یادداشت ویژه: آسوده باش و یونایتد را ببین!
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: یادداشت ویژه: آسوده باش و یونایتد را ببین!

 1. #1

  قهرمان Snake
  محل سکونت
  Gonbad
  نام واقعی
  Rahim
  شغل و حرفه
  student
  بازیکن محبوب
  ali karimi
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | Brazil
  نوشته ها
  3,409
  تشکر
  6,052
  تشکر شده 7,901 بار در 2,782 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 67 تاپیک

  manchester یادداشت ویژه: آسوده باش و یونایتد را ببین!


  آنچه پس از بازنشستگی سرالکس فرگوسن اتفاق افتاد اُفت یونایتد نبود بلکه سقوط آزاد بود، افتضاح به معنای واقعی کلمه. احساسات و رویاپردازی جای منطق و سیاست را در باشگاه منچستریونایتد گرفته بود.  آی اسپورت – پس از کودتای لویی فنخال در اولدترافورد که منجر به خروج 17 بازیکن بصورت دایم یا قرضی از منچستریونایتد شد و جذب شش بازیکن جدید به تئاتر رویاها، اکنون کارشناسان، فوتبالدوستان وهواداران منچستریونایتد به دو دسته تقسیم شدهاند: آنها که ناامیدند و آنان که نگرانند. دستهی اول کسانی هستند که پس از سرالکس فرگوسن، داستان قهرمانیهای شیاطین سرخ را پایان یافته می دانند و برخی مانند گراهام سونِس (بازیکن و مربی سابق لیورپول و کارشناس معروف اسکای اسپورتس) یونایتد پس از فرگوسن را با لیورپول پس از دالگلیش مقایسه می کنند و بازگشت به قهرمانی منچستریها را به این زودیها بعید می دانند و گروه نگرانها نیز از تاکتیکهای جدید فنخال، سیاستهای نقل و انتقال باشگاه و وضعیت برخی ستارگان تیم هراس دارند. هر دو گروه بحثهای ظاهراً درستی را مطرح می کنند امّا ...

  انقلاب تاکتیکی
  با نمایش موفقی که تیم ملی هلند در جام جهانی 2014 اجرا کرد، همگان متوجه شدند ماکِتی از آنچه قرار است در یونایتد رُخ دهد، به اجرا در آمده است. فورمیشنهای 2-5-3 و 3-4-3، شکل کلی بازی آینده منچستر خواهند بود. پرسشی که پیش میاید این است که آیا این چیدمان برای فوتبال انگلیسی نیز پاسخگو خواهد بود؟ واقعیت این است که آخرین باری که سیستم سه دفاعه در فوتبال جزیره موفق بوده است به زمان مربیگری گلن هادل در دههی نود برمی گردد که در چلسی بعنوان بازیکن – مربی از سیستم دفاع سوییپردار (Sweeper یا رفتگر یا پاک کننده به مدافع آخری گفته می شود که آخرین نفر خط دفاعی سه نفره است و توپهای آخر را جمع می کند) استفاده می کرد. پس از آن تاکنون هیچ مورد موفق دیگری در فوتبال انگلیس دیده نشده است. نکته مهم برای استفاده از دفاع سه نفره، این است که حتما هر سه نفر باید قدی بلند، دونده و پرسرعت باشند تا بتوانند سریعاً به فضاهای خالی بین یکدیگر دسترسی داشته باشند زیرا فاصلهی بین عناصر تدافعی سه نفره بیش از دفاع چهارنفره است و نفر وسط علاوه بر دو عامل ذکر شده باید برای ایفای نقش سوییپر، تکنیک فردی و قدرت دریبلینگ خوبی نیز داشته باشد تا بتواند براحتی توپهای آخر را از منطقهی خطر دور کند. آیا بازیکنان مدافع یونایتد این ویژگیها را دارند؟ در بین هشت دفاع فعلی منچستر، چهار بازیکن وجود دارند که خصوصیات یاد شده را کمابیش دارند و به نظر می رسد می توانند بهترین ترکیب سه نفره یا درصورت نیاز چهارنفرهی مستحکمی ایجاد کنند: بلیند، روخو، جونز و شاو. فقط نکته مهم این است که به جز فیل جونز بقیه بازیکنان مذکور، چپ پا هستند و این ماجرا برای تعادل خط دفاعی اشکال جدی است. چهار دفاع دیگر یونایتد یعنی رافائل داسیلوا، اسمالینگ، ایونز و تِیلور بلَکِت بصورت ذخیره اصلی برای این سیستم دفاعی تعریف خواهند شد. امّا نقش بسیار مهم سوئیپر بر عهده کدامیک از این بازیکنان خواهد بود؟ با بازیهایی که تاکنون از یونایتد دیدهایم به این نتیجه میرسیم که فنخال نیز با تغییر سوئیپر در هر بازی بدنبال جواب این سئوال حیاتی برای دفاعش است. فیل جونز تنها بازیکنی است که تا پیش از خرید روخو و بلیند، در پُست دفاع سوئیپر تاحدودی موفق عمل کرده است و شاید دفاع سه نفره نهایی لویی فنخال، جونز-بلیند-روخو باشند و نقش وینگ بک چپ به لوک شاو برسد که در هنگام تحت فشار بودن تیم به سه نفر دیگر خواهد پیوست. وینگ بَکِ راست اصلی این فصل نیز والنسیا خواهد بود که البته تنها ویژگی بارز وی، سرعت و قدرت بدنی اوست و فاقد اندیشهی تاکتیکی و تکنیک فردی است.


