فیفا چگونه در آمدزایی می کند؟
کاربر برتر ماه کاربر برتر ماه ali_@sghar
تاپیک برتر ماه تاپیک برتر ماه « مراجعه به تاپیک اصلی »
سوالات متداول و تاپیک های مهم
  گزارش مشکلات انجمن و قالب جدید توسط کاربران
  اطلاعیه گزارش مشکلات چند روز گذشتهِ سایت و انجمن
  افتتاح سایت پرسپولیس اف سی
  ~ اطلاعیه امنیتی ~
  تاپیک 5
  تاپیک 6
  تاپیک 7
  تاپیک 8
  تاپیک 9
  تاپیک 10
  تاپیک 11
  تاپیک 12

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: فیفا چگونه در آمدزایی می کند؟

 1. #1


  محل سکونت
  سنخواست
  نام واقعی
  سروش امینی
  استاتوس
  با یاری خدا من ادامه میدم
  شغل و حرفه
  فعلا دانش آموز
  تیم های محبوب خارجی
  Barcelona | Germany
  نوشته ها
  2,804
  تشکر
  6,921
  تشکر شده 4,903 بار در 1,991 ارسال
  یاد شده
  در 0 پست
  برچسب زده شده
  در 70 تاپیک

  فیفا چگونه در آمدزایی می کند؟


  فوتبال حرفهای به معنای واقعی كلمه ورزشی بینالمللی است. بنا به برآوردها، در جهان، اطلاعات بیش از 240 میلیون بازیكن ثبت شده و شركت هواداران، میلیاردی است. فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) به عنوان نهاد بینالمللی حاكم بر فوتبال عمل میكند. فیفا متشكل از باشگاههای زنان و مردان سراسر جهان است كه در یك لیگ جهانی فوتبال سازماندهی شده و با یكدیگر رقابت میكنند. فیفا كه در 1904 در پاریس تاسیس شد، در حال حاضر شامل 205 اتحادیه اعضا، با بیش از 300000 باشگاه و 240 میلیون بازیكن از سراسر جهان است.

  مدیریت فیفا به عهده رییس آن است كه هر چهار سال یكبار توسط سازمانهای عضو برگزیده میشود. رییس فیفا به عنوان نماینده قانونی بنیاد عمل كرده و جلسات فیفا را اداره میكند. فیفا از سال 1904 تا كنون تنها 8 رییس داشته است.
  در 1954 فیفا، ایجاد كنفدراسیونهای قارهای فوتبال (فوتبال بینالمللی) را آغاز كرد. در كنفرانسی برای اروپا، اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) متشكل از 25 كشور عضو اولین موردی بود كه تاسیس شد. پس از آن كنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) بنیان نهاده شد. كنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه آخرین كنفدراسیونی بود كه به فیفا ملحق شد. این اتفاق ابتدا در سال 1966 رخ داد و در سال 1996 این كنفدراسیون تبدیل به یك عضو كاملا قانونی فیفا شد. تمام كشورهای عضو در هر كنفدراسیون برای ورود به جام جهانی رقابت میكنند كه در آن جایزه قهرمانی به بهترین تیم فوتبال در این لیگ بینالمللی اهدا میشود. دو جام جهانی برای مردان و زنان برگزار میشود.

  در حال حاضر فیفا به شش كنفدراسیون تقسیم میگردد:
  كنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC)
  كنفدراسیون فوتبال آفریقا (CAF)
  كنفدراسیون فوتبال آمریكای شمالی، مركزی و حوزه دریای كارائیب (CONCACAF)
  كنفدراسیون فوتبال آمریكای جنوبی (CONMEBOL)
  كنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه (OFC)
  اتحادیه فوتبال اروپا (UEFA)

  هر كنفدراسیون مسوول اداره بازیهای كشورهای عضو خود بر اساس قوانین و مقررات فیفا است. فیفا مسوولیت تنظیم و كنترل رقابتها، بازیها و بازیكنان را بر عهده دارد، اما كشورها و كنفدراسیونها نیز از اختیاراتی برخوردارند.
  جهت نگاهی گذرا به كنفدراسیونها AFC دارای 45 كشور عضو؛ CAF دارای 52 كشور عضو؛ CONCACAF دارای 35 كشور عضو؛ OFC دارای 11 كشور عضو و UEFA دارای 51 كشور عضو میباشند.


