محمد نصرتی در گفتگو با بانک ورزش:
اثرات مثبت برانکو صددرصد بیشتر از کیروش بود/ نباید فکر کنیم پیکان از بحران خارج شده است

بانک ورزش پیکان که با شکست دادن فولاد خوزستان بهطور موقت از بحران خارج شد، در صورتی که ذوبآهن را در اصفهان شکست دهد، نگاهها نسبت به این تیم تغییر خواهد کرد. محمد نصرتی مدافع باتجربه پیکان معتقد است در فوتبال اسم و رسم بازیکنان، بازی نمی‎کنند. نصرتی در گفتگو با بانک ورزشدرخصوص پیکان، کیروش و دیدار پرسپولیس و تراکتور صحبت کرد.

به نظر میرسد با شکست فولاد از بحران خارج شدید.
بعد از دیدار برابر استقلال طی دو، سه هفته اخیر تمرینات خوبی داشتهایم و مجموعه بازیکنان، کادر فنی و باشگاه به این نتیجه رسیدیم که متحدتر و همدلتر کار را جدی بگیریم و با این انگیزه کار را ادامه دادیم و توانستیم برابر نفت مساوی کنیم و علیرغم اینکه فولاد تیم خوب و یکدستی بود آنها را شکست دهیم.

در دوره بازیگریات چنین شرایطی را تجربه کرده بودی؟
چنین بحرانی را تا به حال تجربه نکرده بودم در حال حاضر هم شرایط برای ما هنوز بحرانی است و پیکان از بحران خارج نشده است. دیدار برابر ذوبآهن در اصفهان با توجه به اینکه آنها هم خوب نتیجه نگرفتهاند، میتواند در صورت پیروزی برای ما حکم خارج شدن از بحران را داشته باشد. اینکه یک بازی را ببریم و یک بازی را ببازیم یعنی اینکه بحران همچنان پابرجاست.

تیم شما در ابتدای فصل لقب کهکشانیها را گرفته بود اما فکر میکنی چه شد که به این روز افتادید؟
فوتبال یک بازی گروهی است و به هیچ فردی متکی نیست. در فوتبال اسمها بازی نمیکنند. مهم کیفیت مطلوب بازیکنان است نه اسم و رسم آنها، چه محمد نصرتی باشد و چه دیگر بازیکنان، چه بازیکنان فصل گذشته پیکان و چه بازیکنان امسال، نیاز به هماهنگی دارند و باید همهمان با تمام توان، خودمان را در زمین نشان دهیم.

خارج از بحث پیکان این روزها بحث تمدید قرارداد کیروش به یکی از معادلات فوتبال ایران تبدیل شده است. شما به عنوان بازیکن تیم ملی که با مربیان زیادی کار کردهاید، به نظر شما کیروش یک مربی معمولی در سطح دنیا به حساب میآید؟

در اینکه کیروش مربی خوبی است، شکی نیست. اما باید نسبتها را در تمدید قرارداد کیروش در نظر بگیریم. یعنی اینکه با توجه به هزینهای که برای او انجام میدهیم، ببينيم خدماتش به فوتبال ما با این هزینه متناسب است یا نه.

حالا فکر میکنی خدماتش با رقم قراردادش متناسب است یا نه؟

من فکر میکنم اگر بازیهای ایران در جام جهانی را لحاظ کنیم، جز دیدار برابر آرژانتین در دو بازی دیگر اصلا خوب نبودیم. البته باید صعود به جام جهانی هم در نظر بگیریم. به نظر من باید کیفیت بازی تیم ملی در جام جهانی، سرمایهگذاری روی جوانان، را فدراسیون و وزارت ورزش به عنوان متولیان اصلی فوتبال ارزیابی کنند و آن وقت ببینند اثراتی که کیروش در فوتبال ما داشته نسبت به هزینهاش چگونه بوده و میارزد که او را نگه دارند یا نه. الان زمان زیادی تا جام ملتها نداریم و باید تکلیف سرمربی تیم ملی مشخص شود.

با برانکو و کیروش کار کردهای. فکر میکنی اثرات کدام یک از این دو مربی در فوتبال ما ماندگارتر بوده است؟

صددرصد اثرات برانکو از کیروش بیشتر بوده؛ برانکو در فوتبال ایران نسلسازی کرد. البته کیروش هم بازیکنان دو رگه را به فوتبال ما آورد هرچند که شبیه برخی از این دو رگهها را در فوتبالمان داشتیم. تیم ملی در جام جهانی بیت آشور و داوری را روی نیمکت داشت و آنها بازی نکردند اما بازیکنی هم مثل دژاگه داشتیم که واقعا تاثیرگذار بود و با تمام وجود برای ایران بازی کرد.

نظرت درباره دیدار پرسپولیس و تراکتور چیست؟
چون بازی ما همزمان بود نتوانستم بازی را ببینم اما شنیدم که بازی خوبی بوده. به هواداران پرشور تراکتور تبریک می گویم و از اینکه پرسپولیسیها شکست خوردند ناراحت هستم. شنیدم پرسپولیس خوب بازی کرده و چند موقعیت هم داشته است.

مشکلاتت با تراکتور برطرف شد؟
در این باره فعلا صحبتی نمیکنم.