توتال فوتبال چیست؟توتال فوتبال (به هلندی: Totaalvoetbal) سیستمی است در ورزش فوتبال که در آن اگر بازیکنی از پست خود خارج شود، یک بازیکن همتیمی جای او را پر میکند و به این ترتیب ساختار از پیش سازماندهی شده اعاده میگردد.

در این سیستم شناور هیچ بازیکنی در نقش از پیش معین شده خود ثابت نمیماند و هرکس میتواند به تناوب مهاجم، هافبک و یا مدافع باشد.

جک رینولدز نخستین شخصی بود که این سیستم را در میانههای قرن بیستم در تیم آژاکس آمستردام بهکار بست و رینوس میشل مربی هلندی توانست نیروی ویرانگر توتال فوتبال را در آژاکس و تیم ملی فوتبال هلند به نمایش بگذارد.تیم ملی هلند با این سیستم به نیرومندترین تیم فوتبال دهه ۱۹۷۰ تبدیل شد. یوهان کرایف کاپیتان هلند و آژاکس در دهه ۱۹۷۰ نقش محوری در تکامل این سیستم داشت. هرچند پست کرایف در اصل هافبک تهاجمی بود اما او در تمام نقاط زمین بازی میکرد و به عنوان نخستین بازیکن واقعی توتال فوتبال شهرت یافت.کرایف این سیستم را در مدت هشت سال مربیگریش (از ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۶) در تیم بارسلونا ی آن زمان، مشهور به تیم رویایی، به کار بست و تاثیر عظیمی بر روند و فلسفهٔ فوتبال این باشگاه و به طور کلی فوتبال اسپانیا پس از آن تاریخ گذاشت. از دیگر مربیانی که به طور نسبی پیرو این فلسفهٔ فوتبالی هستند می توان به ، لوئی فان خال، فرانک دی بوئر ، برندان راجرز و آرسن ونگر اشاره کرد.
به تازگی مربی بایرن مونیخ جوزپ گوآردیولا نیز به دنبال اجرای این تاکتیک خارق العاده در بایرن مونیخ است.