  سیستم درآمد فیفا

  فیفا به عنوان یك بنیاد غیرانتفاعی با درآمد سالانه بیش از 700 میلیون دلار عمل میكند. بر اساس گزارش مالی سال 2003 فیفا، سود حاصل از رخدادهای ورزش فوتبال 96 درصد درآمد فیفا را تشكیل میدهد كه بیش از 30 میلیون دلار از امتیاز پخش تلویزیونی و تبلیغات جامجهانی به دست آمده است. امتیاز بازاریابی حدود 140 میلیون دلار و برنامههای تفریحی جانبی حدود 50 میلیون دلار را
  حاصل آوردهاند. بودجههای سالانه كه هر سال جهت تایید به كنگره فیفا تسلیم میشوند را بودجههایی نقدی میدانند. این بودجهها شامل مخارج فیفا اعم از هزینههای اجرایی، رقابتها، كمكهایی كه به بازیكنان میشود، كنفدراسیونها و برنامههای توسعه فیفا هستند.

  در 20 سال اول موجودیت خود، فیفا درآمد سالانهای در حدود 500 تا 1300 هزار فرانك سوئیس ایجاد میكرد كه بیشتر حاصل آبونمان اتحادیههای این فدراسیون، مالیات بازیها و البته درآمدهای فزاینده آن زمان جام جهانی بود. تا 1970 درآمد سالانه فیفا به 5/1 میلیون فرانك سوئیس رسیده بود. پس از 1982، فیفا مشاركتهای تجاری خود یعنی تبلیغات و بازاریابی را بسط داد به طوری كه چشمگیرترین رشدها در امتیاز بازاریابی و پخش تلویزیونی در نسخههای 1998، 2002، و 2006 جام جهانی رخ داد. با گذر زمان درآمد حاصل از تلویزیون و بازاریابی همچنان افزایش خواهد یافت. گزارش مالی سال 2003 فیفا نشان از تغییرات اساسی در روش كسب درآمد این فدراسیون دارد. در 1930، 85 درصد سرمایه فیفا از اتحادیههایش و به صورت آبونمان یا مالیات بازیها تامین میشد. اما تا سال 2002، كمتر از 1 درصد درآمد فیفا از زیرمجموعههایش به دست میآمد. این فدراسیون بخشی از دریافتی خالص مسابقات و بازیهای درجه A بین تیمهای ملی را دریافت میكند كه مقدار آن را خود فدراسیون تعیین مینماید.

  با نگاه به رشد درآمد فیفا درمییابیم در سال 1989 درآمد فیفا جمعا حدود10 میلیون فرانك سوئیس بوده و تا سال 1997 به 33 میلیون فرانك سوئیس افزایش یافته است. پس از آن دوران، درآمد فیفا در 1998 به 389 میلیون فرانك سوئیس و در 2002 به 963 میلیون فرانك سوئیس جهش داشت. این رشد به دلیل امتیاز پخش تلویزیونی و بازاریابی برای جام جهانی بود. این امر فیفا را از سازمانی كه ابتدا توسط اتحادیههایش تامین میشد تبدیل به سازمانی كرده كه اتحادیهها و كنفدراسیونهایش را از طریق بازاریابی تجاری و قراردادهای تلویزیونی موفق، تامین میكند.

