گربهسیاه استقلال بالاخره چه کسی بود؟
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: گربهسیاه استقلال بالاخره چه کسی بود؟

 1. #1


  محل سکونت
  تهران،شهریار
  نام واقعی
  amirhossein
  استاتوس
  آنچه ما کردیم با خود هیچ نابینا نکرد در میان خانه گم کردیم، صاحب خانه را ...
  شغل و حرفه
  شهرداری شهریار مشغولم
  بازیکن محبوب
  ali daei
  تیم های محبوب خارجی
  Barcelona | Germany
  نوشته ها
  7,494
  تشکر
  5,818
  تشکر شده 21,310 بار در 6,701 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 50 تاپیک

  گربهسیاه استقلال بالاخره چه کسی بود؟

  گربهسیاه استقلال بالاخره چه کسی بود؟

  عصر ایران در یادداشتی به برخی اشتباهات تاریخی مطرح شده در سالگرد بازی تاریخی پرسپولیس و تاج (استقلال) در سال 1352 پرداخته و به برخی خاطرههای نقل شده از سوی همایون بهزادی درباره آن بازی واکنش نشان داده است.
  به گزارش ایسنا، عصر ایران نوشت: در اتفاقی نادر که شاید تنها در ایران رخ دهد به مناسبت چهل و یکمین سالگرد یک مسابقه فوتبال، مراسم و یادبود برگزار شد شاید با این توجیه که وقتی از یک بازی (پرسپولیس - تاج/استقلال) با صفت «تاریخی» یاد میکنیم لابد میتوانیم و میسزد که برای آن سالگرد هم بگیریم.
  بهانه این نوشتار اما نه شادمانی هواداران یک تیم پرطرفدار از یک تجدید خاطره است و نه معرفی چهرههای شاخص دو نسل قبلتر فوتبال به نوجوانان و جوانان امروز که در آن سالها نبودند بلکه صرفا اشاره به اشتباهات تاریخیای است که اگر اصلاح نشود چه بسا به عنوان واقعیت در سالهای بعد مورد استناد قرار گیرد و ضرورت دارد این روند اصلاح شود تا جفایی به نسل کنونی و آیندگان نباشد.
  ماجرا از این قرار است که طی روزهای گذشته آقای همایون بهزادی در گفتوگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) خاطراتی را بازگفت که همراه با دقت نبوده است.
  این اظهارات در روزنامههای ورزشی نقل شد و برنامه تلویزیونی 90 نیز اشارتی داشت. روزنامه خبرورزشی هم مطالب و مصاحبههای متنوعی درباره سالگرد بازی 6-0 (در 16 شهریور 1352) منتشر کرد اما متاسفانه خصوصا اظهارات آقای همایون بهزادی همراه با خطاهای فاحشی است که چه از ضعف حافظه باشد و چه به هر دلیل دیگر نمیتوان این اشتباهات را یادآوری و تصحیح نکرد؛ همان همایون بهزادی که گل تاریخی او به اسراییل در ذهن فوتبالدوستان قدیمی حک شده است.
  با تاکید بر این که این نوشتار رویکرد جانبدارانه از هیچ تیمی ندارد و تنها و تنها برای توجه دادن به خبرنگاران و گزارشگران و خاطرهگویان روزنامهها و سایتها و خبرگزاری و صدا و سیماست و نیز برای دقت بیشتر و به منظور ثبت درست در تاریخ و البته بار دیگر اهمیت تدوین سریعتر دایرةالمعارف فوتبال ایران را که پیشتر وعده انجام آن توسط روزنامهنگار کهنهکار - ابراهیم افشار - داده شده بود و امیدوارم به آن مشغول باشند نشان میدهد.
  اشتباهات به حدی بود که تنها یک مورد آن (عکس صفحه 2 روزنامه خبر ورزشی درباره بازی مورد بحث - در روز دوشنبه 17 شهریور) ربطی به بازی مورد اشاره ندارد و نوع مطلب هم به گونهای است که نشان میدهد اشتباه فنی نیست بلکه بر اساس تصویر یک بازی دیگر فرضیاتی مطرح شده که همه نادرست است!
  1- برد پرسپولیس در 16 شهریور 52 در سالی اتفاق افتاد که کمیته انضباطی نتیجه بازی با بانک ملی را که مساوی شده بود تغییر داد و امتیاز دیگری به این تیم تعلق گرفت و برنده اعلام شد (پرسپولیسیها مدعی بودند دروازهبان بانک ملی - محمد حبیب - با اسم جعلی وارد بازیها شده است.) همین یک امتیاز نیز قهرمانی به ارمغان آورد. حال آن که با امتیاز برابر تاج به علت تفاضل گل بهتر، قهرمان میشد. (تاج در آن سال 7 گل به برق، 8 گل به نفت آبادان و 8 گل به ذوب آهن در 2 بازی و 5 گل به ملوان زده بود)
  2- آقای بهزادی گفتهاند به ایشان «گربه سیاه تاج» میگفتند در حالی که ایشان در 2 بازی 4 گل زده بود. (3 گل در بازی معروف و یک گل هم در بازی برگشت آن سال با نتیجه 1-1). گربه سیاه تاج لقب صفر ایرانپاک بود که در 6 بازی 7 گل به تاج زد.
  3- آقای بهزادی گفتهاند در بازی مشهور 4-1 که تاج (استقلال) را شکست دادند زننده یکی از گلها بودند و در آن بازی نصرالله عبدالهی را با صورت خونین از زمین بیرون فرستادند. این اتفاق اما کاملا برعکس رخ داد و ایشان در حالی که شدیدا اعتراض میکرد با صورت خونین از زمین و قبل از گل اول بازی بیرون آمد. گلهای پرسپولیس در آن بازی را حسین کلانی (2گل)، صفر ایرانپاک و محمود خوردبین زدند و تک گل استقلال را نیز علی جباری از فاصله 30 متری زد.
  جالب این که بعد از بازی مصاحبه کرده و گفتند: عبداللهی دوست صمیمی من است و گمان نمیکنم به عمد مرا زده باشد.
  4- ایشان گفتهاند در دوران مربیگری پس از باخت 3-1 در مقابل تاج وقتی فشار آوردند برگه لیست افرادی را که مورد اتهام استفاده از مواد نیروزا بودند کنار بگذارد برای همیشه از مربیگری کنار رفت. در حالی که آن 5 نفر مورد اشاره ایشان (ناصر حجازی، مسعود مژدهی، رضا عادلخانی، غلامحسین مظلومی و علی جباری) به همراه عزت جانملکی و حسن ابراهیمی همگی تست دوپینگ دادند و جوابها هم منفی بود و ایشان برگه را پاره نکرد بلکه درخواست ایشان اجرا شد و ایشان مدعیاند به خاطر منافع تیم ملی که 15 روز بعد مسابقه داشته کوتاه آمدند در حالی که مسابقات تیم ملی در شهریور ماه 54 مقدماتی المپیک مونترال برگزار میشد و این مسابقه در اردیبهشت ماه 54 برگزار شده است.
  پس شکل درست موضوع این است: استعفا نداد بلکه برکنار شد و به جای او نیز بیوک وطنخواه سرمربی پرسپولیس شد.
  5- درباره وقایع پیش از بازی گمانهزنیهای بسیاری مطرح شده اما این موضوع نیز از جانب استقلالیها مطرح میشود که یکی از مقامات وقت فدراسیون مدعی شد رایکوف مربی تاج اطلاعات فوتبال ایران را در اختیار سرمربی استرالیا قرار داده یا موضوع انحلال تیمهای فوتبال تاج شهرستانها در مسابقات لیگ کشور و حتی شایعه تهدید به کنارهگیری از مسابقات.
  6- در صفحه 2 روزنامه خبر ورزشی روز 17 شهریور 93 هم به بهانه سالگرد بازی 6-0 عکسی چاپ شده اما مربوط به این بازی نیست! جالب این که به بهانه عکس نادرست توضیحات مفصل و اشتباهی هم ذیل آن مرقوم شده است.
  این عکس مربوط به جام اتحاد است که تاج با گل دقیقه 4 رضا عادلخانی بازی را برد و در صحنه مورد اشاره عکس که قبل از گل ششم عنوان شده است ناصر حجازی توپ را از همایون بهزادی میگیرد.
  در این بازی همایون بهزادی اخراج شد. آن مدافع تاج نیز که خبر ورزشی نوشته نصرالله عبدالهی است، نه عبداللهی که عباس نوین روزگار است! این عکس در کیهان ورزشی شماره 991 دوم تیرماه 52 با تیتر «در برابر سیل خروشان پرسپولیس حجازی سد محکمی بود» چاپ شده و ربطی به بازی مشهور ندارد.
  نکته آخر نیز، نه در تصحیح اشتباهات یا وارونهخوانی تاریخ فوتبال ایران که بیان یک نکته تاریخی از فوتبال اروپاست:
  13 سال پیش و در 21 اردیبهشت 1380 (11 مه 2001) تیم آث میلان ایتالیا در یکی از مهمترین دربیهای جهان با نتیجه 6-0 اینتر میلان را شکست داد. همین آث میلان اما در سالهای اخیر افتخاری کسب نکرده است و تنها در میانه جدول است و در این سالها دیده نشده که برای آن بازی سالگرد برگزار کند.
  با این همه صرف کیک گرفتن و شادی کردن و نسلهای مختلف را به هر بهانهای گردآوردن کار خوبی است اما تاریخ را و در این مورد خاص فوتبال را وارونه نخوانیم و در خاطرهگویی هم دقت کنیم...


 2. 2 کاربر مقابل از *sir amirhossein* عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  Moh3n-Hidden (10th September 2014), V a H i D (10th September 2014)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا