یک خبر خوشحال کننده برای هواداران آرسنال در روزهای اخیر صحبت های آرسن ونگر درباره اضافه کردن تیری آنری بهترین گلزن تاریخ باشگاه به کادر فنی تیم پس از اتمام قرارداد وی با باشگاه نیویورک ردبولز بود. آنری نیز حضور ونگر در آرسنال را عامل اصلی موفقیت ها و افتخارات این باشگاه دانست و یک خبر بد نیز مصدومیت مجدد تئو وولکات. گلزنی الکس آکسلید چمبرلین در بازی سنتی اسکاتلند-انگلستان یک اتفاق بزرگ برای بازیکن جوان آرسنال رقم زد. یک گل کاملا آرسنالی که از روی پاس جک ویلشر به ثمر رسید. شاید هر بازیکن انگلیسی آرزو داشته باشد که در این بازی گلزنی کرده و محبوب هواداران سه شیرها شود. یکی دیگر از بازیکنان انگلیسی آرسنال که به شدت مورد توجه رسانه های انگلیسی قرار دارد، کسی نیست جز جوان 16 میلیون پوندی ملی پوش یعنی کالوم چمبرز. او نیز در ماه اخیر توانسته ثابت کند که مهره ای قابل اتکا برای آرسنال و سه شیرها در آینده ای نزدیک خواهد بود. چمبرلین در یک آگهی جالب تبلیغاتی هم شرکت کرد و در آنجا نشان داد که علاوه بر فوتبال در شمشیر بازی هم مهارت هایی دارد. وی همچنین نقاشی با رنگ روغن و نواختن پیانو را نیز در اوقات بیکاری انجام می دهد. شاگردان آرسن ونگر در طول هفته اخیر به طور کامل بر روی بازی حیثیتی و سنتی با رقیب همیشگی یعنی منچستر یونایتد تمرکز کرده بودند.

تا همین چند سال پیش بازی های رو در روی این دو تیم تعیین کننده صدر نشین یا قهرمان لیگ برتر بود ولی این روزها دیگر خبری از آن قدرتنمایی نیست. جالب اینجاست که هوادارن آرسنال پیش از چشیدن طعم تلخ شکست خانگی مقابل من یو از شنیدن خبری افسوس خوردند که مربوط به یک دهه قبل بود. ونگر فاش ساخت که قصد داشت در آن سال ها، لیونل مسی و جرارد پیکه را نیز به همراه فابرگاس به جمع توپچی ها اضافه کند ولی در نهایت با باشگاه بارسلونا به توافق نرسید. فابرگاس گفتیم و به یاد پیتزا گیت افتادیم. ده سال پس از حاثه مشهور پیتزا گیت دوباره شاهد جدالی دیگر از سوی این دو تیم بودیم. جالب ترین نکته این بازی تقابل دنی ولبک با تیم سابقش بود. این بازیکن ملی پوش با انگیزه ای مضاعف به میدان رفت تا به فان خال ثابت کند که در فروش وی اشتباه کرده و بسیار نا مهربانانه او را از جمع شیاطین سرخ کنار گذاشته است. فان خال ترجیح داد که رادامل فالکائو را جایگزین ولبک نماید. این مهاجم کلمبیایی فقط توانسته یک گل تا کنون به ثمر برساند در حالیکه ولبک در همین مدت پنج گل برای آرسنال و پنج گل برای تیم ملی انگلیس زده است.

بازگشت ژیرو پس از سه ماه مصدومیت باعث تغییر جای ولبک شد. باید منتظر بمانیم تا در هفته های آینده ، ژیرو به عنوان مهاجم مرکزی و ولبک به عنوان بال چپ تهاجمی در ترکیب آرسنال انجام وظیفه خواهند کرد. البته خود دنی ولبک تمایل دارد که در پست مهاجم نوک بازی کند. برخی کارشناسان معتقدند که انتقال وی به سمت چپ از قدرت گلزنی اش خواهد کاست هرچند که ونگر با این نظر مخالف است. درست ده سال پیش منچستر یونایتد موفق شد به 49 بازی بدون شکست آرسنال در لیگ خاتمه دهد و با دو گل فان نیستلروی و رونی ، یک شکست تلخ را به توپچی ها تحمیل نماید و جالب اینجاست که پس از ده سال دوباره یک شکست تلخ دیگر نصیب ونگر شد. این بار شکست 2-1 که البته یک پیشرفت عالی برای شاگردان ونگر محسوب می شود اگر این نتیجه را با شکست 8-2 مقایسه کنیم. تک گل آرسنال را نیز بازیکن تعویضی یعنی اولیویه ژیرو به ثمر رساند. گل ژیرو هرچند که بی فایده تلقی شد ولی بسیار زیبا و تماشایی بود. خیلی ها در مقام مقایسه ، سانتی کازورلا را جایگزین لیونبرگ نسبت به آن بازی سال 2004 می دانند و همین حکم را برای زوج ولبک-الکسیس در قیاس با زوج آنری-برگکمپ صادر می کنند که البته مقایسه این زوج ها با یکدیگر کمی خنده دار به نظر می رسد. اتفاق ویژه بازی آرسنال-منچستر درگیری ویلشر با فلایینی بود. ویلشر خیلی خوش شانس بود که با سر ضربه ای به فلایینی زد ولی مایک دین داور بازی این صحنه را چندان جدی نگرفت و در نهایت ویلشر در زمین باقی ماند تا گراهام سونس به ویلشر لقب "پسر خوش شانس" را بدهد.

جالب اینجاست که در 9 ماه اخیر فقط یک بار ویلشر 90 دقیقه کامل در زمین باقی مانده است! لب خوانی فریاد فلایینی در این صحنه نیز برای بینندگان تلویزیونی کار سختی نبود! به جز این صحنه شاید نتوان خوش شانسی دیگری را برای آرسنال قائل شد. یکی از بدترین اتفاقات، مصدومیت چسنی در صحنه گل اول منچستر یونایتد بود که در نهایت باعث تعویض وی گردید. این گل توسط کیرون گیبس به اشتباه وارد دروازه آرسنال شد. جالب اینجاست که اوسپینا دروازه بان دوم آرسنال هم مصدوم است و ونگر مجبور به استفاده از امیلیانو مارتینز دروازه بان سوم تیمش شد. در همین صحنه، یکی از هواداران خشمگین آرسنال یک بطری شراب قرمز را به طرف فان خال پرتاب کرد که این عمل زشت وی باعث دستگیری اش توسط پلیس شد. باشگاه آرسنال اعلام نمود که اگر این هوادار مقصر شناخته شود، از حضور در ورزشگاه محروم خواهد گردید. حضور جیم کری و جف دانیلز دو بازیگر مشهور فیلم آمریکایی "احمق و احمق تر" نیز در ورزشگاه امارات حضور داشتند. یکی از انتقاداتی که در سال های اخیر به آرسنال وارد می شود عدم موفقیت این تیم در شکست دادن تیم های بزرگ حاضر در لیگ برتر است. جالب اینجاست که از آخرین برد آرسنال مقابل منچستر یونایتد، چلسی و منچستر سیتی به ترتیب 1304، 1124 و 840 روز می گذرد! وضعیت بد خط دفاعی آرسنال با 24 گل خورده نیز به شدت مورد انتقاد روزنامه نگاران و هوادارن قرار دارد. جالب اینجاست که در بسیاری از بازی ها آرسنال روی ضد حملات غافلگیر شده و تا کنون 8 گل در موقعیت ضد حمله دریافت کرده است.

حالا دیگر هواداران آرسنال کم کم دارند به این نتیجه می رسند که دوران ونگر رو به پایان است و شاید تا چندی دیگر شعار "حیا کن، رها کن" را نیز از ورزشگاه امارات بشنویم! ماجرا به حدی جدی شده که عده ای از جاگزینی یورگن کلوپ نیز صحبت می کنند. سر تکان دادن های ونگر و ترس در چهره اش پس از خوردن گل دوم از منچستر حکایت از اوضاع بد آرسنال دارد. کسب فقط 17 امتیاز از 12 بازی و تنها 4 پیروزی، یعنی بدترین شروع آرسنال در تاریخ لیگ برتر و 32 سال اخیر که البته از این حیث با منچستر یونایتد نیز هم رکورد شدند! ونگر در مصاحبه بعد از بازی عنوان کرد که تیمش 80 درصد زمان بازی را در اختیار داشت و تیم برتر میدان بود. روزنامه دیلی میل نوشت که ونگر در تعیین پست بازی ولبک گیج بود و فقط سه مرتبه در نیمه اول جای این بازیکن را در زمین تغییر داد! به قول مورگان یکی از ورزشی نویس های طرفدار آرسنال که می گوید "ما در مقابل تیم های بزرگ شکست نمی خوریم بلکه له می شویم و اکنون باید آرسنال از ونگر طلاق بگیرد!"

علیشیر عثمانف دومین سهامدار عمده باشگاه آرسنال نیز معتقد است که این تیم ضعف هایی دارد که باید با خرید بازیکنان جدید برطرف شود. یکی از اصول ونگر این است که اعتقادی به خرید بازیکن در پنجره نقل و انتقالات زمستانی ندارد. عثمانف بطور تلویحی از ونگر خواسته که در این تصمیمش تجدید نظر کند تا آرسنال بتواند توانایی رقابت با تیم های بزرگ انگلیس و اروپا را به دست آورد. یکی از مباحث مطروحه در باشگاه آرسنال درباره آینده لوکاس پودولسکی 29 ساله است. او که در بازی مقابل من یو فرصت حضور در زمین را نیافت، درباره خروجش از این تیم در زمستان با ونگر صحبت کرده است. انتشار عکسی از پودولسکی در یک پارک در توییتر و اینستاگرام وی به شدت جنجال ساز شده زیرا او پس از شکست آرسنال با خنده از لذت حضور در پارک تفریحی زمستانی به همراه خانواده اش می گوید! پولدی در مصاحبه با کیکر نیز دلخوری اش از نیمکت نشینی در آرسنال را پنهان نکرد و گفت که "من یک دلقک نیستم!"


پرداخت 50 هزار پوند بابت هزینه درمان پل گاسکویین از جانب باشگاه آرسنال و همچنین علاقه آرسنال به خرید تولگای ارسلان، مارکو رویس و ژوآئو موتینیو نیز مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. بسیاری از کارشناسان معتقدند که اگر ونگر موفق به خرید رویس نشود، موتینیو پرتغالی را به خدمت خواهد گرفت. مصدومیت چسنی و ویلشر در بازی مقابل منچستر باعث شد که این دو بازیکن دیدار حساس مقابل دورتموند در لیگ قهرمانان اروپا را از دست بدهند هرچند که مصدومیت هیچ کدام چندان جدی به نظر نمی رسد و به زودی به میادین باز می گردند.