  رسانه و بازاریابی
  بزرگترین منبع تولید درآمد فیفا، پخش جام جهانی است. اروپا و آمریكا دو بازار اصلی تولید درآمد از طریق امتیاز پخش تلویزیونی بازیهای جامجهانی هستند. در سال 2003، ایالات متحده امریكا بنا به تخمین كارشناسان 6/40 میلیون دلار از امتیاز پخش تلویزیونی تولید كرد در حالیكه بازارهای اروپایی حدود 151 میلیون دلار و سایر نقاط جهان 6/146 میلیون دلار به تولید درآمد فیفا كمك كردند. درآمد كل حاصل از امتیاز پخش تلویزیونی در سال 2003، 7/339 میلیون دلار بود.

  در سال 2003، درآمد امتیاز بازاریابی فیفا در كل حدود 2/140 میلیون دلار بود كه 4/9 میلیون دلار از این مقدار، خود حاصل امتیازهای اهدای مجوز بود. درآمد حاصل از امتیازهای میزبانی در كل به حدود 4/52 میلیون دلار رسید. برنامههای تفریحی جانبی شامل فروش بستههای VIP و بلیت رخدادهای ویژه میباشد.
  بودجه 2005 رسیدن به درآمدی بیش از 500 میلیون دلار را با احتساب تولید حدود 356 میلیون دلار از پخش تلویزیونی و حدود 150 میلیون دلار از بازاریابی و اهدای مجوز، ترسیم میكند.
  جام جهانی همچنان منبع اصلی ایجاد درآمد برای فیفاست. این جام پربینندهترین رخداد ورزشی جهان نیز به شمار میرود. جام جهانی 2002 در 213 كشور جهان پخش شد كه به معنای بیش از 41100 ساعت تولید برنامه اختصاصی است. این در واقع به منزله افزایش 38 درصدی پوشش تلویزیونی نسبت به جام جهانی 1998 بود. تعداد كل بینندگان جام جهانی 2002 كه بازیهای آن در 25 روز انجام شد به 8/28 میلیارد نفر رسید كه آن را تبدیل به پربینندهترین و پوششدادهشدهترین رخداد تاریخ تلویزیون كرد. در سال 1996، فیفا با یك قرارداد حقوق رسانهای به ارزش حدود 3/1 میلیارد دلار برای جامهای جهانی 2002 و 2006 موافقت كرد. انتظار میرود قیمت امتیاز اهدای مجوز تلویزیونی جام جهانی در سالهای آتی همچنان افزایش یابد و فرصتهایی برای افزایش رشد درآمد فیفا فراهم كند.
  اینترنت نیز در رشد محبوبیت فوتبال نقش بسزایی دارد. سایت رسمی جام جهانی فیفا به تعداد بیسابقه دو میلیارد بازدیدكننده در جهان دست یافت. هیچ صفحه وب ورزشی دیگری هرگز به گرد این سطح از بازدید نرسیده است. فیفا همچنین استفاده از اینترنت را برای استراتژیهای بازاریابی خود از طریق فروش و پیشبرد فروش بلیت بازیها و سایر محصولات بازاریابی جام جهانی آغاز كرده است.

