بالاخره یکی باید برود. حالا می خواهد این «یکی» اسپانسر باشد یا علی دایی که موقع رفتن باید دست مدیرعامل را بگیرد و او را هم با خود ببرد. مدیرعاملی که تنها حامی سرمربیگری علی دایی است و از یاد برده که فلسفه حضورش، مدیریت باشگاه پرسپولیس بوده. علیرضا رحیمی اما مدیریت چندین و چند ساله اش را با حمایت از علی دایی و البته حمایت او تاخت زد و بعد از هر ناکامی، به او یادآوری می کند که پشتش ایستاده و با موج مخالفت ها همراه نخواهد شد.

بعد از باخت به تراکتورسازی هم همین اتفاق افتاد. پیش از آن که علی دایی پایش را از ورزشگاه آزادی بیرون بگذارد، آقای مدیر ابقای شفاهی او را حکم کرد و بعد دوباره پشت دیواری که از سکوت بنا کرده، سنگر گرفت. آقای سخنگو اما غریبه با این سکوت، می گوید و تکذیب می کند. حتی همین حمایت مدیرعامل از سرمربی را هم بی نصیب نگذاشته و آن را تکذیب کرده است: «چه دلیلی دارد که رحیمی شبانه با دایی تماس بگیرد؟ یعنی صبح نمی تواند با دایی صحبت کند؟ ضمن اینکه رحیمی و دایی هر روز با هم در ارتباطند و دیگر نیازی به تماس نیمه شب نیست.»

حالا مانده ایم این حمایت را تکذیب شده بدانیم، یا تماس شبانه مدیرعامل را که از تلاش ها برای برکناری علی دایی حکایت دارد. اینکه بعد از هر ناکامی شایعه تغییر در کادر فنی فضای پرسپولیس را پر می کند- آن هم پرسپولیسی که هیات مدیره و اسپانسرش از همان ابتدا دنبال کنار زدن دایی و رحیمی بودند- و بالادستی های رحیمی در هیات مدیره حتی حاضر به تکذیب این شایعه نیستند، یعنی ماجرایی هست. ماجرایی که در خفا پیش می رود اما این دلیل خوبی برای انکارش نیست.

مشاوران، صبوری را به اعضای هیات مدیره پیشنهاد کرده بودند و حالا که پرسپولیس نتیجه نگرفته و هوادار و پیشکسوت ناراضی است، هیات مدیره هم کم کم به خواسته اش که همان تغییر کادر فنی است، نزدیک تر شده. هر چند سخنگوی باشگاه اصرار دارد که تفکر تغییر، حتی به ذهن پرسپولیس هم خطور نکرده است: «قبول داریم که شکست بدی را مقابل تراکتورسازی متحمل شدیم اما واقعیت این است که برای هر تغییر و تحولی باید با اندیشه عمل کرد و ما هم تا به حال به ایجاد تغییر فکر نکرده ایم.»

قرارداد دو میلیاردی علی دایی همان مانعی بود که اول فصل اجازه قطع همکاری با او را نداد و حالا هم عجیب نیست که مهدی خواجه وند تاکید می کند که ماندن سرمربی هیچ ربطی به سنگینی قرارداد او ندارد: «اصلا و ابدا چنین نگاهی وجود ندارد. یعنی قرارداد دایی مانع بازدارنده برای تغییر و تحول در کادرفنی نیست. دلیل اصلی ادامه همکاری ما با دایی این است که همچنان معتقدیم ایشان بهترین فرد برای هدایت پرسپولیس بوده و هنوز هم هست.»

حرف خواجه وند را می پذیریم اما به شرطی که بدانیم کدام ویژگی، علی دایی را تا امروز روی نیمکت پرسپولیس نگه داشته که خود او ادامه می دهد: «باشگاه مشاورهای خودش را دارد و ما کمیته فنی هم داریم که همه مسائل را زیر نظر می گیرد! ضمن اینکه ما همچنان معتقدیم فقط علی دایی می تواند پرسپولیس را از این وضعیت نجات بدهد.»
پس این همه تلاشی که اسپانسر برای گذر از علی دایی انجام می دهد، برای چیست؟ سفر به ایتالیا و بعد هم شایعه مذاکره با مربیان ایتالیایی چه پشتوانه ای و چه دلیلی می تواند داشته باشد، جز پرسپولیس؟ پرسپولیسی که اعضای هیات مدیره اش در ظاهر با رحیمی و دایی همراهند و حامی آنها اما در نشست های پنهانی خود برنامه های اسپانسر را در جهت مخالف پیش می برد. همین اسپانسری که در دو ماه اخیر 10 میلیارد تومان به باشگاه پول تزریق کرده و چک هایش را یک به یک به تعویق می اندازد چون به گفته شایعه ها از عملکرد و نتایج پرسپولیس ناراضی است.

هر چند که آقای سخنگو این نارضایتی را هم مثل شایعه تغییر مدیرعامل و سرمربی رد کرده: «نتایج پرسپولیس ربطی به اسپانسر ندارد. ضمن اینکه ما قرارداد داریم و این قرارداد باید بند به بند اجرا شود. باید تاکید کنم که در هیات مدیره همه معتقدند که همکاری با علی دایی باید ادامه پیدا کند و اسپانسر هم هیچ برنامه ای برای تغییر مدیرعامل و سرمربی در دستور کار ندارد! اینها همه گمانه زنی است و من صد درصد تکذیب شان می کنم. برکناری علیرضا رحیمی را هم تکذیب می کنم. این فقط یک شایعه است که در رسانه ها مطرح شده و نمی توانیم آن را تایید کنیم چون قرار است رحیمی با قدرت به کارش در پرسپولیس ادامه بدهد.»

بله، هم رحیمی می ماند و هم علی دایی؛ البته به شرطی که اسپانسر هم ماندن شان را تایید کند. این اسپانسر البته موقعیت خودش هم به اندازه مدیرعامل و سرمربی در خطر است چرا که حتی اگر دخالت هایش در امور فوتبالی تیم و باشگاه را هم نادیده بگیریم، نه در پرداخت هایش خوش قول بوده و نه در درآمدزایی که آن را وعده داده بود. از طرفی اختلاف هایش با اسپانسرهای پیشین باشگاه- شرکت صدرا سیستم پاسارگاد و بانک رسالت- همچنان پا بر جاست و کار به شکایت هم کشیده.

همه اینها کافی است برای اینکه باور کنیم پرسپولیس با ترکیب عجیب و ناهمگون فعلی اش، به آخر فصل نخواهد رسید. تغییری در راه است. حالا یا زور اسپانسر می چربد و علی دایی و علیرضا رحیمی رفتنی می شوند، یا در نشست تعیین کننده هفته آینده- که معاون وزیر وعده اش را داده- پرسپولیس را از آقای اسپانسر پس می گیرند و به شرکتی پرمایه تر و البته کم توقع تر تحویل می دهند. راه سومی هم نیست.