بررسی اظهارات جنجالی یک جامعه شناس درباره مرگ پاشایی
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: بررسی اظهارات جنجالی یک جامعه شناس درباره مرگ پاشایی

 1. #1


  محل سکونت
  ahVaz
  نام واقعی
  reza YA
  استاتوس
  I'm HERE
  شغل و حرفه
  dANESHJoOo
  تیم های محبوب خارجی
  Real-Madrid | NetherLand
  نوشته ها
  5,923
  تشکر
  3,435
  تشکر شده 11,154 بار در 3,799 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 26 تاپیک

  بررسی اظهارات جنجالی یک جامعه شناس درباره مرگ پاشایی

  آفتاب- سرویس فرهنگی: نزدیک به یک ماه از فوت خواننده جوان موسیقی کشورمان میگذرد، اما حواشی مربوط به آن همچنان باقی است. از بهت و غافلگیری این فقدان برای طرفداران مرحوم مرتضی پاشایی که بگذریم، حیرت از مشارکت چشمگیر و بی سابقه مردم در مراسم ترحیم او باقی میماند. پدیده ای که بارها در رسانه ها مورد بررسی قرار گرفته است و به تازگی نیز در دانشگاه تهران نشستی با حضور تنی چند از استادان جامعه شناسی تحت عنوان "پدیدار شناسی فرهنگی یک مرگ" برگزار شد. نشستی که قرار بود علل ایجاد حواشی و پدیده ناشی از آن بررسی کند، خود جنجال آفرین شد.


  به گزارش آفتاب، در این نشست اساتید دانشگاه و جامعه شناسانی همچون حمیدرضا جلایی پور، محمدسعید ذکایی، نعمت الله فاضلی و همچنین یوسف اباذری به ایراد سخنرانی و بیان تحلیلهای خود از این حواشی و پدیده پرداختند. در این میان سخنرانی یوسف اباذری بازتاب گسترده ای در مطبوعات و شبکه های اجتماعی پیدا کرد.


  جنجالیترین بخش این نشست، اظهارات یوسف اباذری در نقد ویژگیهای موسیقی پاشایی و همچنین مخاطبان این نوع موسیقی بود که با واکنش برخی حاضران در سالن نیز مواجه شد.


  اهورا ایمان موسیقیدان و ترانه سرا با انتقاد از رویکرد غیرعلمی و ناصحیح اباذری، به خبرنگار آفتاب میگوید: «همان اندازه که از یک موزیسین میتوان انتظار داشت تا نسبت به مسائل و علم جامعه شناسی آگاهی داشته باشد، به همان نسبت نیز میتوان نظرات یک جامعه شناس را در باب موسیقی و ترانه مرجع قرار داد.»


  او می افزاید: «اظهارنظر آقای اباذری درباره موسیقی پاپ برای من بسیار تعجب برانگیز بود. به عقیده من این سخن به دلیل عدم داشتن پشتوانه آکادمیک و آگاهی علمی، بسیار سخیف و بی پایه و اساس است. این اظهارنظر و سخنانی از این دست نشان دهنده نوعی عناد و دشمنی با موسیقی پاپ است که سالهاست در کشور رواج دارد.»


  اهورا ایمان درباره حضور همیشگی موسیقی پاپ در کنار مردم میگوید: «آقای اباذری چه تعریفی از موسیقی پاپ دارند، آیا جز این است که موسیقی پاپ، موسیقی مردمی است که همواره از آغاز پیدایش و شکلگیری در تمامی صحنه های زندگی مردم وجود داشته است. خواه این موسیقی مرغ سحر استاد شجریان باشد یا اندک اندک استاد ناظری باشد، یا موسیقی همایون شجریان، مرحوم بابک بیات، ناصر عبدالهی و مرتضی پاشائی.»


  وی میگوید: «البته در موسیقی پاپ مانند هر مقوله ی دیگری کارهای ضعیف و قوی وجود دارد. چه کسی میتواند ادعا کند موسیقی کلاسیک تمام فرهیخته است، موسیقی فولک تمام فرهنگی و فرهنگساز است، یا موسیقی سنتی ما تماما فاخر و ملی است.»


  این ترانه سرا معتقد است که هنر مبتذل پاپ و غیرپاپ ندارد، و این ادعا که موسیقی به صرف پاپ بودن مبتذل است بسیار غیرواقعی است. او میافزاید: «هنگامی که ابتذال به هنر ورود میکند، چه تفاوتی دارد که آن موسیقی مبتذل با ارکستر سمفونیک وین نواخته شود یا ارکستر پاپ خواننده ای در ایران!»


  اهورا ایمان درباره نظر غیرکارشناسی اباذری در حوزه موسیقی میگوید: «بهتر بود آقای اباذری به اندازه کم تجربه ترین و جوانترین افراد دخیل در موسیقی، با موسیقی پاپ آشنا میشد و به آن گوش میسپرد، و سپس اظهارنظر میکردند. هنگامی که یک چهره دانشگاهی در چنین نشستی به سخنرانی میپردازد، جای تاسف است که سخنانش از روی آگاهی و دانش نباشد و صرفا اظهار عقیده ای تهی باشد.»


  او در همین باره می افزاید: «کما اینکه این خرده را بر من موسیقیدان و ترانه سرا نیز خواهند گرفت، اگر در حوزهای که تخصص من نیست، تنها با این پشتوانه که از یک کارشناس شنیده ام، اظهارنظر کنم. این نوع کنش دم دستی ترین نوع برآورد جامعه شناختی است.»


  این موسیقیدان درباره تاثیر سخنان اباذری میگوید: «به عقیده من این یک نوع اسیدپاشی فرهنگی تلقی میشود. این بی پروا تاختن در حیطه ای که دانشی نسبت به آن نداریم، اساسا از شان یک استاد جامعه شناسی به دور است.»


  او در پایان سخنانش خاطرنشان میکند: «موسیقیدانها وظیفه دارند آگاهی را نسبت به موسیقی پاپ افزایش دهند. در سالهای قبل از انقلاب، موسیقی اعتراضی ما نسبت به رژیم پهلوی، جز موسیقی پاپ بود؟ در سالهای جنگ سروده هایی که ساخته شدند مگر غیر از موسیقی پاپ بودند؟ یا اکنون آثار پیشرویی که مسائل اجتماعی را به چالش میکشند آیا از حیطه ی موسیقی پاپ خارج بوده اند؟»


  اما اظهارات اباذری به این جا نیز ختم نشد. او با هدف گرفتن توده مردم در ادامه سخنانش، پس از اعتراض چند نفر از حضار در همایش گفت: «معلوم است من نماینده مردم نیستم. شما نماینده مردم هستید. من همین کسی هستم که دارم میگویم این مردم ابله اند. معلوم است که من نماینده مردم نیستم. چه کسی گفته من نماینده مردم هستم؟ من از جانب خودم حرف میزنم به عنوان یک آدم. معلوم است که نماینده این مردم نیستم. شما این مردم هستید.»


  این سخنان بازتاب و واکنشهای اعتراض آمیز زیادی را به همراه داشت. جامعه شناسان و روشن فکران معتقدند که برخوردهایی از این دست میتواند به عزت نفس مردم آسیب برساند و غرور ملی را خدشه دار کند.


  مصطفی اقلیما آسیب شناس اجتماعی و رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران به خبرنگار آفتاب میگوید: «اظهارات هر فرد برگرفته از دیدگاه و جهانبینی خود است. اگر فردی مردم را متهم به نفهمیدن و ندانستن می کند، در جهان بینی خود دچار مشکل و ضعف است. گاه حتی عدم درک درست از مردم و جهان چنان عمیق میشود که فرد، ویژگیها و ضعفهای خود را به دیگران نسبت میدهد.»


  او درباره چگونگی برخورد مردم با چنین اظهاراتی میگوید: «اگر در جلسهای سخنران به مردم بگوید نمیفهمید، مردم موظف هستند آن نشست را ترک کنند. اگر سخنران مردم را فاقد قدرت درک و فهم میداند چگونه برای آن ها سخنرانی میکند؟»


  او میافزاید: «من میخواهم بدانم کسی که خود را مجاز به اظهارنظر درباره موسیقی میداند، چند سال را صرف آموختن موسیقی کرده است. آیا با ردیف و نت موسیقی آشنا است؟ هنگامی که من مدعی میشوم نوعی از موسیقی بد است، باید موسیقی کلاسیک، اپرا، سنتی و... را خوب بدانم تا با آن موسیقی بسنجم و سپس اظهارنظر کنم.»


  اقلیما درباره تمایل دولت نسبت به این پدیده میگوید: یک استاد دانشگاه باید بر اساس شواهد و دلایل صحبت کند. این پدیده هیچ ارتباطی به دولت نداشته و منفعتی هم برای آن نداشته است. این مشارکت صرفا یک حرکت مردمی است که حتی نمیتوان فوت این خواننده را تنها دلیل آن دانست. پیش از این هم گفته ام که جامعه نیاز به تخلیه روانی دارد.»


  او در پایان می افزاید: «تجمع هایی از این دست از روی نادانی مردم نیست، گاهی آدمها به هر بهانه ای دوست دارند غمها، هیجانات و ناکامیهای خود را تخلیه کنند؛ در کشورهای دیگر به این موضوع توجه شده اما در ایران این نیاز جدی تلقی نمیشود.»
  ویرایش توسط s A r A : 23rd December 2014 در ساعت 17:18

 2. 4 کاربر مقابل از lord reza عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده اند.

  ali_@sghar (23rd December 2014), s A r A (23rd December 2014), SEYEDHAMED (23rd December 2014), محمد سرخ (23rd December 2014)

 3. #2


  محل سکونت
  کرج
  نام واقعی
  سیدحامد
  استاتوس
  *
  شغل و حرفه
  کارمند/الکترونیک
  بازیکن محبوب
  ali daei
  تیم های محبوب خارجی
  Barcelona | Brazil
  نوشته ها
  5,443
  تشکر
  5,733
  تشکر شده 3,381 بار در 1,968 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 42 تاپیک
  هرچه بدبختی از دوران شاهنشاهی تا الان فرهنگ ایران میکشه تو همین دانشگاه تهرانه

  بعد اباذری در مورد فرهنگ حرف میزنه

  شانس آورد سالم بیرون اومد

 4. کاربر مقابل از SEYEDHAMED عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

  ali_@sghar (23rd December 2014)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا