ویژه/برای اولین بار در تاریخ اتومبیلرانی ایران/رالی بینالمللی در شیراز

  • ۱۳۹۳/۰۶/۱۳
  • ۰
  • ۰
وب سایت برنامه نود-خبرهای خوبی برای طرفداران رشته اتومبیلرانی در راه است.
به گزارش وب سایت برنامه نود از اول تا ششم مهرماه قرار است رالی بینالمللی شیراز برگزار شود. اولین رالی بینالمللی در تاریخ اتومبیلرانی کشور در شیراز و در یک پیست ۲۵۰ کیلومتری برگزار میشود که میتواند اتفاق بزرگی در ورزش ایران باشد. این رشته که در ایران پتانسیل بالایی دارد و البته جز اتومبیلرانی، موتورسواری هم در ایران طرفداران ویژهای دارد.

در ایران طرفداران فرمول وان هم زیاد هستند. این مسابقات ۱۹ بار در سال برگزار میشود و هر دو هفته یک بار کپی رایت مسابقات به فروش میرسد و حق پخش تلویزیونی گرانقیمتی دارد.بینندگان فرمول وان هر دو هفته یک بار حدود سه میلیارد و دویست میلیون نفر هستند، برابر با بینندگان جام جهانی فوتبال. ورزشگاههای فرمول وان در جهان هم مشهور هستند و چهار ورزشگاه ۴۵۰ هزار نفری دارند. حتی در فوتبال ورزشگاه ۲۰۰ هزار نفری ماراکانای برزیل وجود داشت که تعداد تماشاگران این ورزشگاه رویایی در برزیل به ۱۲۸ هزار نفر رسیده است. همه بلیتهای فرمول وان خریداری میشود و کار به بازار سیاه هم میکشد. رشتههای مختلف اتومبیلرانی در WRC، RACE و دو دیفرانسیل، دریفت و دراگ و فرمول یک طرفداران ویژهای دارد و حتی قطبهای خودروسازی جهان مثل بیام دبلیو، بنز، لوتوس، فورد، پژو، سیتروئن، نیسان و تویوتا در این رشته سرمایهگذاری کردهاند. حالا قرار است رالی بینالمللی شیراز با حضور برندهای جهان در ایران برگزار شود.

همهچیز آماده است
همهچیز تقریبا آماده به نظر میرسد و فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی ایران هم تلاش کرده است زیرساختهای لازم را برای برگزاری این رالی بینالمللی آماده کند. برگزاری این رالی میتواند رزومه خوبی به فدراسیون بدهد تا برای گرفتن کرسیهای جهانی تلاش کند. ناظران این رالی از فدراسیون جهانی به ایران میآیند و از سال آینده، ناظران ایرانی رقابتها را برگزار خواهند کرد.هزینههای برگزاری رالی هم تامین شده و اقامت و حملونقل و دیگر هزینهها در حدود چهار میلیارد تومان خواهد بود.

هتل بزرگ شیراز میزبان میهمانان خارجی است و استادیوم ۲۵۰ در ۹۰ کیلومتری هم آماده شده تا میزبان این رقابت بینالمللی باشد. ۲۲ شبکه تلویزیونی خارجی مثل بین اسپورت قطر، ZDF آلمان، المنار لبنان، تمدن افغانستان، شعبههای مختلف MBC عربستان، دو شبکه ABC و NBC آمریکا، لبنان و ترکیه و شبکههای روسیه امروز و اتریش نیز به همراه شبکه سوم و شبکه ورزش رسانه ملی، مسابقات را پوشش میدهند و هلیکوپترها نیز با دوربینهایشان مسابقه را تصویربرداری میکنند. ضمن اینکه اکثر خبرگزاریهای بینالمللی برای پوشش از همه جای جهان به شیراز خواهند رفت. امکانات بسیار خوب مخابراتی شامل پهنای باند و GPS برای هدایتکنندگان و مسیرخوانان آماده شده است.

تختجمشید پارکینگ اتومبیلهاست
محوطه تخت جمشید پارکینگ خودروها اعلام شده و در مسیری که اعلام شده است، رالی انجام خواهد شد. شهرهای مختلف استان فارس در مسیر رالی هستند.از سال ۱۹۸۳ که رالی خاورمیانه برگزار شده، نه ایران عضویتی داشته و نه تیمی در آن شرکت کرده است اما امسال علاوهبر حضور رانندگان مرد ایرانی، دو تیم شامل رانندگان زن ایرانی هم در این رالی شرکت میکنند که لاله صدیق مشهورترین زن راننده ایرانی هم در این رالی حضور دارد. البته تیم دیگر راننده هم یک بانوی رالی کار از شیراز است.

از کشورهای عربی مثل قطر و امارات و بحرین هم رانندگانی میآیند که البته آنها مسیرخوانان اروپایی از آلمان و انگلستان دارند. آنها از طریق کشتی خودروهایشان را وارد بندرعباس میکنند و از آنجا به شیراز میآیند.برنامههای ویژهای هم در شیراز برای شرکتکنندگان تدارک دیده شده است. باید دید در طول رالی چه اتفاقاتی خواهد افتاد و کدام کشور قهرمان خواهد شد.