  اکنون تکلیف هافبک میانی کاملا مشخص است: اِرِرا، فلچر و کریک (درصورت بازگشت از مصدومیت) انتخابهای نخست هستند و فلینی و اندرسون نیز ذخیرههای این پُست و اگر شایعات مربوط به خرید ژانویهایِ کوین استروتمَن از رُم را نیز بپذیریم آنگاه باید فلینی و اندرسون را فروخته شده بدانیم و زوج استروتمن - اررا میانهی میدان یونایتد را صاحب خواهند شد و فلچر و کریک مطمئنترین ذخیرهها خواهند بود.
  خرید دی ماریا و فالکائو معمای تاکتیکی یونایتد را پیچیدهتر کرد زیرا اکنون انتخابهای تهاجمی شیاطین سرخ باور نکردنیست: رونی، فنپرسی، فالکائو، دی ماریا، عدنان یانوزای و خوان ماتا و جوان جویای نامی به نام جیمزویلسون که از آخرین و بهترین محصولات آکادمی کرینگتون است. از بازیکنان نامبرده فقط سه نفر می توانند در ترکیب اصلی قرار بگیرند. یک نفر شماره ده و دو نفر دیگر زوج تهاجمی جلوی او در 2-5-3 یا دو نفر عقبتر و مهاجم مرکزی که در نوک حمله قرار می گیرد. کاپیتان رونی که غیرقابل لمس و جایگزینی است، پس دو نفر دیگر می مانند: دی ماریا و فالکائو! با عدم آمادگی بدنی فعلی روبین فن پرسی، جوانی یانوزای و ویلسون و سرعت پایین خوان ماتا، به نظر می رسد قربانیان خط حملهی یونایتد یا حداقل انتخابهای دوم فنخال نفرات نامبره باشد و ترکیب نهایی مهاجمین اصلی یونایتد رونی-فالکائو-دی ماریا باشند که البته دی ماریا آزاد خواهد بود و دقیقاً نقشی که آرین روبن در تیم ملی هلند ایفا می کرد را شماره 7 جدید سرخها بازی خواهد کرد. ژانویه و تابستان آینده نیز شاید موعد خداحافظی فن پرسی و ماتا با یونایتد باشد!

