بحث و گمانه زنی در خصوص موقعیت آرسنال در لیگ برتر و همچنین لیگ قهرمانان اروپا در این روزها فزونی یافته است و آرسن ونگر و شاگردانش شرایط سختی را تجربه می کنند، به ویژه نحوه شکست خانگی این تیم مقابل منچستریونایتد انتقادات فراوانی حتی از سوی هواداران این تیم لندنی به همراه داشته است.

آرسنال تنها یک آکادمی سطح بالا برای بازیکنان فوتبال است

بسیار از هواداران آرسنال همچنان این تیم را همانند سابق جزء تیم های بزرگ و مدعی اروپا می دانند، اما به عقیده بسیاری از کارشناسان چنین موضوعی دیگر چندان درست نمی تواند باشد. آرسنال تیمی نام دار و معروف به حساب می آید، اما این تیم را از مدت ها پیش دیگر نمی توان از تیم های برتر و مدعیان فتح لیگ قهرمانان اروپا دانست.

دوران اوج توپچی ها با هدایت آرسن ونگر در آغاز و اواسط دهه گذشته میلادی رقم خورده است، زمانی که این تیم توانست بدون کسب حتی یک شکست فاتح لیگ برتر جزیره باشد و در سال 2006 به بازی نهایی لیگ قهرمانان اروپا راه یابد. از آن زمان به بعد اما شیب موفقیت توپچی ها رو به پایین بوده است و آنها تنها دو مرتبه موفق به رسیدن به جمع هشت تیم نهایی این رقابت ها شده اند، یک مرتبه در سال 2009 به نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا راه یافته اند و پنج مرتبه نیز از صعود به مرحله یک هشتم نهایی بازمانده اند که چهار مرتبه آن به صورت متوالی اتفاق افتاده است. با این نتایج آیا می توان آرسنال را همچنان تیمی بزرگ دانست؟

بی تردید دلایل واضحی برای پیشی گرفتن تیم هایی نظیر چلسی و منچسترسیتی در سطح ملی و تیم هایی نظیر دورتموند، پاریس سن ژرمن و اتلتیکو مادرید در سطح اروپایی از آرسنال وجود دارند، که یکی از آنها نبود بازیکنان سطح بالا در این تیم در مقایسه با سایر مدعیان قهرمانی است که سبب شده از قدرت آرسنال بسیار کاسته شود و این تیم نتواند در اغلب فصل ها به عنوان سرگروه، راهی مرحله یک هشتم نهایی رقابت های لیگ قهرمانان اروپا شود تا در آن مرحله با حریفی آسان تر روبرو گردد. برای مثال سرخ های لندنی در چهار فصل اخیر تنها یک مرتبه به عنوان تیم نخست گروه مقدماتی رقابت های
لیگ قهرمانان اروپا جواز حضور در مرحله یک هشتم نهایی را به دست آورده اند.در رقابت های این فصل آرسنال پیروزی 3:0 خانگی مقابل اندرلشت بلژیک را با تساوی 3:3 تعویض می نماید، این نتیجه نمایان گر آن است که شاگردان آرسن ونگر حتی در طول یک بازی نیز نمی توانند ثبات و تمرکز خود را حفظ نمایند، در صورتی که کسب چنین نتیجه ای از سوی تیم های مدعی فتح لیگ قهرمانان اروپا نظیر بارسلونا، چلسی و رئال مادرید کاملا غیر قابل تصور است.

آرسنال در روزهای خوب خود می تواند فوتبالی زیبا، سرعتی و تک ضرب به نمایش گذارد، البته تنها در مقابل تیم های ضعیف تر از خود و همواره در مصاف با تیم های بزرگ با مشکل مواجه بوده است، طبق آمار این تیم از سال 2004 تنها در 25 درصد از رویارویی ها مقابل سه تیم بزرگ چلسی، منچستریونایتد و منچسترسیتی، موفق به کسب پیروزی شده است.

در واقع باید اعتراف نمود که آرسنال دیگر در اروپا از تیم های مدعی به حساب نمی آید و بیشتر به آکادمی معروفی برای کشف و پرورش ستارگان دنیای فوتبال تبدیل شده است.

سال های ناکامی به پایان رسیده است

در خصوص مشکل آرسنال در لیگ قهرمانان اروپا در سال های اخیر مطالب زیادی منتشر شده است، اما اینکه آرسنال در سال های اخبر توانایی عبور از سد مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا را نداشته است، نمی تواند دلیلی برای خط زدن نام این تیم از جمع بزرگان فوتبال اروپا باشد.

نگاهی به نتایج آرسنال در لیگ قهرمانان نشان می دهد که تعداد سال های متوالی حضور توپچی ها در لیگ قهرمانان اروپا از آمار تیم هایی نظیر رئال مادرید، بایرن مونیخ و حتی بارسلونا در این زمینه بیشتر بوده است. از فصل 1998/99 آرسنال بدون غیبت همواره یکی از نمایندگان انگلستان در این رقابت ها محسوب می شده و از فصل 2000/01 این تیم همواره از مرحله گروهی این رقابت ها صعود نموده است.

البته نباید فراموش شود که چنین روند مثبتی در دوران پر فراز و نشیبی اتفاق افتاده است، ترک استادیوم هایبوری و رفتن به استادیوم تازه تاسیس امارات در سال 2006 بسیار ضروری بوده و باشگاه به خاطر فشارهای اقتصادی در این دوران توان حضور پررنگ و فعال در بازار نقل و انتقالات را نداشته است.

از بدشانسی آرسن ونگر چنین دورانی دقیقا با اوج گیری تیم هایی نظیر منچسترسیتی و چلسی متقارن شد، این دو تیم با سرمایه های تمام نشدنی سران عرب و روس خود فوتبال جزیره را به تسخیر خود درآورده اند و در سال های اخیر اقدام به جذب بسیاری از ستارگانی که در آرسنال به خوبی تعلیم دیده بودند، نموده اند.
با این وجود توپچی ها همواره عملکردی با ثبات و کم نوسان داشته اند، در لیگ قهرمانان اروپا آنها در برخی موارد حریفانی نظیر رئال مادرید، بارسلونا و بایرن مونیخ را شکست داده اند و بر خلاف رقیبان داخلی خود نظیر تاتنهام، لیورپول و منچستریونایتد همواره در پایان فصل خود را در بین چهار تیم برتر لیگ جزیره قرار داده اند.

آرسنال سال های ناکامی را پشت سر گذاشته و در دو تابستان اخیر با وجود رقبای سرسخت موفق به جذب ستارگانی نظیر مسوت اوزیل و آلکسیس سانچز شده است. در عرصه رقابت شاید آرسنال در برخی مواقع دچار افت عملکرد نیز شده باشد، اما نباید در خصوص خط زدن این تیم از بین بزرگان اروپایی دچار اشتباه شد. در هر بازی خانگی همیشه جایگاه های استادیوم امارات به صورت کامل پیش فروش می شوند، بدهی های باشگاه به دلیل ساخت استادیوم جدید رو به اتمام است و قراردادهای جدید اسپانسرینگ پیراهن تیم چنین امکانی را برای آرسن ونگر و شاگردانش فراهم خواهد نمود تا بازهم این تیم در جمع تیم های بزرگ از مدعیان به حساب آید.