  بازیكنان
  300000 باشگاه فوتبال در اقصا نقاط جهان 240 میلیون بازیكن دارند كه 30 میلیون از آنها را زنان تشكیل میدهند. حقوق این بازیكنان تفاوتهای چشمگیری دارد. به برخی بازیكنان میلیونها دلار پرداخت میشود و به برخی مبلغی ناچیز. بازیكنان اروپایی بالاترین حقوقها را میگیرند با این حال توزیع و مدیریت حقوق از باشگاه به باشگاه، اتحادیه به اتحادیه و كنفدراسیون به كنفدراسیون متفاوت است. برای مثال، حقوق بازیكنان بسیاری از باشگاههای فوتبال انگلستان حدود 60 درصد درآمدهای باشگاه را به خود اختصاص میدهد، در حالی كه لیگ فوتبال آمریكا (ام ال اس) بودجه حقوق بازیكنان هر باشگاه را مقرر میكند.  ام ال اس یك عضو فیفا است، اما به عنوان یك نهاد مجزا عمل میكند كه به جای باشگاههای ام ال اس با بازیكنان وارد عقد قرارداد میشود. به هر تیم امالاس یك بودجه حقوق سالانه داده میشود كه تیم موظف است بر اساس بودجه، سیاهه حقوقها را مدیریت كند. بودجه امالاس حدود 46 میلیون دلار است كه 30 میلیون دلار آن به پرداخت حقوق اختصاص مییابد. حقوق میانگین برای هر تیم درام ال اس حدود 80000 دلار و سقف قرارداد حداكثر 280000 در نظر گرفته شده و كمترین میزان حقوق در این لیگ نیز 35000 دلار است. بنا به گزارشهای موجود، 80 بازیكن این لیگ كمتر از 50000 دلار حقوق میگیرند. اما در لیگ برتر انگلیس حقوق میانگین برابر 940000 دلار آمریكا است.
  در لیگهای برتر اروپایی، هزینه كل دستمزدها و حقوق بخشهای درجه یك«پنج جام بزرگ» در فصل سوم/2002 روی 5/2 میلیارد پوند (4/4 میلیارد دلار) تثبیت شد كه حدودا معادل كل سال قبل بود. در فصل سوم/2002، 92 باشگاه حرفهای اول اروپایی درآمد كلی 6/1 میلیارد پوندی (64/2 میلیارد دلاری) ایجاد كردند كه 4 درصد افزایش از فصل دوم/2001 را نشان میداد. فصل سوم/2002 شاهد رشد 8 درصدی كل دستمزدها و حقوق قهرمانان اروپا به 761 میلیون پوند (3/1 میلیارد دلار) بود؛ رقمی كه پایینترین نرخ رشد از زمان تاسیس لیگ قهرمانان بوده و به طرز فاحشی از میانگین رشد سالانه بیش از 25 درصد در 10 سال گذشته كمتر بود. هزینه میانگین كل دستمزدها و حقوق به ازای هر باشگاه در لیگ قهرمانان اروپا در فصل سوم/ 2002، 38 میلیون پوند (67 میلیون دلار) بود.
  مانند بسیاری از دیگر ورزشهای حرفهای، دلالی سبب افزایش چشمگیر حقوق بازیكنان و مبلغ پرداختی جهت خرید قرارداد بازیكنان شده است. این امر موجب رشد اختلاف درآمدها بین باشگاههای ثروتمند و باشگاههای فقیرتر فوتبال شده است. تفاوت شدید حقوق بین باشگاههای جدید عضو فیفا و باشگاههای قدیمی تثبیتشدهتر، باعث گسیل سریع استعدادها به جوامع فوتبالی با پرداختیهای بالاتر شده است كه این به نوبه خود سبب افزایش خلأ بازیكنان مستعد شده است.
  فیفا به تامین بودجه برای حقوق بازیكنان نیز كمك میكند. گزارش مالی سال 2003 نشان میدهد كه فیفا تقریبا 15 میلیون دلار بابت حقوق به تیمها و شركتكنندگان پرداخته است. مبلغ كمك شده به باشگاهها معادل 16 میلیون دلار بوده است. كمك مالی فیفا به كمیتههای محلی برگزاركننده در سال 2003 در كل حدود 60 میلیون دلار بوده. در پوشش جام جهانی 2006، فیفا مبلغ اندكی به تیمها و شركتكنندگان كمك كرد كه در كل به 2/3 میلیون دلار رسید. بازیكنان و تیمهای شركتكننده در جام جهانی، اكثر درآمدهای افزوده خود را از طریق بازیهای جام جهانی كسب میكنند، نه از كمكهای فیفا.

 2. کاربر مقابل از SoRooSH عزیز به خاطر این پست مفید تشکر کرده است:

  V a H i D (10th January 2015)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
برو بالا