مکانهای رازآلود و خوفناک در ایران/ تصاویر
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: مکانهای رازآلود و خوفناک در ایران/ تصاویر

 1. #1

  قهرمان Tetris, قهرمان Asteroids, قهرمان مسابقه بالگرد, قهرمان Bob the Robber, قهرمان Diner Dash Hometown Hero, قهرمان CakeMania, قهرمان Dynomite, قهرمان Mystery Case Files Huntsville
  محل سکونت
  پیروزی
  نام واقعی
  وحید
  استاتوس
  فقط پرسپولیس
  شغل و حرفه
  کارمند و درحال تحصیل
  بازیکن محبوب
  ali daei
  تیم های محبوب خارجی
  Manchester-United | Germany
  نوشته ها
  5,171
  تشکر
  6,608
  تشکر شده 12,833 بار در 3,911 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 62 تاپیک

  مکانهای رازآلود و خوفناک در ایران/ تصاویر


  مکانهای رازآلود و خوفناک در ایران


  قلعه ها، قناتها و دره هایی با دالانها و هزارتوهای وهمانگیز، جنگلهای تاریک با صداهای مخوف و عجیب، قبرستانهایی با سنگ قبرهایی مرموز و بیابانها و ریگزارهای وسیع با شنهای روان و بلعنده... اینها مناطقی ترسناک و یا خطرناک نیستند که در تسخیر جن و ارواح باشند، بلکه فقط با افسانه های محلی آمیخته شده اند و به مکانهایی رازآلود و گاه خوفناک به باور مردم تبدل شده اند.
  ماجراجویی در مناطق ترسناک یکی از جذابیتهای گردشگری است، برای همین هر از گاهی فهرستی از جاذبه های گردشگری عجیب و ترسناک بیرون می آید که راهنمایی میشود برای آن دسته از ماجراجویان کنجکاوی که میخواهند سفری سرشار از هیجان و دلهره را تجربه کنند؛ دلهره ای که از افسانه ها و خرافات غیرمستند برمی آید و با ماجراجویی در بانجیجامپینگها در ارتفاعات و یا دهانه آتشفشانها، شنا میان آبزیان کشنده و خطرناک، رانندگی و یا پیاده روی در گذرگاه های باریک و مرگبار، اسکی و سنگنوردی در خطرناکترین پرتگاهها و دیواره ها و قایقرانی در رودخانه های وحشی فرق میکند. بیشتر مکانهایی که در ایران به اصطلاح ترسناک و یا مرموز معرفی شدهاند، داستانی عجیب و گاه باورنکردنی دارند که کنجکاوی مسافران غریبه را برمیانگیزد تا حتما آن منطقه را ببینند و روح کنجکاو خود را در آن محیط عجیب به چالش بکشند، مثل ریگزار جن که عنوان وحشتناکترین منطقه ی ایران را به دوش میکشد و هیچ برگشتی از آن متصور نشده و یا دره ای که روزها زیبایی شگفت انگیزی دارد و شبها محل گذر ارواح است و افسانه های دیگری از این دست که برای خزینهی حمامهای قدیمی، خانههای کاهگلی، قناتهای باریک و عمیق و جنگلهای انبوه روایت میشود؛ اما هیچیک سندیت علمی و یا تاریخی ندارد تا مدرکی مستند بر صحت باورهای مردم باشد و یقینا بررسیهای کارشناسان میتواند پرده از اسرار آنها کنار بزند.

  جنگلی که جیغ میکشد

  در نزدیکیهای مشهد، جنگلی انبوه وجود دارد که به گفته ی ساکنان آن حوالی، شب هنگام صداهای وحشت آوری از آن به گوش میرسد، صداهایی که شبیه جیغ یا صوت است.

  ابتدای روستای «سربرج» از توابع بخش طرقبه در نزدیکی مشهد، جنگلی انبوه دیده میشود که با تاریک شدن آسمان صداهایی از میان درختان آن به گوش میرسد که به گفتهی اهالی و غریبه هایی که به آن منطقه سفر کرده اند، شبیه جیغ است.

  میگویند صداها چندسالی است که به گوش میرسد و قبلا از آن خبری نبوده. اهالی معتقدند این صداها به آوای جیرجیرکها و یا زوزه ی باد شباهتی ندارد، مخصوصا آنکه هنگام بلند شدن صداها، برگ درختان تکان نمیخورد تا باد را عامل آن بدانند.

