بی شک میدان جام ملت های آسیا فرصتی برای عرض اندام بازیکنانی است که در کشور خود ستاره هستند و یا تیم ملی کشورهایشان چشم به ساق های آنها دوخته اند تا با هنرنمایی آنها خواسته هایشان برآورده شود.

استرالیا:

کاپیتان مایل جدیناک 30 ساله متولد 1984 و کاپیتان تیم کریستال پالاس در لیگ برتر انگلیس است. وی از سال 2011 تاکنون در تیم کریستال پالاس بازی میکند و بیش از 40 بازی ملی دارد. جدیناک در استرالیا یک هافبک دفاعی است.

مایل جدیناک در سال 2012 با بستن بازوبند کاپیتانی کریستال پالاس و صعود این تیم به لیگ برتر به عنوان بازیکن سال انتخاب شد. تونی پولیس، سرمربی وی در آْن زمان بازیکن استرالیایی را «یک سرباز واقعی» توصیف کرد. تعریفی که باعث شد آنژه پوستکوگلو او را در آستانه جامجهانی 2014 یک «رهبر واقعی» بداند. هرچند استرالیا در هیچ یک از مسابقات خود در جامجهانی به پیروزی نرسید، عملکرد جدیناک باعث شد تا او به عنوان یکی از برترین بازیکنان تیمش شناخته شود. جدیناک صخرهای در خط میانی تیم ملی فوتبال استرالیا در رقابتهای جام ملتهای استرالیا خواهد بود.

ژاپن:

کاپیتان ماکوتو هاسبه 30 ساله هافبک دفاعی تیم اینتراخت فرانکفورت در بوندسلیگا است. وی از سال 2008 تا 2013 در وولفسبورگ بازی میکرد و در سال 2013 در تیم نورنبرگ به میدان رفت. هاسبه در فصل 2014 به اینتراخت فرانکفورت ملحق شد.

کرهجنوبی:

کاپیتان لی چونگ یونگ 26 ساله و بازیکن تیم بولتون واندررز در لیگ دسته یک انگلیس است. نام مستعار وی اژدهای آبی است. وی در سال 2009 از افسی سئول به بولتون واندررز ملحق شد و همچنان در این تیم بازی میکند.

عراق:

یونس محمود کاپیتان 31 ساله تیم ملی فوتبال عراق است که در سال 2013 از تیم السد قطر به الاهلی عربستان پیوست و دو ماه پیش از پایان یافتن قراردادش این تیم را ترک کرد. وی در حاضر با هیچ تیمی قرارداد نبسته است.

نمیتوان تواناییهای رهبری یکی از اسطورههای بازیهای قهرمانی آسیا به نام یونس محمود را انکار کرد. او که احتمالا چهارمین حضور خود در مسابقات جام ملتهای آسیا را تجربه می کند، قهرمان پیروزی افسانهای عراق در سال 2007 بود که توانست گل برتری عراق مقابل عربستان را در فینال مسابقات به ثمر برساند. محمود یکی از بازیکنانی است که توانستهاند در آن مسابقات چهار گل بزنند و به دنبال این است که در مسابقات قهرمانی آسیا 2015 نیز بر تعداد گلهای خود بیفزاید.

چین:

ژنگ ژی کاپیتان 34 ساله تیم ملی فوتبال چین است که در حاضر در تیم گوانگژو اورگراند این کشور بازی میکند. وی از سال 2007 به صورت قرضی به چارلتون رفت و در سال 2009 از این تیم به سلتیک منتقل شد. ژنگ ژی از سال 2010 تاکنون در گوانگژو اورگراند بازی میکند.

این بازیکن بازی را به عنوان یک مدافع آغاز کرد و سپس در سطح باشگاهی و ملی به یک هافبک تبدیل شد. وی در سال 2002 اولین بازی ملی خود را انجام داد. او در سال 2008 کاپیتان تیم زیر 23 سال چین برای بازیهای المپیک شد. اگر چین بتواند از گروه سخت خود بالا برود، آنها به رهبری کاپیتان خود ژنگ نیاز خواهند داشت.