  منطق و سیاست
  فصل گذشته آنچه پس از بازنشستگی سرالکس فرگوسن اتفاق افتاد اُفت یونایتد نبود بلکه سقوط آزاد بود، افتضاح به معنای واقعی کلمه. احساسات و رویاپردازی جای منطق و سیاست را در باشگاه منچستریونایتد گرفته بود. مدیران و مالکان فکر می کردند تیم مدافع عنوان قهرمانی لیگ برتر، بالاخره جامی خواهد گرفت و با همین داشتهها می توان دوران "پَسا فرگوسن" را با موفقیت پشت سر گذاشت. سرالکس نیز با انتخاب دیوید مویس، احساسی عمل کرد و همهی اسکاتلندیها را مانند خود موفق دید اما نتیجه آن شد که همه می دانیم. اما پس از اخراج مویس و از دست رفتن سهمیهی اروپایی و مقام هفتم لیگ، یونایتدها از خواب غفلت بیدار شدند و همگان به این نتیجه رسیدند که با این دستهی بازیکنان متوسط و یا حتی بی کیفیت (البته به غیر از چند چهرهی معروف و مشخص) فقط سرالکس فرگوسن می توانست نتیجه بگیرد و لاغیر! بنابراین بهترین راه حل برای خروج از بحران به ترتیب زیر در نظر گرفته شد:
  1) بکارگیری یک مربی بزرگ و کاردان تا با استفاده از دانش و کاریزمای وی بتوان بازیکنان بزرگ تیم را وادار به اطاعت از وی کرد و نیز باعث جذب بازیکنان جدید و بالطبع مشهور به تیم شد علیرغم عدم حضور در رقابتهای اروپایی. نتیجه: آمدن لویی فنخال!
  2) خرید چند بازیکن با کلاس جهانی تا سریعاً باشگاه بتواند به وضعیت افتخارآمیز دوران سرالکس فرگوسن باز گردد. نتیجه: خرید 6 بازیکن جدید (دی ماریا، فالکائو، اررا، شاو، روخو و بلیند)!
  3) سبک کردن دستهی بازیکنان برای ایجاد تعادل و تمرکز بیشتر برای نتیجهگیری بهتر با فروش و قرض دادن بازیکنان غیر مفید یا آنان که دیگر جای رشد و پیشرفت ندارند و یا بسیار جوانند و باید تجربه بوسیلهی بازی منظم بدست آورند. نتیجه: خروج 17 بازیکن از منچستریونایتد!
  4) عدم اتلاف وقت در مذاکراتِ خرید بازیکنان جدید و خودداری از انتخابهای نادرست مانند فصل گذشته و آنچه برای خرید ناکامِ اررا، فابرگاس و گَرِث بِیل گذشت و منجر به خرید ماروانه فلینی شد. نتیجه: خریدهای عالی فصل جاری و عدم خرید آرتورو ویدال از یوونتوس بدلیل مصدومیت مزمن زانو و صبر برای خرید کوین استروتمن در ژانویه تا از مصدومیت رهایی یابد!
  5) امضای قراردادهای بزرگ (به عبارتی بزرگترین آنها در تاریخ ورزش جهان) اسپانسری با برخی کمپانیها. نتیجه: بالا رفتن قدرت مالی باشگاه!
  اینها گوشهای از اقدامات سیاستمدارانه و منطقی باشگاه منچستریونایتد در ماههای اخیر است که بعضی از آنها باعث دلگیری یا نگرانی برخی از هواداران و کارشناسان شده است، بویژه فروش و قرض استعدادهای جوان آکادمی کرینگتون. امّا همگی باید بدانیم که اولاً مدیران و سرمربی تیم دارای سوابق درخشان کشف و استفاده از جوانان هستند و ثانیاً با توجه به موقعیت فعلی تیم که در بحرانِ جدّی به سر می برد، حداقل فصل جاری جایی برای صبر، آزمایش و تلاش دوباره نیست و جوانگرایی افراطی در این مقطع از زمان، بلایی بر سر یونایتد خواهد آورد که سالهاست بر سر آرسنال و لیورپول آورده است یعنی "سالها در آرزوی قهرمانی لیگ برتر"! بنابراین فعلاً جایی برای احساسات زیبا ولی دور از منطق نیست.