  برخی دیگر از ساکنان سربرج، این صدای وحشت آور را به ملخ هایی نسبت میدهند که زمانی به این منطقه هجوم آوردند. هنوز بررسی روی این جنگل صورت نگرفته تا عامل وحشت اهالی و مسافران گذری مشخص شود. درهای که محل گذر ارواح است میگویند شگفتی احجام غول آسای این دره به خاطر برخورد ستاره ای است. دره در سکوت روز از لحاظ زیبایی، روح را به تسخیر درمیآورد و شب هنگام میشود قصر ارواح!

  جزیره قشم

  با افسانه های سحرانگیز زیادی درآمیخته، از آیین «زار» گرفته تا داستانهایی که درباره ی ارواح سرگردان در طبیعت جزیره گفته میشود.

  «دره ی ستاره ها» با اشکال رسوبی حاصل از فرسایش باد، خاک و آب یکی از پدیده های شگفت انگیز قشم است که بومیها شبهای آن را زمانی برای آمدوشد ارواح و اشباح میدانند.

  دره ستاره ها در زبان محلی به «استار کفته» معروف است، بومیها معتقدند میلیونها سال قبل ستارهای در این محل سقوط کرده که گل و لای از دل زمین به اطراف پراکنده شده و پس از خشک شدن، این احجام جادویی پدید آمده.

  این دره یکی از ژئوسایتهای جزیره است که در پنج کیلومتری ساحل جنوبی قشم و بعد از روستای «برکه خلف» قرار دارد، همان روستایی که به پاکی شهره است و در معابر خاکی آن حتا یک زباله هم دیده نمیشود.
  داستانهای وهم انگیزی درباره این دره که شبیه عمارتی ویران شده با دالانهای تو در تو و شکافها و حفره های بسیار است، روایت میشود؛ به طوری که محلیها با تاریک شدن آسمان گذرشان به این دره نمی افتد و معمولا با لبخند مسافران غریبه را برای رفتن به این دره در تاریکی منصرف میکنند و میگویند: اجنه و ارواح شبها به آن رفت وآمد دارند.


  با این حال دره ستاره ها محلی برای شیفتهگان پدیدههای آسمانی است که شب هنگام به دور از داستانهای خیال انگیز تسخیر دره توسط ارواح از بام تندیسها، اجرام و پدیدههای آسمانی را رصد کنند.

  گورستانی برای جنها

  در جنوب شرقیترین نقطه ایران، گورستانی با سنگ قبرهای عظیم الجثه مکانی جالب برای ماجراجویانی است که به دنیای ماورالطبیعه علاقه دارند.

  «گورستان جن» در روستای تیس نزدیک شهر چابهار در استان سیستان و بلوچستان، همان جایی است که سنگ قبرهای بزرگ و عجیبی دارد و محلیها را به این باور رسانده که این گورها محل دفن آدمیزاد نیست.

  تیس روستایی باستانی با قدمتی نزدیک به دو هزار و 300 سال است که مردم آن حوالی داستانهای عجیبی درباره اش میگویند و آن را محل زندگی جنها میدانند. گورستان جن که مردم بلوچ به آن «جن سنط» میگویند، نمونه ای از این باورهاست.


  در گورستان جن، قبرها کنار هم روی سطحی صخرهای حفر شدهاند که این شیوه ی حفاری پرسشهای زیادی را بوجود آورده و در نهایت پاسخ را به دنیای از ما بهتران کشانده. بومیها معتقدند، با تاریک شدن هوا جنها بر سر مردگان خود مویه میکنند و هرکس شبانه گذرش به این گورستان افتد، مورد نفرین آنها قرار میگیرد و بعد از چند روز با عذابی سخت میمیرد.

  تیس با وجود آثاری چون مقبره ها، غارها و نقاشیهای باستانی، هنوز بررسی باستانشناسی نشده تا چهره ی مرموز و وهمانگیز آن پاک شود.

  هزارتوی سیاه

  قناتها، آب انبارها و خزینه حمامها همیشه محلی جذاب برای کنجکاوی بوده اند؛ اما «قصبه ی گناباد» داستان دیگری جز جن و روح دارد، این قنات قدیمی یکی از عمیقترین قناتهای ایران است که قدمت آن به دوران باستان میرسد.

  قنات قصبه گناباد دست سازهای عجیب است که با هزارتوهای تاریک و عمیق مکانی شگفتانگیز برای ماجراجویی به شمار می آید و از آن به عنوان یکی از عجایب تاریخ تمدن بشری یاد میشود.

  گناباد قناتهای متعددی داشته که بیشتر آنها به دنبال خشکسالی 15 ساله خراسان جنوبی، دیگر فعال نیستند و قصبه گناباد از جمله ی قناتهای زنده به حساب میآید. در متون تاریخی، قدمت قصبه را به دوره ی هخامنشیان نسبت داده اند که «ناصر خسرو قبادیانی» هم در سفرنامه اش به توصیف این قنات پرداخته و نوشته: عمق چاه آن هفتصد گز و طول آن چهار فرسنگ است که آن را به زمان کی خسرو نسبت داده است.

  طول قنات گناباد ۳۳ هزار و 113 متر و تعداد چاههای آن بیش از ۴۷۰ حلقه تعیین شده که عمق چاه مادر در این قصبه بین ۲۸۰ تا ۳۰۰ متر است.

  برای رفتن به داخل قنات باید از پله های گلی قدیمی پایین رفت، بعد تاریکی مطلق همه جا را فرا میگیرد، مسیر طولانی و تاریک است با دیوارهای خاکی که ریشه های درختان از آن بیرون زدهاند.

  گردشگران فقط 700 متر از این قنات را که بتونریزی شده میتوانند طی کنند.

  غار قاتل

  حفره ها و تنگناهای عمیق که سرشار از سکوت و سیاهی اند، همیشه مکانهایی هیجان انگیز برای ماجراجویی بوده اند، مخصوصا برای غارنوردانی که دور از نگرانی ناشی از توهم تاریکی این حفرهها و صدای جانورانی چون خفاشها در دالانهای تنگ و گاه عمیق جانشان را کف دستشان میگیرند تا دنیایی جدید کشف کنند.

  غار پَراو در 12 کیلومتری شمال شرقی کرمانشاه نزدیک روستای چالآبه در ارتفاع ۳۰۵۰ متری میدان جنوبی قله کوه پراو با 751 متر عمق با 26 حلقه چاه، یکی از عمیقترین و صعب العبورترین غارهای جهان است که تا کنون جان پنج غارنورد را گرفته است.

  عمیقترین چاه پرآو 42 متر عمق دارد، دهنه ی ورودی غار کاملا چاهی است و ورود به آن به گردشگران معمولی و حتا غارنوردان غیرحرفه ای اصلا توصیه نمیشود.

  برودت دمای هوا در پرآو به دلیل آنکه آب جاری داخل آن حاصل ذوب شدن یخچالهای زیرزمینی است، همیشه بین یک و سه درجه سانتیگراد است و همین مساله پیمایش غار را سخت میکند. جدا از این، گذرگاه های تنگ و خرچنگ روها، ریزشی بودن برخی از قسمتهای غار، تراورسهای خطرناک و چاههای عمیق، پرآو را در دنیا به غاری صعب العبور و سخت تبدیل کرده، به طوری که پنج غارنورد ایرانی جان خود را در این غار از دست دادهاند و اجساد برخی از آنها هیچوقت به بیرون از غار منتقل نشده است.

  «سعید امینی» از اعضای تیم اعزامی باشگاه آزادگان مشهد در سال ۱۳۷۶، «امیر احمدی» و «ویکتوریا کیانیراد» از اعضای تیم اعزامی باشگاه کوهنوردی دماوند در سال۱۳۸۱ که اجساد آنها را نتوانستند از غار بیرون بیاورند و در جان پناه چاه شماره هجدهم در حفره ای گذاشته و در آن را مسدود کردند، «خلیل عبدنکویی» کوهنورد و عکاس همدانی که در کارنامه او صعود به قله موستاق آتا، لنین، کورژنوسکایا، آرارات و هفت هزارمتری اورست وجود دارد در ۱۳۸۷، «پدرام بوچانی» از اعضای گروه مستقل کوهنوردی شهرستان دالاهو که در هنگام فرود از چاه شماره ۸ با پاره شدن طناب به پایین سقوط کرد و جان باخت در سال ۱۳۸۹، قربانیان پرآو هستند.

  سختی گذرگاه های پرآو به حدی است که زباله های آن از سال 1350، یعنی از زمان کشف غار تا کنون در آن مدفون شده بود و امکان خروج زباله ها وجود نداشت؛ ولی هیئتی از غارنوردان انجمن غار و غارشناسان ایرانیان سرانجام امسال پس از دوسال پیاپی تلاش موفق شدند این غار عمیق و سخت را بدون هیچ تلفات جانی پاک کنند.