قطر:

مشعل عبدالله مهاجم 30 ساله تیم ملی فوتبال قطر است که بازوبند کاپیتانی تیم ملی فوتبال این کشور را در اختیار دارد. وی در سال 2013 از تیم قطر اس سی به تیم الاهلی در لیگ ستارگان این کشور ملحق شد.

عربستان:

سعود کریری هافبک 34 ساله و کاپیتان تیم ملی فوتبال عربستان است. وی از سال 2004 تا 2013 در تیم الاتحاد عربستان بازی میکرد و پس از آن به الهلال منتقل شد.

ازبکستان:

سرور جپاروف 31 ساله کاپیتان تیم ملی فوتبال ازبکستان است که در سال 2010 به صورت قرضی از بنیادکار ازبکستان به افسی سئول پیوست. وی در سال 2011 به الشباب رفت و پس از یک سال راهی سئونگنام ایلهوا چونما شد. جپاروف در سال 2014 با سئونگنام اف سی قرارداد بست.

سرور جپاروف از زمان شروع کارش برای تیم ملی در سال 2002 به یک بازیکن کلیدی در تیم ملی ازبکستان تبدیل شد. مسابقات جام ملتهای آسیا 2015، چهارمین حضور متوالی وی و دومین حضورش به عنوان کاپیتان خواهد بود. وی در سال 2011 ازبکستان را به رده چهارم رساند که بهترین نتیجه این تیم در تاریخ مسابقات بود. جپاروف که دو بار به عنوان برترین بازیکن آسیا در سالهای 2008 و 2011 انتخاب شده، هافبکی فعال است که در باشگاههای ازبکستان، عربستان و اخیرا در کرهجنوبی بازی کرده و در هر لیگی توانسته به قهرمانی برسد. جپاروف با بیش از 100 بازی ملی یکی از باتجربهترین بازیکنان تیم ملی ازبکستان است که راهی استرالیا خواهد شد.

ایران:

جواد نکونام کاپیتان تیم ملی ایران در جام جهانی بود و با تمدید قرارداد کیروش با تیم ملی پیش بینی ها بر این است که جواد نکونام همچنان مرد شماره یک کیروش برای کاپیتانی در تیم ملی خواهد بود.

نکونام که سال گذشته از استقلال جدا شد و در تیم الکویت بازی کرد امسال پس از اینکه در ایران و برای حضور در لیگ برتر پیشنهادی مناسب پیدا نکرد راهی اوساسونا که در لیگ دسته دوم اسپانیا حضور دارد شد. البته نکونام تاکنون دو هفته از بازی ها را به دلیل دیر ارسال شدن ITC از دست داده ولی هنوز به شرایط خیلی ایده آل نرسیده و هفته گذشته هم که برای این تیم در جام حذفی به میدان رفت رسانه های اسپانیایی اعتقاد داشتند که جواد می تواند حضور موثرتری در اوساسونا داشته باشد.

باید دید در جام ملت های آسیا کدام یک از کاپیتان های تیم ملی های ملی جام قهرمانی را بالای سر خود می برند؟ آیا بعد از 40 سال نوبت کاپیتان ایران می شود که بتواند جام قهرمانی آسیا را بالا ببرد یا باید باز هم شاهد این باشیم که چشم بادامی های شرق آسیا این جام را بالای سر خود ببرند.

خیلی ها معتقد هستند که جواد نکونام باید از تیم ملی خداحافظی کند و جای خود را به جوان ترهایی که اکنون در لیگ خوب می درخشند بدهد اما از سوی دیگر برخی هم معتقدند شاید تجربه نکونام در جام ملت های آسیا بتواند به ایران کمک کند. در هر صورت علاقه مندان به فوتبال منتظرند تا ببینند ایران می تواند در جم ملت های آسیا به قهرمانی برسد و جواد نکونام به عنوان کاپیتان با قهرمانی از دنیای ملی خداحافظی کند یا خیر.