  ماجرای ولبک
  یکی از نگرانیها و انتقادهای چند روز اخیر به فروش دَنی وِلبک به آرسنال در آخرین لحظات پایان پنجرهی نقل و انتقالات اروپا بوده است. منتقدان معتقدند فروش استعدادی که از هشت سالگی در باشگاه بوده است به تیم رقیب اشتباه بزرگی است و سنت دیرپای یونایتدها یعنی اتکا به جوانان را به خطر خواهد انداخت! امّا این نقد کاملاً احساساتی است زیرا نخستین باری نیست که بازیکن جوانی از آکادمی کرینگتون به باشگاه دیگری فروخته می شود و به یاد داشته باشیم که هدف اول وجود هر بازیکن برای باشگاهها، کسب موفقیت و کاربرد در پیروزیست. ولبک در 149 بازی برای یونایتد بعنوان یک مهاجم فقط 29 گل زده است که این آمار برای یک فوروارد که از قضا در تیم ملی انگلستان نیز بازی میکند، بسیار ناامیدکننده است. از طرفی او مصدومیتهای پیاپی داشته و بدلیل اینکه در زمان سرالکس فرگوسن دایم پُست بازی او تغییر می کرده یا به باشگاههای دیگر قرض داده شده است، دچار عدم پیشرفت و رشد بیش از این شده است. زدن دو گل در بازی تیم ملی انگلستان برابر سوییس نیز دلیلی بر خوشحالی هواداران آرسنال و نگرانی منچستریها از بابت انتقال ولبک نخواهد بود زیرا آینده مشخص کنندهی درستی یا نادرستی تصمیم لویی فنخال است. ضمن اینکه رفتن ولبک، ظهور پدیدهی گلزنی 18 ساله یونایتد را نوید می دهد: "جیمز ویلسون"!  حقِّ کاپیتانی
  وین رونی کاپیتان مضاعف تیمهای ملی انگلیس و منچستریونایتد شده است. برخی از فوتبالدوستان و کارشناسان بابت این مقام و دستمزدی که رونی در باشگاهش دریافت می کند با دیدهی بدبینانه نگاه کرده و این پرسش را مطرح می کنند: "آیا رونی ارزش این همه هزینه را دارد؟" پاسخ صریح به این سئوال "بله" است! رونی بازیکن در خدمت تیمی است که برای نمایش دلپذیر دیگران، همیشه نقش بازیکن کارگر را داشته است و بسیاری از بازیکنانی که در کنارش بازی کرده اند، شهرتشان را مدیون فداکاری و بازی همکارانهی رونی هستند که معروفترین آنها کریستیانو رونالدوست. کدام بازیکنی را در این پُست سراغ دارید که در همه جای زمین عصای دست مربی خود باشد و در همه جنگ ها بی پروا شرکت کرده و حتی روی خط دروازهی خودی همچون مدافعی ماهر توپ جمع کند. تنها موقعیتی که تاکنون کاپیتان رونی تجربه نکرده، دروازبانی است! وین رونی هم اکنون در سن 28 سالگی در آستانهی مبدل شدن به بهترین گلزن تمام اَدوار تیم ملی انگلستان و منچستریونایتد است. در تیم ملی با پشت سر گذاشتن رکورد گلزنی مایکل اوون (40 گل)، فقط هشت گل دیگر می خواهد تا با بهترین گلزن تمام دوران انگلستان یعنی سِربابی چارلتون برابری کند و در منچستریونایتد نیز هم اکنون با به ثمر رساندن 217 گل در 445 بازی، پشت سر بابی چارلتون با 758 بازی و 249 گل زده است که رکوردار گلزنی تاریخ باشگاه است و با توجه به سن رونی، رسیدن به این رکورد نیز برایش دور از دسترس نیست. رونی با 28 بازی ملی دیگر، رکورد 125 بازی ملی پیتر شیلتون رانیز پشت سر خواهد گذاشت. رونی نه تنها یکی از بهترینهای فوتبال جهان است بلکه مستحق رهبری و کاپیتانی تیم ملی انگلستان و منچستریونایتد نیز است و اخیراً برای بازی در هر پُستی که مربیان از وی بخواهند، اعلام آمادگی کرده است.

  و دربارهی رونالدو
  کریس رونالدو اخیراً مصاحبه ای داشته مبنی بر علاقهاش به بازگشت به یونایتد. فصل پیش نیز با بازی رسانهای و بازارگرمی مشابه، موفق شد تا با حقوقی بالاتر تمدید قرارداد 5 سالهای را از رئال مادرید بِرُباید. احساس می گوید اگر رونالدو عاشق منچستر بود، آن را در سختترین شرایط ترک نمی کرد، بطوریکه اکنون پس از 5 سال، دی ماریا به تازگی جایگزین 7 از دست رفتهی یونایتد شده است. و منطق می گوید بازیکن 31 ساله (در تابستان آینده) و گرانقیمتی که دورههای مصدومیت مزمن وی آغاز گشته است جایی در منچستر "دوران فنخالیسم" نخواهد داشت!
  به هرحال با رُخ دادن اتفاقات درستی که نتیجهی سیاستهای مدبرانه باشگاه منچستریونایتد و سرمربی کارآزموده آن است، به نظر می رسد که هواداران شیاطین سرخ باید آسوده باشند و یونایتد نوین را ببینند. بقول انگلیسیها: Keep Calm and See United!  قــــــــــدیــــــــس

 2. 5 کاربر مقابل از Rahim عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  mohammad6 (9th September 2014), ADEL.GH.K (9th September 2014), oscar (9th September 2014), Terminator2731 (10th September 2014), V a H i D (9th September 2014)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا