مرجع خبری رئال مادرید : یکشنبه گذشته یکی از اتفاقات جالب و نادر فوتبال رخ داد و زین الدین زیدان، مربی کاستیا به پسرش فرصت بازی داد. نگاهی داریم به فرزندان برخی از مشاهیر تاریخ فوتبال.یوهان درهای بارسلونا را به روی یوردی گشود
کرویف به عنوان یکی از مشهور ترین شخصیت های تاریخ فوتبال و بارسلونا، در سال 1994 درهای حضور در بارسا را به روی پسرش یوردی گشود و در 4 سپتامبر آن سال در لالیگا به او فرصت داد. یوردی پس از حضور 25 دقیقه ای در هفته اول در بازی بعدی مقابل راسینگ فیکس شد و گل اولش در بارسا را به ثمر رساند. آن سال 28 بازی انجام داد اما نتوانست که از فرصت حضورش در ترکیب بارسا بهره ببرد.
سالها بعد یوهان در مورد آن زمان صحبت کرد و گفت:”یک پدر اگر فکر کند که پسرش آماده نیست هرگز به او بازی نمی دهد چرا که می داند این کار به معنی کشتن اوست. برای یک پدر خیلی مشکل است که هو شدن پسرش را ببیند. بیشتر افرادی که نظر می دهند نمی توانند درک کنند که چه مشقتی وجود دارد.”
جنجال میشل و آدریان
میشل در زمان حضورش در ختافه پسرش را زیر نظر خود داشت. پسرش آدریان به شدت توسط هواداران ختافه مورد انتقاد بود.
میشل در این باره می گوید :” آدریان به این خاطر مورد انتقاد قرار گرفت که پسر من بود و در نهایت از ختفاه جدا شد. آیا رفتاری که با او شد عادلانه بود؟ خیلی به آن فکر کردم. او می خواست بازیکن شود اما باید این کار را در جایی دیگر به جز ختافه انجام می داد. من و مدیر ختفاه در این باره صحبت نکردیم. جدایی او تصمیم مدیر ختافه بود.”
مالدینی ، خانواده فوتبالی
چزاره پس از نیمکت نشینی هدایت تیم امیدهای ایتالیا را به عهده داشت که اولین بازی پسرش در آن تیم هم بدست او انجام شد. در جام جهانی 1998 هم این دو با هم حضور داشتند، یا همین طور در میلان در فصل 01-2000 . در دیگر تیم شهر، روبرتو مانچینی در اینتر پسرش فیلیپو را در سن 17 سالگی در فصل 08-2007 زیر نظر خود
عادی در رده های ملی
البته این اتفاق در رده های ملی اتفاق عجیبی نیست. مثلا کرانچار در کرواسی یا پتکوویچ در صربستان به پسرانشان فرصت دادند. اولی جنجالی نبود اما دومی سر و صدا به پا کرد. در نهایت دوسان پتکوویچ در جام جهانی 2006 از فوتبال ملی خود را بازنشسته کرد تا بحث به پایان برسد.
باب بردلی پسرش مایکل را به لیست تیم ملی آمریکا فراخواند. آن زوج توانستند اسپانیا را از جام کنفدراسیون های 2009 حذف کنند.
مورد عجیب گودجانسن
اما بی تردید عجیب ترین مورد مربوط به حضور یک خانواده در زمین فوتبال مربوط به تعویض پسر و پدر بود. آرمور گودجانسن، مهاجم اسطروه ای فوتبال ایسلند در سن 34 سالگی با پسرش ایدور 17 ساله تعویض شد! البته این بار بحث مربی و بازیکن مطرح نبود.