رئال مادرید پیوست تا خط هافبک رئال مادرید قدرتمندتر از پیش شود. حال بحث این است که در ترافیک زیاد بازیکنان کهکشانی رئال مادرید، این بازیکن در کجای زمین کارآمدتر است.

آیا تونی کروس یک هافبک وسط است؟ پاسخ این است که بستگی دارد به اینکه تعریف شما از هافبک وسط چه باشد و همچنین به تیم مورد نظر بستگی دارد که چه شرایط و وضعیتی داشته باشد.

به دلیل توانایی بدنی و تکنیکی ،این بازیکن شاید برای جاهای دیگر مناسب تر باشد بخصوص اگر محل جدل ما صفت"دفاعی" باشد زیرا بین پستهای هافبک دفاعی و هافبک وسط تفاوت های اساسی وجود دارد.این بازیکن جوان که در تیم قهرمان آلمان در جام جهانی یکی از بهترین ها بود توسط گواردیولا چندین بار در میانه ی میدان بایرن بعنوان بازیکن توپ نگه دار که قدرت مالکیت بالایی در این قسمت از زمین دارد به کار گرفته شد و هر بار درصد موفقیتهای متفاوتی داشت.

کروس در این پست باید گاهی بعنوان تنها هافبک وسط این تیم عمل میکرد و لحظه ای بعد به بازیکنی تبدیل میشد که بازیکنان دیگر از جمله تیاگو را صاحب توپ میکرد و در هیچ یک از این دو حالت ثمربخشی کافی را نداشت. یک مثال بارز این مسئله میتواند بازی نیمه نهایی لیگ قهرمانان باشد که در بازی با رئال مادرید توسط گواردیولا در میانه ی میدان و کنار شواین اشتایگر به کار گرفته شد که اصلا موثر نبود و بوسیله ی بازیکنان رئال کاملا خنثی شد ، در حالی که در بازی قبل مقابل منچستریونایتد بعنوان هافبک دفاعی عملکرد بی نقصی داشت.
شاید بازی سال 2013 سوپرجام اروپا در پراگ بین بایرن مونیخ و چلسی به خوبی ویژگیهای این بازیکن 24 ساله ی 30 میلیون یورویی که در اوایل این بازی به عنوان هافبک میانی و توپ نگه دار انجام وظیفه میکرد را به خوبی مشخص کند. گواردیولا با گذشت نیم ساعت از بازی این بازیکن را کمی به جلوتر فرستاد و لام را مامور پشتیبانی از او کرد. از آن موقع به بعد بایرن ضدحمله های چلسی را خنثی کرد و توانست به شکل موثری بازی را در اختیار بگیرد.