  ریگزار نفرین شده

  در همه منابع از وحشتناک بودن این ریگزار سخن گفته اند، در حالیکه تحقیقات درباره ی آن تا به حال ضعیف و محدود بوده و هنوز وهم از ماجراجویی در کویری که میگویند برگشت از آن ممکن نیست، دور نشده است.


  ریگ جن در قلب کویر مرکزی ایران، در جنوب سمنان، شرق دریاچه نمک، شمال انارک و غرب جندق قرار دارد که به دلیل وسعت زیاد، گرمای شدید، نداشتن چشمه و چاه آب و باتلاقهای نمک صحرایی صعب العبور است که ناماش در نقشه ها کمتر آمده و چندان محل گذر کویرنوردها نیست.

  «سون هدین»، کویرنورد سوئدی نخستین گردشگر خارجی بود که در سال 1900 میلادی سعی کرد به ریگ جن برود، نوشتههای او، 30 سال بعد «آلفونس گابریل» کویرنورد دیگری را به ایران کشاند تا این ماجراجویی را کامل کند، اما هیچ یک موفق نشدند این ریگزار را کامل بپیمایند، با این حال هدین در کتابی با عنوان «صحراهای ایران» شرحی از ریگزار جن داده است.

  به باور حاشیه نشینان، ریگ جن نفرین شده است. روایت میکنند، در قدیم کاروانها و مسافران هرگز از این کویر عبور نمیکردند. در گذشته این باور وجود داشت که این سرزمین محل زندگی شیطان و جنها است. مردم محلی میگویند، هر کسی وارد این سرزمین شده زنده نمانده و ناپدید شده است. ریگ جن را مثلث برمودای ایران میدانند.

  سون هدین در کتاباش افسانه هایی را از مردم بومی آن منطقه روایت کرده که گفته اند: در مرکز «کویر جن» بهشت گمشده ای وجود دارد. در آن بهشت دریاچهای با جنگل انبوه است که شیاطین پشم شترها را در آنجا رها کرده اند و هرکس به آن منطقه دست یابد، ثروتمند خواهد شد، درحالیکه چنین روایتی صادق نیست.

  پس از تلاشهای ناکامی که برای پیمایش کامل ریگزار جن صورت گرفت، سرانجام کویرشناسی ایرانی به نام «علی پارسا» به همراه اسماعیل میرانزاده که آن زمان رییس پارک ملی کویر بود، حدود 70 سال بعد از «گابریل» ریگ جن را هوایی پیمودند تا اثبات کنند، موضوع شگفت انگیزی در این کویر نیست. پارسا سپس این مسیر را زمینی طی کرد، البته با تجهیزات کامل و گرفتار شیاطین و جنها هم نشد.

  با این حال هیچگاه برای اولین تجربهی کویرنوردی، ریگزار جن پیشنهاد نمیشود، چون نقشهی دقیقی از آن موجود نیست و مسیرها به طور مشخص ثبت نشده است و در این صورت رفتن به آن همانا قوت بخشیدن به افسانههایی است که میگویند؛ «هر کسی وارد این سرزمین شده، زنده برنگشته!»


  ویرایش توسط s A r A : 12th November 2014 در ساعت 21:09


 2. 6 کاربر مقابل از V a H i D عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  ayeh$ (12th November 2014), ðмίя (12th November 2014), s A r A (12th November 2014), محمد سرخ (12th November 2014), yalda88 (12th November 2014), Zayed FC (13th November 2014)

 3. #2


  محل سکونت
  زیر سایتون
  نام واقعی
  محمد رضا
  استاتوس
  آنتی کیسه
  شغل و حرفه
  student
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | Spain
  نوشته ها
  3,710
  تشکر
  4,045
  تشکر شده 6,455 بار در 2,507 ارسال
  یاد شده
  در 1 پست
  برچسب زده شده
  در 61 تاپیک
  ممنون واقعا اطلاعات مفید و جالبی بود

 4. 2 کاربر مقابل از محمد سرخ عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  s A r A (12th November 2014), V a H i D (12th November 2014)

 5. #3


  محل سکونت
  SHIRAZ
  نام واقعی
  s A r A
  استاتوس
  عجب دنیای کوچیکی...
  شغل و حرفه
  DANESHJOO
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | Germany
  نوشته ها
  9,478
  تشکر
  32,276
  تشکر شده 35,730 بار در 9,569 ارسال
  یاد شده
  در 2 پست
  برچسب زده شده
  در 68 تاپیک
  روح
  شبح
  جن
  به به چه هیجان انگیز
  خیلی جالب و جدید بود


 6. کاربر مقابل از s A r A عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

  V a H i D (12th November 2014)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا